عبور از دیوار مرگ (10)
كمربند آتش، مأموريت داشت با استقرار و روانه كردن جنگافزارها با خط مستقيم در خط كمربند آتش بلافاصله پس از اجراي آتش از سنگرهاي دشمن، محل اجراي آتش دشمن را با اجراي آتش متقابل زير آتش قرار داده و آنها را منهدم سازند. جنگافزارهاي با خط سير منحني اعم از خمپارهانداز60 مستقر در خط آتش و ساير خمپارهاندازهاي مستقر در خط پدافندي همراه با آتش يگان در خط كمربند آتش را تقويت و يگان عملكننده را پشتيباني ميكردند. ضمناً ديدهبان مقدم توپخانه همراه فرمانده گردان تكاور به جلو اعزام تا در صورت نياز، آتش توپخانه نيز درخواست شود.

3- شرح عمليات

شامگاه روز سی‌ام آذرماه سال 1366 در منطقه فکه (جنوب ایران) نیروهای گردان تکاور پس از صرف غذای گرم در پشت خاکریز خط مقدم، آخرین کارهایی را که باید در موضع تك، شامل تمیز کردن سلاح‌های انفرادی و اجتماعی، دریافت مهمات همراه و غیره را انجام داده و بی‌سیم‌چی‌ها، چانل‌های مربوط در شروع عملیات را که روی بی‌سیم‌ها بسته بودند بررسی و بی‌سیم‌ها را در حالت خاموش گذاشتند تا در حین عملیات و کشف تک، بلافاصله روشن و استفاده نمایند.

تلفن‌چی‌ها برای هر گروهان و دسته یک تلفن صحرایی و چند حلقه سیم صحرایی تلفن که بسیار مقاوم است – هر رشته از سیم‌های تلفن صحرایی دارای 7 رشته که 4 رشته مسی و 3 رشته فولادی – را آماده کرده بودند. بطور کلی نیروها نسبت به انجام ده‌ها کار دیگری که بایستی قبل از ورود به منطقه عملیات در موضع تک  به عمل آورند اقدام کردند.

برابر مقررات و دستورات صادره، عملیات باید در اختفای کامل انجام می‌شد و به همین لحاظ بایستی سیستم ارتباط به صورت باسیم باشد و پس از کشف عملیات توسط دشمن و شروع تیراندازی‌های هدف‌دار، نیروها بایستی فوراً ارتباط بی‌سیم را برقرار می‌کردند. لیکن به نیروها ابلاغ شده بود که دشمن بعضی اوقات در طول شب یک سری تیراندازی‌های بدون هدف انجام می‌دهد و یا ممکن است با گلوله‌های منور منطقه را روشن کند که اینها دلیل کشف عملیات نیست و فقط به دستور فرماندهان گروهان و گردان مجازید به هدف و نقاطی که قبلاً مشخص شده تیراندازی کنید و بی‌سیم‌ها را روشن و با کد ارتباط داشته باشید.

 اجرای عملیات برابر سناریوي طراحی شده چندینبار توسط نیروهای اصلی در روی زمین مشابه در شب و روز تمرین شده بود. سرباز ضمن درک و حس تفاوت عملیات در شب و روز، بهقدری توانایی پیدا کرده بودند که با چشم بسته و با شمارش قدم‌ها خود را به نقاط رهایی، پشت میدان مين رسانده و از میدان مین عبور ميكردند و خود را به سنگرهای دشمن فرضی می‌رساندند و حتی زمان آن را تقریباً می‌دانستند.

ترتیب اجرای عملیات بر این اساس بود که در شب عملیات نیروها در اختفای کامل ابتدا در پشت خط مقدم نیروهای خودی مستقر و پس از صرف شام گرم و استراحت و آخرین بازدید شخصی و پاکسازی منطقه، توسط فرماندهان دسته و گروهان بازدید شوند و آمادگی آنها را به فرمانده گردان اعلام كنند.

فرمانده گردان پس از دریافت اطلاعات آمادگی یگان‌ها، موضوع آمادگی عملیات را به فرماندهی لشکر که در سنگر فرمانده گردان در خط مستقر بود اعلام و فرمانده دسته شناسایی را احضار کرد و مأموریت استقرار نيروي کمربند آتش را به او ابلاغ می‌کند.

توضیح: باتوجه به این‌که در سناریو و عملیات راجع به کمربند آتش مطالبی عنوان شده است، لازم است در مورد چرائي كاربرد كمربند آتش توضيح بيشتري داده شود.

در عملیات‌ها معمولاً آتش پشتیبانی یکی از ارکان اصلی می‌باشد و هیچ‌ یگانی بدون تعیین یگان پشتیبانی آتش در رده‌های مختلف یک عملیات را شروع نمی‌کند و معمولاً بوسیله توپخانه‌ها، موشک‌ها، خمپاره‌اندازها، تانک‌ها، تفنگ‌هایی مانند 106 که روی جیپ سوار می‌شود و حتی هواپیما و هلی‌کوپتر و… این کار انجام می‌شود.

لیکن در عملیات سریع و نزدیک و با اختفاء کامل و شبانه، یگان عمل‌کننده نیاز به آتش آنی دارد تا با دیدن اولین برق آتش دهانه تفنگ یا تیربار دشمن، آتش پشتیبانی یگان حمله‌کننده اجازه تیراندازی دومین گلوله دشمن را ندهند و آن را در نطفه خاموش سازد. لذا پس از بررسی‌های زیاد و این‌که نیروهای حمله‌کننده نمی‌توانند سلاح‌های سنگین با خود حمل کنند، پس باید یک آتش پشتیبانی نزدیک به منطقه هدف داشته باشیم، فرماندهی لشکر طرح کمربند آتش پشتیبانی را مطرح کردند که خوشبختانه پس از تمرین زیاد روی زمین مشابه، قرار شد کمربند آتش با جنگ‌افزارهای تیربار دوشکا، تیربار ژ-3، آر.پی.جی7، خمپاره‌اندازهای60، تفنگ 57 م.م و آر پي جي 11 و در فاصله 200متری در پشت میدان مین دشمن در یک ارتفاع کاملاً مشرف به مواضع دشمن و مناسب براي تيراندازي از بالاي سر نيروهاي عمل كننده مستقر شود.

كمربند آتش، مأموريت داشت با استقرار و روانه كردن جنگ‌افزارها با خط مستقيم در خط كمربند آتش بلافاصله پس از اجراي آتش از سنگرهاي دشمن، محل اجراي آتش دشمن را با اجراي آتش متقابل زير آتش قرار داده و آن‌ها را منهدم سازند. جنگ‌افزارهاي با خط سير منحني اعم از خمپاره‌انداز60 مستقر در خط آتش و ساير خمپاره‌اندازهاي مستقر در خط پدافندي همراه با آتش يگان در خط كمربند آتش را تقويت و يگان عمل‌كننده را پشتيباني مي‌كردند. ضمناً ديده‌بان مقدم توپخانه همراه فرمانده گردان تكاور به جلو اعزام تا در صورت نياز، آتش توپخانه نيز در‌خواست شود.

در ادامه عملیات، قرار بود فرمانده دسته شناسایی به همراه دسته پشتیبان آتش (کمربند آتش) با اعلام رمز وارد میدان مین خودی شده و پس از استقرار کمربند آتش در نقاط تعیین شده و  بازدید آن‌ها، موضوع را با رمز به فرمانده گردان اعلام کند و سپس به عقب برگشته و در جلوی اولین گروهانی که از خط مقدم نیروهای خودی عبور خواهد کرد قرار بگیرد و به صورت ستونی نیروها را تا نقطه رهایی گروهان‌ها هدایت کند و در آنجا هر گروهان‌ به طرف هدف خود که با شماره‌های 1 و 2 و 3 تعیین شده (راست، وسط و چپ) بروند و فرمانده دسته شناسایی بهعنوان نفر اول وارد هدف مرکزی (کله خربزه‌ای) شود. البته کلیه این مراحل، یعنی عبور از خط مقدم خودی، عبور از میدان مین، رسیدن به نقاط رهایی، ورود به میدان مین دشمن، خروج از میدان مین دشمن، حمله به هدف‌ها با ذکر رمز باشد و تا زمانی که رمزی اعلام نشده، یعنی آن مرحله انجام نشده است. پس از تصرف هدف و انتقال اسرا و گرفتن کانال‌ها و سنگرهای پشت مواضع دشمن ضمن تحكيم هدف بنا به دستور عمل كنند.

تجربیات گران‌سنگ دوران جنگ و دفاع مقدس به ما نشان داده بود که در بعضی مواقع یک عملیات گسترده که با هزینه‌های زیاد قرار است انجام شود، بدلیل یک بی‌احتیاطی کوچک مانند روشن شدن چراغ یک خودرو کشف و با تلفات سنگین متوقف شده و یا این‌که یک سرباز یا افسر یا درجه‌دار به دلیل ترس از دست دادن جان خود، وظیفه محوله را انجام نداده و یا آن‌طور که خود فکر می‌کند انجام می‌دهد که زمان پیش‌بینی شده تمام و با روشن شدن هوا ادامه عملیات مقدورنباشد.

یکی دیگر از تجربیات خوب این بود ‌که سربازان، درجه‌داران و افسران تهرانی و شمالی جزو نیروهای شجاع و ماجراجو بودند. به‌طوری که 70% عناصر دسته شناسایی که مأموریت پاکسازی میدان مین، راهنمایی نیروهای حمله‌کننده و تشکیل‌دهنده کمربند آتش را به عهده داشتند از بچه‌های تهران و شمال، به‌ویژه گیلان بودند که یاد و خاطره آن‌ها، چه آن‌هایی که شهید شدند و چه آنهایی که مجروح و جانباز شدند و آن‌هایی که در حال حاضر زنده و سلامت هستند گرامی باد.

با عنوان فرمانده گردان تکاور پس از این‌که در آخرین بازديد موضع تک اطمینان پیدا کردم كه کلیه سربازان، درجه‌داران و افسران آمادگی لازم را برای شروع عملیات دارند، به سنگر فرمانده گروهان در خط که حالا به اطاق عملیات تبدیل شده بود رفتم و پس از بازدید سیستم‌های ارتباط باسیم و بی‌سیم و هماهنگی با فرماندهان یگان‌های همجوار در خط، فرمانده تیپ یگان در خط و فرماندهی محترم لشکر که اکنون در سنگر فرمانده گردان در خط مستقر شده بود به تلفن‌چی دستور دادم که به فرماندهان گروهان، دسته شناسایی، مهندسی، پشتیبانی، ادوات و بقیه عناصر از جمله مسئول ع.س و حفاظت اطلاعات ابلاغ کند که رأس ساعت 9 شب در سنگر فرمانده گروهان در خط (اطاق عملیات) حاضر شوند.

منبع: عبور از دیوار مرگ، سرتیپ2 پیاده ستاد حسین انصاری ، 1394، ایران سبز، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده