پیاده نظام و دفاع مقدس-47
توجه: آشپزخانه­های صحرایی خارجی به علت کمبود وسایل سوختی، انهدام (بر اثر ترکش­ها) و همين­طور نداشتن کیفیت مناسب غذای طبخ­شده به وسيله آنها، به سرعت بلااستفاده می­گردید. 3- نان توسط پشتیبانی مناطق در مناطق عقب و یا با احداث خبازخانه موقت در نزدیک­ترین محل ممکن به خطوط پدافندی، پخت و روزانه به یگان­ها توزیع مي­شد.

– طبقات ده‌گانه آمادی

الف- آماد طبقه1

در هشت سال جنگ تحمیلی به استثنای دو سال آخر، آماد طبقه1 از وضعیت مناسبی برخوردار بوده و به شکل زیر انجام می‌شد.

1- با استقرار گردان‌های پیاده در یک منطقه، دسته پشتیبانی گردان با مستقر کردن آشپزخانه صحرایی نسبت به طبخ غذا به صورت تمرکزی اقدام و با خودرو، موتور سيكلت و در برخي مواقع نفر ( در شرايط آتش سنگين دشمن) به گروهان‌ها و دسته‌های مستقر در خط مقدم توزیع می‌شد.

2- در عملیات آفندی غذای گرم در بسته‌های انفرادی تهیه و مستقیماً به وسيله خودرو، موتور و نفر در یگان‌ها توزیع مي‌شد. در مواقعی نيز به دلیل شدت عملیات یا حوادث عملیاتی، وقفه و یا تأخیر در این امر حاصل می‌شد.

توجه: آشپزخانه‌های صحرایی خارجی به علت کمبود وسایل سوختی، انهدام (بر اثر ترکش‌ها) و همين‌طور نداشتن کیفیت مناسب غذای طبخ‌شده به وسيله آنها، به سرعت بلااستفاده می‌گردید.

3- نان توسط پشتیبانی مناطق در مناطق عقب و یا با احداث خبازخانه موقت در نزدیک‌ترین محل ممکن به خطوط پدافندی، پخت و روزانه به یگان‌ها توزیع مي‌شد.

4- سایر مواد غذایی از جمله دسر، یخ و… همواره از طریق پش مناطق تهیه و از طریق گردان‌های آماد و ترابری لشکرها به یگان‌ها تا سطح گردان توزیع و از آنجا به یگان‌های تابعه تحویل مي‌شد. البته همان‌طور که در خصوص غذای گرم مطرح شد در مواردی نادر، ارسال نان و سایر مواد غذایی با مشکل و تأخیر و کمبود مواجه می‌شد که قابل تحمل بود و باعث خللي در عمليات نمي‌شد.

5- آب مصرفی یگان‌ها توسط تانکرهای آب از چاه‌های آب و سایر نقاط آماد آب تهیه و تا رده دسته در داخل تانکرهای ثابت توزیع می‌گردید. گردان مهندسی لشکر در تهیه و تصفیه آب، یگان‌های آمادی را یاری مي كرد.

ذکر این نکته ضروری است که یگان‌ها هیچ‌گاه مشکل تهیه آماد طبقه1 را نداشتند، ولی همواره با مشکل توزیع یا آمادرسانی (غذا، نان، آب) به علت وسعت منطقه گسترش یگان و کمبود خودرو و يا آتش شدید دشمن مواجه بودند.

ب- آماد طبقه2

برابر جدول سازمان و تجهیزات نیازها از گردان درخواست و به یگان‌ها توزیع مي‌شد. در جنگ تحمیلی یکی از خسارات عمده انهدام تجهیزات انفرادی و سایر اقلام آمادی طبقه2 بر اثر بمباران هوایی و توپخانه دشمن، هم‌چنین وسایل بجامانده در منطقه اشغال‌شده توسط دشمن بود. این اقلام بلافاصله از طریق لشکر جایگزین مي شد.

ج- آماد طبقه3

در بنه رزمی هر گردان یک نقطه سوخت پيش‌بيني مي‌شد كه مواد سوختنی مورد نیاز از طریق لشکر واگذار و در آن ذخیره و برحسب نیاز مصرف مي‌شد.

د- آماد طبقه4

هرگونه نیاز عملیاتی مانند تجهیزات مهندسی و ساختمان برای سنگرسازی، تهیه مواضع و احداث موانع برابر طرح تقسیم تیپ با درخواست گردان و از آماد و پش لشکر تهیه و توزیع می‌گردید، كه در مواردي به ويژه در آفند با كمبودهايي مواجه بود، ولي باعث توقف يا خدشه عملياتي نمي‌شد.

 

 

 

هـ – آماد طبقه5

هر گردان نیازهای آماد طبقه5 (مهمات و مواد منفجره) را درخواست می‌کرد و پس از تأیید افسر مهمات لشکر، رأساً از پش مناطق تحویل و توزیع می‌گردید. هر گردان دارای 4 نوع مهمات بدین شرح بود:

1- بار همراه: عبارتست از میزان مهماتی که هر نفر و قبضه‌های سازمانی (سلاح) موظف به همراه داشتن آن می‌باشند.

2- بار مبنا: میزان مهمات مجازی است که طبق جداول مصوبه در اختیار گردان می‌باشد، ولی بدون اخذ مجوز حق استفاده از آن را ندارد.

3- ذخیره عملیاتی: هر یگان سهمیه‌ای به عنوان ذخیره عملیاتی برابر طرح تقسیم لشکر در اختیار دارد و در مواقع عملیات از آن استفاده می‌کند. میزان آن به نوع و مدت عملیات بستگی دارد.

4- سهميه روزانه: با توجه به كمبود برخي از مهمات‌ها، به ويژه در جنگ‌افزارهاي ضدتانك و اجتماعي (خمپاره انداز‌ها و توپخانه) به منظور جلوگيري از مصرف بي‌مورد و صرفه‌جويي، سهميه مهمات براي مصرف روزانه هر قبضه تعيين مي‌شود.

دو مشكل اساسي زير تداركات مهمات را با محدوديت مواجه مي‌كرد:

الف- كمبود مهمات جنگ‌افزارهاي ضدتانك، به ويژه موشك تاو، خمپاره‌اندازهاي 120 م‌م، و مهمات تندمصرف توپخانه‌هاي سنگين، به ويژه توپ 130م‌م، 175 م‌م، 203 م‌م در پشتيباني يگان‌هاي پياده.

ب- كمبود امكانات ترابري با توجه به طولاني بودن مسير از مخازن تا پاي كار، پراكندگي و وسعت منطقه گسترش يگان‌ها.

و- آماد طبقه6 الی 10

این‌گونه آمادها برابر روش جاری تدارکاتی از لشکر درخواست می‌شد و لشکر باتوجه به نیاز یگان‌ها رأساً طرح تقسیم، تهیه و اقلام را واگذار می‌نمود.

 

2- ترابری

از ویژگی‌های عملیات منظم در صحنه عملیات، فرسودگی شدید و انهدام وسایل ترابری به علت حرکت در جاده‌های نامناسب و بمباران هوایی و توپخانه دشمن می‌باشد. لذا جایگزینی وسایل منهدم‌‌شده همواره با مشکل مواجه است. نیازمندی‌ ترابری یگان‌های پیاده از طرق مختلف بدین شرح تأمین مي‌شد:

  1. جابه‌جایی یگان‌ها در يك منطقه از طریق گردان آماد و ترابری لشکرها و فرماندهی ترابری آماد و پش نزاجا با وسایل ترابری زمینی جاده‌ای سازمانی یا اجاره‌ای و یا امانی از یگان‌های مجاور و يا با وسايل ریلی انجام می‌شد.
  2. در صورت نیاز به جابه‌جایی سریع یگان‌های عمده از منطقه‌ای به منطقه دیگر علاوه بر وسایل زمینی (جاده‌ای و ریلی) از ترابری نیروی هوایی و سطح ملی استفاده مي‌شد.
  3. در صحنه عملیات در صورت نیاز به رساندن نیروهای تقویتی و یا هرگونه کمک‌رسانی دیگر از بالگردهای هوانیروز استفاده مي شد.
  4. وسایل ترابری به غنیمت گرفته‌شده از دشمن تا حدودی به تأمین نیازها کمک می‌کرد، ولی مشکلات تعمیر و نگهداری را به دنبال داشت و از طرفی دائمی نبود.
  5. در آب‌راه‌ها مانند رودخانه‌ها (کارون، بهمن‌شیر، اروند)، هورالعظیم و پهنه خلیج فارس نیازهای ترابری از طریق قایق، طراده جی.اس.پی، هاورکرافت و کشتی، البته با رعایت طرح‌های عملیاتی و توجه به انواع آتش‌ها و عملیات دشمن انجام می‌شد.

3- تعمیر و نگهداری

تعمیر و نگهداری در حفظ آمادگی و بالا بردن توان رزمی یکی از عوامل حیاتی می‌باشد. تعمیر و نگهداری از وسایل و تجهیزات انفرادی رزمندگان تا وسایل و تجهیزات عمده یگان در تمامی رده‌ها، یکی از وظایف مهمی است که لازم است هر فرمانده توجه ویژه‌ای به آن داشته باشد.

نیازمندی سریع به قطعات یدکی، کمبود نیروهای تعمیراتی، بعد مسافت، کمبود اعتبار، زمان‌بر بودن تعمیرات، فشار مداوم دشمن، بی‌توجهی نیروها که تحت فشار روحی قرار می‌گرفتند، بی‌توجهی یگان‌های غیرسازمانی که تجهیزات و تسلیحات را به صورت امانی یا مأمور در اختیار می‌گرفتند و بسیاری از مسائل دیگر از عوامل اساسي در كاهش و افت توان تعمیر و نگهداری يگان‌ها بود.

در جنگ تحميلي، چگونگي تعمیر و نگهداری را می‌توان بدین شرح خلاصه کرد:

الف-  هر گردان با فعال کردن دسته تعمیر و نگهداری در بنه رزمی نسبت به تعمیرات رده 1 و 2 سازمانی اقدام و بر تعمیرات رده 1 یگان‌های تابعه نظارت مي‌كرد.

  • لشکرها با اعزام گردان‌های جلویی تعمیراتی به مناطق تیپ‌ها تعمیرات رده3 را بر عهده داشتند.

ج- فرماندهی آماد و پش نزاجا ضمن انجام تعمیرات رده 4و5 و نوسازی با اعزام تیم‌های تعمیراتی نسبت به آماده به ‌کار كردن وسایل و تجهیزات انفرادی و اجتماعی اقدام می‌نمود و در صورت ضرورت با تخلیه تجهیزات به عقب نسبت به تعمیر آن اقدام مي‌شد.

د- با آغاز جنگ، جهاد سازندگي که نهادی مردمی و متشکل از نیروهای متخصص داوطلب مردمی بود، در مناطق مختلف با احداث کارگاه‌های تعمیراتی نسبت به تعمیرات وسايل خودرویی اقدام مي كرد.

هـ- با سازمان‌دهي معاونت جهاد خودكفايي در نيروهاي سه‌گانه ارتش اكثراً قطعات، تجهيزات و تسلحيات مشابه‌سازي شده و در اختيار يگان‌ها قرار داده مي‌شد.

و- با افزایش حجم تعمیرات و به منظور سرعت بخشیدن به تأمین قطعات یدکی بخشی از اعتبارات به گردان‌های پیاده و سایرین واگذار می‌گردید تا رأساً نسبت به خرید قطعه از بازار، تعمیرات رده3 را با کمک افراد متخصص موجود انجام دهند. هرچند این اقدام از نظر سرعت بخشیدن به کار مفید بود، ولی دارای مضراتی بود که در مواقعی به شدت  منافع آن را کاهش می داد. از جمله آنکه فرماندهان به جای صرف وقت در امور عملیاتی، مجبور بودند وقت زيادي را به امور تدارکاتی و تعميراتي اختصاص دهند.

 

منبع: پیاده نظام در دفاع مقدس، آراسته، ناصر-نیکفرد، علی، 1393، ایران سبز، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده