پیشگامان صنعت رادار در ایران-35
مجموعه سپهر کار روی سیستم IFFرا دیرتر از سایر بخشها­ی رادار شروع نمود. به همین علت، موفق به استفاده از تمام بخش­های IFF ساخت داخل در اولین رادار ملی نشد. کار روی سیستم IFF را یکی از قدیمی­ترین پرسنل پدافند هوایی که روی سیستم IFF تجربه­ای طولانی داشت و علاقه شدیدی به کار روی این سیستم داشت، در مجموعه سپهر شروع نمود.

در کلیه رادارها و سیستم‌های پدافند هوایی از IFF به ‌عنوان سیستم اصلی شناسایی هواپیماها استفاده می‌شود. در مواردی خیلی نادر آن را به‌ عنوان رادار ثانویه نیز به کار می‌گیرند. سیستمIFF  نسبت به رادار فوق‌العاده ساده‌تر و بکارگیری آن آسان­تر و اقتصادی­تر است. با قیمت به ‌مراتب کمتر از رادار و مداومت کار بالاتر.

امروزه سازمان‌های هواپیمایی غیرنظامی از سیستم IFF به‌ عنوان وسیله اصلی هدایت هواپیماها استفاده می‌کنند و به آن رادار اولیه اطلاق می‌کنند.

مجموعه سپهر کار روی سیستم  IFFرا دیرتر از سایر بخش‌ها­ی رادار شروع نمود. به همین علت، موفق به استفاده از تمام بخش­‌های IFF ساخت داخل در اولین رادار ملی نشد. کار روی سیستم IFF را یکی از قدیمی­ترین پرسنل پدافند هوایی که روی سیستم IFF تجربه­ای طولانی داشت  و علاقه شدیدی به کار روی این سیستم داشت، در مجموعه سپهر شروع نمود. پشتکار و تلاش شبانه‌روزی برادر و استاد ارجمندمان سرهنگ محمد طاهری، که به علت رفتار مهربانانه­شان در پدافند هوایی به عموطاهری معروف است، ثمره شیرینی داشت و در حال حاضر پدافند هوایی را از نیاز به خارج بی­نیاز نموده است. اینک  مختصر و کوتاه از چگونگی شروع کارشان را مطالعه فرمائید.

 

کارگاه ساخت رادار شناسایی (IFF)

سرهنگ محمد طاهری

نام و نشان: محمد طاهری

تاریخ تولد: 2/10/1326 شهرستان نهاوند

درجه:سرهنگ

تخصص:کارشناس رادار

تاریخ استخدام : 1/6/1347

تاریخ بازنشستگی:1/12/1379

در طول خدمت، حوزه کاری بنده  بیشتر روی سیستم‌های رادارهای شناسایی بود. پیش از عنوان مطالبی در ارتباط با حوزه کاری خودم در پدافند هوایی، اجازه می‌خواهم جهت شناخت و آگاهی بیشتر رادار شناسایی و مسیر توسعه آن در سطح جهانی مطالبی را به عرض برسانم.

این سیستم از دو سامانه به نام­هایINTERROGATOR  و TRANSPONDE  تشکیل شده، که سیستم اولی در سایت رادارهای زمینی و سیستم دومی در داخل هواپیما نصب شده است و در باند فرکانس (L) با همدیگر در ارتباط هستند.

سامانه شناسایی دوست از دشمن یا "Identification Friend or Foe" (IFF) در طول جنگ جهانی دوم ساخته و به ‌تدریج ارتقاء یافت و به آن رادار کمکی یا ثانویه "Secondary Surveillance Radar"(SSR) یا رادار شناسایی نیز اطلاق می‌گردد. در واقع، مفهوم IFF  و SSR  در ادبیات کنونی رادار به یک معناست­، ولی در گذشته گرچه مفهوم  IFF نیز تا حدودی متفاوت بود (زیرا با عدم ارسال پاسخ از هواپیما، نمی‌توان آن را دشمن تلقی کرد. به دلایلی مانند خرابی ترانسپوندر، تنظیم اشتباه کد توسط خلبان، شرایط جوّی نامطلوب و غیره کدهای ترانسپوندر دریافت نمی‌گردند)، کشورهای عضو پیمان ورشو (متحدین شوروی سابق) نیز سامانه شناسایی مبتنی بر رادار اولیه را به کار می‌بردند و ترانسپوندر هواپیماهای شرقی با تغییرات جزئی فرکانس رادار اولیه، که توسط اپراتور ایستگاه رادار صورت می‌گرفت، تحریک ‌شده و پاسخ ارسالی در صفحه PPI به نمایش درمی‌آمد، ولی با انحلال آن پیمان، ­تقریباً سامانه مورد استفاده ناتو(nato) عمومی شد. کشف اهداف در رادارهای اولیه بر مبنای بازتاب سیگنال ارسالی همان رادار در باندهای فرکانسی متفاوت است، ولی رادارهای ثانویه جفت پالس‌هایی به نام مد (mode) با یک فرکانس ثابت توسط دستگاه پرسش‌کننده با آنتن جهت دار (directional) ارسال می‌نمایند و پاسخ دهنده هواپیما، هلی­کوپتر، کشتی و غیره می‌باشند. با دریافت سیگنال و تشخیص نوع مد (سوال)، پاسخ مناسب را توسط  دستگاه ترانسپوندر با آنتن همه جهت (omnidirectional) ارسال می­نماید. رادارهای ثانویه در بخش­های نظامی و غیرنظامی کاربرد دارند و به لحاظ احتمال آشکارسازی بیشتر از رادارهای اولیه و امکان تبادل کد به ‌عنوان هدایت‌گر (Beacon) در واقع از ملزومات کنترل هوایی و دریایی محسوب می‌گردند. بدین لحاظ، در سامانه‌های راداری، فرودگاهی و پیش‌اخطار، معمولاً آنتن IFF بالای آنتن رادار اولیه قرارگرفته و بازتاب‌های همزمان با رادار اولیه در صفحه  PPI ایجاد می‌گردد. دقت کشف سمت و فاصله در رادارهای ثانویه نیز همانند رادارهای اولیه است.

 بعد از جنگ تحمیلی، برای طراحی ساخت، نصب و راه‌اندازی سیستم‌های راداری در سطح جهانی، با هدایت و پشتیبانی فرمانده محترم پدافند هوایی، تیمسار غلامی، مجتمع فنی سپهر ‌پایه‌‌ریزی گردید و مسئولیت ساخت پیشرفته‌­ترین رادار شناسایی مجهز به مد S به بنده داده شد. پیش از عنوان چگونگی و سیاست کاری در این زمینه، اجازه می­خواهم مطالبی را عرض کنم و آن اینکه در سیستم‌های راداری قدیمی و لامپی یک متخصص رادار می‌توانست ادعا کند که بر کل سیستم (فرستنده، گیرنده، آنتن) محیط است و تمامی سیستم را از اول تا آخر می‌داند، اما با پیشرفت علم و تکنولوژی و فناوری­های نوین جهانی و شاخه شاخه شدن سیستم و بکارگیری دانشمندهای جدید (به خاطر وابستگی کمتر به قطعه، بیشتر رویکرد و نوآوری نرم‌افزاری است تا سخت‌افزاری)، لذا یک نفر به تنهایی از عهده ساخت برنمی­آید و کار می­بایستی به‌ صورت تیمی انجام شود. بر همین اساس و بر اساس اصول طراحی که مهندسین رادار در سطح جهانی به آنها عمل می‌کنند، در مجتمع فنی سپهر هم برای انجام این مهم (ساخت رادار شناسایی مجهز به مد S) کار تیمی شروع شد. البته تعمیر و نگهداری تمامی رادارهای شناسایی در سطح پدافند هوایی را هم در دستور کار داشتیم و همواره یک چشمم به ساخت رادار شناسایی جدید بود و یک چشمم هم برای آماده بکار و عملیاتی نگهداشتن آنچه که در شبکه راداری داشتیم. با عنایت به ساختار مد S  اگر یکباره می­خواستیم قدم به آخرین پله بگذاریم و سیستمی مجهز به مد S بسازیم کار به ایکائو و مجوز و مسائل دست و پاگیر بین­المللی می­رسید، آن هم در زمانی که از هر نظر تحریم بودیم؛ لذا یک پله پایین­تر ساختاری در سطح MK10 جهانی و در سطح مرز مد S را در فاز اول گذاشتیم و کار­ بر ­روی مد S را به فاز دوم کاری محول کردیم.

در زمانی که مجتمع فنی تحقیقاتی سپهر تشکیل شده بود و بهترین، ورزیده­ترین و کارآمدترین پرسنل فنی رادارهای پدافند هوایی با حمایت تیمسار بزرگوار غلامی، کار سازندگی و تحقیقات را شروع کرده بودند، بنده مدت زمان دیرتری به این مجتمع پیوستم، زیرا مشغول بهینه­سازی رادار بابلسر (از قدیمی‌ترین رادارهای پدافند) بودم. درمجتمع سپهر، که دپارتمان­های فرستنده، گیرنده، آنتن و… هر­کدام محیط‌ها و سوله­های کاری خود را داشتند، بنا به دستور فرمانده محترم پدافند هوایی مکان، لوازم تستر و سایر نیازمندی‌ها برای طراحی و ساخت رادار شناسایی با مسئولیت مستقیم و اداره مربوطه به بنده واگذار شد.

با در نظر گرفتن موارد طراحی و ساخت، کار شروع و به ترتیب طراحی و ساخت واحدهای فرستنده، گیرنده، آنتن، منابع تغذیه، انتخاب­کننده مد، پروسسور، تحلیل کننده کد، داپکلسر، خطوط انتقال و… شروع شد.

 

 

منبع: پیشگامان صنعت رادار در ایران، غلامی، براتعلی، 1397، ایران سبز، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده