چکیده ی جلسه هم اندیشی به مورخ 13/09/1398 در معاونت علمی و پژوهشی هیئت معارف جنگ
امیر، سید ناصرحسینی: ضمن خیر مقدم به مدعوین، دستور کار جلسه امروز ارائه امیر فرخی درباره عملیات ها ی برون مرزی ارتش در عراق با بکارگیری کردهای بارزانی در زمان جنگ ایران و عراق است.

حاضرین : سرتیپ سید ناصر حسینی، سرتیپ2 عباس فرخی، سرتیپ2 ناصر زنگنه، سرتیپ2 حسن قربانی، سرهنگ علی سجادی انصاری، سرهنگ محسن قرهی، سرتیپ2 ابوالقاسم قاسم کیا.

امیر، سید ناصرحسینی: ضمن خیر مقدم به مدعوین، دستور کار جلسه امروز ارائه امیر فرخی درباره عملیات ها ی برون مرزی ارتش در عراق با بکارگیری کردهای بارزانی در زمان جنگ ایران و عراق است. ضمن اینکه جناب فائق برای مسائل کاری به خمینی شهر رفته اند و دیگر ایشان را در جلسات نداریم و امیر بختیاری نیز سمنان هستند و ایشان در این جلسه حضور نخواهند داشت.  تغییر برنامه ای برای حضور امیر نصراله عزتی انجام گرفته است که بدین شرح می باشد. جلسات یک هفته در میان مانند گذشته برگزار می شود با این تفاوت که یک جلسه سه شنبه ها برای حضور امیر عزتی و یک جلسه چهارشنبه ها برگزار می شود و علت آن این است که سه شنبه ها امیر فرخی تدریس دارند و نمی توانند شرکت نمایند. مقالات در مورد فرماندهی که آخرین ویرایش ها در آن صورت گرفت را در گروه مجازی قرار داده ام و منتظر پیشنهادات شما هستم.

لازم به ذکر است که سرهنگ قرهی نیز در جلسه گذشته موضوع چرا عملیات ثامن الائمه 11 ماه پس از صدور فرمان حضرت امام (ره) اجراشد؟ ، را انتخاب نموده اند و در مورد این مبحث اگر نظری داشتید بفرمایید تا در خلاصه جلسه به ایشان گفته شود.

امیر، فرخی: عنوان مقاله بنده گزیده ای از نقش آجا در اجرای عملیات برون مرزی در کردستان عراق، است و تحت این زمینه کتابی که بر اساس اسناد است به طوری که اول سند ها را آورده ام و سپس آن ها را توضیح دادم. در ابتدا باید بگویم مقاله من قطره ای از اقیانوس است. در اینجا من تیتر هایی که در مقاله اصلی به آن پرداخته ام را می گویم که شامل: اهمیت روایت جنگ و پرورش جهاد طلبی، بروز خلاقیت در طراحی و اجرای نبرد، ورود به خاک عراق شروع فصلی تازه در جنگ تحمیلی، تاریخچه تفکیک جغرافیای سیاسی اکراد ناشی از فروپاشی امپراطوری عثمانی، زمینه تاریخی شکل گیری غراق و کردستان عراق، عرصه اول خودمختاری کردهای عراق، معرفی اجمالی حزب دموکرات کردستان عراق، تشریح برخی از عملیات های برون مرزی ارتش جمهوری اسلامی ایران در چهار مقطع و جدول ها .

و از آن جا که دستورات بیشتر عملیات ها در آن زمان به صورت شفاهی داده می شد و دستور عملیاتی آن چنانی وجود نداشت، لذا نمی توان به صورت خیلی مستند آن ها را بررسی کرد. و من از همکاری با اکراد در مقاله ام یاد نکرده ام و به جای آن از واژه به کارگیری استفاده نمودم، زیرا اکراد در حد بالایی نبوده اند که بخواهند با ما همکاری نمایند.

امیر زنگنه : با تشکر از ارائه امیر فرخی، در مورد تاریخچه کردستان بایستی به استالین هم اشاره ای نمود که باعث این جدایی های منطقه ای شد و نکته دیگر این که در جدول ها و مقاله شما جای محور و مسیر خالی است که پسندیده است به آن اشاره گردد.

امیر، ابوالقاسم کیا: در تاریخ ها وصحبت هایی که درباره ی تاسیس حزب دموکرات کردستان کردید تناقض هایی وجود دارد که باید بررسی گردد و من هم به شما کمک خواهم نمود. اسامی در مقاله تان آوردید مانند جلال طالبانی و بارزانی ها که باید با اسناد درست به آن ها پرداخته شود تا تاریخ ها را به درستی در مقاله بیاورید تا با هم تناقض نداشته باشند. و مدارکی را پیدا کنید که ببینیم اصلا بارزانی ها برای پیشبرد اهداف نطامی ایران در موضوع عراق نتیجه بخش بوده است یا خیر و از آن سو نیز نگاه کنیم که چه مقدار در پیشبرد اهداف عراق موثر بوده اند، زیرا به یک نکته مهم دقت کنید که همانطور که ما استفاده کردیم، خود کردهای عراق هم استفاده کرده اند.

سرهنگ قرهی: با تشکر از ارائه امیر فرخی و خبرگان عزیز، با امیر شریف النسب بهتر است صحبت بفرمایید زیرا اطلاعات مفیدی دارند و در این رابطه من اسناد و مصاحبه هایی از ایشان دارم که به شما خواهم داد تا مقاله تان پربارتر گردد.

امیر، سید ناصرحسینی: با تشکر از ارائه شما مواردی شایان ذکر است که در ابتدا مقاله شما هر آن چه که درباره ی تاریخ و سابقه است را در قالب تاریخچه بیاورید مانند همان بروز خلاقیت در طراحی و اجرای نبرد که این استعداد را داشتیم و فقط فعالش کردیم. و نکته دیگر اینکه با صحبت هایی که در همین جلسه سرهنگ سجادی و امیر کیا فرمودند مشخص است که ارتباط با کردها از سال 1360 ایجاد شده و قبل از آن حضور غیر فیزیکی و اطلاعاتی نیز برقرار بوده است. و نکته دیگر آن که عملیات ها ممکن است از طبقه بندی خارج نشده باشد فلذا پس از اتمام پژوهش بایستی برای انتشار آن به تایید مقامات بالا برسد. و مسئله مهم دیگر آن که در یک پاراگراف باید بگوییم که اهداف و انتظارات ما از کردها چه بود و آیا این انتظارات برآورده شد یا خیر و یا اصلا این طرز مدیریت نظامی درست بوده یا خیر و به این مقوله بیشتر نگاه کنیم زیرا بحث اصلی ما است و جنبه علمی زیادی دارد. سندهایی که هر یک از خبرگان در جلسه به آن اشاره نمودند را لازم است در صورت امکان بیاورند تا به نیجه قطعی و واحدی خصوصا در مورد تشکیل حزب دموکرات کردستان و ماموریت ارتش در برون از مرزها برسیم. در مورد جدول های ارائه داده شده گفتنی است که باید ستون شرح عملیات آن خلاصه شود و رفرنس داده شود تا محقق خود سراغ مشروح آن برود و در ضمن باید توجه نمود که شرح عملیات ها ممکن است با اقدامات انجام شده آن تفاوت داشته باشد به طور مثال شرح عملیات برای پاکسازی منطقه ای باشد اما در صورتی که این اقدام صورت نپذیرد، لذا خوب است در این زمینه نیز که چه مقدار شرح عملیات ها با اقدامات انجام شده تطبیق دارد، در مقاله بحث و بررسی شود. در مورد سپاه که نقش زیادی نیز داشته است باید بپردازیم و بگوییم که چه مقدار هماهنگی عملیاتی با ارتش داشته است و چه مقدار استعداد و هزینه سپاه و چه مقدار ارتش، صرف کرده است. چه مقدار ارتش اکراد را به خدمت گرفته و چه مقدار سپاه. لذا سپاه را هم از این نظر باید در مقاله تان بیاورید. در مورد عنوانی که فرمودید که شامل عملیات های برون مرزی ارتش جمهوری اسلامی ایران در چهار مقطع می شد، بهتر است عنوانی بهتر برگزینید زیرا ارتش به کشوری تجاوز نکرده و قصد دخالت نیز نداشته است. از طرفی همانطور که ما از کردها انتظار داشتیم آن ها نیز از ما انتظاراتی داشته اند همانگونه که تحلیل می کنید که چه مقدار ایران به اهداف خود رسیده یا خیر و اصلا درست بوده است یا نه، همین کار را هم برای کردها انجام دهید و واژه کردهای بارزانی اگر بگوییم، بهتر است.

در خاتمه جلسه، دستور جلسه بعدی ارائه جناب قرهی درباره ی حصر آبادان و تاخیر در اجرای فرمان امام می باشد.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده