از هویزه تا آتش بس-2
انتقال به پشتيباني لشكر در تاريخ 1/2/1359 از تيپ يك لشكر16زرهي به پشتيباني لشكر منتقل و به عنوان فرمانده گروهان اركان گردان آماد و ترابري منصوب شدم. در روز 31 شهريورماه 1359 نيروهاي بعثي عراق، جنگ را رسماً بر عليه جمهوري اسلامي ايران آغاز نمودند. با شروع جنگ، اوضاع سياسي و نظامي و اجتماعي و اقتصادي كشورمان دگرگون شد، و همه آحاد و مسئولان كشوري و لشكري و مردم ايران اسلامي براي مقابله با اين حمله ناجوانمردانه فعاليت ميكردند.

 

در داخل پادگان قزوين هم جنب و جوش چشم‌گيري حكمفرما گرديد. نفرات به منظور حفاظت در برابر تكهاي هوائي دشمن اقدام به  حفر سنگرضد هوايي نمودند. فرماندهان و مسئولان براي سازماندهي، آموزش، سرويس و نگهداري، تعميرات و بازسازي وسايل و تجهيزات و بالاخره ارتقاء آمادگي رزمي يگان مربوطه نهايت تلاش را به عمل آوردند.

 يگانها براساس وظيفه بايستي هر چه سريعتر به مناطق عملياتي اعزام مي‌شدند. روي اين اصل كليه كاركنان با خانواده خود وداع كرده و به صورت آماده شب و روز در پادگان به‌سر مي‌بردند.  بالاخره برابر برنامه زمانبندي تعيين شده، گردان آماد و ترابري در تاريخ 24/7/59 در ايستگاه راه‌آهن قزوين خودروها، وسايل تجهيزات و نفرات را سوار قطار كرده و در ساعت 16:00 همان روز قطار به سمت خوزستان حركت نمود.

حادثه قابل ذكري در طول مسير رخ نمي‌دهد و همه نفرات در فكر و خيال چگونگي رفع تجاوز و پاك نمودن ميهن اسلامي از لوث وجود نيروهاي متجاوز عراقي و يا افكار گوناگون ديگر بوده و قطار با چراغ خاموش مسير خود را طي ‌نموده و در ساعت 8‌شب مورخه 25/7/59 وارد ايستگاه انديمشك مي‌شود. همه شهر و منطقه در تاريكي به سر مي‌بردند. سكوت و مقررات خاموشي به دقت رعايت مي‌شد. با زحمت و تلاش زياد، خودروها و وسايل و تجهيزات را در تاريكي شب از قطار پياده كرده و به سمت منطقه پراكندگي كه در دامنه ارتفاعات شمال انديمشك نزديك سد دز حركت نموده و در محل تعيين شده مستقر گرديدند. صبح زود نفرات چادرهاي انفرادي و گروهي خود را بر پا كرده و  به كندن سنگرهاي ضد هوايي جهت حفظ جان خود در مقابل تكهاي هوايي دشمن اقدام نمودند. در شبانه و روز چند مرتبه وضعيت قرمز تك هوايي اعلام مي‌شد و هواپيماهاي دشمن را در بالاي سرمان مشاهده مينموديم. هر روز كليه پرسنل با شور و شوق وافر و تلاش مداوم براي آموزش، تعمير و نگهداري وسايل و جنگ‌افزارها و يا كسب اطلاعات از منطقه، وقت خود را سپري مي‌كردند.

برابر اخبار واصله از ستاد لشكر به دليل نياز يگانهاي زرهي خصوصاً به افسران جزء قرار بود كه در روزهاي آينده كليه افسران رزمي كه در پشتيباني لشكر خدمت مي‌كنند به يگانهاي رزمي منتقل شوند. از جمله من كه درجه‌ام سروان بود، براي انتقال به يگان قبلي‌ام يعني تيپ1 زرهي لحظه‌شماري مي‌کردم.

انتقال به تيپ 1 زرهي

در تاريخ 12/8/59 امريه‌اي از لشكر 16 زرهي قزوين به گردان آماد و ترابري ابلاغ شد كه خودم را به تيپ 1 زرهي معرفي كنم. پس از48‌ساعت در مورخه 14/8/59  به اتفاق سرگرد صنعتي[1]، سروان رسولي[2] و سروان تهراني[3] از پشتيباني لشكر، خود را به قرارگاه تيپ 1 كه در دامنه ارتفاعات شمال انديمشك مستقر بود، معرفي نموديم و برابر دستور فرماندهي تيپ، سرهنگ جمشيدي[4]، من و سرگرد صنعتي به گردان 220 تانك و سرگرد رسولي و سروان تهراني به گردان 201 تانك اختصاص يافتيم.

گردان 220 تانك اخيراً از منطقه كردستان مراجعت نموده و در اختيار تيپ قرار گرفته بود و ضمناً به تازگي سرگرد فردوسي‌[5] به عنوان فرماندهي گردان منصوب شده بود. فرماندهي گردان به­ علت كمبود پرسنل و خدمه، گروهان يكم تانك را منحل نموده و كليه پرسنل و وسايل آن را بين گروهانهاي دوم و سوم تانك تقسيم كرده بود. فرماندهي گروهان دوم به عهده سروان ميرزايي[6] و گروهان سوم به­ عهده سروان آرش مهر[7] بود و قرار بود كه گروهان يكم مجدداً تشكيل شود.

انتصاب به سِمَتِ فرماندهي گروهان يكم

برابر دستور فرمانده گردان، به ­عنوان فرمانده گروهان يكم تانك منصوب شدم.

تدبير فرمانده گردان بر اين بود كه گروهان يكم به عنوان گروهان احتياط در عمليات شركت کند. پرسنل كادر اين گروهان از پرسنل مأمور يگانهاي مختلف نزاجا[8] و تعدادي دانش آموز كه از لشكر 21 حمزه مأمور بودند تشكيل و پرسنل وظيفه نيز اغلب از درجه داران و سربازان منقضي خدمت 56، كه خدمت آنها در سال 56 خاتمه يافته و مجدداً به دليل جنگ فرا خوانده شده و در گروهان سازماندهي شده بودند. شايان ذكر است كه پرسنل كادر مأمور هم، سالها از يگانهاي رزمي دور بوده و از تخصص و آشنايي لازم در مورد تانك بي بهره بودند. بنابراين با تحمل مشقّات و زحمات شبانه روزي بدون داشتن فرماندهان دسته سازماني و سرگروهبان، نسبت به سازماندهي گروهان اقدام و با اعزام انباردار به شهرستان قزوين وسايل و اقلام مورد لزوم را به منطقه آورده و برای امر آموزش و نگهداري توجه ويژه‌اي به عمل آوردم.

 به علت اينكه اين گروهان به عنوان گروهان احتياط تعيين شده بود تدارك و پشتيباني لازم توسط گروهان اركان كمتر از گروهانهاي ديگر از آن به عمل مي­آمد. برابر دستور، تانكهاي گروهان يكم دائماً با تانكهاي گروهانهاي ديگر تعويض مي­شد كه اين امر خود مشكلات عديده­اي به وجود ميآورد. در بازديدهاي مداوم معاون تيپ1، سرهنگ2 مهدي رادفر[9] برخي از نيازمنديها واشكالات گروهان به تدريج برطرف شد.

 

منبع: از هویزه تا آتش بس، نوجوان، امرالله، 1388، ایران سبز، تهران

 


1. سرگرد بيژن صنعتي در يكي از عملياتها مجروح گشت كه چگونگي مجروحيت ايشان خواهد آمد. وي بعد از جنگ به نيروي زميني ارتش رفته و با درجه سرتيپ دومي بازنشسته شد.

2. سروان ابوالقاسم رسولي مقدم دوست و همدوره صميمي من بوده كه مدت مديدي در مناطق عملياتي حضور داشته و شرح بيشتري از وي خواهد آمد. بعد از جنگ به نيروي زميني ارتش رفته و با درجه سرتيپ دومي بازنشسته شد.

3. سروان تهراني مدت زيادي در مناطق عملياتي حضور داشته و بعد از جنگ به فرماندهي لجستيكي نيروي زميني رفته و با درجه سرهنگي بازنشسته شد.

4. سرتيپ 2 زرهي ستاد ايرج جمشيدي از افسران شايسته و بادانش و مدير لايق بوده و بعدها فرمانده لشكر 16 قزوين و آخرين شغلش معاون هماهنگ كننده نزاجا بود و سپس بازنشسته شد، شرح بيشتري از وي خواهد آمد.

5. سرگرد زرهي محمود فردوسي‌، چند سال در منطقه عملياتي حضور داشته و آخرين شغل وي رئيس ستاد لشكر 16 زرهي بوده و با درجه سرتيپ دومي بازنشسته شد و شرح بيشتري از وي خواهد آمد.

6. شهيد سرگرد زرهي فريبرز ميرزائي از فرماندهان رشيد و مدير لايق بود كه واقعه شهادت ايشان خواهد آمد.

7. شهيد سرهنگ2 زرهي حسين آرش مهر از فرماندهان متعهد، مؤمن، دلير و با اخلاص بود كه واقعه شهادت ايشان خواهد آمد.

8. نزاجا مخفف نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي ايران

9. سرتيپ2 زرهي ستاد مهدي رادفر از فرماندهان مؤمن، پرتلاش، مدير و مجرب كه مدت طولاني در مناطق عملياتي حضور داشته و آخرين شغل وي فرمانده لشكر 81 زرهي كرمانشاه بود و سپس بازنشسته شد.

 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده