پیشگامان صنعت رادار در ایران-15
یکی از ابتکارات و خلاقیت­های بسیار ارزشمندی که توسط شخص امیر سرتیپ غلامی در راستای ساخت آنتن رادار ملّی صورت گرفت، استقرار و نصب مجموعه رفلکتور و پدستال آنتن بر روی یک شاسی چرخدار بود و این طراحی کل آنتن رادار ملّی را کاملاً از آنتن رادار­های GPS-11 متمایز می­نمود.

خلاصه‌ای از وظایف کارگاه‌های مختلف مجتمع فنی سپهر

 • کارگاه ساخت گیرنده

این کارگاه با مدیریت سرهنگ سید محمود سید اشرفی یکی از کارگاه‌های وسیع و پرتلاش مجتمع سپهر می‌باشد که خود به دو کارگاه فرعی گیرنده‌های Analog و Digital و بخش پردازش تقسیم می‌شود. از فعالیت‌های این کارگاه می‌توان علاوه بر ساخت گیرنده سه‌بعدی رادار ملّی با کمک دانشگاه صنعتی اصفهان، به ساخت و تعویض و نصب و راه‌اندازی گیرنده‌های دو بعدی رادارهای قدیمی FPS100 و ADS4 و رادارهای قدیمی انگلیسی و پشتیبانی فنی و تعمیراتی گیرنده‌های فوق اشاره نمود.

 • کارگاه ساخت فرستنده با ولتاژ زیاد

این کارگاه با مدیریت سرهنگ حسن غفاری علاوه بر مسئولیت ساخت فرستنده رادار ملّی، انجام آرایش‌های فنی و جایگزینی لامپ‌های نایاب تقویت‌کننده فرستنده رادارهای FPS100 از نوع LC35 با لامپ‌های KL28 و پشتیبانی فنی و تعمیراتی رادارهای فوق را به عهده داشت.

 • کارگاه ساخت فرستنده با شدت جریان زیاد

این کارگاه با مدیریت سرهنگ علی محسنی، مسئولیت ساخت فرستنده‌های مخصوص رادارهای ADS4 و پشتیبانی تعمیراتی و فنی فرستنده‌های فوق را به عهده داشت. همچنین، این کارگاه اولین سازنده فرستنده‌های مدرن راداری با شدت جریان بالا در فرماندهی پدافند هوایی می‌باشد که با نصب و جایگزینی آن در رادارهای قدیمی انگلیسی از جمله رادار مشهد و غیره خدمات ارزشمندی را در بالا بردن توان عملیاتی رادارهای پدافند هوایی ارائه نموده است.       

 • کارگاه ارتباطات رادیو زمینی

این کارگاه با مدیریت سرهنگ حمید سمالی، مسئولیت طراحی و ساخت و نصب سامانه‌های ارتباط رادیو زمینی رادار ملّی از جمله رادیوهای HF و VHF و UHF و ارتباطات داخلی و نقطه به نقطه مورد نیاز رادار کنترلی ملّی را به عهده داشته و با استفاده از امکانات مجتمع سپهر، تعمیر و بازسازی و اورهال سامانه‌های ارتباط رادیو زمینی رادارهای GPS-11 و تلفن‌های مغناطیسی یگان‌های پدافندی را به عهده داشت.

 • کارگاه ساخت آنتن

مدیریت این کارگاه به عهده سرهنگ داودی بود. این کارگاه یکی از شعبات پرتلاش و حساس مجتمع سپهر می‌باشد. از وظایف این کارگاه ساخت جیگ و فیکسچرهای دقیق و حساس با اندازه‌گیری‌های بسیار دقیق جهت ساخت، جوشکاری آرگون و شکل‌دهی اسکلت پارابولیک رفلکتور آنتن و قاب اصلی محل نصب قطعات موجبری و الکترونیکی بخش حساس گیرنده رادار که باید در قسمت آنتن نصب شود، می‌باشد. همچنین، مسئولیت نظارت بر جوشکاری‌های آرگون و مراحل عملیات حرارتی قطعات و ورق‌های آلومینیومی با استفاده از کوره‌های بزرگی که برای این منظور ساخته شده است و در نهایت، تجمیع و ساخت رفلکتور آنتن رادار ملّی به عهده این کارگاه می‌باشد. ساخت قطعات آلومینیومی و رفلکتورهای آنتن‌های موشک‌خورده رادارهای GPS-11 تحت تعمیر با نظارت سرپرست کارگاه مونتاژ از دیگر وظایف این کارگاه می‌باشد.

ناگفته نماند که این کارگاه در خصوص چگونگی ساخت جیگ و فیکسچرها و قسمت‌های مختلف شاسی‌های آنتن رادار ملّی از نظارت‌های مستقیم و راهنمایی‌ها و ابتکارات مکانیکی شخص امیر غلامی بهره فراوانی برده است. 

 • کارگاه ساخت موجبرهای رادار

این کارگاه به مدیریت سرهنگ حشمت‌الله زهدی وظایف زیر را به عهده داشت:

ساخت انواع موجبر‌ها در اندازه‌ها و اشکال مختلف مورد نیاز سیستم موجبری رادار ملّی، همچنین ساخت قاب آلومینیومی قطعات حساس سیرکولاتورها و پروتکتورها و تقسیم‌کننده‌های توان در رادار ملّی به عهده این کارگاه می‌باشد.

این کارگاه علاوه بر تأمین نیازمندی‌های موجبری رادار ملّی، قطعات موجبری رادار‌های -11 GPS موشک‌خورده‌ و تحت تعمیر در کارگاه مونتاژ را هم بر عهده داشت. همچنین، ساخت و تعویض موجبر‌ها و فلنج‌های معیوب و فرسوده رادارهای قدیمی از جمله رادارهای‌FPS100  و ADS4 و غیره نیز توسط این کارگاه صورت می‌گرفت.

خاطر نشان می‌گردد که قطعات بسیار حساس گارنت و مگنت دایره‌ای شکل مورد نیاز در ساخت بخش الکترونیک سیرکولاتورها که از تکنولوژی پیچیده‌ای برخوردار می‌باشند، به دستور امیر غلامی پس از تحقیقات و سنتز‌های پرفراز و نشیب توسط محققین دانشگاه تبریز برای اولین بار در ایرا‌ن ساخته و آزمایش گردید و در رادار ملّی به کار گرفته شد.

نظر به اینکه قطعات موجبری و مقسم‌های توان مورد نیاز آنتن رادار ملّی نیازمند اندازه‌گیری‌های دقیق تلفات انرژی الکترومغناطیس بوده و پس از نصب بر روی آنتن بایستی مسیر رفت و برگشت انرژی از نظر تغییرات فاز و تلفات مختلف به طو‌ر دقیق و تلرانس‌های معین کالبیره می‌گردید، لذا نیاز به دستگاه‌های آزمایشی دقیق و حساسی داشتیم که در این رابطه امیر بزرگوار دستور ساخت اتاق لابراتوار (clean room) در محوطه کارگاه موجبر را صادر فرمودند و سپس دستگاه‌های آزمایشی گران‌قیمتی همچون Network Analyzerهمراه با تجهیزات جانبی مربوط و دستگاه‌های Specttrum Analyzer و دستگاه‌های اندازه‌گیری شدت میدان مغناطیسی ‌و اسیلوسکوپ‌ها و سیگنال ژنراتور‌ها در فرکانس‌های مختلف و سایر‌نیازمندی‌ها تأمین و لابراتور  مجهزی به این منظور در کارگاه موج بر احداث گردید.

 • کارگاه روتوری جوینت

این کارگاه به سرپرستی سرهنگ حسین جعفری فعالیت‌های زیر را به عهده داشت:

روتوری جوینت یکی از قطعات حساس آنتن رادار می‌باشد، که وظیفه انتقال امواج از قسمت ثابت به قسمت چرخان آنتن و بالعکس را دارد. در این رابطه، بخشی از قسمت‌های حساس این سیستم از جمله انتقال دهنده‌های سیگنال‌های ‌IF‌ و سیگنال‌های ‌RF‌ با توان‌های کم و بسیار زیاد چند مگاواتی با بهره‌گیری از امکانات صنعتگران داخلی و نظارت مستقیم مدیر کارگاه ساخته شد. این کارگاه علاوه بر ساخت روتوری جوینت مورد نیاز رادار ملّی، سیستم‌های روتوری جوینت رادار‌های 11 GPS- را نیز تعمیر اساسی و اورهال می‌نمود.

 • کارگاه رادار شناسایی IFF/SIF

این کارگاه به سرپرستی سرهنگ محمد طاهری در خصوص ساخت رادارهای شناسایی و دیکودرهای مورد نیاز رادار ملّی فعالیت مینمود و تعمیر و اورهال رادارهای شناسایی سامانه‌های راداری پدافند هوایی را نیز عهده دار بود.

 • کارگاه درایور

این کارگاه به سرپرستی سرهنگ مسعود حیدری در خصوص تقویتکنندههای درایور مورد نیاز رادار ملّی و تعمیر و اورهال درایورهای رادارهای GPS-11 فعالیت داشت و برای اولین بار بخشی از قطعات حساسو کمیاب این سیستم به کمک محققین دانشگاه صنعتی شریف ساخته شد و جایگزین گردید و در نهایت، نوع تراتزیستوری این تقویتکننده به کمکصنایع الکترونیک شیراز ساخته و آزمایش گردید.

 • کارگاه سیمپیچی و الکتریک

این کارگاه به سرپرستی سرهنگ داریوش محمدی‌ در زمینه سیمپیچیوساخت انواع ترانسفورماتورهای مورد نیاز منابع تغذیه سیستم‌های رادار ملّی، از جمله ترانسفورماتورهای پالسی و ولتاژ بالا و کویل‌های مختلف، از جمله فوکوس کویل فعالیت می‌نمود و همچنین، نیازمندی‌های سیم‌پیچی الکتروموتور‌ها وکویل‌های مختلف یگان‌های پدافندی را نیز مرتفع می‌ساخت.

 • کارگاه تهویه و مبدل‌های حرارتی

این کارگاه به سرپرستی سروان فرمان احمدی در زمینه ساخت سیستم‌های تهویه‌ و ‌کمپرسور‌های هوای خشک مورد نیاز رادار‌ها و مبدل‌های حرارتی آبی جهت خنک نمودن فرستنده‌ها و مدولاتورهای رادار فعالیت می‌نمود و همزمان سیستم‌های تهویه 400 سیکل رادار‌های‌ GPS-11 را نیز تعمیر ‌و اورهال می‌نمود.

 

 • کارگاه تراشکاری

این کارگاه به سرپرستی سرهنگ شهرام طاهری با بهره‌گیری از دستگاه‌های تراشکاری دقیق CC و فرز‌های مختلف، قطعات تراشکاری مورد نیاز و درخواستی کارگاه‌های مختلف مجتمع سپهر را به عهده داشت. در ضمن، برای تراشکاری قطعات سنگین آنتن رادار ملّی همانند پدستال آنتن رادار ملّی، با هماهنگی امیر غلامی از امکانات تراشکاری دقیق صنایع مکانیک وزارت دفاع  نیز استفاده نمودیم.

 • کارگاه آبکاری و پوشش‌دهی‌های قبل از نقاشی

سرپرستی این کارگاه به عهده سرهنگ مددی بود. اصولاً قطعات مختلف آلومینیومی آنتن‌های رادار، موجبر‌ها و قسمت‌های مختلف رادار ملّی جهت استحکام بیشتر و جلوگیری از زنگ‌زدگی و بخصوص قطعات موجبری رادار جهت بالا بردن دوام و بهره‌کاری مطلوب ‌نیازمند آبکاری و جلاکاری می‌باشند. لذا در این کارگاه، با بهره‌گیری از حوضچه‌های مختلف آنودایز و کروماته و غیره انواع مختلف آبکاری فلزات در ابعاد مختلف صورت می‌گرفت.

 • کارگاه آهنگری

این کارگاه به سرپرستی مرحوم سروان اصغر شهابی یکی از فعال‌ترین کارگاه‌های مجتمع سپهر محسوب می‌شد و با تلاش شبانه‌روزی ایشان‌کلیه نیاز‌های آهنگری و جوشکاری و ورق‌کاری کارگاه‌های مجتمع سپهر مرتفع می‌گردید.

یکی از ابتکارات و خلاقیت‌های بسیار ارزشمندی که توسط شخص امیر سرتیپ غلامی در راستای ساخت آنتن رادار ملّی صورت گرفت، استقرار و نصب مجموعه رفلکتور و پدستال آنتن بر روی یک شاسی چرخدار بود و این طراحی کل آنتن رادار ملّی را کاملاً از آنتن رادار‌های GPS-11 متمایز می‌نمود. در این رابطه، آماده‌سازی بستر شاسی و طراحی و ساخت جک‌های تراز آنتن و طراحی مکانیک‌ ‌و ساخت پدستالی‌که بتوان بر روی این شاسی نصب و تراز نمود و الکتروموتور و گیربکس 220 ولت چرخاننده آنتن که بر روی این شاسی نصب می‌شد، مستقیماً توسط شخص امیر بزرگوار غلامی ارائه و پیگیری می‌شد و درکارگاه آهنگری توسط مرحوم شهابی با دقت فوق‌العاده اجرا می‌گردید. یکی از مزایای منحصر بفرد این طرح نوین، بالا بردن قدرت تحرک و جابه‌جایی‌های آنتن رادار ملّی و ساده نمودن گسترش آنتن رادار بود. به طوری که بدون نیاز به جرثقیل به سرعت قابل جابه‌جایی و گسترش بود و این امر در گسترش و تحرک رادار‌های تاکتیکی در مناطق عملیاتی و در حالت‌های اضطراری فوق‌العاده حائز اهمیت می‌باشد. ساخت پدستال آنتن و عملیات ورق‌کاری و خمکاری و ساخت قفسه‌ها و کابینت‌های فلزی و قوطی‌های فلزی در اندازه‌های مختلف جهت نصب ترانسفورماتورها و مدولاتورهای فرستنده رادار ملّی و جوشکاری‌های مختلف از جمله وظایف این کارگاه‌ می‌باشد.

 • کارگاه جوشکاری آرگون

این کارگاه با سرپرستی کارمند مستوفی که یکی از با‌تجربه‌ترین و ماهرترین جوشکاران آرگون در فرماندهی لجستیکی نهاجا بود، وظایف جوشکاری بسیار ظریف و دقیق قطعات آلمینیومی آنتن رادار ملّی، از جمله رفلکتورها و آنتن‌های تحت تعمیر رادارهای‌ GPS-11 را به عهده داشت.

 • شعبه کامپیوتر

این قسمت با سرپرستی سروان شمخالی و با همکاری تعدادی از افسران فارغ‌التحصیل دانشگاه هوایی شهید ستاری در راستای طراحی و ساخت سیمولاتورهای راداری و ویدئومپ‌های دیجیتالی و نرم‌افزارهای راداری و گرافیکی مورد نیاز رادار ملّی فعالیت می‌نمود.

 • کارگاه نقاشی

این کارگاه به سرپرستی سروان فاطمی اجرای رنگ‌های کوره‌ای رک‌ها و یونیت‌ها و کابینت‌های رادار ملّی، همچنین رنگ‌آمیزی قطعات و رفلکتورهای رادار ملّی که می‌بایستی با رنگ‌های مخصوص و بدون سرب و با دقت زیادی رنگ‌آمیزی می‌شد را عهده‌دار بود. ‌همچنین، رنگ‌آمیزی شیلترهای رادار ملّی و رنگبری آنتن‌های فرسوده رادارهایGPS-11  تحت تعمیر و رنگ‌آمیزی مجدد آنتن‌های فوق پس از بازسازی، از جمله فعالیت‌های این کارگاه می‌باشد.

 • شعبه نشریات فنی و کتابخانه

این شعبه با همکاری نزدیک مسئولین و متخصصین کارگاه‌های مختلف، وظیفه تدوین نشریات و مستندات فنی و ترسیم نقشه‌ها و دیاگرام‌های الکتریکی و الکترونیکی مربوط به هریک از سیستم‌های رادار ملّی را به عهده داشت و همچنین بسیاری از کتاب‌های مرجع رادار، الکترونیک، کامپیوتر و مکانیک و غیره به زبان‌های فارسی و انگلیسی جهت استفاده متخصصین کارگاه‌های مختلف در کتابخانه این شعبه نگهداری می‌شد.

نمونه هایی از سیستم‌های مبدل حرارتی (Heat Exchanger) فرستنده رادار ملّی ساخت کارگاه تهویه و مبدل‌های حرارتی مجتمع فنی سپهر

منبع: پیشگامان صنعت رادار در ایران، غلامی، براتعلی، 1397، ایران سبز، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده