فرماندهان صدام (78)
مورای: در آغاز جنگ، ایرانیان برتری آشکاری در دریا داشتند ولی آن را از دست دادند؛ زیرا هیچگاه خلیجفارس را آنچنان که باید موردتوجه قرار ندادند و زمانی به این کار مبادرت کردند که بسیار دیر شده بود. با مقایسه عملکرد رهبران ایران و عراق در این زمینه میتوانید توضیح دهید؟

وودز: ژنرال مکی دیروز به ما گفت صدام در ازای کاری که او انجام داده بود یک دستگاه مرسدس بنز به او جایزه داد.

کعبی: صدام به من هم چهار دستگاه مرسدس بنز هدیه داد که با فروش آنها خانه‌ای در محله المنصور تهیه کردم.

وودز: نظرتان در مورد عملیات دریایی از سال ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۸م چیست؟ فکر نمی‌کنید که شناخت کاملی از این عملیات وجود ندارد و باید در قالب نگارش تاریخ جنگ به زبان انگلیسی و از دیدگاه نظامی یا از دید افسر دریایی حرفه‌ای بیشتر به آنها پرداخت؟ درمجموع، نکته مهمی در مورد این عملیات وجود دارد که به آن اشاره نکرده باشیم و افسران دریایی حرفه‌ای با مطالعه آن بتوانند درک بهتری از این عملیات پیدا کنند؟

کعبی: مهم‌ترین نکته‌ای که در این زمینه می‌خواهم به آن اشاره کنم، توسعه در نیروی دریایی عراق است که نقش آن در جنگ از یک نقش دفاعی ساده به نقش آفندی گسترده‌ای تبدیل شد. در آن زمان، روحیه نیروهای ما تا حد زیادی افزایش یافت. برآورد من این است که اقدامات ما بیش از ۱۰ میلیارد دلار خسارت به ایرانیان وارد آورد.

مورای: در آغاز جنگ، ایرانیان برتری آشکاری در دریا داشتند ولی آن را از دست دادند؛ زیرا هیچ‌گاه خلیج‌فارس را آنچنان که باید موردتوجه قرار ندادند و زمانی به این کار مبادرت کردند که بسیار دیر شده بود. با مقایسه عملکرد رهبران ایران و عراق در این زمینه می‌توانید توضیح دهید؟

کعبی: ایرانیان هم به جبهه دریایی توجه داشتند و هم به جبهه زمینی. آنها منافع عمده‌ای در خلیج‌فارس  داشتند. برای نمونه، ۸۲ درصد نفت ایرانیان از جزیره خارک صادر می‌شد.

وودز: ازآنجاکه نیروی دریایی عراق در سال ۱۹۸۰م  بسیار کوچک و تا حدی توسعه‌نیافته بود، فکر می‌کنید که این نیرو اکنون با استفاده از تجربه‌ای که کسب کرده، رهنامه جنگ دریایی و به عبارتی مفاهیم خاصی را که باید به افسران دریایی آموزش داده شود تدوین کرده است؟

کعبی: در این مورد نمی‌توانم چیزی بگویم؛ زیرا از شرایطی که اکنون بر نیروی دریایی عراق حاکم است اطلاع موثقی ندارم. هیچ‌کس نظرات فرمانده فعلی نیروی دریایی عراق را درک نمی‌کند. او در اثبات توانمندی‌هایش با مشکلاتی مواجه است و با وزیر دفاع هم مشکل دارد. اما همان‌طور که شما هم می‌دانید، درس‌های زیادی از جنگ می‌توان فراگرفت؛ درس‌هایی که می‌توانند برای کسانی که می‌خواهند نیروی دریایی را بازسازی کنند مفید باشند.

مورای: در مورد هدف ایرانیان از تسخیر فاو در سال ۱۹۸6م می‌توان گفت آنها با عملیات فاو می‌خواستند راهی برای نفوذ به بصره پیدا کنند. اما معتقدم دلیل واقعی این عملیات می‌توانست این باشد که ایرانیان می‌خواستند نیروی دریایی عراق را در ام­القصر دور بزنند و خسارت‌های وارد به این نیرو را هر چه بیشتر افزایش دهند.

کعبی: هدف ایرانیان از این عملیات صرفا نمایش قدرت بود. منطقه اطراف فاو تنها برای نیروی دریایی اهمیت داشت.

مورای: اگر این عملیات چیزی فراتر از یک نمایش قدرت نبود، پس هدف آن جلوگیری از خسارت‌هایی بود که نیروی دریایی عراق به ایرانیان وارد می‌کرد، درست است؟

کعبی: بله، این‌یکی از اهداف عمده این عملیات بود.

مورای: اما هیچ‌کس چنین چیزی درباره این عملیات به ما نگفته و من هم درجایی خوانده­ام. عملیات فاو نبردی کاملا زمینی بود و زمین عملیات هم چنان باتلاقی بود که جز برای دور زدن نیروی دریایی عراق هیچ ارزش راهبردی دیگری برای ایرانیان نداشت.

کعبی: البته هدف دیگر این عملیات آن بود که کشورهای خلیج‌فارس از ایران حساب ببرند.

مورای: اما خسارت‌هایی که از پایگاه‌هایتان در این منطقه به اهداف اقتصادی ایران وارد می‌کردید ازنظر تأثیر عملیاتی نظامی مستقیمی که داشتند به سطح قابل‌توجهی رسیده بودند. ام­القصر برای ایرانیان صرفا هدفی معمولی در مسیر تسخیر بصره نبود، بلکه می‌توانست برایشان هدف عمده‌ای باشد.

وودز: ایرانیان پس از تسخیر فاو چه نوع سامانه‌هایی در آن مستقر کردند تا روند کشتی‌رانی در آبراه شط­العرب را تحت تأثیر قرار دهند؟

کعبی: آتشبارهای توپخانه و قایق‌های کوچک مسلح به آرپی‌جی و تیربار.

 

منبع: جنگ ایران و عراق از دیدگاه فرماندهان صدام، عبدالمجید حیدری، 1393، مرزوبوم، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده