بازخوانی جنگ تحمیلی (24)
خدمت در قرارگاه مقدم نزاجا در جنوب در تهران روزها در مدیریت اطلاعات و مدیریت عملیات، هر دو حضور پیدا میکردم. شغل سازمانی نداشتم. حدود یک ماه و نیم نگذشته بود که ستاد نیرو زمینی تصمیم گرفت نیروهای قرارگاه مقدم نزاجا در جنوب را تعویض کند که مسئولیت رکن دوم این قرارگاه به من محول شد. سایر افراد تیم که در مورخ 4/11/1359 عازم دزفول شدیم، عبارت بودند از: جناب سرهنگ فاوجی (رکن یکم) جناب سرهنگ جمشید منظوری (رکن سوم)، جناب سرهنگ عینافشار (رکن چهارم). در بعدازظهر همان روز در بیمارستان پایگاه هوایی دزفول به دیدار فرماندهی نزاجا تیمسار قاسمعلی ظهیرنژاد (که در بیمارستان بستری بودند) رفتیم.

تیمسار علی‌مردان‌خان خزاعی جانشین نیرو و جناب سرهنگ توپخانه، افرایی (مسئول هماهنگ کننده فعالیت‌های توپخانه‌ها) هم حضور داشتند. این دو افسر در قرارگاه خیلی فعال بودند. از کارکنان ستاد قبلی، جناب سرهنگ شهلایی و جناب سرهنگ امین در بیمارستان حضور داشتند که از همان‌جا خداحافظی کردند و مسئولیت‌ها را به ما محول کردند.

 این قرارگاه در آن موقع به علت محدود بودن گستره فعالیتش به غرب دزفول و شوش که منطقه لشکر21 پیاده بود و بویژه اینکه روابط تیمسار قاسم‌علی ظهیرنژاد و تیمسار خزاعی با جناب سرهنگ زین‌العابدین ورشوساز (فرمانده لشکر21 حمزه) خیلی گرم نبود، خیلی فعال نبود.

پس از عدم موفقیت دو سه عملیات محدود و بویژه عملیات نصر در مورخ 15/10/1359 توسط لشکر16 زرهی، تدبیر جدیدی برای حمله، بجز تک‌های محدود که به لشکرها محول شده بود اتخاذ نشد. عمده فعالیت ما حضور هفته‌ای دو روز در اهواز در باشگاه افسران ژاندارمری که آقای بنی‌صدر (فرماندهی کل قوا) در آنجا ساکن بود و توجیه ایشان و شنیدن توصیه‌های ایشان بود، که معمولاً من به اتفاق جناب سرهنگ منظوری (رکن سوم) همراه فرماندهی یا جانشین نزاجا از دزفول به اهواز می‌رفتیم.

در یادداشت‌هایم خواندم که یکی از این رویدادها در مورخ 17/12/1359 بوده است که از سپاه پاسداران، برادر رحیم صفوی و برادر شمخانی حضور داشتند. این دو نفر طرح مقدماتی خودشان را برای شکستن حصر آبادان و انتخاب پل مارد به عنوان عارضه حساس که موجب ارتباط شرق و غرب کارون واحدهای عراقی بود ارائه دادند. بنی‌صدر هم از آن استقبال کرد.

در جلسه مورخ 6/1/1360 که باز هم به اتفاق تیمسار خزاعی و سرهنگ منظوری به حضور فرماندهی کل قوا رسیدیم، تأکید ایشان به جای هر تدبیر عملیاتی توصیه بر این بود که «یک کاری بکنید. یک تکانی بخورید.»

جناب سرهنگ منظوری افسر زرهی بود و دوره ستاد فرماندهی ارتش روسیه را به مدت چهار سال در مسکو گذرانده بود. بر اساس روش طرح‌ریزی آموزش دیده خودش در مسکو به جای نوشتن و پیروی از قواره طرح دستورات عملیاتی، تدابیر به وسیله علائم و اشکال و فلش‌ها و رنگ‌های متفاوت روی نقشه پیاده می‌شود. به طوری که اگر یک افسر ناآشنا به این علائم به نقشه نگاه می‌کرد، از آن سر در نمی‌آورد؛ ولی از نظر ظاهری خیلی قشنگ و جذاب بود (این تدبیر و راهکار که مربوط به غرب دزفول و کرخه بود، بعدها به گونه‌ای دیگر و تدبیری دیگر به نام عملیات فتح‌المبین اجرا شد).

این نقشه رنگ‌آمیزی شده در توجیه مورخ 8/2/1360 در همان زیرزمین پادگان دزفول به استحضار آقای بنی‌صدر (رئیس‌جمهور) رسید و خیلی مورد توجه قرار گرفت و از بنی‌صدر یک قبضه اسلحه کلاشنیکف هم هدیه گرفت. آنهایی که به اصول طرح‌ریزی نظامی و ستادی آگاه هستند، به خوبی می‌دانند که زیربنای تصمیم و سپس طرح‌ریزی یا دستور عملیاتی، برآوردها هستند: برآوردهای اطلاعاتی، نیروی انسانی، لجستیکی و عملیاتی. در این تدبیر و نقشه، عملاً چنین چیزی انجام نشده بود، اصلاً از طرف فرماندهی کل قوا و یا فرماندهی نزاجا به این قرارگاه مأموریت روشنی واگذار نشده بود.

در آخرین جلسه‌ای که در مورخ 12/2/1360 به حضور فرماندهی کل قوا رسیدیم، علاوه بر تیمسار خزاعی، من و جناب منظوری، دکتر مصطفی چمران، امیر ولی‌الله فلاحی، برادر شمخانی، جناب سرهنگ لطفی (فرمانده لشکر16 زرهی) و جناب سرهنگ آخوندزاده (جانشین لشکر92 زرهی) هم حضور داشتند. سخنرانی رئیس‌جمهور بنی‌صدر طولانی شد و از حالت شور ستادی معمول خارج شده بود. اهم صحبت‌های ایشان را به صورت خلاصه از روی همان یادداشت‌هایم می‌گویم:

«صدام به فکر محبوبیت خودش است. در سیاست داخلی‌ موفق بود و در سیاست خارجی هم بعد از قرن‌ها یک پیروزی نظامی به دست آورده. کاری که حتی عبد‌الناصر هم نکرد. او حالا فهمیده که ارتشش توانا نیست. ضعیف عمل کرده. عربستان هم از این نقطه ضعف صدام استفاده می‌کند. آمریکا هم می‌خواهد او را نگه دارد. شرق و غرب مستقیم دخالت نمی‌کنند؛ لذا ما باید از این فرصت استفاده کنیم. اکنون بعد از هشت ماه این فرصت دست ما است که فرصتی تاریخی است که قرن‌ها نداشته‌ایم. اگر ما شکست بخوریم، صدام محور می‌شود؛ ولی اگر ما پیروز شویم، در تمام دنیای اسلام مثل موج، مثل کار قلب پخش می‌شود. این درسی است که ملت‌های محروم خواهند گرفت، که ملتی که منزوی، محاصره و شکست‌خورده است پیروز شده و گرنه ما باید بازیچه دست عربستان و عراق و پاکستان باشیم.

حالا اگر ما با این وضع تصفیه ارتش، کردستان، انقلاب، جنگ و همه و همه سربلند باشیم، این لذت‌آور و غرورآفرین است. با این تعاریف، نگاه کنیم اگر کار امروز را به فردا بیندازیم، اگر تسامح کنیم، جنگ در تنهایی طولانی می‌شود. به تعبیر ما به دو سال جنگ.»

در اینجا مصطفی چمران اظهار داشت: «جوان‌هایی هستند که نه پول، نه درجه، نه نشان، و نه هیچ چیز دیگری نمی‌خواهند. فقط می‌خواهند دشمن را هرچه زودتر بیرون بیندازند.»

منبع: بازخوانی جنگ تحمیلی ، سرتیپ2 پیاده ستاد عبدالحسین مفید ، ۱۳۹۸، ایران سبز، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده