بازخوانی جنگ تحمیلی (47)
کنار گذاشتن جناب سرهنگ علی صیادشیرازی از فرماندهی نزاجا (2) روز دوشنبه 9/2/1365 به اتفاق جناب سرهنگ حسین حسنیسعدی و جناب سرهنگ موسوی قویدل به دفتر جناب سرهنگ علیاصغر جمالی احضار شدیم. معلوم شد آقای رفسنجانی پاسخ نامه استعفای جناب سرهنگ جمالی را دادهاند که شما با قدرت به کارتان ادامه دهید و دیگر هم مکاتبه نکنید. از ما سه نفر خواست که کتباً مسئولیت جدید ایشان را تأیید کنیم. یعنی مطلبی که تا آن تاریخ در ارتش سابقه نداشته است که مرئوسین و یا اعضای ستاد، فرماندهی را کتباً تأیید کنند.

تأیید یا عدم تأیید ما هیچ تغییری در مسئولیت ایشان نمی‌داد، ولی شاید اعتماد به نفس بیشتری پیدا می‌کرد و به قول آقای هاشمی رفسنجانی می‌توانست (با قدرت) به کارش ادامه دهد. از این نظر، نوشتن چنین نامه‌ای را در راستای انسجام بیشتر و اعتماد به نفس بیشتر و تقویت فرماندهی نزاجا در آن اوضاع و جوّ حاکم می‌دانستیم. در اینجا ناگفته نگذارم که حملات محدود در عراق در مورخ 22/1/1365 در سومار و کهنه‌ریگ، در منطقه سیدکان (منطقه عملیاتی قادر) و در جزایر مجنون (منطقه سپاه3 عراق) در ادامه همان تدابیر ارتش عراق تداوم پیدا کرد.

این بود متن نامه‌ای که نوشتیم:

«فرماندهی محترم نزاجا سرکار سرهنگ اصغر جمالی

آرزوی موفقیت شما را داریم.

با توجه به فرمایشات حضرت امام در مورخ 11/3/1364 مبنی ‌بر ضرورت وجود ارتش قوی و سربلند و پشتیبانی‌های همه‌جانبه (برابر مذاکرات حضوری و کتبی آقای هاشمی رفسنجانی و آقای خامنه‌ای) مسئولان جمهوری اسلامی و پشتیبانی ملت به پا خواسته و همیشه در صحنه ایران از یک طرف و آشنایی کامل به وضع اسف‌بار موجود نزاجا در این برهه زمانی، درگیری جنگی با ارتش بعث عراق و گروهکهای ضدانقلاب داخلی و با آگاهی از مفاد گزارش 88/7/703 نزاجا (نامه دو صفحه‌ای جناب سرهنگ علی‌اصغر جمالی به قرارگاه خاتم) و پاسخ و عکس‌العمل به اجرای امریه شماره71/33/217/64 ـ 24/1/65 قرارگاه خاتم (در مورد عزل شهید صیاد و واگذاری اختیار نزاجا به جناب سرهنگ علی‌اصغر جمالی) و یادداشت خصوصی مورخه 8/2/1364 فرماندهی خاتم (دستخط آقای هاشمی رفسنجانی مبنی ‌بر منتفی شدن فرماندهی آقای محسن رضایی، با اختیارت کامل برابر مذاکرات حضوری اقدام کنید و دیگر مکاتبه نکنید)، پیشنهاد می‌کنیم:

در این موقعیت خطیر با توکل به ذات لایزال پروردگار و با تمام قوت قلب و اعتماد به موفقیت در سازماندهی و بازسازی و بالا بردن توان رزمی نزاجا، مسئولیت ابلاغی را بپذیرد و همکاران شما نیز با تمام وجود در انجام این وظیفه شرعی و ملی و انسانی یعنی داشتن یک نزاجای پرتوان و در شکست کامل ارتش بعث عراق و نیز انجام وظیفه برابر اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، شما را یاری خواهند کرد.

امضا: سرهنگ پیاده حسین حسنی‌سعدی

سرهنگ پیاده ستاد عبدالحسین مفید و سرهنگ زرهی ستاد موسوی قویدل

در مورخ 12/2/1365 در قرارگاه نزاجا در اهواز بودم. جناب سرهنگ موسوی قویدل تلفنی از تهران اطلاع داد که فوراً به کرمانشاه بروم. قرار است فردا هیئتی از سازمان قضایی ارتش بیایند. ساعت 15:30 از طریق درفول ـ پلدختر حرکت و در ساعت 22:00 وارد قرارگاه شدم.

فردای آن روز جناب موسوی تلفنی گفت: «قرار بود به اتفاق جناب سرهنگ علی‌اصغر جمالی با هواپیما بیایند که به علت بارندگی شدید و سراسری نمی‌توانند؛ از اینرو از من خواست از هیئت پذیرایی و آنها را توجیه کنم.»

هیئت مورد نظر شامل حجت‌الاسلام علی رازینی، حجت‌الاسلام پورمحمدی و جناب سرهنگ پاکروان بود، که از ساعت 10 صبح تا 6 بعدازظهر مستمع بُهت‌زده صحبت‌های من بودند. به جای تمام نیروی زمینی، به جای تمام معاونت‌های نیروی انسانی، لجستیکی و عملیاتیِ نزاجا از اوضاع حاکم بر نزاجا با استفاده از نقشه وضعیت‌ها، از وضع خطوط دفاعی و سوابق عملیات صحبت کردم. توصیه کردم که اگر به واحدها و منطقه می‌خواهید بروید اول توجیه شوید، اگر وقت داشتید که حتماً هم وظیفه قضاوت شما ایجاب می‌کند از خطوط پدافندی هم بازدید کنید تا عملاً متوجه شوید که چرا خط دفاعی شکست‌خورده و علت چه بوده است. چون احساس کردم بیشتر برای بررسی علت شکست خطوط دفاعی در منطقه مهران آمده‌اند.

برایشان مثال زدم حتماً شنیده‌اید که صدام فرماندهان شکست‌خورده‌اش را تنبیه و حتی اعدام کرده است. مثل اعدام سرتیپ جواد اسعد شنیته که فرمانده لشکر 3 زرهی در عملیات بیت‌المقدس بود. این لشکر در منطقه حسینیه و گرمدشت مستقر و وظیفه‌اش عکس‌العمل در مقابل عبور نیروهای ما از رودخانه کارون بود. موقعی که به او گفتند: «ایرانی‌ها از کارون عبور کرده‌اند». گفت: «واحد من چنین گزارشی به من نداده است.» این بی‌توجهی او موجب موفقیت ما در مرحله یکم عملیات بیت‌المقدس بود. بنابراین، صدام با توجه به قصورش فرمانده لشکر را اعدام کرد. این با وضع ما و شکستن خطوط دفاعی ما فرق می‌کند.

در خاتمه آقای رازینی گفت: «آقای سرهنگ مفید عقده‌هایت را خالی کردی!»

در مورخ 14/2/1365، جلسه‌ای ستادی با حضور برادران پاسدار در کرمانشاه برگزار شد. ابتدا آقای محسن رضایی از صحبت‌های نقدگونه جناب سرهنگ علی صیادشیرازی در ستاد نیرو گله کرد. حتی با عنوان«صحبت‌های زشت» از صیاد نام برد و گفت: «به ضرر مملکت است و باید با آن برخورد شود، چون همه بر خلاف وحدت بودند. برادران پاسدار متوجه این خط باشید. جوّ بسیار بدی در شهرهای مرزی بعد از شکست‌های اخیر به وجود آمده. شما برادران پاسدار باید از هر نظر به برادران ارتشی کمک کنید و اگر این پایگاه ارتش (منظور جناب سرهنگ علی‌اصغر جمالی و همکاران او بود) از بین برود، ارتش مضمحل می‌شود و باید از این جوّ جلوگیری کرد.»

در پاسخ به صحبت‌های برادر محسن رضایی گفتم: «برادر محسن، شما و همکاران شما روی ما شناخت کامل دارید. الآن نزاجا در بدترین وضع هست. با این وضع، دو ستاد نزاجا، با دو فرمانده و دو ستاد، چطوری می‌شود کارکرد و جنگ را پیش برد؟! ما در ارتش باند نداریم. این وضع تا کی می‌خواهد ادامه پیدا کند؟ در عمل آنچه می‌بینیم برخلاف خواسته ما است.»

در جلسه دیگری برادر محسن رضایی اشاره به حضور هیئت قضایی نیروهای مسلح کرد و گفت: «این هیئت برای رسیدگی به نارسایی‌ها و برای کمک به سلامتی نیروهای نظامی و سپاه به منطقه آمده‌اند.» از اواسط اردیبهشت‌ماه تا اوایل دی‌ماه، جلسات متعددی چه با برادران پاسدار و چه در قرارگاه خاتم(ص) و چه در ستاد نزاجا و یا قرارگاه‌ها برگزار شد که موجب تحرک و فعالیت هم ستادی و هم میدانی واحد‌ها شد. شناسایی، اهداف و خطوط تماس در غرب، بویژه در منطقه سومار خیلی فعال شد.

طی نامه شماره 19/11/01/501-7/5/65، دستورالعمل تشکیل، سازماندهی، آموزش‌های ویژه و چگونگی انتخاب افراد داوطلب دسته‌های شناسایی را ابلاغ کردم.

این دسته‌های شناسایی در جداول سازمانی گردان‌های پیاده پیش‌بینی شده است. منتها در این سال‌ها به دلایل مختلف فاقد کارایی لازم در حدّ تیم‌های عملیات و اطلاعات بودند. با این دستور و آموزش‌ها و انتخاب افسران جوان و مؤمن و اجرای آموزش‌های ضروری، نتیجه خوبی گرفته شد.

در ساعت 10:00 مورخ 11/3/1365، دوباره تیم سه‌نفری تأیید کننده به علاوه جناب سرهنگ سروری به دفتر جناب سرهنگ علی‌اصغر جمالی احضار شدیم. معلوم شد که ایشان سومین نامه استعفای خودش را نوشته و قاطعانه نوشته که با این وضع قادر به کار کردن نیست. در پاسخ، ما گفتیم: «جناب جمالی، ما حق را به شما می‌دهیم. با این دوگانگی در سیستم فرماندهی و ستادی نزاجا و جوّ منفی نمی‌شود انتظار کار بزرگی داشت. حساب ما (عناصر ستاد) با شما فرق می‌کند. هریک از ما همان احساس مسئولیت فرماندهی نزاجا را دارد. چه صیادشیرازی و چه شما و چه هیچ کس! ما به کارهایمان بر اساس وظایفمان ادامه می‌دهیم تا شما پاسخ نامه‌تان را دریافت کنید.»

در جلسه ستادی که در مورخ 14/3/1365 در کرمانشاه داشتیم، از اثرات منفی حضور هیئت قضایی آقای رازینی صحبت شد و آنها را موجب تضعیف فرماندهان برآورد کردیم. جناب سرهنگ علی‌اصغر جمالی مراتب را با آقای هاشمی رفسنجانی مطرح کرد. قرار شد حجت‌السلام حسن روحانی با آقای رازینی و جناب سرهنگ علی‌اصغر جمالی طی جلسه‌ای وضع موجود را بررسی کنند. نتیجه این شد که از این به بعد در هر عملیات فرمانده باید ظرف پنج روز افراد خاطی را معرفی کند و اگر فرمانده واحد چنین نکرد، دادرسی نیروهای مسلح وارد عمل خواهند شد.

در همین روز برادر، محسن رضایی در یک مصاحبه مطبوعاتی، برنامه‌ها و فعالیت‌های انجام شده و در پیش دولت و نیروهای مسلح را در فیگور یک فرمانده کل مطرح کرد.

در مورخ 7/4/1365، جناب سرهنگ علی‌اصغر جمالی با حضور افسران معاونت عملیات اطلاعات از همه ما تشکر کرد و گفت: «تابع جریانات و جوّ سیاسی و نارسایی‌های ملموس نبوده‌ایم و همیشه شب و روز فعال بوده‌ایم، چه در منطقه و چه در تهران. بدون توجه به اینکه چه کسی فرماندهی نیرو است. در این دو ماه آنچه بر نزاجا گذشت، تغییری در سلسله مراتب نداشت. من همان جانشین فرماندهی نیروی زمینی هستم. طی سه گزارش، ناکارآمدی این سیستم فرماندهی را به مسئولان کتباً نوشته‌ام. برای من خیلی سخت است که شخص فرماندهی نیرو را ندیده بگیرم. ما برای دانش نظامی هیچ ارزشی قائل نیستیم. آن وقت می‌گوییم که ما تخصص نظامی داریم. در ارتش آدم‌سازی نشد.»

 

منبع: بازخوانی جنگ تحمیلی ، سرتیپ2 پیاده ستاد عبدالحسین مفید ، ۱۳۹۸، ایران سبز، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده