بازخوانی جنگ تحمیلی (7)
مقایسه یگانهای نیروی زمینی ایران و کشورهای همسایه در سال 1356 (2) پنج لشکر زرهی و مکانیزه عراق، یعنی تمام ظرفیت و توان زرهی عراق، با صد درصد آمادگی فیزیکی و طرح‎ریزی قبلی در مقابل لشکر92 زرهی با پنجاه درصد استعداد فیزیکی و البته توان رزمی، با نبود فرماندهان لشکر و تیپ سازمانیش، آن هم در یک منطقه گسترده درحدود چهارصد کیلومتر وارد عمل شدند. نیروی هوایی عراق در نیم‎روز 31 شهریور 1359 با تمام ظرفیت و تواناییش وارد عمل شد. نتیجهاش چه شد؟

نیروی دریایی عراق بعد از تاریخ 7/9/1359 در درگیری با نیروی دریایی ما در عملیات معروف به مروارید دیگر هیچ وقت در طول هشت سال جنگ نتوانست از راه‎های آبی و بنادر خویش استفاده کند.

من هیچ وقت نقش بسیار ارزنده نیروهای داوطلب مردمی و سپاهی را در هفته اول جنگ نادیده نمی‌گیرم؛ ولی موقعی به نقش نیروهای هوایی، دریایی، زمینی و هوانیروز پی میبریم که بدانیم تمام استعداد سپاه پاسداران در کل کشور درحدود پانزده هزار نفر و در خوزستان به هزار نفر نمی‌رسید. نیروی بسیج در دی‌ماه 1359، چهار ماه بعد از تجاوز عراق به میهن اسلامی، در مجلس شورای اسلامی تصویب شد که در کنترل سپاه پاسداران باشد.

 به نظر من، ای کاش در کنترل ارتش قرار می‌گرفت، همان طوری که عشایر غرب کشور قرار گرفتند، همان طوری که در تمام کشورها در مواقع تهدید عمل می‌شود؛ اگر قبول کنیم که سرنوشت جنگ در همان هفته اول مهرماه 1359 رقم خورد که مطلقاً غیر از این هم نبود، پی به جانفشانی و مدیریت میدانی واحدهای نیروی زمینی و پشتیبانی هوایی و هوانیروز می‌بریم. اگر قبول کنیم که سرنوشت جنگ در خرمشهر رقم خورد که مسلماً غیر از این نبود، به جانفشانی و ایثار گردان‌151 دژ لشکر92 زرهی خوزستان و تفنگ‌داران نیروی دریایی ارتش و دانشجویان دانشکده افسری و ژاندارمری و توپخانه و هوانیروز و نیروی هوایی و پدافند هوایی و صد البته نیروهای سپاهی و بسیج مردمی پی می‌بریم.

 ای کاش به شعار "پیشگیری بهتر از درمان است" به موقع عمل می‌کردیم تا مجبور نشویم در داخل خاک ایران با دشمن بجنگیم.

 باید از امام خمینی(ره) بیشتر تشکر کنیم که با پشتیبانی و حفظ ارتش، تمامیت کشور و انقلاب اسلامی را حفظ نمود.[1]

ارتش ایران در روند پیروزی انقلاب اسلامی، بدون اینکه در گرداب دسته‌بندی‌های سیاسی گروهک‌ها اسیر شود، از همان ابتدا، راه ملت و راه حقیقت را از طریق ارتباط مستقیم با رهبری حفظ کرد. به این جمله حضرت امام توجه کنید:

«ارزش شما ارتشیان هیچ وقت از ذهن ما خارج نمی‌شود و اول کسی که به ما و اسلام ملحق شد شما بودید. شما سابقین السابقین هستید. مقرب هستید پیش خدا.»

تأکید می‌کنم که توان رزمی یک واحد را نمی‌توان مثل گردو شمارش و محاسبه کرد. برای تکمیل پاسخ سؤال، با نگاهی مجدد به آمار و ارقام زیر بهتر می‌توانید متوجه چگونگی انتخاب و خرید تسلیحات برای بالابردن توان رزمی و راهبردی نظامی رژیم گذشته باشید.

در سال 1353، ایران در بین 138 کشور جهان رتبه هفتم را بر مبنای هزینه نظامی(بر اساس میلیون دلار) دارا بوده است. این امتیاز در سال 1354 هم حفظ شد. در این سال تنها پنج کشور جهان، یعنی آمریکا، شوروی، آلمان، فرانسه و چین دارای هزینه نظامی بیشتر از ایران بوده‌اند.

در سال 1349، ایران گران‌ترین هواپیمای نظامی جهان یعنی«تام‌کت یا همان اف‌14» را خریداری می‌کند، که وجود ارزنده آنها را در طول هشت سال جنگ به بهترین وجه مشاهده کردیم.

در سال 1350، نیکسون (رئیس‌جمهور آمریکا) در سفری که به ایران داشت، موافقت می‌کند هر سلاحی (بجز سلاح غیرمتعارف و اتمی) که ایران بخواهد، داده شود. نیکسون موافقت کرد که سامانه مراقبتی الکترونیکی بسیار پیشرفته به نام آیبکس را به مبلغ 500 میلیون دلار به ایران بفروشند. در این سال‌ها، تجهیزات و جنگ‌افزارهای پیشرفته ایران و همچنین، نیروی هوایی ارتش، نیروی دریایی ارتش و هوانیروز(هواپیمایی نیروی زمینی) قابل مقاسیه با کشورهای همسایه نیست.

در نیمه دوم دهه 1350، خریدها و سفارشات نظامی ایران شامل اقلام زیر بود که متأسفانه در دوران پیروزی انقلاب و کابینه نخست‌وزیری شاهپور بختیار قراردادها لغو و سفارشاتی که پول آنها را هم پرداخته بودیم پس داده شد.

تانک چیفتن دو هزار دستگاه، تانک اسکورپیون 400 دستگاه، 300 دستگاه نفربر از انگلستان، 800 دستگاه تانک ام47 و ام60، 50 فروند هواپیمای ترابری سی130، یک ناوگان متشکل از 700 فروند بالگرد، 600 فروند جت جنگنده (196 جت فانتوم، 169 فروند جت اف5، 80 فروند جت اف 14 و اف 16) و هفت فروند هواپیمای جاسوسس و اطلاعاتی آواکس.

تازه این شروع کار بود. شاه در کتاب "پاسخ به تاریخ" می‌نویسد که بنا بود در سال 1361(برنامه پنج ساله، از سال 1357 تا 1362)، ارتش از 540 هزار نفر به 760 هزار نفر برسد. شاه صحبت از1500 دستگاه تانک (شیر ایران همان تانک‌های چیفتن بازسازی شده) که اختصاصاً برای ایران ساخته می‌شد، به علاوه 800 دستگاه دیگر تانک چیفتن، به علاوه 406 دستگاه تانک ام60، 400 دستگاه تانک ام47، 250 دستگاه تانک اسکورپیون، 1000 دستگاه نفربر ام113، 78 فروند جت اف‌14، 250 فروند فانتوم مدرن، 100 فروند اف5 و 100 فروند دیگر اف14 یا اف15 و 106 فروند اف16 که قبلاً سفارش داده شده بود و در حال عقد قرارداد برای140 فروند دیگر بودیم، 24 فروند هواپیمای نفتکش مدرن بویینگ707 و 747، 57 فروند هواپیمای سی130، چندصد بالگرد، چهار فروند رزم‌ناو هشت هزار تُنی، 12 فروند ناوشکن سی هزار تُنی، 12 فروند کومباتان2(فرانسوی)، سه فروند زیردریایی که سفارش آن داده شده بود و نُه فروند زیردریایی دیگر، 50 فروند بالگرد دریایی و ناوگانی از کشتی‌های نفتکش و نفربر و لجستیکی می‌کند.

باید اضافه کنم که بدون توجه به برنامه‌های شاه برای آینده ارتش، در همان سال 1357(پیروزی انقلاب اسلامی)، نیروی هوایی ارتش ایران دارای صدهزار نفر افراد متخصص بود، که بر اساس پایگاه‌ها و نیروی هوایی آمریکا سازماندهی شده بود. نیروی هوایی ارتش450 فروند جنگنده جت(اف4، اف5، اف14) داشت که مجهز به موشک‌های هوا به هوا بودند که بر نیروی هوایی تمام کشور‌های منطقه برتری داشتند. مسلماً در کنار این جنگنده‌ها باید به خلبانان آموزش‌دیده و رزمنده هم توجه داشته باشیم، همان‌ها‌یی که حتی پس از تصفیه‌های ناشی از کودتای انجام نشده نقاب در هشت سال جنگ درخشیدند و افتخار آفریدند (به کودتای انجام نشده نقاب، به ناحق کودتای نوژه گفته می‌شود. شهید محمد نوژه خلبانی است که در حادثه پاوه در مورخ 5/5/1358 به شهادت رسید. از اینرو پایگاه سوم شکاری کبودرآهنگ همدان به منظور تجلیل از او به پایگاه شهید محمد نوژه نامگذاری گردیده است).

نیروی دریایی ارتش ایران هم کاملاً پیشرفته بود و به انواع شناورها، هاورکرافت‌ها، بالگردهای ضد زیردریایی، مین‌روب و پشتیبانی مجهز بود. در همین سال 1357، ایران دارای بزرگ‌ترین هوا‌ناو نظامی جهان بود.

منبع: بازخوانی جنگ تحمیلی ، سرتیپ2 پیاده ستاد عبدالحسین مفید ، ۱۳۹۸، ایران سبز، تهران

 


[1]. به بخشی از بیانات حضرت امام خمینى(ره) در مورخ  24/3/1360 در جمع فرماندهان نیروهاى سه‌گانه ارتش جمهورى اسلامى ایران که در جلد چهاردهم صحیفه امام در ص442 و 443 آمده است، توجه کنید. شما دیدید كه از اولى كه این انقلاب به پیروزى رسید، اول قدم این بود كه ارتش لازم نیست دیگر، اول حرف آنهایى كه تابع سیاست‌هاى خارجى هستند این بود كه این ارتش طاغوتى است، این ارتش طاغوتى باید از بین برود، این كلمه را هم رویش گذاشتند كه مردم را اغفال كنند. خُب ما هم مى دانستیم كه مسئله چیست و اینها مى‌خواهـند چه بكنند. از این جهت، ما هم از روز اول این مطلب را محكوم كردیم و گفتیم كه ارتش باید باشد، آن هم ارتشى كه با قیام ارتش بود كه ملت پیش بُرد و همه با هم دست به هم دادند و مسائل را پیش بردند. آنها مى‌خواستند كه این قدرت را از ایران بگیرند و ارتش را نابود كنند و ارتش برود سراغ كار خودش و ایران بماند بدون ارتش و همچو راحت و آسوده آقاى صدام بیایند هرجا دلشان مى‌خواهد، آقاى كارتر یا ریگان هم بیایند هر كارى دلشان مى‌خواهد بكنند، راه را باز كنند براى این مسائل. باید توجه داشته باشید كه اسلام به ارتش ارج قائل است و اسلام ارتش را لازم می‌داند و احترام براى او قائل است و پشتیبان اوست و ملت ایران هم كه مسلمان هستند و ما هم كه به عنوان یک مسلمان هستیم، ارتش را با كمال قدرت حفظ مى‌كنیم. ویراستار

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده