فرماندهان صدام (77)
وودز: ممکن است در مورد طرحریزی عملیات بازپسگیری فاو در سال ۱۹۸۸م برایمان بگویید؟ نیروی دریایی عراق تا چه حد در طرحریزی عملیات بازپسگیری این شبهجزیره مشارکت داشت؟ کعبی: نقش عمدهای در این عملیات برای نیروی دریایی در نظر گرفتهشده بود. عملیات عمدتا با استفاده از نیروهای آبخاکی انجام شد. در آن زمان تنها دو تیپ تفنگدار دریایی 44۰ و 44۱ را داشتیم که در این عملیات زیر نظر فرماندهی گارد ریاست جمهوری عمل میکردند؛ زیرا نیروهای تفنگدار گارد ریاست جمهوری به منطقه آشنا بودند. معاون پدافند ساحلی عبود قنبر فرماندهی یکی از این تیپها و مؤید عبدالغفور فرماندهی تیپ دیگر را بر عهده داشتند.

مورای: اما ژنرال حمدانی در مورد تیپ‌های تفنگدار دریایی و اینکه در این عملیات زیر فرماندهی گارد ریاست جمهوری بوده‌اند چیزی نگفت.

کعبی: دیروز ژنرال مکی هم اینجا بود. وقتی مقاله‌ام را به او نشان دادم و نظرش را جویا شدم، گفت از بسیاری از مطالب این مقاله بی‌اطلاع است و نظر خاصی هم درباره عملیات فاو ندارد. به هر حال، ما از طریق شط العرب و از دو محور به فاو حمله کردیم. یک محور از جلوی فاو و محور دیگر از بخش جنوبی امالقصر بود. از ام‌القصر با حدود ۲۰۰ نیروی غواص وارد عمل شدیم که از شط‌العرب عبور کردند و از پشت به استحکامات دشمن حمله کردند و با این اقدام مسیری انحرافی برای نیروی زمینی فراهم آوردند تا از جلو به استحکامات ایرانیان حمله کند.

وودز: ازنظر تاریخی، ارتباطات در جنگ‌های دریایی اهمیت بسیار بالایی دارد. برای نمونه، رمزگشایی ارتباطات آلمانی‌ها نقش عمده‌ای در پیروزی متفقین درنبرد آتلانتیک در دهه ۱۹4۰م داشت. تا چه اندازه توانستید ارتباطات ایرانیان را رمزگشایی کنید؟

کعبی: البته، ما هم در طول جنگ تجهیزات مخصوص شنود اطلاعات مخابراتی در اختیار داشتیم.

وودز: نیروی دریایی قابلیت اجرای عملیات شنود هم داشت؟

کعبی: بله، خودمان این قابلیت را داشتیم ولی گاهی هم اطلاعات لازم را از نیروی زمینی و فرماندهی اطلاعات نظامی دریافت می‌کردیم.

مورای: در عملیات شنود، پیام‌های ایرانیان را رمزگشایی هم می‌کردید؟

کعبی: بله.

مورای: فکر می‌کنید این رمزگشایی ازنظر تشخیص زمان حرکت کشتی‌های ایرانی و حمله هوایی به آنها اقدام مفیدی بود؟

کعبی: بله، و به ویژه در تنگه هرمز وقتی می‌دیدیم ارتباطات ایرانیان در این منطقه حالتی غیرعادی دارد، حدس می‌زدیم یکی از کاروان‌های دریایی ایران در منطقه است.

وودز: نیروی دریایی عراق در چه سطحی از نظرات تاکتیکی مشاوران دیگر کشورها استفاده می‌کرد؟

کعبی: هیچ مشاوره خارجی در طول جنگ به نیروی دریایی عراق داده نشد.

وودز: شایعاتی وجود دارد مبنی بر اینکه ایرانیان از مشاوره کارشناسان دریایی  کره شمالی استفاده می‌کردند. شاید شما از اطلاعات نظامی دریافتی یا از تجهیزات به غنیمت گرفته‌شده از ایرانیان به صحت‌وسقم این شایعات پی برده باشید، من نمی‌دانم. اما در مجلات و نشریاتی که بعدها منتشر شد چیزهایی در این مورد نوشته‌شده است.

کعبی: نظر خاصی در این مورد ندارم.

مورای: موضوعی با عنوان تحلیل ترافیک مخابرات وجود دارد که به زبان ساده می‌توان آن را این‌گونه تعریف کرد که از تبادل پیام‌های رادیویی دشمن از حضور کاروان نظامی‌اش خبر می‌دهد و کاهش آن عکس این معنا را القا می‌کند. برای تعیین جهت کاروان نظامی ایرانیان ایستگاه‌های جهت‌یاب هم داشتید؟

کعبی: رادار می‌تواند جهت، فاصله و همه اطلاعات خاصی را که نیاز دارید تأمین کند.

مورای: بنابراین، از طریق رصد پیام‌های رادیویی می‌توانستید به وجود کاروان نظامی دشمن و موقعیت آن پی ببرید، درست است؟

کعبی: رصد پیام‌های رادیویی تنها یکی از ابزارهایمان بود. درست است که امکان کشف هدف در فاصله ماه‌های مارس تا سپتامبر بهتر می‌شد اما در بقیه ایام سال این قضیه برعکس بود. یک‌بار که در قرارگاه فرماندهی نیرو نشسته بودم با خود فکر کردم همین‌الان ممکن است یکی از کاروان‌های نظامی ایران در منطقه باشد؛ زیرا قابلیت دید ما در آن فصل از سال عملا صفر بود. با این گمان که ایرانیان از این شرایط آب و هوایی برای اعزام کاروان نظامی‌شان استفاده خواهند کرد، یکی از بالگردهایمان را برای عملیات شناسایی نظامی منطقه اعزام کردم و هم‌زمان دو فروند هواپیما هم آماده کردم. به خلبان هواپیمای اول گفتم به اینجا ( اشاره به نقشه) به این منطقه برو و اگر کاروان نظامی در آنجا دیدی، به‌طرف آن شلیک کن و به ماهم اطلاع بده. پس از حرکت دو هواپیما، هواپیمای دیگری را برای کمک به هواپیمای اول مسلح کردیم. در آن عملیات بدون هیچ اطلاعات نظامی توانستیم شش فروند کشتی را منهدم کنیم. نمی‌دانم خبر این عملیات چگونه به ستاد فرماندهی کل عراق رسید ولی  صدام بی‌درنگ از ما پرسید نیروی دریایی با چه اطاعاتی دو فروند هواپیما را یکی پس از دیگری به مأموریت فرستاد و وقتی پاسخ دادیم هیچ اطلاعات خاصی نداشته‌ایم، دستور داد یک جنگنده میگ25 برای تصویربرداری از منطقه اعزام شود. عکس‌ها نشان می‌داد که شش فروند کشتی در منطقه سوخته یا در حال سوختن بودند. صدام روز بعد مرا احضار کرد و به من نشان افتخار داد.

 

منبع: جنگ ایران و عراق از دیدگاه فرماندهان صدام، عبدالمجید حیدری، 1393، مرزوبوم، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده