دلاورمردان روزهای سخت-7
مشاهدات اولیه حاکی از این بود که هواپیمای C-130 و بالگرد CH-53 آمریکایی بر اثر برخورد با یکدیگر آتش گرفته بودند. البته در کنار آنها بالگرد سوخته دیگری هم وجود داشت که گفته میشد هواپیمای شکاری F-5 که به وسیله نیروی هوایی ایران اعزام شده بود، آن را بمباران کرده است. اما از بد حادثه در لحظه بمباران محمد منتظر القائم که فرمانده سپاه یزد بود، در کنار بالگرد بوده و بر اثر اصابت ترکش به شهادت رسید.

اقدام برای تشکیل گردان مالک اشتر در کردستان

در مهر 1358 سروان علی همتی که از افسران هوابرد شیراز و هچنین از همدوره ای های دانشکده‌ افسری بود با من تماس گرفت و قرار شد که ملاقاتی انجام دهیم. در ملاقاتی که با من داشت، گفت که از طریق جناب سرهنگ نامجو، به خدمت دکتر چمران رسیدم و جناب چمران به من توصیه کرد که یک گردان از نیروهای مردمی تشکیل دهید.

سروان همتی افزود: دکتر چمران به عنوان وزیر دفاع بر این باور است که اگر هر لشکر بتواند یک گردان از نیروهای متعهد و ورزیده تشکیل دهد، توان مقابله اش در برابر بحران‌ها بیشتر خواهد بود.آقای چمران معتقد بود که همان طور که بسیج در اختیار سپاه است، لازم است ارتش نیز از نیروهای مردمی بهره گیرد. جناب همتی گفت که پس از گفت و گوهای بسیار تصمیم بر آن شده که برای نخستین بار گردان مردمی در لشکر 81 زرهی کرمانشاه تشکیل شود. دلیل این تصمیم آن بود که تشکیل گردان مردمی در کرمانشاه برای مقابله با ضد انقلاب و اشراری بود که در مرزهای غربی رفت وآمد می‌کردند. وی در ادامه اضافه کرد که سرهنگ نامجو قول هر نوع همکاری از جمله واگذاری تعدادی افسر و درجه دار را داده است و دو نفر به نام‌های سروان دقیق احمدی و سروان کبریتی نیز برای همکاری معرفی شدند. او یادآور شد که قرارشده است برای آموزش از مربیان نیرو مخصوص که آشنا با جنگ‌های چریکی هستند استفاده شود. در نهایت تیمی متشکل از اینجانب (ستوانیکم احمد اسدی)-ستوانیکم رضا فهیمی صالح-ستوان ناصر ساقدوش پی-ستوان احمد دادبین-ستوان صحبت الله نوردی و چند تن دیگر برای آموزش نیروهای مردمی راهی کرمانشاه شدیم.

پس از پخش اطلاعیه در رسانه‌های محلی، مصاحبه آغاز و پس از یک ماه آموزش شروع شد. بعد از آموزش، نیروهای مردمی تا حدودی با عملیات گشتی و تکاوری آشنا شدند و گردان تشکیل شد. پس از اینکه گردان کاملاً آماده‌ رزم شد، پرسنل نوهد به یگان خودشان مراجعت کردند.

فرماندهی این گردان به افسرانی که از سوی نزاجا انتخاب شده بودند، واگذار گردید. شایان توجه است که گردان ذکر شده در جنگ تحمیلی خدمات ارزنده ای ارایه داد. خدمات این گردان در به عقب راندن دشمن در ارتفاعات بازی دراز و کوره موش زبانزد بود .

این گردان شهدای گرانقدری را تقدیم انقلاب اسلامی‌کرد. از جمله: شهید علی همتی که فرماندهی گردان را بر عهده داشت. از دیگر شهیدان به شهید این گردان می‌توان سروان حسین ادیبان که افسری متعهد و انقلابی بود، شهید نیک روش و شهید زاهدی که از چهره های ارزشمند ارتش بودند اشاره کرد. روح همه شهدا شاد و یادشان گرامی باد.

 

حادثه طبس

دومین مأموریت گردان 154 مبارزه با نیروهای آمریکایی بود که برای آزادسازی دیپلمات هایشان وارد طبس شده بودند. روز 4 اردیبهشت 1359 حوالی ساعت شش عصر، پیک پادگان تیپ نوهد به درِ منزل اینجانب آمد و نامه ای به من داد. در آن نامه خواسته شده بود که من هرچه سریعتر خود را به تیپ برسانم.

نباید از نظر دور داشت که چون کشور به وسیله‌ گروهک‌های فدایی خلق و … دستخوش ناآرامی هایی شده بود، این گونه ابلاغ ها غیر عادی به نظر نمی‌رسید. پس از دریافت آن نامه، راهی پادگان شدم و خود را به تیپ معرفی کردم. پس از مدتی حدود 60 نفر از همکارانی که نامه به آنان نیز ابلاغ شده بود ، خود را به پادگان رساندند.

فرمانده وقت گردان (سرگرد عبدالله مهر پویا) افراد حاضر را سازماندهی کرد و دستور نزاجا را که خطاب به تیپ نوهد بود خواند.

در دستور چنین آمده بود :(برابر اطلاعات رسیده برخی از تکاوران آمریکایی به قصد آزاد سازی دیپلمات هایشان وارد طبس شده اند و تعدادی از بالگردهای نظامی آنها دچار حادثه شده اند. لذا به تیپ نوهد دستور داده می‌شود که بدون فوت وقت خود را به منطقه طبس برسانند و آمادگی سرکوب عناصر نفوذکننده را داشته باشند.)

سپس سلاح و تجهیزات متناسب برای عملیات فوق را از پادگان دریافت و به سمت پایگاه هوایی مهرآباد حرکت کردیم. طی هماهنگی‌هایی که از پیش انجام گرفته بود، به دستور سماجا، نیروی هوایی یک فروند هواپیمای ترابری (c-130) برای انتقال پرسنل نیرو مخصوص آماده کرده بود.

من، سروان حسین شهرامفر و فرمانده‌ گردان به محض ورود به پایگاه هوایی به اتاق توجیه پایگاه ترابری رفتیم. خلبان هواپیما اظهار داشت: به دلیل اینکه فرودگاه مقصد متروکه است و سیستم هدایت هواپیما ندارد و همچنین باند فرودگاه مقصد به دلیل خاکی بودن، مناسب فرود نیست، پرواز نسبتاً دشواری پیش رو خواهیم داشت. از ما خواست که پرسنل را برای مواجه با شرایطی غیر متعارف آماده کنیم.

پس از صحبت هایی که خلبان ابراز داشت به همراه دیگر پرسنل وارد هواپیما و راهی طبس شدیم. پس از گذشت یک ساعت، خلبان اعلام کرد که به مقصد رسیده ایم و آماده‌ فرود اضطراری هستیم. عقربه های ساعت، 2300 شب را نشان می‌داد.

خلبان با تبحر خاصی که داشت، هواپیما را در نزدیکی محل سانحه‌ بالگردهای آمریکایی نشاند و پس از خروج پرسنل، راهی تهران شد.

تیم عملیاتی نوهد در ابتدای کار با اتخاذ پدافند 360 درجه ای به دور بالگردها و هواپیمای C-130 آتش گرفته‌ آمریکایی، مانع از هرگونه حرکت آنها شدند.

صبح روز بعد تیم های شناسایی و کاوش ساماندهی شدند و توسط شهید حسین شهرامفر به مناطقی که احتمال پناهنده شدن نیروهای آمریکایی داده می‌شد اعزام گردیدند.

مشاهدات اولیه حاکی از این بود که هواپیمای C-130 و بالگرد CH-53 آمریکایی بر اثر برخورد با یکدیگر آتش گرفته بودند. البته در کنار آنها بالگرد سوخته‌ دیگری هم وجود داشت که گفته می‌شد هواپیمای شکاری F-5 که به وسیله نیروی هوایی ایران اعزام شده بود، آن را بمباران کرده است. اما از بد حادثه در لحظه بمباران محمد منتظر القائم که فرمانده سپاه یزد بود، در کنار بالگرد بوده و بر اثر اصابت ترکش به شهادت رسید.

پس از پنج شبانه روز کاوش و بررسی های مستمر در محل، محرز شد که هیچ نیروی آمریکایی در محل وجود ندارد، زیرا عده ای که توان گریز از آن مهلکه را داشتند فرار کرده بودند و عده باقی مانده هم کشته شده بودند و اجسادشان سوخته بود.

 

 

منبع: دلاورمردان روزهای سخت، اسدی، احمد، 1394، ایران سبز، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده