پیشگامان صنعت رادار در ایران-26
جمله رهبر معظم انقلاب، آن جمله معروف که امیر غلامی از آن تابلویی ساخته و در محل پروژه ناظر2 نصب کرده بود و آن این بود: ساده لوحها در دنیا خیال میکنند که باید پول داد و ابزارخرید. این بدترین بلیه برای یک سازمان رزمی است که برای ابزارهای خود ناگزیر باشد به دیگران رو کند.

 

همزمان با نصب این نوع فرستنده در گروه پدافند هوایی امام رضا، گیرنده ساخت دانشگاه صنعتی اصفهان که در گروه کیش (سایت رادار) مراحل آزمایشی تست خود را در شبکه راداری گذرانده بود، دومین گیرنده راداری که ساخت داخل بیشتر ساخت کارکنان پدافند هوایی بود (از طریق انتقال ساخت تکنولوژی به کارکنان پدافند توسط دانشگاه صنعتی اصفهان) گیرنده ایرانی نیز در همان سایت نصب گردید و برای اولین بار در کشور بجز آنتن، راداری با فرستنده و گیرنده ایرانی در یک سایت راداری نصب و عملیاتی گردید و با یک فروند شکاری مورد ارزیابی قرار گرفت، که از نتیجه مطلوبی برخوردار گردید و پس از اتمام نصب مراسم افتتاح، اولین فرستنده و گیرنده ایرانی در گروه پدافند امام رضا با حضور فرماندهان عالیرتبه پدافند و نهاجا و ستاد مشترک و دیگر نهادها (از جمله فرمانده نهاجا امیر بقایی، امیر غلامی، امیر علی شهبازی، رئیس ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی و دیگر فرماندهان) افتتاح و عملیاتی گردید و وارد شبکه راداری کشور شد.

پس از عملیاتی شدن اولین فرستنده و گیرنده ساخت داخل توسط کارکنان پدافند هوایی با پیشنهاد امیر غلامی تعدادی از کارکنان اصلی که در روند ساخت فرستنده و گیرنده سهیم بودند و تصویب رئیس ستاد مشترک امیرعلی شهبازی موفق به ترفیع در درجه شدند، از جمله اینجانب سرهنگ علی محمد محسنی و سرهنگ دودانگه از فرستنده به یک درجه تشویقی نائل گردیدیم. جای تشکر و قدردانی از سردار سازندگی امیر معظم علی غلامی دارد، که برای کارکنان زیرمجموعه‌اش ارزش ویژه‌ای قائل بودند و قدرشناسی ایشان سبب تشویق کارکنان جوان مجموعه در ساخت فرستنده و گیرنده شد.

 پس از نصب اولین فرستنده که از نوع باند ال بود و با توجه به زیرساخت و آنتن رادار مشهد که از نوع پشت به پشت و ترکیبی از باند ال و اس بود و برای پوشش تا فاصله 100مایلی از باند L و برای فاصله بالای 100مایل تا 200مایلی از فرستنده باند اس بهره می‌برد، از اینرو دومین فرستنده ساخت داخل از نوع باند اس که با 30درصد تغییرات در باند ال به باند اس تبدیل می‌شد نیز جهت تکمیل پروژه و پوشش سایت راداری مشهد در گروه پدافند هوایی امام رضا نصب و عملیاتی و وارد شبکه راداری کشور شد که تاکنون نیز عملیاتی و در حال کار می‌باشد.

 پس از تکمیل سایت امام رضا، سومین و چهارمین فرستنده ساخت داخل در سایت راداری گروه تهران سایت کرج نصب و راه‌اندازی و عملیاتی و وارد شبکه راداری کشور شد و تا زمانی که اینجانب در سال 1386 بازنشسته شدم، تعداد 16 دستگاه فرستنده در مجموعه سپهر ساخته و در گروه‌های پدافندی نصب و عملیاتی و وارد شبکه راداری کشور شدند.

لازم به توضیح است پس از ساخت اولین فرستنده در محل گروه تهران و تست موفقیت آمیز آن در سایت رادار کرج در گروه پدافند هوایی امام رضا، در اواخر سال 77 و ابتدای سال 78، مجموعه سپهر در زمینی در محل قصر فیروزه2 توسط امیر غلامی ساخته شد که شامل سوله‌های ساخت فرستنده، گیرنده، تهویه، آهنگری، رادارشناسی، آبکاری، نقاشی، سیم‌پیچی و ساخت انواع ترانسفورمرها، تراشکاری، آنتن و ساختمان سه طبقه الکترونیک و یک مجموعه کامل شبیه به کارخانجات ساخت و ساز رادار گردید و از سال 88، تمامی گروهای ساخت از فرستنده تا گیرنده و تا پروژه KL28 همگی به مجموعه جدید (مجتمع فنی تحقیقاتی سپهر) منتقل گردید و اینجانب از مسئول ساخت فرستنده (پروژه ناظر2) تا جانشین فرماندهی سپهر و در دو سال پایانی خدمت به فرماندهی مجتمع فنی تحقیقاتی سپهر نائل گردیدم و شاهد تمامی ساخت و سازهای انجام شده و در مجموعه ساخت و ساز راداری در کشور بوده‌ام.

 در اینجا لازم می‌دانم از اولین شخص و بنیان‌گذار این مجموعه که کسی نیست جز امیر سرتیپ علی غلامی سردار سازندگی، امیرکبیر ایران در ساخت و ساز و خودکفائی سازمان رزمی جمهوری اسلامی ایران و این موضوع نه از روی تعریف و نه تمجیدات، بلکه واقعیت تاریخی است که برای اولین بار در سازمان نهاجا و پدافند در یک کلام ارتش جمهوری اسلامی ایران اتفاق افتاد و جای بسی تشکر و قدردانی و سپاس دارد و از خداوند بزرگ، که چنین شخص بزرگی به مانند امیر سرتیپ غلامی را برای کشور ما آفرید سپاسگزارم.

در پایان، اینجانب به سهم خود از امیر عزیز و گرامی سرتیپ علی غلامی تشکر کرده و مراتب سپاس خود را اعلام می‌نمایم، چون با اعتماد به دانش و تخصص ما کاری کرد که ما توانستیم کاری کنیم، که کسی تا آن زمان انجام نداده بود و جمله رهبر معظم انقلاب، آن جمله معروف که امیر غلامی از آن تابلویی ساخته و در محل پروژه ناظر2 نصب کرده بود و آن این بود:

ساده لوح‌ها در دنیا خیال می‌کنند که باید پول داد و ابزارخرید. این بدترین بلیه برای یک سازمان رزمی است که برای ابزارهای خود ناگزیر باشد به دیگران رو کند.

 

فرستنده رادار

 

کارگاه ساخت ارتباطات رادیوئی رادار ملّی/سرهنگ حمید سمالی

یک رادار کنترل نیازمند سه بخش ارتباطی است:

  1. ارتباط داخلی که تماس بین قسمت‌های مختلف رادار را تأمین می‌کند.
  2. ارتباط نقطه به نقطه که ارتباطات مورد نیاز با رده‌های بالاتر و پائین‌تر را تأمین می‌کند، شامل باسیم و بی‌سیم، که معمولاً از بی‌سیم‌های HF استفاده می‌شود.
  3. ارتباطات زمین به هوا شامل: UHF و VHF که تماس رادار را با هواپیماهای مختلف تأمین می‌کند.

کلیه تجهیزات کنترلی ارتباطات باید در دسترس افسر عملیات رادار باشد، به گونه‌ای که بتواند به آسانی آنها را به کار گیرد.

این وظیفه مهم و حساس در رادار ملی بر عهده سرهنگ حمید سمالی یکی از پرسنل مؤمن، متبحر و مبتکر پدافند هوایی گذاشته شد، که به خوبی رضایت کاربران را تأمین نمود. چگونگی انجام کار را با بیان ایشان دنبال می‌کنیم.

 

 

منبع: پیشگامان صنعت رادار در ایران، غلامی، براتعلی، 1397، ایران سبز، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده