پیاده نظام و دفاع مقدس-42
هر يك از پايگاههاي هوانيروز با تشكيل تيمهاي عملياتي متشكل از چند فروند بالگرد از يگانهاي عملياتي پشتيباني ميكردند. در طول جنگ تحميلي مناطق استقرار تيمهاي عملياتي عبارت بود از: اروميه، سقز، سنندج، مراغه، كرمانشاه، سرپل ذهاب، گيلانغرب، ايلام، سومار، آبدانان، دزفول، مسجد سليمان، اهواز، ماهشهر و در ماههاي اول جنگ در آبادان. اينگونه بالگردها در اختيار فرماندهان مناطق براي انجام پشتيبانيهاي فوري قرار داشته و در صورت نياز تقويت ميشدند.

– هوانيروز و یگان‌های پیاده نظام

رابطه يگان‌هاي پياده نظام با هوانيروز

هوانيروز[1] يكي از يگان‌هاي نزاجا مي‌باشد. اين يگان با دارا بودن وسايل پرنده بالگرد در انواع مختلف قادر است مأموريت‌هاي مختلفي را در پشتيباني از يگان‌هاي رزمي انجام دهد.

مأموريت‌هاي هوانيروز:

 1. پشتيباني آتش در انواع عمليات؛
 2. شناسايي و جمع‌آوري اطلاعات از منطقه؛
 3. ترابري نيروها در منطقه (هلي‌برن)؛
 4. تخليه مجروحين؛
 5. حمل بار به‌ ويژه مهمات و تداركات به صورت بار داخلي و خارجي؛
 6. ترابري فرماندهي براي نظارت بر يگان‌ها؛
 7. برقراري ارتباط بين دو يگان؛
 8. عمليات متحرك هوايي.

در جنگ تحميلي هوانيروز در تمامي مأموريت‌هاي فوق به استثناي مأموريت متحرك هوايي شركت فعال داشت. عمليات متحرك هوايي به علت شرايط خاص منطقه نبرد و عدم نياز به چنين مأموريتي اجرا نشد.

سازمان هوانيروز

يگان هوانيروز با احداث هشت پايگاه در نقاط مختلف كشور براي پشتيباني از مناطق مختلف سازمان‌دهي شده كه مجموعاً داراي 772 بالگرد از انواع مختلف و 40 فروند هواپيماي بال ثابت بود. اسامي پايگاه‌ها و مناطق مسئوليت آنان برابر جدول زير مي‌باشد.

ردیف

نام پایگاه

محل استقرار

مسئولیت

1

پشتیبانی عمومی

اصفهان

بزرگ‌ترین گروه رزمی در پشتیبانی تمام پایگاه‌ها

2

مرکز آموزش هوانیروز

اصفهان

تربیت نیروهای انسانی برای یگان هوانیروز

3

پایگاه هوانیروز مسجدسلیمان

مسجدسلیمان

پشتیبانی از منطقه جنوب از فاو تا دهلران

4

پایگاه هوانیروز کرمانشاه

کرمانشاه

پشتیبانی از منطقه غرب و شمال‌غرب

5

پایگاه هوانیروز کرمان

کرمان

پشتیبانی از شرق کشور

6

پایگاه هوانیروز تهران + یگان هدف‌کش

تهران

مأموریت‌های مناطق مرکز کشور

 

سازمان‌دهي هوانيروز در جنگ تحميلي

هر يك از پايگاه‌هاي هوانيروز با تشكيل تيم‌هاي عملياتي متشكل از چند فروند بالگرد از يگان‌هاي عملياتي پشتيباني مي‌كردند. در طول جنگ تحميلي مناطق استقرار تيم‌هاي عملياتي عبارت بود از: اروميه، سقز، سنندج، مراغه، كرمانشاه، سرپل ذهاب، گيلان‌غرب، ايلام، سومار، آبدانان، دزفول، مسجد سليمان، اهواز، ماه‌شهر و در ماه‌هاي اول جنگ در آبادان. اين‌گونه بالگردها در اختيار فرماندهان مناطق براي انجام پشتيباني‌هاي فوري قرار داشته و در صورت نياز تقويت مي‌شدند.

چگونگي برقراري ارتباط هوانيروز با يگان‌هاي رزمي پیاده

 1. در عمليات آفندي و پدافندي در هر تيپ پياده يك افسر خلبان هوانيروز به عنوان رابط و مجهز به جيپ Ivcs و بي‌سيم PRC77 مستقر و درخواست‌ها از طريق وي به رده بالا منعكس مي‌شد.
 2. در لشكرهاي پياده يك افسر رابط هوانيروز وظيفه مشاورت و تأمين نيازهاي مربوط را به عهده داشت.
 3. در قرارگاه‌هاي مشترك نماينده هوانيروز به عنوان مشاور فرمانده و ستاد حضور داشت.
 4. در سازمان رزم لشكرها و قرارگاه‌هاي عمده، يگان‌هاي هوانيروز منظور مي‌شد.

پشتيباني‌هاي هوانيروز

 1. هر گونه نياز به بالگرد در رابطه با مأموريت‌هاي هوانيروز از طريق افسران رابط در يگان‌هاي مانوري و نمايندگان آنان در قرارگاه‌ها انجام مي‌شد.
 2. در دوران دفاع مقدس به ويژه سال اول جنگ به علت شور انقلابي و تلاش در سركوب كردن دشمن انجام مأموريت‌ها به چگونگي تبادل اطلاعات فرمانده يگان زميني و فرمانده تيم هوانيروز مستقر در منطقه بستگي داشت.
 3. ترابري نيرو، تجهيزات، مهمات و تخليه مجروحين از مأموريت‌هاي مهمي بود كه هوانيروز فعالانه در آن شركت داشت. بدين منظور در حوالي بهداري هر تيپ مانوري، چندين محل (پد) براي فرود بالگرد پيش‌بيني مي‌شد و مجروحيني كه نياز به تخليه فوري داشتند با بالگرد به عقب تخليه مي‌شدند.
 4. در طول جنگ هوانيروز در ديد محدود (مانند شب، مه، برف و بوران) به علت كمبود وسايل تجهيزات ناوبري با محدوديت پرواز مواجه بود. هوانيروز با تمرين‌هاي ضروري، اقدامات ايثارگرانه و ابتكارات لازم در عمليات برون مرزي مانند عمليات خيبر و بدر و از سال 1364 در شب و در شرايط ديد محدود از پیاده نظام پشتيباني كرد.
 5. هوانيروز در انهدام تانك‌هاي دشمن كه در مقابل پياده نظام قرار داشتند و همچنين در انهدام ستون‌هاي خودرویي و نفرات مجتمع دشمن نقش ارزنده‌اي ايفا ‌كرد.
 6. هوانیروز با جابه‌جایي فرماندهان در منطقه و در حين عمليات، در هدايت و نظارت بر عمليات مؤثر بود.
 7. در شمال‌غرب علاوه بر اقدامات فوق، هوانيروز در پشتيباني از پياده نظام از نظر پشتيباني آتش و حمل نفرات، مهمات، تجهيزات و رساندن تداركات در شرايط سخت زمستان و معابر صعب‌العبور و همین‌طور انهدام سنگرهای کمین ضدانقلاب در ارتفاعات داراي نقش بسیار ارزنده و مؤثری بود.
 8. موفقيت در خارج كردن پاسگاه‌ها و پايگاه‌هاي محاصره شده توسط ضدانقلاب و برف سنگين موجود در شمال‌غرب نياز به ايثار و فداكاري فوق‌العاده داشت كه هوانيروز به خوبي از عهده آن برآمد.

 

منبع: پیاده نظام در دفاع مقدس، آراسته، ناصر-نیکفرد، علی، 1393، ایران سبز، تهران

 


[1] . واژه هوانيروز مخفف هواپيمایي نيروي زميني و ترجمه كلمهARMY aviation  مي‌باشد.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده