فرماندهان صدام (67)
کعبی: وقتی من فرمانده نیروی دریایی شدم، عملیات آفندی را آغاز کردیم و در اولین عملیات تصمیم گرفتیم به کشتیهایی که در منطقه بوشهر بودند حمله کنیم. برای این کار، ابتدا سه فروند قایق تهاجمی را برای یافتن اهدافی در منطقه بین پایگاه خلیجفارس و آبراه خور عبدالله اعزام کردیم. سپس، این قایقها مسیرشان را بهطرف ایران تغییر دادند. این عملیات ۲۰ ساعت طول کشید و قایقهای موشکانداز با پرتاب شش موشک، پنج فروند، از کشتیهای ایرانی را غرق کردند.. اکنون میدانستیم که باید عملیات دریایی آفندی را گسترش دهیم.

کعبی: مرحله دوم ماموریت های نیروی دریایی از ۲۱ نوامبر ۱۹۸۲م تا ۸ فوریه ۱۹۸۹م بود که ماهیت آفندی داشت. با استفاده از موشک‌اندازهای کاتیوشا و قایق‌های موشک‌انداز به کشتی‌های ایرانی در نزدیکی خارک و بوشهر و در بخش جنوبي خارک حمله می‌کردیم.

وودز: به‌این‌ترتیب، صدام که تا سال ۱۹۸۳م | به این نتیجه رسیده بود باید جنگ علیه ایران را به حوزه اقتصادی و سوق دهد، برای آغاز حملاتش به خارک و منطقه اقتصادی شمال خلیج‌فارس به نیروی دریایی روی آورد. ممکن است برایمان توضیح دهید. رویکرد هدفیابی‌ها را چگونه توسعه دادید، چه اطلاعاتی در این زمینه داشتيد، خدمه آتشبار را چگونه توجیه می‌کردید، و آیا آنها از ماهیت اهداف موردحمله برداشتند و اصولا به اهداف خاصی حمله می‌کردید؟ برای نمونه، اگر من یک خلبان بالگرد بودم و برای حمله به اهدافی در خارک اعزام می‌شدم، مرا توجیه می‌کردند. که دنبال هدف خاصی باشم یا صرفا به من می‌گفتند. به منطقه جنوب خارک بروم و هر هدف دریایی را که یافتم موردحمله قرار دهم؟

کعبی: وقتی من فرمانده نیروی دریایی شدم، عملیات آفندی را آغاز کردیم و در اولین عملیات تصمیم گرفتیم به کشتی‌هایی که در منطقه بوشهر بودند حمله کنیم. برای این کار، ابتدا سه فروند قایق تهاجمی را برای یافتن اهدافی در منطقه بین پایگاه خلیج‌فارس و آبراه خور عبدالله اعزام کردیم. سپس، این قایق‌ها مسیرشان را به‌طرف ایران تغییر دادند. این عملیات ۲۰ ساعت طول کشید و قایق‌های موشک‌انداز با پرتاب شش موشک، پنج فروند، از کشتی‌های ایرانی را غرق کردند.. اکنون می‌دانستیم که باید عملیات دریایی آفندی را گسترش دهیم.

مورای: این ابتکار عمل صدام بود؟

کعبی: این ابتکار عمل من بود و صدام هیچ نقشی در هدایت آن نداشت، من شخصا به ستاد کل نیروهای مسلح رفتم تا طرح عملیات موردنظرم را با اعضای ستاد مطرح کنم. آنها اعلام کردند نمی‌توانند اجرای چنین عملیاتی را تصویب کنند. اما چند دقیقه بعد خود صدام وارد جلسه شد و پرسید که موضوع خاصی دارم با او در میان بگذارم، یا نه. نظراتم را در موردحمله به کشتی­هایی که در بوشهر پهلو می‌گرفتند مطرح کردم. از من خواست عملیات را برایش توضیح دهم و من هم نقشه را جلویش پهن کردم. صدام با طرح سؤالی که زیرکی­اش را نشان می‌داد، پرسید: "مطمئنی وقتی به این منطقه می‌روید کشتی‌هایی در آنجا وجود دارند؟ اما اگر این منطقه محل لنگراندازی کشتی‌ها باشد، مسلما کشتی‌هایی در آنجا خواهی یافت و می‌توانی به آنها حمله کنی." به او گفتم اطمینان دارم منطقه موردنظر لنگرگاه کشتی‌های ایرانی بوده و می‌توان کشتی‌هایی در آنجا پیدا کنیم. صدام طرح عملیات را تصویب کرد، اما ابتکار عمل این طرح به‌طور کامل متعلق به من و ستاد فرماندهی‌ام بود.

وودز: اما اجرای این عملیات با مخاطره‌هایی هم همراه بود. شما تا آن زمان هیچ عملیات آفندی در خلیج‌فارس انجام نداده بودید و این عملیات برای خدمه نیروی دریایی عراق، عملیات جدیدی بود.

کعبی: بله، درست است. اجازه بدهید به نمونه‌ای در این زمینه اشاره‌کنم. در اولین عملیات، قایق موشک‌اندازی که به دست یکی از افسران نیروی دریایی هدایت می‌شد که اکنون فرماندهی این نیرو را بر عهده دارد در حدود 9مایلی یکی از میدان‌های نفتی ایران از کار افتاد. دو راهکار متفاوت برای کمک به فرمانده این قایق داشتیم: می‌توانستیم با یدک کردن قایق، آن را عقب بکشیم یا با بالگرد برایش قطعات یدکی بفرستیم. اما افسر مزبور خودش با استفاده از لوله‌های یک کپسول آتش‌نشانی، لوله‌های سوخت‌رسان آسیب‌دیده قایق را تعویض کرد و مخازن اصلی موتور را هم با استفاده از یک پمپ دستی پر کرد. در نهایت، چون پمپ‌های اصلی قایق آسیب‌دیده و نمی‌توانستند سوخت لازم را به موتور برسانند، على (فرمانده قایق) پس از تعمیر آن به عقب بازگشت و دو قایق دیگر این مأموریت را انجام دادند که با شلیک شش موشک توانستند پنج فروند از قایق‌های ایران را غرق کنند.

وودز: در این منطقه فعالیت‌های تجاری هم جریان داشت. چه کشتی‌هایی را هدف قرار می‌دادید؟

کعبی: یک نفتکش هندی، دو کشتی تجاری یونانی، یک کشتی تجاری ایرانی و یک قایق تفریحی این کشور را هدف قراردادیم.

وودز: موشک‌ها را از چه فاصله‌ای شلیک می‌کردید؟ گفتید که برد موشک‌هایتان را اصلاح‌کرده بودید.

کعبی : موشک‌ها را از فاصله ۳5 کیلومتری شلیک می‌کردیم و با افزایش تدریجی دامنه این عملیات، همه میدان‌های نفتی منطقه بوشهر را موردحمله قراردادیم. در این مرحله که دومین مرحله مأموریت آفندی نیروی دریایی عراق بود با اجرای ۱۷۸ عملیات، ۱۰۲ فروند نفتکش و ۱4۵ کشتی تجاری را غرق کردیم.

وودز: صدام در این زمینه چه واکنشی نشان داد؟

کعبی: به من نشان افتخار داد.

 

منبع: جنگ ایران و عراق از دیدگاه فرماندهان صدام، عبدالمجید حیدری، 1393، مرزوبوم، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده