از هویزه تا آتش بس-11
در هنگام مراجعت از شناسايي سرعت قايق زياد بود و ما هم با روحيه خوب مشغول تماشاي رودخانه و حاشيه اطراف آن بوديم. ما مجهز به تجهيزات لازم از قبيل اسلحه، مهمات، كلاه آهني، سرنيزه، دوربين، قطبنما و نقشه و غيره بوديم ولي در يك لحظه قايق واژگون شد و من و استوار ملكي با پشت به داخل رودخانه نيسان كه در آن منطقه بسيار عميق و سرعت جريان آب هم شديد بود؛ افتاديم.

حادثه‌هاي ناگوار سطح مملكت

حادثه‌هاي ناگواري در سطح مملكت اتفاق مي‌افتد، كه اين رويداد‌ها تأثير منفي بر روحيه رزمندگان مي‌گذارد؛ نمونه آن سوء قصد نافرجام به جان آيت الله خامنه‌اي در تاريخ 6/4/60 و بمب‌گذاري ساختمان حزب جمهوري كه باعث شهادت 72 تن از بهترين ياران امام از جمله دكتر بهشتي در تاريخ 7/4/60 گرديد و علاوه بر آن حادثه شهادت مظلومانه شهيد رجائي و دكتر باهنر در تاريخ 8/6/60 و ترور شخصيت‌هاي مذهبي ديگر بود كه استكبار بدين طريق سعي در كاهش توان نيروهاي اسلام مي‌کرد، غافل از اينكه ايمان و اعتقاد و هدف رزمندگان اسلام بسيار مقدس و متعالي است، زيرا مصمم هستند كه با نثار خون خود دليرانه در مقابل تجاوزات دشمن مقاومت كرده و آنها را از خاك جمهوري اسلامي ايران بيرون کنند.

شناسايي حاشية جنوبي رودخانه نيسان

در اجراي امريه تيپ به منظور شناسائي حاشيه جنوبي رودخانه نيسان و بررسي وضعيت استقرار دشمن در آن منطقه و همچنين به منظور مشخص كردن ميزان پيشرفت آبگرفتگي در آن محل، من به اتفاق استوار ملكي[1] و به همراه دو نفر از برادران رزمنده گروه جنگهاي نامنظم شهيد دكتر چمران توسط قايق، از داخل رودخانه به سمت مواضع دشمن رفتيم.

به علت ابري بودن هوا، نيروهاي دشمن در داخل سنگرها بودند. با اينكه هر لحظه انتظار برخورد با گشتي‌هاي دشمن را داشتيم، ولي خوشبختانه ما توانستيم با دقت و اطلاعات كامل، مواضع دشمن و ميزان پيشرفت آبگرفتگي را شناسائي کنيم و از اين بابت بسيار خوشحال بوديم كه بدون مشكل خاصي توانستيم مأموريت خود را به نحو مطلوب انجام دهيم.

واژگون شدن قايق هنگام مراجعت از شناسايي

 در هنگام مراجعت از شناسايي سرعت قايق زياد بود و ما هم با روحيه خوب مشغول تماشاي رودخانه و حاشيه اطراف آن بوديم. ما مجهز به تجهيزات لازم از قبيل اسلحه، مهمات، كلاه آهني، سرنيزه، دوربين، قطب‌نما و نقشه و غيره بوديم ولي در يك لحظه قايق واژگون شد و من و استوار ملكي با پشت به داخل رودخانه نيسان كه در آن منطقه بسيار عميق و سرعت جريان آب هم شديد بود؛ افتاديم. استوار ملكي اصلا شنا بلد نبود و لطف الهي بود كه ما همديگر را در زير آب جهت نجات خود نگرفتيم. من پس از آمدن روي آب با مختصر شنائي كه بلد بودم، با تجهيزات و كلاه آهني و قمقمه و پوتين و ماسك شنا كرده و با زحمت و تلاش زياد خود را به ساحل رسانده و با گرفتن بوته‌هاي كنار رودخانه خودم را به حاشيه رودخانه كشاندم، در حالي كه نگران استوار ملكي بودم ولي بحمدالله او پس از اينكه روي آب آمد، فوراً قايق را گرفته و نجات يافت. به هر حال قايقران دوباره آن را آماده کرد و مشخص شد كه در كف قايق‌هاي بادي تخته‌هائي نصب است كه خروج ناگهاني تخته‌ها باعث عدم تعادل قايق شده و در نتيجه باعث سقوط ما به داخل رودخانه گرديده و اسلحه و دوربين ما داخل رودخانه افتاد و مسئول قايق كه خود شناگر ماهر و نجات غريق بود، هر چقدر تلاش كرد نتوانست آثاري از اسلحه‌ها و دوربين را پيدا كند. شايان ذكر است دو نفر رزمنده مأمور از گروه شهيد چمران در موقع مراجعت همراه ما نبوده و سوار قايق ديگري كه بعداً به ما ملحق شده بود شدند.

 به هر حال تقدير و اراده‌ الهي بوده كه تا كنون مرا در مقابل اين همه موشك ها و تيرهاي مستقيم و خمپاره و كاتيوشا و بمباران هوائي و تيرهاي كاليبر كوچك و اين چنين سوانح حفظ نموده و فيض شهادت نصيبم نشده ولي با كمال خضوع و خشوع شكر به درگاهش نموده و راضی ام به رضاي او … .

جايگزين شدن گردان 176 پياده با گردان 220 تانك

برابر دستور تيپ، گردان 176 پياده مكانيزه كه اخيراً از گردان 185 جدا شده بود مأموريت داشت كه گردان ما (220 تانك) را به صورت تعويض در محل، عوض كرده و منطقه پدافندي را تحويل بگيرد، زيرا اين گردان مدتي در منطقه عقب بوده و از روحيه و آمادگي رزمي مناسبي برخوردار بود.

در مورخه 5/5/60 گردان 220 از منطقه چولانه رها شده و به منطقه بنه واقع در حميديه تغيير مكان داد و بلافاصله دستور داده شد كه به عنوان احتياط قرارگاه مقدم نزاجا به سبزآب حوالي انديمشك حركت کند. گردان در حال آماده شدن برای تغيير مكان به سبز‌آب بود كه مجدداً دستور داده شد كه گردان 220 تانك به عنوان احتياط لشكر منظور شده و بايستي سريعاً به منطقه طراح و ساچت واقع در حاشيه جنوبي جاده حميديه سوسنگرد حركت  نموده و در آنجا مستقر شود (شكل1، صفحة20) و دليل آن هم تك دشمن به منطقه پدافندي تيپ 3 همدان بود كه در محل ذكر شده مستقر است. برابر دستورات جزء به جزء گردان، گروهان يكم تانك با يكي از گروهانهاي گردان 185 پياده در فرسيه[2] به فرماندهي سرگرد صنعتي (رئيس ركن 3 گردان)[3] مستقر شد و بقيه گردان 220 به عنوان نيروي احتياط لشكر در حوالي آبادي طراح و كوت (شكل 1) بين حميديه و سوسنگرد استقرار يافت.

وضعيت گردان پس از استقرار در حوالي آبادي كوت و طراح

وضعيت گردان در منطقه مذكور نسبتاً خوب و گردان شروع به سرويس و نگهداري و بازسازي و تجديد سازمان نمود. كم‌كم مسئله ضايعات وسائل و تجهيزات در عمليات هويزه در سطح لشكر مطرح شد و اكيپي از طريق لشكر مسئول بررسي و رسيدگي به وضعيت اقلام انهدامي يگانها گرديد. متأسفانه برخي از اعضاء اكيپ در بطن عمليات نبوده و سئوال مي‌كردند چرا در فلان تانك دو عدد پشه‌بند سوخته و چرا در آن يكي دو عدد قطب‌نما منهدم شده. افسوس كه تعدادي از اين آقايان در صحنه نبرد حضور مستقيم نداشته و وضعيت فرمانده گروهان يا گردان را كه ناظر بر سوختن نفرات در داخل تانكها، وضعيت مجروحين و در دسترس نبودن آمبولانس، سروصدا و شلوغي شبكه و اضطراب و سردرگمي برخي از عناصر نيروهاي پياده و خدمه‌ها و انهدام خودرو مهمات هنگام تدارك را نديده و چنين سئوالاتي مطرح مي‌كردند.

سروان صياد[4] فرمانده گروهان قرارگاه تيپ برابر اوامر صادره به گردان ما منتقل شد. اركان 1و4[5] گردان كه در عملياتها معمولاً در منطقه عقب گردان (بنه) مستقر هستند برابر دستور فرمانده گردان به جلو آمده و در حوالي پاسگاه فرماندهي مستقر شدند؛ به علت اينكه گردان در احتياط و در عقبه قرار داشت و دشمن هم كمتر به محل استقرار گردان اجراي آتش ميكرد. بنابراين پرسنل گردان كم‌كم از نظر روحيه و توان جسمي وضعيت مناسبتري را به دست ‌آوردند.

 

 

منبع: از هویزه تا آتش بس، نوجوان، امرالله، 1388، ایران سبز، تهران

 


1. استوار ملكي از درجه‌داران مؤمن، شايسته و با اخلاص ركن دوم گردان بود كه پس از انتقال من از لشكر 16 زرهي ديگر اطلاعي از وضعيت خدمتي وي ندارم.

2. به شكل 1 مراجعه شود.

3 . به زيرنويس صفحه بعد مراجعه شود.

4. سرگرد زرهي نورمحمد صياد در مورخه 30/6/60 شهيد شد. واقعه شهادت ايشان خواهد آمد.

5. وظايف اركان ستاد به اختصار به شرح زير است:

ـ ركن يك: وظايف ستادي از قبيل مديريت پرسنلي، حفظ استعداد يگان، بالابردن روحيه، ترفيعات و اموراداري، حفظ انضباط

ـ ركن دو: وظايف تهيه و استفاده از اطلاعات مربوط به دشمن، زمين و جو و آموزش آن را دارد.

ـ ركن سه: وظايف سازمان، آموزش، عمليات و تهيه طرحها و دستورات را دارد.

ـ ركن چهار: وظايف امور لجستيكي مثل آماد، نگهداري، حركات، خدمات و امور متفرقه را دارد.(نشريات دافوس)

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده