عملیات آفندی شهید مدنی (انتشار مجدد)
پیشروی عناصر لشکر 16 زرهی از ارتش جمهوری اسلامی ایران در عملیات طراح ناقص ماند و این نقصان باعث شد که قسمتی از جناح جنوبی لشکر 92 زرهی زیر آتش دیده بانی دشمن قرار گرفته و حرکات لشکر بوسیله دشمن کشف و با آتش توپخانه تلفات قابل ملاحظه ای به یگانهای تیپ 3 این لشکر وارد آید.

لشکر 92 از نیروی زمینی ارتش درخواست کرد تا به لشکر 16 دستور دهد که در کرانه جنوبی رودخانه کرخه تا پل سابله پیشروی نموده و جناح جنوبی لشکر را از میدان دید و تیر مستقیم دشمن خارج و تهدید این جناح را برطرف سازد.

علی رغم گزارشات لشکر 16 زرهی مبنی بر وسعت بیش از حد جبهه واگذاری، کاهش توان رزمی، کمبود مهمات توپخانه و عدم آمادگی لشکر برای اجرای عملیات، قرارگاه مقدم نیروی زمینی ارتش ایران در جنوب اعلام نمود که ماموریت ابلاغی برای انجام یک حمله لازم الاجرا است، لذا طرح عملیات شهید مدنی تهیه و در دو مرحله اجرا گردید. این عملیات در 27 شهریورماه 1360 به مدت 3 روز اجرا شد و موفقیت قابل ملاحطه ای را بدنبال داشت. این عملیات آخرین اقدام محوری ایران در اواخر شهریور ماه 1360 بمنظور تثبیت دشمن و دقیقاً یکسال بعد از تجاوز سراسری دشمن بود که زمینه و احراز آمادگی را به طور کامل برای اجرای عملیات گسترده و آغاز بیرون راندن دشمن از سرزمین اسلامی مهیا نمود.

نتیجه:

حدود 80 کیلومتر مربع از اراضی اشغالی کرخه کور و قسمتی از غرب سوسنگرد آزاد شد و زمینه برای آزادسازی بستان فراهم گردید.
بیش از 500 نفر از پرسنل دشمن کشته و زخمی شده و 95 نفر به اسارت درآمدند.
تعداد قابل توجهی تانک و نفربر و خودرو و چندین زاغه مهمات منهدم گردید.
تعدادی خودرو، جنگ افزار اجتماعی و انفرادی و تجهیزات فراوانی به غنیمت نیروهای ایرانی

انتهای مطلب

منبع: اطلس نبردهای ماندگارنیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی (سازمان ایثارگران ارتش)

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده