عبور از دیوار مرگ (11)
تلفنچی پس از اینکه دستور حسین – فرمانده گردان - را به کلیه فرماندهان و مسئولین گردان تکاور ابلاغ کرد، موضوع را به حسین اعلام کرد که دستور به طور دقیق اجرا و گیرنده پیام و ساعت ابلاغ در دفتر روزنامه ثبت شد. حسین تا حضور فرماندهان و مسئولین یک بار دیگر کلیه مراحل اجرایی عملیات را در ذهن خود مرور کرد و حتی نتایج آن را در شرایط مطلوب و شرایط بحرانی مجدداً بررسی کرد تا در صورت نیاز تغییرات و اقدامات لازم قبل از ساعت «س» انجام شود. ساعت 9 شب کلیه فرماندهان گروهان، دسته و عناصر مسئول در اجرای عملیات در اطاق عملیات (سنگر فرمانده گروهان در خط) حضور پیدا کردند.

3- شرح عمليات (2)

در این عملیات برای سهولت و امنیت ارتباط هرکدام از فرماندهان یک کد جداگانه تعیین شده بود. در جدول زیر اسم رمز عناصر درگیر در عملیات آورده شده و در ادامه عملیات نام هرکدام از عناصر اصلی با اسم رمز گفته می‌شد:

 

فهرست کد رمز فرماندهان

 

ردیف

عنوان شغل

درجه

نام، نام خانوادگی

کد

(اسم رمز)

1

فرماندهی لشکر 77 ثامن‌الائمه (ع)

سرهنگ ستاد علی نیکفرد

داود

2

فرمانده‌ گردان ‌تکاور 770 لشکر مشهد

سرهنگ 2 پیاده

حسین انصاری

حسین

3

معاون گردان تکاور 770 لشکر مشهد

سروان پیاده مهدی نقوی

نقوی

4

فرمانده گروهان یکم تکاور

ستواندوم دلیر

دلیر

5

فرمانده گروهان دوم تکاور

ستواندوم پارسا

پارسا

6

فرمانده گروهان سوم تکاور

ستواندوم قزاق

قزاق

7

فرمانده گروهان چهارم تکاور

ستواندوم قهوه‌چی

قهوه‌چی

8

فرمانده دسته شناسایی

ستواندوم جباری

جبار

9

معاون فرمانده دسته شناسایی

ستواندوم امیری

امیر

 

 

تلفن‌چی پس از این‌که دستور حسین – فرمانده گردان – را به کلیه فرماندهان و مسئولین گردان تکاور ابلاغ کرد، موضوع را به حسین اعلام کرد که دستور به طور دقیق اجرا و گیرنده پیام و ساعت ابلاغ در دفتر روزنامه ثبت شد.

حسین تا حضور فرماندهان و مسئولین یک بار دیگر کلیه مراحل اجرایی عملیات را در ذهن خود مرور کرد و حتی نتایج آن را در شرایط مطلوب و شرایط بحرانی مجدداً بررسی کرد تا در صورت نیاز تغییرات و اقدامات لازم قبل از ساعت «س» انجام شود.

ساعت 9 شب کلیه فرماندهان گروهان، دسته و عناصر مسئول در اجرای عملیات در اطاق عملیات (سنگر فرمانده گروهان در خط) حضور پیدا کردند.

حسین، ضمن عرض خیرمقدم به حاضران در جلسه از مسئول عقیدتی ـ سیاسی خواست تا آیاتی از کلام‌الله مجید را قرائت کند، مسئول ع.س قرآن را برداشت و وقتی آن را باز کرد با صدای بلند گفت سوره مبارکه صف آمد و آیات شریفه 4 و 11 و 13 را با صدای بسیار زیبا تلاوت کرد، بط‌وری که تجلي قدرت و احساس حمايت خداوند از اين عمليات در چشمان حاضرين كاملاً مشهود بود. حسین پس از تلاوت قرآن مجید ضمن تشکر از قاری قرآن، آمدن سوره صف را نشانگر حقانیت نیروهای اسلام و مژده پیروزی در عملیات دانست و گفت خداوند افرادی همچون رزمندگان را که مثل سد عظیم آهنین هستید و هیچ شکافی در آن نیست و در راه خدا با دشمنان اسلام و عقیده قتال می‌کنند دوست دارد و به شما وعده یاری و پیروزی داده است و ما از امروز صبح با بارش نم‌نم باران شاهد نصرت خداوند بودیم و خوشبختانه تا این لحظه دیده‌بان‌های هوایی و زمینی دشمن، تجمع نیروها در پشت خط مقدم نیروهای ایران و باز کردن میدان مین خودی را گزارش نکرده‌اند.

حسین به فرماندهان و مسئولان گفت: عزیزان امشب ما باید نتیجه چندین ماه آموزش‌های سخت و شبانه‌روزی را نشان بدهیم، امشب باید بقدری دقیق و بی‌سروصدا عمل کنیم که دشمن فرصت نکند حتی یک مورد تیراندازی کند و بقیه آنها را در کیسه خواب اسیر کنیم و فردا باید در رسانه‌ها خبر پیروزی شما باعث خوشحالی خانواده‌های معظم شهدا، جانبازان و ایثارگران شود و پس از مدت‌ها که هیچ‌گونه عملیاتی انجام نشده، با این عملیات سکوت جبهه شکسته شود. ان‌شاءالله.

حسین گفت: مأموریت ما در تقدم یکم اجرای عملیات گشتی رزمی است، یعنی ضربت زدن، وارد كردن تلفات، گرفتن اسير و کسب اطلاعات از نیروهای در خط دشمن، در تقدم دوم چنان‌چه رده بالاتر صلاح بداند ممکن است مدت توقف در روی هدف اشغالی بیشتر شود تا يگان پیاده‌ای که قبلاً مأموریت به آن‌ها ابلاغ شده جایگزین نیروهای گردان تکاور در روی هدف یا خط جدید پدافندی شود و بنا به دستور به عقب مراجعت خواهيم كرد. لذا آمادگی اجرای هر دستوری را که توسط فرمانده گردان ابلاغ ‌شود داشته باشید و مجدداً اعلام می‌کنم فکر و ذهن خود را از عملیات گذشته در روی این هدف رها کنید و تمام فکر و احساس خود را روی این مأموریت جدید متمرکز کنید که امشب تا فردا صبح با یورش به دشمن علاوه بر انهدام و اسارت گرفتن نیروهای دشمن، دیوار مرگ واقع در شرق رودخانه دویرج را به تصرف درخواهیم آورد.

توضیح: همان‌طور که قبلاً بیان شد تا قبل از عملیات گردان تکاور، چندین بار یگان‌هایی از لشکر می‌خواستند این هدف و ارتفاع مهمي را که موقعیت بسیار خوبی برای دیده‌بانی در روی منطقه داشت از دست دشمن خارج کنند، لیکن در هر بار، عملیات به دلایلی با تلفات و ضایعات زیادی موفق نبود و تعدادی از نیروهای فعلی گردان تکاور از نیروهای گردان‌هاي قبلی هستند که در عملیات گذشته موفق نبودند و شاید فکر آنها در حال حاضر مشغول گذشته تلخ آن‌ها باشد.

در ادامه حسین گفت: ساعت هجوم به سنگرهای خط مقدم و سنگرهای استراحت دشمن ساعت 0400 صبح فرداست که رمز آن یا فاطمه الزهرا (س) است. لیکن باتوجه به زمان‌بندی معکوس انجام شده، مراحل مختلف تا رسیدن به ساعت (س) را به ترتیب بیان می‌کنم. دقت کنید که هرجا متوجه نشدید مجدداً تکرار خواهم كرد.

شروع عملیات ساعت 1030 امشب خواهد بود، ستوان جباری به عنوان نفر اول وارد میدان مین نیروهای خودی می‌شود و پشت سر او دسته ادوات یا کمربند آتش به صورت ستونی وارد میدان مین خط پدافندي خودی می‌شوند و همان‌طور که قبلاً در دستور عملیاتی ابلاغ شده در هر مرحله باید رمز ورود و خروج از میدان مین خودی و رسیدن به نقاط رهایی و ورود و خروج هر گروهان اعلام شود. عملیات در تاریکی و اختفاء انجام می‌شود و باید هماهنگی خوبی داشته باشیم تا موفق شویم.

حسین پس از تذکرهای اساسی و مورد نیاز و تهییج آنها که موجب نشاط و احساس غرور فرماندهان شده بود، اعلام کرد: چنانچه سوالی دارید مطرح کنید و در غیر این صورت بدون سروصدا پیش نیروهای خود بروید و دستورات لازم را به آن‌ها بدهید و به سربازان بگویید هنگام عبور از خاکریزهای خودی و ورود به میدان مین حتماً آیة لکرسی را زیر لب زمزمه کننده.

حسین در ساعت 1030 شب در نقطه‌ای که قرار بود نیروها از آنجا وارد میدان مین خودی شوند و عملیات را آغاز کنند حاضر شد و جبار را که جوانی مشهدی و شجاع بود کنار کشید و گفت تعهدی را که پریشب هنگام بازدید معبر و زخمی شدن درجه‌دار دسته شناسایی دادی فراموش نکن، چون من (حسین) با اعتقادی که به تو داشتم اجازه دادم این عملیات با این همه هزینه سنگین، امشب اجرا شود و مسلم بدان خودم پا به پای شما در همه‌جا حضور خواهم داشت.

 

منبع: عبور از دیوار مرگ، سرتیپ2 پیاده ستاد حسین انصاری ، 1394، ایران سبز، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده