19 آبان سالروز شهید محمد جعفر نصر اصفهانی(انتشار مجدد)
امیر شهید محمد جعفر نصر اصفهانی : "تصمیم گرفتم که هیچ گاه جبهه را ترک نکنم. نمیدانستم، وارد کدام گردان رزمی شوم. میان ارتش و سپاه تردید داشتم. تا اینکه درعالم رویا امام زمان(عج) را زیارت کردم. عرض کردم: یا حجت ابن الحسن! آقاجان! دراین شرایط چه کنم؟ آقا با مهربانی فرمودند: ارتش به شما نیاز بیشتری دارد، به ارتش بروید . از همان روز تصمیم گرفتم وارد دانشگاه افسری بشوم . تا بتوانم همراه رزمندگان اسلام در جبهه های حق علیه باطل بجنگم."

زندگی نامه(1339- 1375)

شهيد محمد جعفر نصراصفهاني، فرزند تقي، در روز دهم شهريورماه 1339 در «محلۀ منارجنبان» در یک خانوادۀ مذهبی چشم به جهان گشود. او تحصيلات خود را تا اخذ ديپلم، (در رشته رياضي) در اصفهان طی نمود.

در بهمن ماه 1357 و اوج گيري قيامهاي مردمي در دبيرستان تحصيل می نمود و در مبارزه عليه رژيم حاكم با فعاليت هايي ازقبيل پخش اعلاميه امام (ره) به همراه دوستانش شرکت می کرد.

پس از اخذ ديپلم متوسطه در روز پانزدهم بهمن ماه 1358 به خدمت سربازی اعزام و پس از طی دوره آموزشی اوليه در مرکز آموزشی بيرجند به “گروه 44 توپخانه اصفهان” منتقل گرديد.

درگروه 44 باتوجه به روحيه مذهبی و انقلابی که داشت در فعاليتهای انجمن اسلامی مرکزآموزش توپخانه شرکت و در اين فعاليت با سرگرد صياد شيرازی و ديگر افسرانی که با ايشان همکاری می کردند آشنايی پيداکرد.

با شروع جنگ در سال 1359، در همان ماههای اول به اتفاق چند نفر ديگر داوطلبانه تقاضای اعزام به جبهه نمود و در روزهای اول حضوردرمنطقه عملياتی سوسنگرد مجروح و به بيمارستان منتقل گرديد.

در مهرماه سال1360 با انتصاب سرهنگ صيادشيرازی به فرماندهی نزاجا، در دفتر ايشان خدمت خود را ادامه داد.

بعد ازگذراندن 18ماه خدمت دوره ضرورت و شش ماه خدمت احتياط درتاريخ 15/11/1360 خدمت وی به پايان رسيد،‌ اما همچنان داوطلبانه به خدمت خود در دفتر فرماندهی نزاجا ادامه داد و در همين زمان با وساطت يکی از افسران همکار با انتخاب يک همسر از خانواده ای متدين،‌ ازدواج نمود.

به توصيه تيمسار صياد شيرازی و همکاران نزديک ايشان خدمت در ارتش را به عنوان شغل دايم خود انتخاب و در سال 1361 وارد دانشکده افسری گرديد.

در طول دوره دانشكده جواني کاردان ، باهوش و بينش مذهبی و سياسی و با اخلاق بود.

در زمان جنگ با اينکه مرکز توپخانه در اصفهان بود، اما وي رسته پياده را برگزيد و دوره مقدماتی را در لشگر28پياده سنندج – که در دو جبهه درگير بود و از پر مخاطره ترين يگانها بود – انتخاب کرد و به آن يگان منتقل و به عنوان فرمانده گروهان پياده در خط مقدم جبهه مشغول به خدمت گرديد.

در سال 1367 در يک عمليات رزمی در منطقۀ “مريوان” و “پنجوين عراق” به شدت مجروح و به پشت جبهه منتقل گرديد و در همين زمان به واسطه تک شيميايی دشمن بعثی آلودگی شيميايی نيز پيدا نمود.

وي از سال 1367 تا 1373 در مشاغل زير خدمت نمود:

  • بازرسی لشگر 28 سنندج – دوره عالی پياده در شيراز
  • فرمانده گروهان دانشجويان در دانشکدۀ افسری
  • قرارگاه شمال غرب نزاجا
  • بازرسی نزاجا
  • معاون و فرمانده گردان تکاورتيپ 45 تکاور.
  • سال 1373 با ترفيع به درجه سرهنگی، بعنوان “فرمانده تيپ 1 لشگر 23” انتصاب و خدمت نمود.
  • سال 1374 بعنوان “فرمانده تيپ 1 لشگر 77 پياده ثامن الائمه (ع)” و با تمايل وی انتصاب و در منطقه عملياتی جنوب در اين مسئوليت، با اينکه در شرايط جسمانی خوبی نبود و چند ماه قبل از آن مورد عمل جراحی از ناحيۀ معده قرار گرفته بود خدمت نمود.

نحوۀ شهادت

در سال 1375 حال عمومی وی به واسطه مجروحیت و آلودگی شیمیایی از گذشته مجدداَ به وخامت گذاشت و بعد ازمدتی بستری شدن در بیمارستان و منزل و تحمل درد و رنج فراوان در روز 19 آبان ماه سال 1375 روح ملکوتی اش به لقاءالله و به خیل عظیم شهدای گرانقدر اسلام پیوست.

نصراصفهاني درگردان نصر

راوي: سرلشکرعطا‌الله صالحي

خدمت نظام وظيفه محمدجعفر كه به پايان رسيد، تيمسار شهيد صياد شيرازي او را تشويق نمود كه در دانشكده افسري ارتش ثبت نام نمايد،‌ تيمسار اعتقاد داشت، حضور نيروهاي حزب اللهي در جمع دانشجويان مفيد است.

شهيد محمد جعفر نصراصفهاني نيز با تمام توان خود دروس دانشگاه را به پايان رساند، هوش بسيار عالي او باعث شد،‌ خيلي زود تحصيلاتش را به اتمام رساند،‌ به دستور مسئولين، من چند گردان در دانشكده افسري تشكيل دادم،‌ هر گرداني براي خود نامي داشت، پس از انتخاب اسامي گردان ‌ها متوجه شدم،‌ نام گردان محمدجعفر «نصر» است، بچه‌ها باور نداشتند، اين نام گذاري اتفاقي باشد.

البته او هميشه پيروز بود. علت آن نيز اخلاص بي‌حد او در كار بود. از هيچ چيز و هيچ‌كس نمي‌ترسيد. سال‌ها قبل از پيروزي انقلاب اسلامي عكس‌هاي امام (ره) را خود شخصاً در خانه تكثير مي‌‌نمود، و پس از قاب كردن آنها را ميان دوستان و آشنايان پخش مي كرد.

مرد بي‌ هراس خانواده،‌ با ذكر نام امير المؤمنين (ع) قدم در راه توحيد نهاده و مردانه تا آخرين لحظه از دين اسلام حمايت نمود.

وصیت نامه امیر شهید محمدجعفر نصر اصفهانی

ذرات وجودم به وحدانيت و رسالت حضرت محمد (ص) و ولايت حضرت علي (ع) و يازده فرزند معصوم پسر ابوطالب شهادت مي دهد.

خدايا! بخاطر ارادتي كه به صديقه كبري حضرت زهرا (س) دارم، اگر دست خالي به سويت مي آيم مرا ببخش و قبولم فرما!

اي خداي بزرگ! رهبر عزيز انقلاب و انقلاب اسلامي ملت ايران را تا ظهور آخرين ذخيره ات حفظ بفرما و با ظهور حضرت مهدي (عج) در دلهاي اين ملت ستم كشيده را با دستهاي مباركش شفاء عنايت فرما.

اي خداي بزرگ مرگ مرا و خانواده ام را شهادت مقرر فرما.

از پدر و مادر عزيزم و همسر مهربانم كه در طول سال هاي دفاع مقدس و بعد از آن ياري صديق براي حقير بوده و با دست خالي من ساخت و دم بر نياورد حلاليت مي طلبم.

اي خداي بزرگ همه ما را عاقبت به خير بفرما.

19/06/1375

محمد نصر اصفهاني

منابع:

ره یافتۀ عشق،1379،انشارات ایران سبز، تهران

جانم فداي اسلام، 1378، عقيدتي سياسي ارتش، تهران

مرد ره، 1380، انتشارات و مركز انقلاب اسلامي، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده