پیاده نظام و دفاع مقدس-61
- شهيد فلاحي به دليل علاقمندي بسيار به دافوس و وقوف به حساسيت آن، با اختصاص 10 ميليون تومان اعتبار دستور بازسازي دافوس را صادر كرد، كه البته تعداد اساتيد حاضر در دافوس شايد 10 نفر بيشتر نمي­شدند كه بلاتكليف يا در انتظار انتصاب بودند.

ضمیمه4: نقش دانشکده فرماندهی ستاد در دوران دفاع مقدس[1]

 

با توجه به اينكه افسراني كه در قرارگاه­هاي مختلف تا رده تيپ مسئوليت داشتند، اكثراً دوره دافوس را طي كرده بودند، لذا مناسب است به نقش دافوس در ارتقاء كيفي عملكرد آنان پرداخته شود.

ابتدا ضروري است به عنوان مقدمه تاريخچه­اي مختصر از دافوس در سال انقلاب و چگونگي سير ادامه كار دافوس تا شروع جنگ و سال اول جنگ ارائه شود.

 • آخرين دوره دافوس نيروي زميني (آن موقع دافوس آجا نبود) قبل از انقلاب، روز دهم مهرماه سال1357 طبق مراسم متداول، با حضور طاغوت افتتاح شد.
 • به علت خيزش­هاي انقلابي مردم ايران اسلامي و البته حضور تعدادي از دانشجويان و اساتيد در اين خيزش­ها و تظاهرات ضدشاه و شرايط روزِ آن زمان، انضباط و آموزش از هم پاشيده بود و كلاس­ها به دلايل مختلف به موقع انجام نشده يا تشكيل نمي­شد.
 • دافوس نهاجا در سال 1350 يا 1351 تشكيل شده بود، ولي نيروي دريايي داراي دافوس نبود و افسران نداجا در خارج از ايران طي دوره مي­كردند.
 • آخرين دوره دافوس كه در روز 10/07/1357 آغاز شده بود، به دليل مسائل انقلاب از روز 19 بهمن­ماه همان سال به طور غيرمنتظره و تا دستور ثانوي تعطيل شد و تعداد قريب به 250 نفر دانشجويان كه همه افسر ارشد بودند و حدود 80 نفر كادر آموزشي دانشگاه را ترك كردند.
 • روز بيست و دوم بهمن­ماه، تعدادي از مردم به دافوس هجوم آوردند و در اين هجوم اغلب ساختمان­هاي دافوس به آتش كشيده شد.
 • البته تا قبل از تعطيلي دافوس، دانشجويان و اساتيدي كه در كلاس­ها هم حاضر مي­شدند بيشتر به بحث و مذاكره درخصوص شرايط سياسي و حركت­ها و تظاهرات انقلابي مي­پرداختند و به خوبي همگرائي و همراهي اساتيد (بيشترين تعداد آنها) و بيشترين تعداد دانشجويان با نهضت انقلابي امام خميني(ره) و حركت مردم را مي­شد در كلاس­ها مشاهده كرد.
 • روز سي­ام بهمن­ماه سال1357 (هشت روز بعد از وقوع انقلاب شكوهمند اسلامي) راديو ايران طي اعلاميه­اي از افسران (اساتيد و دانشجويان) دافوس درخواست نمود به دافوس جهت ادامه تحصيل مراجعه نمايند. اين امر نشان مي­داد كه نظام انقلابي به اهميت اين مركز و بهره­گيري از افسران آن واقف و به اين امر اميد بسته است و در فاصله كوتاهي از اين امر انتصاب سرهنگ فروزان (از اساتيد دافوس) به رئيس گروه مشاورين امام(ره) در ستاد ارتش و بعد، انتصاب وي به عنوان فرمانده ژاندارمري و با آغاز جنگ فرمانده قرارگاه اروند يكي از ده­ها دليل است كه اين آگاهي به ارزش دافوس از منظر شوراي انقلاب و امام راحل را ثابت مي كند.
 • دافوس، بعد از پخش اين اعلاميه توسط راديو، به تدريج و مجدداً تشكيل شد.
 • در ارديبهشت­ 1358، برابر دستور امير شهيد فلاحي؛ فرمانده وقت نزاجا (كه خود توسط سرهنگ فروزان شاغل در گروه مشاورت حضرت امام(ره) كه زير نظر حضرت آيت الله خامنه­اي «مدظله العالي» فعاليت مي­كرد، انتخاب و پيشنهاد شده بود) دوره مزبور پايان يافت و اين در حالي بود كه دروس دافوس به رده تيپ رسيده بود و تا ورود به رده لشكر هنوز خيلي مانده بود و مراسم فارغ­التحصيلي دانشجويان همراه با دانشجويان دانشگاه پدافند ملي در خيابان فعلي ستاد كل با حضور مرحوم مهندس بازرگان نخست­وزير دوران انقلاب و عبدالله امير انتظام انجام گرفت و بلافاصله دانشگاه دفاع ملي منحل و دافوس نزاجا براي تعمير ساختمان­ها و تجديد نظر در آموزش­ها بطور موقت غيرفعال و تعطيل شد.
 • بعد از اقدام فوق تعدادي از اساتيد و دانشجويان از خدمت رها و بازنشسته شدند و تعدادي نيز در نيروي زميني به كار گرفته شده و دانشجويان ساير نيروهاي ديگر نيز به سازمان خود مراجعت كردند.
 • شهيد فلاحي به دليل علاقمندي بسيار به دافوس و وقوف به حساسيت آن، با اختصاص 10 ميليون تومان اعتبار دستور بازسازي دافوس را صادر كرد، كه البته تعداد اساتيد حاضر در دافوس شايد 10 نفر بيشتر نمي­شدند كه بلاتكليف يا در انتظار انتصاب بودند.
 • قرار بود دافوس در پايان نيمه اول سال 1359 مجدداً افتتاح شود كه به علت آغاز جنگ اين امر متوقف شد، البته كار بازسازي ساختمان­هاي دافوس به اتمام رسيده بود و آغاز به كار ميسر بود، ولي جنگ اين امر را متوقف كرد.
 • چند نفر استادان باقي مانده با آغاز جنگ بلافاصله به اتاق جنگ نيروي زميني در لويزان اعزام شدند.
 • حال بعد از اين تاريخچه كه مقدمه بحث بود به «نقش دافوس در جنگ»  البته به صورت فشرده و در حد ضرورت اين زمان پرداخته مي شود.
 • جهت سهولت كار و نتيجه­گيري مفيد از بحث در اين خلاصه ، نقش دافوس در چهار مؤلفه زير، آن هم در خصوص هر كدام فقط با چند مورد ارائه مي­گردد، تا بتوانيم در مجموع نقش دافوس در دفاع مقدس را به اجمال مشخص نماییم.

1- نقش اساتيد و دانشجويان فارغ­التحصيل دافوس در آخرين دوره، در شروع جنگ  و در مدت جنگ.

2- نقش فارغ­التحصيلان دافوس قبل از انقلاب در دفاع مقدس.

3- نقش دافوس (مستقر در تهران) در پشتيباني از جنگ.

4-دروس دافوس و تأثير آن در جنگ.

در اينجا قبل از شروع بحث، ذكر خاطره­اي به نقل از دانشمند فرهيخته، استاد عزيز امير سرتيپ ستاد مسعود بختياري در مورد شهيد سپهبد علي صيادشيرازي را ضروري مي دانم، تا اهميت دافوس را از نگاه يك قهرمان ملي، گل سرسبد نيروهاي مسلح، فاتح عمليات‌هاي بزرگ طريق­القدس، فتح­المبين و بيت­المقدس، اميرالشهداء نيروهاي مسلح دريابيد. چند سال بعد از پايان جنگ بود، در مراسم افتتاح يكي از دوره هاي دافوس بعد از خيرمقدم و گزارش كلي توسط فرمانده دافوس ـ امير سرتيپ خلبان رستمي ـ مدير آموزش دافوس ـ سرهنگ بختياري (امير سرتيپ بختياري) ـ گزارش آموزشي را به حضار ارائه مي­داد. اواسط گزارش ايشان سرتيپ صيادشيرازي (شهيد سپهبد صيادشيرازي) كه مقام مدعو بود، گزارش ايشان را قطع كرد و گفت: شما موظّف هستيد هميشه اين طور گزارش بدهيد، كه من (سرتيپ صيادشيرازي) وقتي كارآمدي افسران دافوس­ديده را در جبهه‌ها ديدم، علي­رغم نيازمندي‌هاي پرسنلي در گرماگرم جنگ در سال61 دستور دادم دافوس گشايش يافته و در درجه اول فرماندهان طراز اول ارتش و سپاه دوره دافوس را در كوتاه­مدت (كمتر از يك سال) طي كنند (اين نظر شأن و جايگاه دافوس در نگاه اميرالشهداء نيروهاي مسلح را روشن مي‌كند).

 

منبع: پیاده نظام در دفاع مقدس، آراسته، ناصر-نیکفرد، علی، 1393، ایران سبز، تهران


[1] . متن سخنرانی سرتیپ ستاد ناصر آراسته در جمع  اساتید و دانشجویان دافوس در سال91.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده