پیشگامان صنعت رادار در ایران-16
شبکه راداری کشور ناپایدار و متلاطم شده بود. پرسنل سختکوش و پرتلاش و خسته پدافند هوایی آخرین تلاش­های خود را جهت پایدار ماندن رادارهای کشور به کار گرفته بودند. شبکه­ای قدیمی و فرسوده به علت پشت سرگذاشتن هشت سال جنگ تحمیلی. هرچه به تلاش­ها افزوده میشد از ثمر و نتیجه آن کاسته میشد. قدمت بعضی از این رادارها به 80 سال می­رسید و به شدت پیر و فرتوت شده بودند و فناوری دگرگون شده بود

نیازمندی‌ها غیر قابل تأمین، غیورمردان پدافند هوایی آنچنان غرق در گرداب عظیم نگهداری این شبکه فرسوده بودند که فرصت فکر کردن نداشتند و حتی قادر به دید پیرامون خود نبودند و در یک دایره بسته در حال حرکت بودند.

 تنها راه چاره یک انقلاب اساسی در سامانه راداری کشور و کمکی خارج از این دایره بسته بود. برای رهایی از این بن­بست به دانشگاه صنعتی اصفهان متوسل شدیم، با پرسنلی خارج از این هیاهو. تعدادی از پرسنل جوان با دانش روز انتخاب شدند و سرپرستی آنها به فردی واجد شرایط، باهوش، با دانش مورد نیاز در این زمینه، یعنی متخصص راداری که 6 سال قبل جهت تحقیق و پژوهش در اختیار دانشگاه صنعتی اصفهان قرار گرفته بود، به نام سرهنگ سید محمود سید اشرفی واگذار شد و بحق ایشان شایستگی خود را چه زیبا و چه شایسته به معرض نمایش گذاشتند.

کارگاه ساخت گیرنده رادار ملّی

سرهنگ پدافند هوایی سید محمود سید اشرفی

سوابق خدمتی

 اینجانب سرهنگ فنی سید محمود سید اشرفی در خردادماه 1351 دیپلم گرفتم و با توجه به اینکه محل سکونتم در مهرآباد بود و همیشه شاهد تردد هواپیماها و پرسنل نیروی هوایی در پایگاه یکم شکاری بودم، ­علاقه شدیدی داشتم که به نیروی هوایی بپیوندم. پس از اخذ دیپلم، اقدام به استخدام در نیروی هوایی کردم و در تاریخ 01/09/1351 وارد خدمت شدم.

پس از طی دوره زبان، در سال اول خدمت، وارد تخصص فنی سامانه موشکی هاگ شدم و دوره‌های رادارهای PAR و ROR و همچنین مرکز کنترل آتش BCC را ظرف یک سال سپری کردم. با توجه به نمره بالایی که در طی دوره­های تخصصی داشتم، برای طی تخصص چهارم، یعنی سیمیلاتور هاگ انتخاب شدم و تابستان سال 1354 آموزش‌های تخصصی لازم را به پایان رساندم. در مرداد­ماه سال 1354، جهت شروع خدمتم به پایگاه هوایی دزفول منتقل شدم و طی سه سال کار با سیمیلاتور هاگ با امکانات و مقدورات دستگاه­های دیگر نیز آشنا شدم.

در سال 1359­، قبل از شروع جنگ به تهران منتقل شدم و با شروع جنگ، با توجه به اینکه تخصص سیمیلاتور ظاهراً کاربردی در شرایط جنگی نداشت، در مواقع ضروری،  برای تخصص‌های دیگرم به منطقه اعزام می‌شدم. در اواسط جنگ تحمیلی، هواپیماهای دشمن مجهز به مقدورات جدید جنگ­های الکترونیکی و موشک­های ضد رادار شدند، که این امر فعالیت­های رزمی سامانه هاگ را که تا آن زمان به خوبی انجام می‌شد، دچار مشکل کرد.

با توجه به اینکه در سیمیلاتور هاگ، امکانات آموزشی کاملی از ضد جنگ­های الکترونیکی وجود داشت، سعی کردم سامانه مذکور را مجدد راه‌اندازی کنم و برای افزایش توانمندی اپراتورهای عملیاتی سامانه هاگ برای روبه‌رویی و مقابله با جنگ­های الکترونیکی تلاشی جدید را آغاز نمایم. در زمستان سال 1376، در طی جنگ شهرها، که عراق سعی می‌کرد با هواپیماهای میگ25 شهرهای بزرگ چون تهران و اصفهان را مورد هدف قرار دهد، به جلسه‌ای در ستاد مشترک دعوت شدم.

در این جلسه، عنوان شد که از سایت‌های تهران، منطقه و بوشهر گزارش شده که عراق از یک سامانه جدید جنگ الکترونیکی استفاده می‌کند، که قادر است از شلیک موشک روی لانچر آماده شلیک جلوگیری کند. اعضاء جلسه با توجه به اینکه بیشتر در رده­های مدیریتی و نیروی زمینی بودند، اطلاعات تخصصی در آن مورد نداشتند.

با توجه به آشنایی که با کل سامانه هاگ و مقدورات سیمیلاتور داشتم، می‌دانستم که چنین اتفاقی در مورد سکوهای پرتاب غیرممکن است. لذا در جلسه عنوان کردم که این اتفاق غیر­ممکن است، ولی می‌توانیم علت آن را جستجو و پیدا کنیم و راه حل پیشگیری را نیز ارائه دهیم. لذا در جلسه تصمیم گرفته شد که امریه­ای در این مورد صادر شود، تا بنده در زمان عملیات در مرکز کنترل BCC حضور داشته و تا اتمام بررسی­ها، تیم عملیات به دستورات بنده عمل نماید.

قبل از حضور در عملیات، بررسی­های لازم را در این مورد انجام داده و علت اصلی را پیدا کرده و راه حل­های احتمالی را نیز بررسی نموده و با آمادگی کامل به سایت­3 هاگ تهران، رو­به­روی بهشت زهرا، رفتم و امیدوار بودم که حدس­هایم درست باشد.

در شب اول که در سایت حاضر شدم، ابتدا وظایف اصلی را تقسیم کرده و از هرکسی خواستم که کار خود را انجام دهد و خود نیز در محلی قرار گرفتم که احتمال اقدام مناسب را می­دادم. لحظه موعود فرارسید و اولین هواپیمای عراقی وارد کشور شد. به مسئول واگذاری هدف گفته بودم که خیلی زودتر از معمول همیشگی هدف را واگذار کند.

 همین امر انجام شد و اپراتور مربوطه در 80کیلومتری پس از ظاهر شدن هدف روی هدف قفل کرد. بلافاصله متوجه شدم که حدس اولیه در مورد این نوع جنگ الکترونیکی درست بوده و سریع توانستم اقدام لازم علیه آن را انجام دهم و همزمان درخواست کردم که منتظر نمانند تا هدف به محدوده 50 کیلومتری برسد و خواستم بلافاصله روی هدف شلیک کنند که این امر انجام شد و خوشبختانه موشک بدون اشکال از سکو پرتاب شده و به طرف هدف پرواز کرد.

ده دقیقه بعد هواپیمای دوم دشمن نیز وارد کشور شد و به همین روش با آن مقابله شد. تکنیک VGPO استفاده شده درهواپیمای دشمن به گونه­ای بود که هواپیمایی که با سرعت2ماخ و ارتفاع 20کیلومتر در حرکت بوده را با تکنیک­های الکترونیکی ساکن (سرعت صفر) نمایش می‌داد. ارتفاع بالا و سرعت زیاد هواپیما باعث می‌شد که رادار نقطه برخورد موشک به هدف را در بالای سر خود محاسبه کند و با توجه به محدودیت شلیک موشک  هاگ در 72 درجه باعث می‌شد، که سکوی پرتاب اجازه پرتاب به موشک بالای سر خود را ندهد (که صحیح بود و از محدودیت‌های سامانه هاگ در مورد اینگونه هدف­هاست).

در مواقعی هم، سرعت صفر مجازی که هدف دشمن برای رادار ارسال می­نمود باعث شکستن قفل رادار می‌شد، چون رادار تعقیب هدف هاگ بر مبنای سرعت کار می‌کند و سرعت صفر برای آن مفهوم هدف را نمی­دهد. در روزهای بعدی، توانستیم با همین روش صدمات و خسارات وارده توسط هواپیماهای دشمن را کاهش دهیم. با توجه به ارتفاع و سرعت هدف و توانمندی موشک هاگ، می‌دانستیم که امکان برخورد وجود ندارد، ولی با توجه به سامانه M.L [1] میگ 25و علائم صوتی و تصویری اخطار شلیک موشک هاگ بر روی هواپیمای میگ25 خلبان تحت شرایطی بحرانی قرار می‌گرفت و برای اتمام سریع مأموریت محوله خیلی زود بعد از قفل در فاصله­های دورتر از 50 کیلومتر بمب­های خود را رها کرده و اقدام به فرار می­نمودند، که همین امر باعث می‌شد بمب­ها به اطراف شهرها برخورد می‌کرد و عملاً این روش دفاع مورد نیاز را انجام می‌داد.

در روزهای بعد نیز به همین منوال با هواپیماهای دشمن برخورد شد، تا اینکه حملات قطع شد. لازم به ذکر است که حمله به شهرهای بزرگ دائمی نبوده و به صورت مقطعی انجام می‌شد، یعنی به این صورت که در حدود دو تا سه هفته حملات انجام می‌شد و بعد به مدت چند هفته انجام نمی­شد. پس از قطع حملات، جلسه دوم در ستاد مشترک انجام شد تا نتایج اقدامات اولیه بررسی شود و پس از تقدیم گزارش اقدامات انجام شده قرار شد اقدامات جدید به پرسنل عملیات آموزش داده شود و به همین منظور، تجهیزات موجود در آموزشگاه هاگ پادگان شماره­3 مهرآباد را در اختیار بنده قرار دادند تا سامانه سیمیلاتور و دستگاه‌های دیگر را جهت آموزش و افزایش سطح مهارت اپراتورها راه‌اندازی نمایم. ظرف یک ماه تجهیزات فوق راه‌اندازی و جهت آموزش آماده شد و پس از آن از معاونت عملیات پدافند درخواست اعزام نفرات جهت آموزش شد و به همین ترتیب، افراد اعزام شده و آموزش‌های لازم در رابطه با جنگ­های الکترونیکی و ضدجنگ‌های الکترونیکی را دیده و با تجهیزات موجود تمرینات لازم را انجام می­دادند.

در عملیات کربلا­5 نیز، دشمن از تکنیک­های جدیدتری استفاده نمود، که در آن زمان نیز به منطقه اعزام شدم (قرارگاه رعد). در سایت‌های محمد ابتدا با مشاهده نوع اقدام دشمن آشنا شده و اقدامات مقابله را نیز انجام داده و برای پرسنل نیز تشریح کردم که چگونه با آن مقابله نمایند. در روز اولی که در سایت محمد حضور داشتم، امیر غلامی که در آن زمان مسئولیت بخش پدافندی قرارگاه رعد را بر عهده داشت، در سنگر حضور داشتند. خدمت ایشان رسیده و گزارش لازم را ارائه دادم و گزارش نهایی نیز پس از بازگشت از مأموریت، به فرماندهی محترم نهاجا، شهید ستاری، داده شد.  پس از خاتمه جنگ تحمیلی، تقریباً کلیه فعالیت­ها به طور محسوسی آرام‌تر شده بود و بیشتر فعالیت­های آموزشی ـ پشتیبانی انجام می‌شد.

پس از جنگ، جهت تدوین دوره عالی رسته­ای به مرکز آموزشی شهید خضرایی مأمور شدم و در طول یک سال و نیم در آنجا دوره عالی رسته­ای را پس از تدوین بخش فنی آن به پایان رسانده و به گروه پدافند تهران بازگشتم.

در پاییز سال1369، جهت آموزش سامانه S200 به مدت 4ماه عازم کشور شوروی سابق شدم و پس از طی دوره و بازگشت به ایران که مصادف شده بود با درگیری­های لفظی با امارات عربی به پایگاه امیدیه اعزام شدیم، تا اولین سایت موشکی S200 در امیدیه را عملیاتی کنیم.

پس از راه‌اندازی سامانه S200 در گروه امیدیه و پایان مأموریت، جهت راه‌اندازی سایت آموزشی S200 در میدان تیر سمنان به مرکز آموزش‌های شهید خضرایی منتقل شده و از آنجا در تابستان سال 1370 به سایت میدان تیر سمنان منتقل شدم.

 تجهیزات کامل یک گردان S200 به سمنان منتقل شده بود و سایت مذکور پس از چند ماه راه‌اندازی شد و طی چند سال بعد آموزش‌های فنی و عملیاتی سامانه مذکور انجام شد و سرانجام در سال1374، آزمایش شلیک موشک S200 با موفقیت انجام شد.

در پاییز سال 1374، جهت همکاری با سایت S200 گروه پدافند اصفهان به اصفهان منتقل شدم. یکی از فعالیت­های مهمی که در گروه پدافند اصفهان انجام شد، ترجمه و تبدیل نقشه­های روسی سامانه به نقشه­های انگلیسی بود، که می‌توانست باعث افزایش کارایی تیم‌های فنی بشود.

 در زمستان سال1375، از طرف امیر فرماندهی پدافند مأمور به همکاری با دانشگاه صنعتی اصفهان جهت تشکیل یک گروه جهت ساخت گیرنده­های رادار شدم و تا زمان بازنشستگی در سال 1383 (با دو سال ابقاء) در این پروژه خدمت نمودم.

منبع: پیشگامان صنعت رادار در ایران، غلامی، براتعلی، 1397، ایران سبز، تهران


[1]. سیستمی که پرتاب موشک روی هواپیما را نشان می­دهد.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده