به مناسبت هفته بزرگداشت دفاع مقدس (انتشار مجدد)
جنگ رسمی و همه جانبه با تهاجم نیروی هوایی عراق به نقاط مهم و استراتژیک جمهوری اسلامی ایران در ساعت 14 روز 31 شهریور ماه 1359 شروع و نیروهای زمینی ارتش عراق از منطقه قصرشیرین تا خرمشهر تجاوز سراسری خود را آغاز کردند لذا بر آن شدیم تا به معنی تجاوز از دیدگاه حقوقی و دیدگاه دین شریف اسلام و با استفاده از آیات قرآنی و هم­چنین بیان قطعنامه 1974 سازمان ملل متحد بیان کنیم.

1-  تعریف تجاوز

اصطلاح «تجاوز»(Aggression) علاوه بر معانی و مفاهیمی که در نوشتار و گفتارهای روزمره افاده می کند در علم حقوق به طور اعمّ و حقوق بین المللی عمومی بالاخص متوجّه وضعیّت خاصی در روابط بین دول است که در آن امنیّت و صلح بین المللی مورد تهدید و مخاطره قرار می گیرد .

 « جنگ تجاوزکارانه » (War of Aggression) نیز حالتی از تجاوز مسلّحانه است که در آن موزاین و قواعد و عرف متداول بین المللی در باب جنگ نقض و نادیده انگاشته می شود . قرن ها قبل از آنکه جوامع غربی در اندیشه تدوین و تبیین قواعد و مقرراتی دربارة منع توسّل به تجاوز و جنگ مسلّحانه برای دستیابی به اهداف و مقاصد سیاسی ـ اقتصادی باشند قرآن کریم ترتیب و تکلیف آن را به نحوی صریح و روشن معیّن کرده است . آیات متعدّد و جامعی درباره جنگ مشروع و جهاد در قرآن آمده است و حدود و ثغور اهداف و مشروعیّت اعمال و رفتاری که در جنگ مجاز می باشد تصریح گردیده است . در اسلام جنگ به طور مطلق نه خوب است نه بد ، بلکه هدفی را که دنبال می کند ، ابزار و روش هایی که در آن به کار گرفته می شود صفت جنگ را معیّن می کند . اصولاً تهاجم ، تعدّی و تجاوز در اسلام منع گردیده است . در سوره بقره (آیه190) چنین آمده است :

1-   «وَقاتِلوُا فِی سَبیلِ اللهِ الّذینَ یُقاتِلُونَکُم وَ لاتَعتَدّوُا اِنَّ اللهَ لا یُحِبُّ المُعتَدین»

2-  ای مؤمنان با کسانی که با شما می جنگند در راه خدا جنگ کنید و لکن تجاوز نکنید زیرا خداوند تجاوزکاران را دوست نمی دارد . یعنی نجنگید مگر آنکه دشمن جنگ را به شما تحمیل کند . این تحمیل ممکن است تجاوز مسلّحانه برای غصب حقوق ، سلب آزادی ، تفوّق طلبی و برتری جویی یا تحمیل عقیده و اراده و یا تصاحب خاک ، ثروت و از این قبیل باشد . (استاد شهید آیت الله مرتضی مطهری)

3-  در واقع آنچه که از این آیه مستفاد می گردد تجویز دفاع در مقابل متجاوز و مهاجم است . بدیهی است که در مقام دفاع نیز اصول الهی و انسانی را همواره بایستی هم در اندیشه و هم در عمل مورد توجّه قرار داد .

 

2-  تعریف تجاوز به موجب قطعنامه 1974 سازمان ملل متحد

مادّه یک قطعنامه مزبور چنین مقرّر می دارد :

« تجاوز عبارت است از کاربرد نیروی مسلّح به وسیله یک دولت علیه حاکمیّت ، تمامیّت ارضی یا استقلال سیاسی دولت دیگری یا به هر طریق دیگری که منافات با منشور ملل متحد به نحوی که از تعریف حاضر استنباط  می­گردد ، داشته باشد . » 

مادّه 2- « در نظر اوّل ، نقص منشور به وسیله مبادرت با به کار بردن نیروی مسلّح به وسیله دولتی برای تحقّق عمل متجاوزانه کافی است . » 

مادّه 3-  « هر یک از اعمال مذکور در ذیل اعم از اینکه اعلان جنگ شده باشد یا نه در صورتی که منطبق با مقرّرات پیش بینی شده در مادّه2 باشند موجب تحقق شرایط یک عمل متجاوزانه می گردند .

الف ـ تهاجم یا حمله به سرزمین دولتی به وسیله نیروهای مسلّح دولت دیگر یا هر نوع اشغال نظامی ولو موقّت که ناشی از یک چنین تهاجم یا یک چنین حمله ای باشد .

ب ـ بمباران سرزمین یک دولت به وسیله نیروهای مسلّح دولت دیگر ، یا کاربرد  هر سلاحی به وسیله یک دولت علیه سرزمین دولت دیگر .

ج ـ محاصره بنادر یا سواحل یک دولت به وسیله نیروهای مسلّح دولت دیگر .

د ـ حمله نیروهای مسلّح یک دولت علیه نیروهای مسلّح زمینی ، دریایی یا هوایی و یا دریانوردی هواپیمایی کشوری دولت دیگر .

 

3-   نتیجه:

بر اساس تعاریف فوق و با عنایت به نکات زیر مبنی بر تمهید مقدّمات تجاوز علیه ایران جای تردید باقی نیست که تجاوز برنامه ریزی شده عراق علیه حاکمیت ، تمامیّت ارضی و استقلال سیاسی جمهوری اسلامی ایران ، نقض آشکار اصول و قواعد حقوق عرفی و مثبته بین المللی می باشد . به منظور شناخت کامل عملیات تجاوزگرانه رژیم بعثی عراق بخشی از اقدامات آن رژیم که کاملاً مترادف با تعریفات فوق الذّکر و ناقص حقوق بین الملل و همچنین اصول اعلام شده از طرف عراق   می باشد . ( در تاریخ هشتم فوریه 1980 عراق اعلامیه ای تحت عنوان منشور عرب «THE PAN ARAB CHARTER» صادر نمود این اعلامیه که هماهنگ با اصول نهضت غیر متعهّد ها می باشد ، از جمله رعایت اصل عدم توسّل به نیروهای مسلّح علیه ملّت ها و کشورهای همسایه سرزمین عربی را پیش بینی می نماید . قابل توجّه است که احترام به تمامیّت ارضی و حاکمیّت کلیه دول عضو ، عدم تجاوز بین دولت های عضو و حل و فصل اختلافات از طرق مسالمت آمیز ، یکی از اصول قابل توجّه نهضت غیر متعهّد ها می باشد .) نقل می­گردد.

الف ـ بمباران دهات مناطق کردنشین ایران توسط 4 فرزند هواپیمای سخو عراقی در 14 خرداد 1358 (4 ژوئن 1980) بمباران قراء فورانی و امامی از بخش نوسود توسط یک فروند میگ عراقی در 18/3/58 (8 ژوئن1980) .

ب ـ حمله سراسری31 شهریورماه 1359 (22 سپتامبر1981) عراق به خاک دولت جمهوری اسلامی ایران با دوازده لشکر رزمی و اشغال اراضی و دهات و شهرهای ایران.

ج ـ بمباران فرودگاه ها و تأسیسات نظامی اقتصادی ایران در شهرهای تهران ـ اصفهان ـ کرمانشاه ـ تبریز ـ همدان ـ بوشهر ـ شیراز ـ دزفول ـ آبادان ـ اهواز در 31 شهریورماه 1359 (22سپتامبر1981)

د ـ محاصره بندر و شهر آبادان و محاصره و اشغال بندر و شهر خرمشهر ایران به وسیله نیروهای مسلّح زمینی و دریایی عراق.

هـ ـ حمله نیروهای مسلّح رژیم بعثی عراق (دریایی ـ هوایی و زمینی) به   پایگاه ها و تأسیسات نظامی ایران و کشتی های تجاری و ناوها و هواپیماهای نظامی و هواپیماهای مسافری و تجاری (کشوری) ایران که در نتیجه منجر به تغییر مسیر کریدور پروازهای بین المللی شد. از آن جمله می توان حمله هواپیماهای عراق به هواپیمای وزیر خارجه الجزیره شهید بن یحیی و همراهان ایشان را نام برد.

 

منبع :کتاب پیشتازان کرخه تالیف سرتیپ 2 شکیبا و سرتیپ2 سالار کیا 

انتهای مطلب


 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده