عبور از دیوار مرگ (9)
در اوایل تشکیل گردان تکاور در بازدیدهایی که بهطور ناگهانی و غیرمترقبه از سنگرها و اطاقهای سربازان داشتم و همچنین گزارشهای دریافتی، نشانگر این واقعیت بود که متأسفانه تعدادی از سربازان و حتی فرماندهان رده پایین سیگار میکشند و تعداد انگشتشمار معدود هم به دیگر مواد مخدر اعتیاد دارند و برای سرباز و برای یک یگان تکاور این موضوع بسیار خطرناک بود.

2- نكته آموزشي

قبل از ادامه چگونگی شروع عملیات، ذکر یک نمونه از مراقبت و کنترل نیروها به منظور آمادگی رزمی آنها که مرتبط با عملیات شبانه می‌باشد، ضروري است. نکته آموزشی و اجتماعی خوبی است که باید مورد توجه فرماندهان و مسئولین در تمام اوقات باشد.

در اوایل تشکیل گردان تکاور در بازدیدهایی که بهطور ناگهانی و غیرمترقبه از سنگرها و اطاق‌های سربازان داشتم و همچنین گزارش‌های دریافتی، نشانگر این واقعیت بود که متأسفانه تعدادی از سربازان و حتی فرماندهان رده پایین سیگار می‌کشند و تعداد انگشت‌شمار معدود هم به دیگر مواد مخدر اعتیاد دارند و برای سرباز و برای یک یگان تکاور این موضوع بسیار خطرناک بود.

بعد از جلسه‌ای که با مسئولان حفاظت، عقیدتی ـ سیاسی و فرماندهان گروهان داشتیم، ضمن بررسی راه‌کارهای مختلف و چگونگی شناسایی عواملی که باید در این پاکسازی روی آنها کار ویژه‌ای شود، تصمیم گرفتم موضوع در صبحگاه عمومی مطرح شود.

در روز پنج‌شنبه هفته بعد، پس از شناسایی‌های لازم و راه‌هایی که سیگار و مواد مخدر وارد گردان ‌شد، در صبحگاه عمومی به کلیه سربازان، درجه‌داران و افسران گردان خطرات اعتیاد به سیگار و دیگر مواد دخانی و افیونی تذکر داده شد و به آنها ابلاغ شد چنانچه دیده شود کسی سیگار می‌کشد و یا سیگار به همراه دارد تنبیه خواهد شد و در صورت تکرار تنبیهات شدیدتری اعمال خواهد شد. به عناصر دژبان ابلاغ شد کلیه سربازان را در هنگام ورود به گردان و همچنین خودروها را که به گردان وارد می‌شوند کاملاً بازدید و سیگارها را جمع‌آوری و نام آنها را یادداشت و سیگارهای جمع‌آوری شده را در یک انبار نگهداری و نتيجه را گزارش كنند.

خوشبختانه در مدت ده روز بازدید مستمر از داخل چادرها، اطاق‌ها، کیسه‌های انفرادی و افراد، به سرعت مصرف سیگار کاهش یافت و به 1% رسید و به قول معروف قیمت یک نخ سیگار از قیمت یک پاکت آن بیشتر شد. لیکن در گزارش‌ها گاهی اوقات هنوز ورود سیگار به گردان وجود داشت.

به همین خاطر باتوجه به اینکه آتش یک سیگار از فاصله دور حدود یک کیلومتری هم پیدا است، گفتم دوربین دید در شبی را که جدیداً به گردان تحویل داده شده است بیاورند، جلوی اطاق خودم بگذارند تا ضمن آزمایش، شب که هوا تاریک می‌شود بتوانیم از راه دور داخل سنگرها و چادرهای سربازان را نیز کنترل کنیم. البته این دوربین باید در خط مقدم و داخل سنگر دیده‌بانی باشد و از آنجا خط را کنترل کرد، لیکن برای آزمایش خواستم در اردوگاه این آزمایش انجام شود.

پس از استقرار دوربین در جلوی اطاق فرماندهی، وقتی که هوا تاریک شد، حدود ساعت 10 شب رفتم پشت دوربین و همین‌طور که داشتم از دور اردوگاه را نگاه می‌کردم، متوجه شدم تقریباً در فاصله 5/1 کیلومتری از اطاق خودم داخل یک چادر آتش یک سیگار مشخص است. بلافاصله به دو نفر از دژبان‌ها دستور دادم سریعاً به چادر مذکور مراجعه کنند و هر دو سرباز را بیاورند، ولی نگویید چگونه متوجه سیگار کشیدن آن‌ها شده‌اید.

دژبان‌ها هر دو سرباز خطاکار را دستگیر و جلوی اطاق فرمانده گردان آوردند و پس از صورت‌جلسه و تأیید موضوع از آن‌ها خواسته شد که بگویید چگونه این سیگار را به‌دست آورده‌اند. آن‌ها اعتراف کردند راننده تانکر آب که از خارج اردوگاه آب می‌آورد، سیگار را در پشت صندلی خودش جاسازی و به داخل اردوگاه آورده و به سربازان می‌فروشد.

راننده تانکر آب دستگیر شد و ضمن اظهار پشیمانی و تنبیهات شدید ازجمله اضافه خدمت با اختیارات رده‌های بالاتر، چگونگی ورود سیگار را بیان کرد.

دو سربازی که به علت سیگار کشیدن دستگیر شده بودند علاوه بر اظهار ندامت می‌گفتند ما خیلی مواظب بودیم و به چند نفر نیز گفته بودیم که مواظب باشند، ولی نمی‌دانیم چگونه شما متوجه سیگار کشیدن ما شدید.

روز بعد در مراسم صبحگاه عمومی گردان کلیه سیگارهای جمع‌آوری شده در طول چند روز گذشته در وسط میدان ریخته شد و اعلام شد علی‌رغم تذکرات و دستورات صادره متأسفانه تعدادی از سربازان به اهمیت موضوع نکشیدن سیگار توجه نکرده و همان‌طور که می‌بینید این مقدار سیگار ظرف 10 تا 15 روز گذشته از سربازان گرفته شده است. البته سربازان خاطی تنبیه خواهند شد، لیکن مسئله اصلی از نکشیدن سیگار، اول حفظ سلامتی نیروهاست و دوم اینکه روشنایی یک سیگار از فاصله حدود دو کیلومتری قابل رؤیت است و نمونه آن دیشب بود که به وسیله دوربین دید در شب به راحتی رؤیت شد و هر دو نفر دستگیر شدند. بدانید که اگر در عملیات در پشت خاکریز شما سیگار بکشید دشمن می‌تواند شما را ببیند و باعث کشف عملیات بشود و جان تعدادی از نیروها و ازجمله خود شما گرفته شود.

و نکته‌ای که خواستم در اینجا بگویم این است که از زمانی که دستور عدم استعمال دخانیات و کشیدن سیگار را داده‌ایم روحیه سربازان بسیار خوب شده، به طوری که علاوهبر ازدیاد اشتهای آنها از نظر جسمی و توان ورزشی، عملکرد بسیار بهتری دارند.

منبع: عبور از دیوار مرگ، سرتیپ2 پیاده ستاد حسین انصاری ، 1394، ایران سبز، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده