پیاده نظام و دفاع مقدس-46
چنانچه در شرایط جوی نامناسب و یا صعبالعبور بودن مسير، امکان آماد روزانه و ارسال غذای گرم به پایگاهها با دشواري مواجه بود، لذا جیره و مواد غذایی به صورت خشک در اختیار پایگاهها قرار میگرفت تا هر پايگاه با امکانات اولیه آشپزی که در اختیارشان قرار داشت، برابر برنامه غذايي نسبت به طبخ غذا و پخت نان روي ساج اقدام كنند. در صورت مسدود شدن راهها، براثر بارش شديد برف، ناامنی راهها و يا صعبالعبور بودن مسير برخي از پايگاهها، تجديد تداركات طبقات دهگانه آمادي با استفاده از هوانيروز انجام ميگرفت.

– مسئول آماد و پشتيباني

یکی از وظایف اصلی هر فرماندهی در تمامی رده‌ها اطمینان از تأمین پشتیبانی خدمات رزمی یگان تحت امر می‌باشد. در سازمان ارتش جمهوری اسلامی ایران از رده پايين به بالا به طور يك در ميان، به ترتیب گردان، تيپ مستقل، لشکر، نیروی زمینی، وزارت دفاع، مسئولیت آماد و پشتیبانی را بر عهده  دارند. در سازمان هر رده عناصر سازمانی به شرح زير برای این امر پیش‌بینی شده است.

الف- گردان پياده

در هر گردان سازماني لشكرها و تيپ مستقل پياده یک دسته پشتیبانی برای انجام فعالیت‌های آمادی، تعمیرات رده سازمانی(در رده1 و 2)، ترابری، تخلیه و درمان، فوریت‌های پزشکی، درخواست، دریافت، نگهداری و توزیع آمادها پیش‌بینی شده است.

 گردان، محلی به نام بنه رزمی برای انجام امور آماد طبقه3، 5، تعمير و نگهداري و تخليه بيماران و مجروحين فوق تشکیل می‌دهد. ساير اقلام آمادي از طريق بنه صحرايي تيپ انجام مي شود.

  • لشکر و تيپ مستقل پياده

در هر تيپ مستقل پياده يك گردان پشتيباني سازمان‌دهي شده و كليه آماد و ترابري، تعمير و نگهداري امور بهداشتي و ساير فعاليت‌هاي مرتبط را در ناحيه رزم و سطح تاكتيكي انجام مي‌دهند.

یگانی به نام فرماندهی پشتیبانی لشکر سازمان‌دهی‌شده که فعالیت‌های آماد و ترابری، تعمیر و نگهداری، بهداری و کلیه فعالیت‌های مرتبط با آماد و پشتیبانی را در ناحیه رزم و سطح تاکتیکی انجام می‌دهد.

  • نیروی زمینی

در رده نیروی زمینی، سازماني به نام فرماندهی آماد و پشتیبانی برابر شِمای زیر کلیه فعالیت‌های آماد و پشتیبانی را در رده دپوئی (انبار كردن)، نوسازی در سطح کشور برای صحنه عملیات و حتی صحنه جنگ انجام می‌دهد. این فعالیت‌ها مکمل فعالیت‌های آماد و پش در سطح تاکتیکی است و به امکانات سطح کشور وابسته است.

 

4- فرماندهی پشتیبانی مناطق

این فرماندهی مسئولیت پشتیبانی یگان‌های نیروی زمینی مستقر در نقاط مختلف کشور را به شرح ذیل به عهده دارد.

الف- فرماندهی پشتیبانی منطقه1: یگان‌های مستقر در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه، ایلام از طریق دو آمادگاه صحرایی تابعه مراغه و کرمانشاه.

  • فرماندهی پشتیبانی منطقه2: یگان‌های مستقر در استان‌های خوزستان، لرستان، بوشهر، فارس، کرمان، سیستان‌وبلوچستان از طریق یک آمادگاه صحرایی در دزفول، پنج بیمارستان 60 تختخوابی، پنج بیمارستان منطقه‌ای.
  • فرماندهی پشتیبانی منطقه3: یگان‌های مستقر در استان‌های تهران، زنجان، قزوین، همدان، مرکزی، استان‌های شمالی، با دو آمادگاه صحرایی تابعه تهران و مشهد.

توضيح اينكه پس از جنگ تحميلي ساختار فرماندهي آماد و پش و فرماندهي پشتيباني مناطق با توجه به توسعه يگان‌ها و تجربيات حاصله از جنگ تغيير نموده و به 6 فرماندهي پشتيباني منطقه افزايش يافته است.

آماد و پشتیبانی یگان‌های پیاده بعد از انقلاب (22بهمن1357 الی31شهریور1359)

با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22بهمن1357 نظام آماد و پش نیز مانند ساير نظام‌هاي لشکری و کشوری دستخوش بحران و سپس تغيير شد. با بركناري بعضي از عناصر کلیدی و متخصص، نقل و انتقال برخي ديگر به ساير يگان‌ها و اشتغال در مشاغل غيرتخصصي و هم‌چنين انتقال به محل‌هاي غيرضرور روزبه‌روز ضعیف‌تر گردید و در بعضی از بخش‌ها با تعطیلی یا انحلال مواجه شد.

عناصر باقیمانده آماد و پش که اکثراً بدنه سازمان را تشکیل می‌دادند، ولی به انقلاب و کشورشان صمیمانه و دلسوزانه عشق می‌ورزیدند، در جهت زنده نگهداشتن سازمان تلاش گسترده‌ای را به عمل آورده و به تدریج با پشت سر گذاشتن بحران، سازمان را در جهت انجام مأموریت ذاتی به حرکت درآوردند.

با آغاز بحران در مناطق آشوب‌زده کشور و نیاز به اعزام نیرو برای پاکسازی و برقراری آرامش و امنیت، تلاش سازمان آماد و پش نیز گسترده‌تر شد.

 پش خدمات رزمی در عملیات نامنظم تابع اصول کلی آماد و پش بوده، ولی ویژگی‌های عملکرد نیروی چریک، جوّ و زمین و استعداد نیروی خودی تغییراتی را بر حسب زمان و مکان در روش‌های اجرایی ایجاب می‌کرد.

آماد و پش در این دوره را می‌توان به دو قسمت زير خلاصه کرد:

  1. آماد و پشتیبانی یگان‌های مستقر در پادگان‌ها

امور پ.خ.ر برابر روش جاری آمادی انجام می‌شد. اولویت فعالیت‌ها به بازسازی، تعمیر و نگهداری، سازمان‌دهی و جایگزینی نیروهای انسانی، آماده کردن یگان‌ها براي اعزام به مناطق بحراني اختصاص داشت؛ البته تکمیل استعداد نیروی انسانی و تجهيزات با استفاده از نیرو و تجهیزات سایر یگان‌ها و منابع پشتیبانی‌کننده انجام مي‌شد.

 

 

  1. آماد و پش یگان‌های اعزامی به مناطق بحرانی و درگیر با ضدانقلاب

امور آماد و پش يگان‌هاي پياده نظام اعزامي به مأموريت آرام‌سازي و امنيت در مناطق بحراني با خلاقيت فرماندهان و سازمان‌هاي آماد و پش در قالب اصول آمادي مندرج در آئين‌نامه ها و آموزش‌هاي داده شد به شرح زير انجام مي‌شد:

الف- آماد طبقات ده‌گانه

در عملیات پاک‌سازی مبارزه با ضدانقلاب یگان‌ها از جیره همراه و اضطراری برای مدت 24 تا 48 ساعت استفاده کرده و به تدریج با احداث پایگاه در مناطق پاک‌سازی‌شده نسبت به دریافت آماد طبقه1 و آماده کردن آشپزخانه‌های صحرایی نسبت به طبخ غذا و پخت نان (روی ساج) اقدام می‌شد.

پس از پاک‌سازی مناطق، هر گردان پیاده با تشکیل 10 الی 15 پایگاه در منطقه‌ای به شعاع تقریبی ده کیلومترمربع گسترش می‌یافت. دسته‌های پشتیبانی و بنه رزمی گردان نسبت به آمادرسانی به پایگاه‌ها برابر روش‌های تدارکاتی اقدام مي‌كردند.

چنانچه در شرایط جوی نامناسب و یا صعب‌العبور بودن مسير، امکان آماد روزانه و ارسال غذای گرم به پایگاه‌ها با دشواري مواجه بود، لذا جیره و مواد غذایی به صورت خشک در اختیار پایگاه‌ها قرار می‌گرفت تا هر پايگاه با امکانات اولیه آشپزی که در اختیارشان قرار داشت، برابر برنامه غذايي نسبت به طبخ غذا و پخت نان روي ساج اقدام كنند.

در صورت مسدود شدن راه‌ها، براثر بارش شديد برف، ناامنی راه‌ها و يا صعب‌العبور بودن مسير برخي از پايگاه‌ها، تجديد تداركات طبقات ده‌گانه آمادي با استفاده از هوانيروز انجام مي‌گرفت.

ب- تعمیر و نگهداری

تعمیرات رده 1و 2 سازمانی در گردان‌ها و سایر رده‌های تعمیراتی ذی‌ربط انجام می‌گرفت. به علت مشکلات ویژه منطقه و نوع فعالیت ضدانقلاب، سایر رده‌ها با اعزام تیم‌های تعمیر و نگهداری اقدام به تعمیرات در محل نموده و یا رأساً نسبت به تخلیه وسایل و تجهیزات تغييري اقدام می‌کردند.

ج- ترابری و تخلیه بیماران و مجروحین

1- ترابري نيرو از طريق هوا

 براي اعزام سريع نيرو در مسافت زياد مثلاً رساندن نيرو براي آزادسازي سنندج و اعزام نيرو به مناطق درگير براي تقويت و تعويض يگان‌هاي محاصرهشده توسط ضدانقلاب (مانند پادگان سردشت) از ناوگان ترابري هوایي نيروي هوایي و هوانيروز استفاده مي‌شد.

2- ترابري و تخليه بيماران و مجروحين

باتوجه به ناامن بودن راه‌ها و محدود بودن زمان رفت و آمد، به ویژه در منطقه شمال‌غرب، معمولاً هرگونه جابه‌جایی، تردد و آمادرسانی در محدوده زمان‌های مجاز از ساعت 0800 الی 1600 پس از برقراري تأمین و اطمینان از عدم وجود مین و مواد منفجره اجرا می‌شد. در صورت اضطرار، تخليه بیماران از راه هوا به وسیله بالگرد از طلوع آفتاب تا قبل از غروب در شرایط جوی مجاز انجام می‌شد. در مناطق کوهستانی و غیرقابل عبور از دواب برای آمادرسانی و تخلیه بیماران و مجروحین استفاده می‌شد.

د- نیروی انسانی

رساندن نیروهای جایگزین و خارج کردن پرسنل به ‌صورت جمعی تحت هر عنوان فقط در ساعات مجاز با استفاده از وسایل ترابری گردان ترابری و رده‌های بالاتر انجام می‌شد، ولی برای تردد انفرادی یا گروهی (تا یک دسته پیاده و گاه تا یک گروهان) از امکانات سازمانی گردان پیاده استفاده می‌شد.

آماد و پشتیبانی یگان‌های پیاده در جنگ تحمیلی (1367 -1359 ش)

جنگ تحمیلی از 31/6/59 به مدت هشت سال ادامه یافت. یگان‌های عمده با در اختیار گرفتن یگان‌های سازمانی که از آنها جدا شده بودند، آماده مقابله با دشمن شدند. نابسامانی‌های بعد از انقلاب با فرماندهي، حمايت و پشتیبانی حضرت امام(ره) و سایر مسئولین دلسوز و معتقد به ارتش، به ویژه امام خامنه‌ای که در آن زمان تمشیت امور ارتش را به عهده داشتند، به تدریج و با دلسوزی و تلاش زیاد رفع گردید و سطح آمادگی و توان رزمی نیروها از جمله نظام آماد و پش بهبود نسبی یافت.

پس از متوقف کردن دشمن در دو ماه اول، ضرورت حفظ وحدت و انسجام نیروهای نظامی و غیرنظامی آشکار شد، به گونه‌ای که پس از حدود یک سال آمادگی‌ها به حدی رسید که یگان‌ها برای دفع تجاوز و آزاد کردن مناطق اشغالی آماده شدند. پس از آزادسازی مناطق، یگان‌ها مدت شش سال علاوه بر استقرار در خط پدافندی در طول مرز، در مأموریت‌های آفندی درون و برون مرزي نیز شرکت فعال داشتند.

سامانه آماد و پش کلیه رده‌ها با گذشت زمان و تجارب حاصله به ظرفیت‌های سازمانی خود رسید، به گونه‌ای که با توسعه یگان‌ها و وسعت منطقه عملیات توانستند وظایف خود را علی‌رغم تمامی کمبودها با افتخار انجام دهند. یگان‌های پیاده در مدت هشت سال از فعال‌ترین نیروها در برابر دشمن بودند و توانستند با برخورداری از ایمان، انضباط و آموزش نیازهای آماد و پش خود را با تلاش دلسوزانه و ایثارگرانه یگان‌های آماد و پشتیبانی رده‌های ذي‌ربط در حد لزوم برطرف نمایند.

ویژگی‌های عملیات منظم ایجاب می‌کند که نظام آماد و پش به طور مستمر، بدون وقفه و سریع در جهت حفظ آمادگی رزمی یگان‌ها تلاش شبانه‌روزی داشته باشد. در دفاع مقدس، این خصیصه و ویژگی به خوبی توسط نظام آماد و پش به منصه ظهور رسيد.

گردان‌های فرماندهی آماد و پشتیبانی لشکرها و گردان آماد و پش تيپ هاي مستقل پياده در منطقه عقب مستقر شده و از آن محل يگان‌هاي تابعه را با اعزام گروهان‌های جلویی پشتیبانی می‌کردند.

 دسته پشتیبانی گردان‌های پیاده فعالیت پ.خ.ر را با درخواست از آماد و پش لشکر و تيپ مستقل به شرح زير اقدام مي كردند:

 

منبع: پیاده نظام در دفاع مقدس، آراسته، ناصر-نیکفرد، علی، 1393، ایران سبز، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده