عملیات آفندی محرم (انتشار مجدد)
عملیات آفندی محرم( طرح عملیاتی کربلا 5) به دنبال انجام عملیاتهای موفق نیمه اول سال 1361 توسط ایران و عدم موفقیت در ورود به خاک عراق در عملیات رمضان لازم بود تا فرصت پیش آمده مغتنم شمرده شود چرا که دشمن با درک قدرت آفندی نیروهای ایرانی و از دست دادن سه چهارم مناطق اشغال شده از عمده مناطق درگیر عقب نشینی نموده و در مواضع مستحکم و موقعیت مناسب تری متکی به خطوط مرزی آرایش یافته و مشغول پدافند گردید.

تصرف مناطقی در خاک عراق توسط ایران چند هدف عمده را دنبال می کرد، اول دور نمودن آتش توپخانه دشمن از شهرهای مرزی و دوم بدست آوردن موقعیت مناسب برای تنبیه متجاوز و موضع گیری قدرتمندانه در مذاکرات سیاسی و صحنه بین المللی.
عملیات محرم در محور شمالی منطقه جنوب در ارتفاعات حمرین و زبیدات و غرب رودخانه دویرج با رمز یا زینب (س) در این راستا انجام شد تا عمق خاک عراق را در محورهای زبیدان و طیب عراق مورد تهدید قرار دهد. قابل ذکر است که این عملیات در هوای بسیار نامساعد و بارندگی شدید صورت پذیرفت و به پیروزی رسید.

نتیجه:

  1. 550 کیلومتر مربع از خاک میهن اسلامی و حدود 300 کیلومتر مربع از خاک عراق آزاد شد.
  2. 10 پاسگاه مرزی و حوضچه های نفتی شرهانی و زبیدان عراق همراه با ارتفاعات حمرین و قله های 290 و 288 و 300 به تصرف نیروهای ایرانی درآمد.
  3. 6000 نفر کشته و زخمی و 3400 نفر به اسارت ایران درآمدند.
  4. 100 دستگاه تانک و نفربر و 200 دستگاه خودرو به همراه 12 فروند هواپیما منهدم شد و تعداد قابل توجهی ادوات زرهی و تجهیزات نظامی از جمله 149 دستگاه تانک و نفربر به غنیمت درآمد.

در این عملیات «شهید سروان سید طه ضرابی» و «شهید ستوانیکم علیرضا بیات» و «شهید سروان محمدی» و «شهید سروان بهزاد بهنوش» و «سروان حجت الله نوردی» از فرماندهان یگانهای لشگر 21 حمزه به خیل شهدا پیوستند.

منبع : کتاب اطلس نبردهای ماندگار/ نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی/ سازمان ایثارگران ارتش

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده