بازخوانی جنگ تحمیلی (18)
در روزهای اول و دوم جنگ هم ما شاهد بودیم که گردان دژ نتوانست زیر بمبارانها و آتش توپخانه و تانک انسجام خودش را حفظ کند، ولی رزمندگان فداکار آن تا سقوط خرمشهر و نیز در سازماندهیهای مجدّد این گردان در جنگ حضور داشتند. مانند: سرباز شهید فولادی، جناب سروان جعفر ایازی، ستوان شهید اسماعیل زارعیان، جناب سروان شهید مصطفی کبریایی و جناب ستوان علی قمری و دهها افسر و سرباز قهرمان این گردان.

آغاز جنگ تحمیلی(2)

سؤال این است که فرماندهان و طراحان ارتش شاهنشاهی از کاستی‌های این واحد بی‌خبر بودند یا آن را جدی نمی‌گرفتند؟

مطلب بعدی اینکه عملیات آفندی مستلزم پیش‌دستی در مقابل دشمن است. بنابراین، پاسخ سؤال اول اینکه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در قبال مرزهای غربی و عراق، ما طرح دفاعی نداشتیم، طرح آفندی ابومسلم بوده که همزمان در هر طرح آن توأمان آفند و در سایر مناطق مرزی پدافند پیش‌بینی شده بود. هرچه بود این طرح‌ها به لشکر‌ها ابلاغ شده بود. آنها هم طرح‌های خودشان را تهیه کرده بودند. با نیروی هوایی هم هماهنگی‌ها انجام می‌شد. لشکرها مناطق عملیاتی خودشان را شناسایی می‌کردند و در مجموع، آمادگی‌های لازم وجود داشت.

  در نیروی هوایی ارتش، طرح البرز تهیه شده بود. شناسایی‌ها، هدف‌گذاری‌ها، تعداد هواپیما و مهمات مورد نیاز و سایر آمادگی‌ها و هماهنگی‌ها همه انجام شده بود، که در شروع جنگ تحمیلی اجرای طرح «کمان 99» نیروی هوایی مرهون همین آمادگی قبل از انقلاب بود.

در روزهای اول و دوم جنگ هم ما شاهد بودیم که گردان دژ نتوانست زیر بمباران‌ها و آتش توپخانه و تانک انسجام خودش را حفظ کند، ولی رزمندگان فداکار آن تا سقوط خرمشهر و نیز در سازماندهی‌های مجدّد این گردان در جنگ حضور داشتند. مانند: سرباز شهید فولادی، جناب سروان جعفر ایازی، ستوان شهید اسماعیل زارعیان، جناب سروان شهید مصطفی کبریایی و جناب ستوان علی قمری و ده‌ها افسر و سرباز قهرمان این گردان.

در مورد دومین قسمت سؤال، باید بگویم قبل از جنگ ارتش طرح دفاعی داشت. در نیروی زمینی این طرح به نام ابوذر نامگذاری شده بود. در مورد کمیت و کیفیت این طرح بعد از جنگ سؤالات زیادی، بویژه توسط برادران سپاه و بعضی تحلیلگران مطرح شده است، که پاسخ‌های داده شده بیشتر به منظور «توجیه» عملکرد ارتش نوشته شده است، که کافی نبوده و سؤال همچنان باقی است.[1]

من در مورد طرح ابوذر می‌خواهم مورد به مورد اشاره‌ای کنم.

مورد اول: هر طرح عملیاتی بر اساس فرضیات و اطلاعات صحیح و منطقی، بدون ذکر تاریخ اجرا تهیه می‌شود، تا واحدها آمادگی لازم را بر اساس مأموریت مندرج در آن برای آینده پیدا کنند.

بدیهی خواهد بود زمانی که فرضیات به حقایق نزدیک شود و اطلاعات واصله تهدید را جدی بداند، طرح عملیات به دستور عملیاتی تبدیل می‌شود. به عبارتی دیگر، همان ساعت «س» روز  «ر» به ساعت معین و روز معینی تبدیل و در این ساعت طرح تبدیل به دستور و اجرا می‌گردد.

مورد دوم: طرح ابوذر در مدیریت عملیات نزاجا بر اساس تصمیم‌گیری در جلسه ستادی 17/8/1358 ستاد مشترک ارتش در مقابل تهدید عراق که طی شماره 9/06-01-201-15 مورخ 27/8/1358 ابلاغ گردید، تهیه و در خردادماه 1359 به امضای تیمسار ولی‌الله فلاحی که فرماندهی نیروی زمینی را به عهده داشت، می‌رسد. تیمسار سرتیپ ولی‌الله فلاحی در مورخ 28/3/1359 به فرمان امام خمینی(ره) به سمت جانشینی ریاست ستاد ارتش منصوب گردید و در پانزدهم شهریور 1359 طی شماره 101/8/201 به لشکرها ابلاغ شد.

مورد سوم: حکومت سوسیالیستی ببرک کارمل در افغانستان به شدت به مسکو وابسته شده است. فراموش نکنیم که شوروی سابق در مورخ 6/10/1358 با حمله نظامی به افغانستان آن کشور را اشغال کرد.

– در مورخ 25/4/1358 صدام‌حسین جانشین حسن‌البکر گردید.

– در مورخ 29/6/1358 بین عراق و عربستان پیمان امنیتی منعقد گردید.

– در اوایل آبان‌ماه 1358 سفارت آمریکا در تهران به وزارت امور خارجه ایران خبر از حمله آینده عراق به ایران را داد.

– در آبان‌ماه 1358، سفیر عراق در مواجهه با روزنامه النهار خبر از لزوم بازگشت اروندرود به عراق می‌دهد.

در مورخ 17/8/1358 در شور ستادی در ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران، آخرین وضعیت و اطلاعات و تهدید ارتش عراق، ارزیابی و نتیجه در قالب فرضیات به نیروها ابلاغ می‌شود. ضمن اینکه دامنه ناامنی در کردستان و آذربایجان غربی روزبه‌روز گسترده‌تر می‌شود و نیاز به اعزام واحد‌های بیشتری دارد. به طوری که در سال 1358 بیشتر از 13 گردان پیاده از لشکرهای 1 و 2 (سابق) به این منطقه اعزام گردید، که این واحدها علاوه بر گردان‌های لشکرهای64 پیاده ارومیه و 28 پیاده سنندج درگیر فعالیت‌های آرام‌سازی منطقه بودند.

مورد چهارم: از یازده فرض منطقی و اصولی که در طرح ابوذر قید گردیده، به منظور جلوگیری از اطاله کلام به سه فرض آن، که مبنای طرح‌ریزی بود و بیشتر مورد نقد قرار گرفته اشاره می‌کنم:

1- عملیات ارتش جمهوری اسلامی ایران در مناطق کردستان و آذربایجان غربی ادامه داشته و تغییر مکان یگان‌های مستقر در منطقه درگیری با ضدانقلاب امکان‌پذیر نمی‌باشد (این جمله یعنی اینکه حداقل از دو لشکر28 پیاده سنندج و لشکر64 پیاده ارومیه برای مقابله با تهدید عراق در مرزهای جنوب کشور نمی‌توانید استفاده کنید).

2- در خلال درگیری ارتش در مرزهای باختری، امکان تحریکاتی از جانب کشور افغانستان وجود دارد (این جمله یعنی اینکه باید به فکر حفاظت از مرزها با کشور افغانستان بود و بایستی یگانی برای تأمین آن مناطق در نظر گرفته شود).

3- از طریق پاکستان تهدیدی متصور نیست، ولی احتمال برخورد با عناصر ضدانقلاب در جنوب‌ شرقی کشور وجود دارد، که مانند تدبیر در مرزهای کشور افغانستان باید پیش‌بینی شود.

 

منبع: بازخوانی جنگ تحمیلی ، سرتیپ2 پیاده ستاد عبدالحسین مفید ، ۱۳۹۸، ایران سبز، تهران

 


[1]. طرح ابوذر: برای اطلاعات بیشتر در مورد طرح ابوذر به کتاب طرح عملیاتی دفاعی ابوذر خرداد تا شهریور 1359، هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیادشیرازی که توسط جناب سرهنگ زرهی ستاد سیدیعقوب حسینی تألیف و در سال 1394، توسط انتشارات ایران سبزـ تهران به زیور طبع آراسته و به بازار عرضه شده است، مراجعه نمایید. ویراستار

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده