عملیات پدافندی پای پل کرخه (انتشار مجدد)
به مناسبت 9 آبان، سالروز عملیات پدافندی پای پل کرخه با عدم موفقیت حمله لشگر 21 حمزه ارتش جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 59/7/23 ، این لشگر در شرق رودخانه کرخه مستقر گردید و عناصری از تیپ دوم دزفول در سر پل غرب رودخانه مستقر شدند.

حفظ سر پل اشغالی بسیار حائز اهمیت بوده و تا عملیات فتح المبین در سال 61، این سر پل نه تنها در مقابل حملات مکرر نیروهای عراقی با رشادت و جانبازی رزمندگان دلاور ارتش ایران حفظ گردید، بلکه با عملیات های متهورانه گسترش و توسعه پیدا کرد.

بعد از تجدید سازمان، لشگر 21 حمزه با تحویل گرفن سر پل از لشگر 92 زرهی در تاریخ 1359/8/7 ، مسئولیت پدافند منطقه را بعهده گرفت.
فرماندهان عراقی به تصور اینکه صدمات وارده به لشگر توانایی مقاومت سربازان ایرانی را به حدی کاهش داده است که با یک حمله می توانند سر پل را تصرف نموده و زمینه را برای عبور از رودخانه فراهم آورند، در مورخه 59/8/9  حدود نیمه شب تهاجم سنگین خود را آغاز نموده و با پشتیبانی متمرکز آتش توپخانه به مدت 11 ساعت آن را ادامه دادند که خوشبختانه بدلیل مقاومت شدید نیروهای خودی، دشمن با بجاگذاشتن تلفات و ضایعات فراوان مجبور به عقب نشینی گردید. سر پل حفظ شد و روحیه سربازان به شدت ارتقاء پیدا کرد.

نتیجه

·         حدود 240 نفر از نیروهای عراقی کشته و زخمی شدند و تعدادی نیز از جمله یک فرمانده آتشبار به اسارت درآمدند.

·          سر پل غرب رودخانه حفظ شد و دشمن مجبور به عقب نشینی گردید

·         5 قبضه توپ همراه 10 دستگاه تانک و نفربر منهدم گردید.

منبع :

کتاب اطلس نبردهای ماندگارنیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی سازمان ایثارگران ارتش

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده