عبور از دیوار مرگ (3)
توضیح: کمربند آتش، ایده جدیدي بود که فرماندهی محترم لشکر مطرح کردند چون قرار است عملیات به صورت تک شبانه و با استفاده از غافلگیری انجام شود، لذا نمی­توانستیم همانند عملیات کلاسیک روزانه یک تیم در پوشش تیراندازی یک تیم دیگر در زمان و مدت مناسب پیشروی کند و در موقعیت خوبی مستقر شود. به همین دلیل باید در مکان مناسبی از نظر مسافت تا هدف، مشرف بودن به هدف،

3- ابلاغ مأموريت

 اوایل مهر1366، فرماندهی لشکر77 ثامن‌الائمه مشهد فرمانده گردان تکاور (بنده) را احضار و مأموریت گردان تکاور را به‌صورت کاملاً سرّی ابلاغ كردند. « اجراي گشتي رزمي به منظور انهدام، گرفتن، اسير و وارد آوردن تلفات و ضايعات به هر ميزان ممكن» و سپس فرمودند پس‌فردا از یگان‌های در خط لشکر بازدید خواهد شد و شما بدون جلب نظر و این‌که کسی بداند برای چه موضوعی مرا همراهی می‌نمائی در کنار من باش تا خودم در زمان مناسب هدف و منطقه عمليات مورد نظر را نشان دهم و به فرمانده تیپ و گردان در خط هم دستور دهم همه‌گونه همکاری را با شما داشته باشند.

روز بازدید فرماندهی لشکر از یگان‌های مستقر در خط، بنده نیز در معیت ایشان بودم و به‌منظور مشخص نشدن هدف، ضمن بازدید در دیدگاه‌های مختلف بنده را به داخل دیدگاه احضار و فرمودند احتمال حمله دشمن و چگونگی دفاع و دیگر مسائل را برای این محور پیش‌بینی کنید تا این‌که به منطقه مورد نظر رسیدیم و ایشان ضمن اشاره مخصوص ضمن نشان دادن هدف از من خواستند « آن را کاملاً شناسایی و با گرفتن عکس و کشیدن کروکی و مشخص نمودن محل استقرار سلاح‌های مختلف و سنگرهای دیده‌بانی دشمن و ساير موارد طرح و برآوردهای لازم را تهیه و شخصاً تحویل دهید ».

هدف عملیات تصرف ارتفاعات مشرف به مرز در شرق رودخانه دویرج در منطقه فکه بود و همان‌طور که قبلاً بیان شده بود این ارتفاع کاملاً مشرف به جاده مرزی و تدارکاتی نیروهای مستقر در منطقه بود که دشمن با تصرف آن محدودیت‌های زیادی را برای یگان‌های عملیاتی به‌وجود آورده بود. به‌علت ارتفاع بلند در حدود 25 متر و شیب تند و عدم توفیق نیروها در تصرف آن در چند عملیات قبلی، آن را دیوار مرگ نامگذاری کرده بودند.

پس از بازدیدی که در معیت فرماندهی لشکر داشتم، مجدداً از چند دیدگاه به‌ویژه دیدگاه مشرف به هدف، منطقه مورد نظر برای عملیات را بازدید کردم و علاوه بر دیدن موقعیت دقیق هدف، کروکی هدف (ارتفاع دیوار مرگ) را با مشخص نمودن تعداد و محل سنگرها، دیدگاه‌ها، میدان مین، طول و عرض هدف  برای تسهیل در تصرف، هدف را ترسیم و به گردان مراجعت کردم.

با برآورد اوليه استعداد نيروي مستقر در روي ديوار مرگ حدود يك گروهان تكاور تخمين زده مي‌شده. فرمانده لشكر پس از واگذاري مأموريت و شناسايي عملي منطقه و مشخص كردن هدف و استعداد دشمن، طراحي عمليات را به گردان واگذار كرد.

    تنها تدبير لشكر كه بايستي در طرح گردان گنجانده شود، منطقه‌اي به‌نام كمربند آتش بود كه محل آن را در حد فاصل خط پدافندي خودي و ديوار مرگ مشخص كردند و سپس خواستار طرح عمليات گردان و نيازمندي‌ها شدند.

لازم به ذکر است در بازدیدهای انفرادی سعی می‌کردم برای مشخص نشدن مأموریت و شناسایی خودم، از لباس‌های بدون درجه و علائم استفاده کنم ولی فرماندهان یگان‌های در خط سنگر فرمانده گردان چهره‌بنده را می‌شناختند و همکاری می‌کردند.

4- برآورد وضعيت      

در سنگر فرمانده گردان با بررسی نقشه جغرافیایی، نقشه نظامی منطقه و کروکی ترسیمی، موقعیت دقیق هدف را بررسی و فاصله هدف تا نیروهای خودی و مشخص کردن طول و عرض و عمق میدان مین دشمن و میدان مین خودی، طول و عرض و ارتفاع هدف و هم‌چنین تقسيم هدف، تعداد سنگرهای مؤثر دشمن در به خطر انداختن عملیات، محل کمربند آتش برای انهدام سنگرها و تیربارهای دشمن که بعد از كشف تك باید اجرای آتش نمایند روی نقشه و کروکی مشخص نمودم.

توضیح: کمربند آتش، ایده جدیدي بود که فرماندهی محترم لشکر مطرح کردند چون قرار است عملیات به صورت تک شبانه و با استفاده از غافلگیری انجام شود، لذا نمی‌توانستیم همانند عملیات کلاسیک روزانه یک تیم در پوشش تیراندازی یک تیم دیگر در زمان و مدت مناسب پیشروی کند و در موقعیت خوبی مستقر شود. به همین دلیل باید در مکان مناسبی از نظر مسافت تا هدف، مشرف بودن به هدف، مانع نبودن برای نیروهای حمله‌کننده، سلاح‌های مؤثر و قابل حمل به‌وسیله نفر و دیگر مسائل یک مبداء آتش قوی داشته باشیم. کمربند آتش باید قبل از ورود نیروهای تکاور به داخل میدان مین در خط تعيين شده مستقر و سنگرهای خود را در کوتاه‌ترین زمان آماده نمایند تا در صورت کشف عملیات و تیراندازی دشمن تمام سنگرهای آتش دشمن در یک لحظه با انبوه آتش از بالاي سر نيروهاي تكاور سنگرهای آتش دشمن را منهدم کنند.

پس از تكميل شناسائي و شناخت كامل زمین و آگاهي از وضعيت نيروي دشمن در منطقه هدف، طرح مقدماتي عمليات تهيه و پس از هماهنگي با عمليات و فرماندهي لشكر فعاليتهاي آمادگي آغاز شد.

در ادامه بررسی‌ها، نیازمندی‌های عملیات در سطح گردان از نیروی انسانی، تجهیزات انفرادی، سلاح‌ها و ادوات، پشتیبانی‌ها و… تهیه گردید و بطور مکتوب به فرماندهی محترم لشکر ارائه شد. در سطح لشکر هم همه مسئولان و پیش‌بینی‌های لازم انجام و این موضوع در رده قرارگاه جنوب و نزاجا هم مورد بررسی قرار گرفت.

 

منبع: عبور از دیوار مرگ، سرتیپ 2 پیاده  ستاد حسین انصاری، ۱۳۹4، ایران سبز، تهران

 

3 دیدگاه کاراکتر باقی مانده

 • مهرداد حسن زاده

  1628271489

  ما ملت ایران به وجود چنین شیرمردان ارتش (مخصوصا گردان تکاور )بفرماندهی جناب آقای حسین انصاری باید بالید و افتخار کرد .من با اینکه درجه دار وظیفه بودم حدود ۱۶ ماه در رکاب ایشان بودم و در عملیات یا تمرین های نظامی همیشه پیشتر وجلوتر از ماحرکت میکردند .تا این دلیر مردان در ارتش باشد دشمن هیج بفکر نفوذ یا حمله به این دیار نمیکند

  پاسخ

  • sarhang sajadi

   1628660200

   درود بر شما. انشالله که همیشه موفق و سلامت باشید. ارتشیان دلاور فداییان ملت هستند

   پاسخ

   • sarhang sajadi

    1629013803

    خداوند حافظ و نگهدار شما باشد. از ابراز لطفتان سپاسگزاریم

    پاسخ