بازخوانی جنگ تحمیلی (22)
مأموریت در لشکر92 زرهی در آغاز جنگ (2) یکی دیگر از این خاطرهها، مربوط به حمله تیپ1 لشکر92 زرهی تقویت شده با عناصری از تیپ37 زرهی شیراز در جبهه دُبّحردان در مورخ 16/7/1359 است که به نام عملیات قائم نامگذاری شده است. تیپ1 لشکر92 زرهی در چهار روز اول نبرد با نیروهای متجاوز عراقی در بیابانهای کوشک و جفیر تلفات دید و انسجام خودش را از دست داد و به صورت بدی، در مدت چهار روز تا 15 کیلومتری غرب اهواز (دُبحردان) به عقب آمد. تانکها و واحدهایش در امتداد خاکریزی در کنار بلندیهای راهآهن اهواز ـ خرمشهر پناه گرفته بودند، بدون اینکه آرایشی در مقابل محور پیشروی دشمن داشته باشند.

در این ایام، بعد از عقب‌نشینی، فرمانده این تیپ، جناب سرهنگ منصور جلالی بود. در بازدیدی که از بعضی از واحدهای تیپ به اتفاق فرمانده تیپ داشتم، متوجه شدم که به علت عدم جان‌پناه، خاکریز و موضع مناسب، تانک‌ها در پشت خاکریز راه‌آهن پناه گرفته‌اند؛ به محض اینکه از پشت خاکریز راه‌آهن بیرون می‌آیند، مورد هدف موشک‌های مالیوتکای عراقی قرار می‌گیرند. از اینرو به این سادگی نمی‌شود جبهه این واحد را تغییر داد. در بحث و جلسه با شهید ولی‌الله فلاحی و فرماندهی لشکر92 زرهی جناب سرهنگ قاسمی‌نو تصمیم گرفته شد این مهم با یک حمله که از آتش تهیه قوی هم برخوردار باشد انجام شود، هرچند که می‌دانستیم این تیپ توان حمله ندارد. این شده که طرح نوشته شد و در شانزدهم مهرماه 1359 مرکز عملیات تاکتیکی لشکر92 زرهی به اتفاق امیر ولی‌الله فلاحی در ساعت 04:00 بامداد آن روز، در کوی باغات شاه که در دروازه اهواز به طرف خرمشهر قرار دارد و نخلستان‌هایی انبوه دارد مستقر شدیم. ساعت04:30 با اعلام رمز عملیات و اجرای آتش‌های کاتیوشا و کالیبرهای بزرگ توپخانه شروع شد. واحدهای تیپ تکانی خوردند و در خط دفاعی بهتری که متصل به جنگل گمبویه بود، مستقر شدند.

 در مورخ 17/2/1361 که مرحله دوم عملیات بیت‌المقدس شروع شد و واحد‌های قرارگاه قدس از سمت جاده خرمشهر پیشروی کردند، تانک فرمانده گردان جناب سرگرد شهید قاسمی در کنار جاده خاکریزی شده شناسایی شد و توسط رزمندگان گردانش روی تانک با رنگ سفید نوشتند: «تانک شهید سرگرد قاسمی، 16/7/1359» و تا مدت‌ها این تانک شاهد تلاش‌های رزمندگان بود. در نتیجه این آتشباری و حمله که بیشتر به تظاهر به حمله شباهت داشت، واحدهای دشمن ازحدود پانزده کیلومتر تا دُب‌حردان به عقب رفتند و در امتداد تختیه مستقر شدند.

در مورخ 20/7/1359، به علت بمباران پادگان تیپ اهواز، با تصمیم جناب سرهنگ قاسمی‌نو، فرماندهی و قرارگاه لشکر92 زرهی از سربازخانه به ساختمان اداری کارخانجات صنایع چوب اهواز که در خیابان جاده ملاثانی (قبل از خروجی جاده فرودگاه) قرار داشت، تغییر مکان نمود.

خاطره‌ای دیگر را تشریح می‌کنم:

جناب سرهنگ محمود بدری که رئیس کارخانجات بازسازی تانک مسجد سلیمان بود، به تیمسار ولی‌الله فلاحی گزارش داد که تعدادی تانک ام47 (20 دستگاه) در این کارخانه بازسازی شده و گویا قبل از پیرزی انقلاب اسلامی به کشور پاکستان فروخته شده است. سرلشکر ولی‌الله فلاحی گفت: «چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است. سریع بارگیری کنید و در ماهشهر به قرارگاه اروند که فرمانده آن جناب سرهنگ فروزان بود، تحویل دهید.» لشکر92 زرهی چون مجهز به تانک چیفتن بود، خدمه تانک ام47 نداشت. بعد از بررسی، مقرر شد از خدمه گردان‌های تانک مستقر در گردان‌های زرهی تربت جام و مرند استفاده شود. با ابلاغ، تعدادی خدمه تانک احضار شدند. بعدازظهر روز 27 مهرماه امیر ولی‌الله فلاحی به من ابلاغ کردند که خدمه تانک‌های احضارشده از تربت جام و مرند با دو دستگاه اتوبوس رسیده‌اند و هم‌اکنون در جلو قرارگاه لشکر92 زرهی در خیابان هستند. شما بروید آنها را به اوضاع جنگ و آبادان و قرارگاه اروند توجیه کنید و ابلاغ کنید شبانه به ماهشهر بروند؛ البته تانک‌ها را جناب سرهنگ بدری روز قبل به ماهشهر فرستاده بودند.

خدمه تانک از راه رسیده، خسته، تشنه و گرسنه در کنار خیابان کنار جدول جوی آب نشسته بودند. اولین کاری که کردم مقداری نان، خرما و نوشابه از قرارگاه توپخانه لشکر که در مجاورت قرارگاه لشکر بود، گرفتم و از آنها پذیرایی کردم. سپس روی رکاب یکی از اتوبوس‌ها رفتم و پس از جمع‌کردن آنها به طور مشروح وضعیت و نیز چگونگی ارسال تانک‌ها را توضیح دادم. تا آنجا که به یاد دارم، تمام این خدمه درجه‌دار بودند و در میان آنها افسری ندیدم.

به یاد دارم که فردای آن روز در سالن محل قرارگاه، یک نفر سرگرد زرهی دیدم که قبلاً در جمع افراد ستاد لشکر ندیده بودم. پس از پرس‌وجو، معلوم شد اسم ایشان اگر اشتباه نکنم سرگرد «میان» است و از افسران گروه رزمی37 زرهی شیراز آمده و محل استقرار گروه رزمی37 زرهی شیراز را می‌پرسد که برود خودش را معرفی کند. این اطلاعات را به امیر ولی‌الله فلاحی منتقل و تقاضا کردم اینک که تانک‌ها و افراد اعزامی به ماهشهر فرمانده ندارند، اگر صلاح است شما به ایشان ابلاغ کنید به جای گروه رزمی37 به ماهشهر برود که همین‌طور هم شد. در مطالعات بعدی، متوجه شدم که 17 دستگاه از این تانک‌ها در عملیات 3/8/1359 محور ماهشهر-آبادان به کار برده شده‌اند که 15 دستگاه آن منهدم گردیده است.

بیشتر منظورم از بیان این خاطره این بود که تاریخ بداند اولاً ما با چه یگان‌هایی به مصاف نیروهای تا بُن دندان مسلح عراقی رفتیم. این 17 دستگاه تانک (گردان و یا گروهان منهای تانک) نیست. واحد تانک فرمانده و خدمه می‌خواهد. تانک‌ها باید سیستم ارتباطی داشته باشند. توپ تانک با تیربار تانک باید هم‌محور شود و آمادگی‌های دیگر که از ضروریات یک واحد عملیاتی است. این تانک‌ها فقط سیاهی لشکر بودند.

ثانیاً آن تاریخ نویسانی که از چهار عملیات بزرگ ناموفق ستاد ارتش در سال اول جنگ از جمله همین عملیات 3/8/1359 در محور ماهشهر نام می‌برند، باید بدانند که قرارگاه اروند این حمله را با یک گردان پیاده(گردان144 پیاده از لشکر21 حمزه)[1] و یک گردان ژاندارمری(گردان201 امداد) و همین 17 دستگاه تانک علیه مواضع حداقل یک تیپ زرهی دشمن که در مواضع دفاعی قرار داشت، اجرا کرد و برخلاف نوشته این مورخان و این گویندگان، با تقدیم شهدا و اسرای زیادی به میهن اسلامی، مأموریت خودشان را با موفقیت اجرا نمو‌دند. یعنی حمله دشمن را به بهمنشیر و جزیره آبادان تا مورخ 9/8/1359 به تعویق انداختند.

من به مرض و غرض و هدف این نویسندگان کاری ندارم. جای بحث آنها در این گفته‌ها نیست؛ ولی باید پرسید کدام شاخصه بزرگ بودن عملیات را دیده‌اند؟

 همچنین باید پرسید کدام ستاد مشترک ارتش در جنوب، طراح و مجری این عملیات بوده است؟ منحصراً به این علت که همه‌جا حضور سرلشکر شهید ولی‌الله فلاحی (رئیس ستاد مشترک ارتش)، حتی در نقش یک فرمانده دسته و گروهان دیده می‌شود.

 

منبع: بازخوانی جنگ تحمیلی ، سرتیپ2 پیاده ستاد عبدالحسین مفید ، ۱۳۹۸، ایران سبز، تهران

 


[1]. برای دستیابی به اطلاعات بیشتر از این عملیات، به کتاب گردان144 در نبرد آبادان که توسط امیر سرتیپ ستاد فرض‌الله شاهین‌راد دارنده دو مدال درجه3 فتح تألیف شده است و توسط هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیادشیرازی و انتشارات ایران سبز  در سال 1380 به زیور طبع آراسته شده و  به بازار کتاب عرضه شده است تا در اختیار علاقه‌مندان قرار گیرد، مراجعه نمایید. ویراستار

 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده