دهمین جلسه هم اندیشی بررسی علمی- تاریخی دفاع مقدس
دهمین جلسه مرحله دوم نشست بررسی علمی وتاریخی جنگ تحمیلی عراق علیه ایران در قالب گفتمان ارتشی دفاع مقدس با حضور پژوهشگران پیش کسوت دفاع مقدس در هیئت معارف جنگ برگزارشد.

این جلسه که به میزبانی معاونت پژوهش هیئت معارف جنگ سپهبد شهید صیاد شیرازی، روزهای چهارشنبه یک هفته در میان تشکیل می شود، پژوهشگران یافته های خود در موضوعات مشخص شده را ارائه و مورد بحث و بررسی کارشناسان قرار می‌گیرد و جمع بندی نظرات به عنوان خروجی منتشر می شود. از خروجی مرحله اول موضوع ، وقایع بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تاثیرگذار بر دفاع مقدس و ایجاد امنیت در کردستان در دو مقطع زمانی، سه مقاله آماده و منتشر شده است.

امیر سرتیپ سید ناصر حسینی معاون پژوهشی هیئت معارف جنگ در شروع جلسه ضمن ابراز رضایتمندی ازمحتوای جلسات مرحله اول و خروجی آن. اضافه کرد؛ نتیجه نشست پژوهشگران طی  دوسال، که منجر به تهیه 30 مقاله علمی- ترویجی گردید، در سال 1397 در قالب کتابی با عنوان «گفتمان ارتشی دفاع مقدس» چاپ و منتشر شد.

وی در قسمتی از بیانات خود در تعریف گفتمان اظهار داشت : گفتمان ارتشی دفاع مقدس چهار چوبه ای است برای توصیف، تجزیه و تحلیل، نقد، بحث وبررسی پیرامون عملیات های انجام شده در دوران دفاع مقدس مبتنی بر اسناد موجود، روایت فرماندهان ارتش با رویکرد های حرفه ای (علمی- نظامی ) به مقوله جنگ تحمیلی رژیم بعث عراق علیه جمهوری اسلامی ایران می باشد.

  در پایان جلسه امیر سرتیپ سید ناصر حسینی موضوعات پیشنهادی را "راهبرد دفاعی ایران قبل و بعد انقلاب، چگونگی دفاع نیروی زمینی در محورهای مختلف در غرب و جنوب غرب، اولین عملیات دفع تجاوز دشمن، علت تاخیر در اجرای عملیات ثامن الائمه ع (شکست حصرآبادان)،  طرح های عملیاتی ابوذر نیروی زمینی، البرز نیروی هوای، ذولفقار نیروی دریایی…. اعلام کرد.

  وی ادامه داد: این پژوهش ها می توانند مبتنی برراهبرد و تاکتیک های عملیاتی، طرح ها و دستورات عملیاتی ،محدوده های جغرافیایی مناطق عملیاتی شمالغرب، غرب و جنوب، عملیات های مشترک نیرویی و سازمانها….باشند

  در پایان، پژوهشگران حاضر تعدادی از موضوعات را انتخاب کردند و قرار شد در هر جلسه یکی از پژوهشگران یافته های خود را ارائه و مورد بحث بررسی قرار گیرد.

  گزارشی از: روابط عمومی

 

 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده