فرماندهان صدام (80)
گفتوگو با سرلشکر علوان حسون علوان العبوسی گفتوگو کنندگان: کوین ام وودز، ویلیامسون مورای، و الیزابت ای. ناتان ۱۳ نوامبر ۲۰۰۹م؛ قاهره، مصر سرلشکر علوان حسون علوان العبوسی در سال ۱۹6۳م به نیروی هوایی عراق پیوست و مدارج ترقی را در این نیرو طی کرد. او در سال ۱۹66م مدرک کارشناسی علوم هوانوردی را از دانشکده نیروی هوایی مصر دریافت کرد و سپس در مقطع کارشناسی ارشد علوم نظامی از دانشکده ستاد دانشگاه بکر عراق فارغالتحصیل شد. سرلشكر العبوسی برخی دورههای آموزش نظامی خارجی را هم در کشورهای مصر، هند، روسیه، فرانسه و یونان گذراند. او در طول جنگ ایران و عراق فرماندهی برخی پایگاهها، گروهها و اسکادرانهای مرکب هوایی را بر عهده داشت و در اواخر جنگ هم به سرپرستی و جانشینی رئیس اداره آموزش نیروی هوایی عراق منصوب شد.

ژنرال عبوسی در اوایل دهه ۱۹۹۰م رئیس دانشکده مطالعات پیشرفته سیاسی و نظامی دانشگاه دفاع ملی شد و در ادامه نیز فرماندهی گروه هوایی این دانشگاه را بر عهده گرفت.

وودز: ممکن است مشاغلی را که در طول جنگ در ارتش عراق داشته‌اید به‌اجمال برایمان بیان کنید؟

عبوسی: اجازه بدهید از زمانی که فرمانده اسکادران هوایی بودم شروع کنم. از سال ۱۹۷۵ تا ۱۹۷۸م خلبان هواپیماهای تهاجمی بودم، در فاصله سال‌های ۱۹۷۸ تا ۱۹۸۱م فرماندهی یکی از ناوگان‌های هوایی جنگنده‌های سوخ وی ۲۲ را در کرکوک بر عهده داشتم و از سال ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۲م هم در کرکوک فرمانده پایگاه بودم. همچنین در سال‌های ۱۹۸۲ و ۱۹۸۳م دانشجوی دانشکده ستاد و در پایگاه هوایی الشيبه در بصره بودم و تا سال ۱۹۸4م همچنان در این شهر بودم. از سال 1985 – ۱۹۸۸م فرماندهی پایگاه هوایی حبانيه را بر عهده داشتم و در ادامه هم تا شش ماه پس از جنگ رئیس اداره آموزش هوایی بودم و در نهایت یک تکریتی را به‌جایم در این جایگاه منصوب کردند و من بار دیگر به دانشگاه بكر منتقل شدم.

خلبان هواپیماهای جنگنده بوده و با ۲۲ نوع هواپیمای مختلف پرواز کرده‌ام. اما هنگامی که فرمانده پایگاه شدم دیگر اجازه نمی‌دادند پرواز کنم چون نمی‌خواستند افسر ارشدی مثل مرا از دست بدهند. من هم در سال ۱۹۸4دست کشیدم، گرچه بعدها بار دیگر مخفیانه پرواز را از سر گرفتم. زمانی که فرمانده اسکادران 109 دریکی از مأموریت‌ها پنج‌تن از خلبان‌هایم را از دست دادم و در حالی که از فقدان آنها متأثر بودم به بقیه خلبان‌های اسکادران گفتم: "با شما پرواز خواهم کرد." البته از این جریان چیزی به فرماندهی عالی نیروی هوایی نگفتم. اما فرماندهان نیروی هوایی وقتی از ماجرا مطلع شدند، به‌جای اعطای مدال افتخار مرا توبیخ کردند.

مورای: با چه هواپیماهایی پرواز کرده‌اید؟

عبوسی: با انواع جنگنده‌ها پرواز کرده‌ام: جنگنده‌های میگ ۱۵، ۱۷، ۲۱، ۲9،۲3؛ سوخوی ۷، ۲۲ و ۲۵؛ توپولف ۱6 و ۲۲؛ میراژ و جاگوار.

مورای: جنگنده موردعلاقه شما کدام بود؟

عبوسی: به جنگنده میراژ علاقه داشتم چون بسیار راحت بودند. ولی از پرواز با هواپیماهای روسی رنج می‌بردم و هنوز بدن و استخوان‌هایم درد می‌کند. صندلی خلبان در این جنگنده‌ها راحت نبود و همه به بیماری هموروئید (بواسیر) دچار می شدند. افزون بر این، اتاق خلبان چنان گرم بود که باید قرص نمک می‌خوردیم تا بدنمان دچار دهیدراسیون (کم‌آبی) نشود.

مورای: پس می‌توانستید پرواز کنید؟

عبوسی: بله، تا زمانی که به درجه سرلشکری رسیدم همچنان پرواز می‌کردم. اما در چهل‌سالگی چون سنم از محدوده سنی تعیین‌شده بیشتر شده بود و به خاطر برخی مشکلات پزشکی مجبور شدم از پرواز دست بکشم. مورای: درمجموع چند ساعت پرواز داشتید؟

عبوسی: حدود سه هزار ساعت با جنگنده‌های مختلف پرواز کرده‌ام.

مورای: نیروهای نظامی عراق در طول جنگ دوره‌های ستادی را به‌طور کامل می‌گذراندند.

عبوسی: بله آنها به‌طور مداوم دوره‌های مربوط را طی می‌کردند.

وودز: چه مدت در دانشکده دفاع ملی بودید؟

 عبوسی: از سال ۱۹۸۹ تا 1993م به مدت سه سال در این دانشکده بودم. در سال اول دانشجو بودم و پس از گذراندن دوره مربوط به ریاست دانشکده منصوب شدم.

مورای: بنابراین، در جنگ ۱۹۹۱م  از معرکه جنگ دور بودید؟

عبوسی: خير، اما فرماندهان ارتش، وزیر دفاع، ژنرال شنشل و ژنرال الخزرجی در این مورد چیزی نمی‌دانند و آنچه را اکنون به شما می‌گویم تنها ژنرال حمدانی از آن اطلاع دارد. جریان تجاوز عراق به کویت را تنها ۲4 ساعت پیش از آغاز عملیات به نیروی هوایی اطلاع دادند. ساعت 4 بامداد، خلبان‌ها را که خواب بودند بیدار کردند و به آنها دستور دادند: "این مسیر را بگیرید و به‌طرف کویت پرواز کنید." حوادث زیادی رخ داد و حدود ۲۰ فروند از هواپیماهایمان را از دست دادیم؛ زیرا خلبان‌ها به علت نداشتن تجهیزات سنجش فشار جو و ارتفاع (QFE) با فشار روانی شدیدی پرواز می‌کردند. دستگاه‌های ارتفاع‌سنج جنگنده‌ها برای کویت تنظیم‌نشده بود و این فاجعه بود، اما هیچ‌کس نمی‌توانست چیزی بگوید.

 

منبع: جنگ ایران و عراق از دیدگاه فرماندهان صدام، عبدالمجید حیدری، 1393، مرزوبوم، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده