توپخانه در عملیات های آفندی و ویژه (9)
استقرار گردان320 توپخانه در منطقه طراح و جابهجایی آتشبارها و اجرای آتشهای پشتیبانی طرحریزی شده و طبق درخواست دیدبانهای گردان، برابر خواسته یگانهای مانوری و تبادل آتش توپخانه تا اردیبهشتماه 1360 ادامه داشت. در این مدت، 4 نفر از نیروهای پایور و وظیفه گردان320 توپخانه به اسامی ستوان سوم محمدی معاون آتشبار دوم و استوار گلاب بخش تعمیرکار خودروهای شنی دار گردان و دو نفر سرباز وظیفه به شهادت رسیدند.

 

عملکرد توپخانه در عملیات طریق‌القدس (طرح عملیاتی کربلا 1)

نویسندگان:

سرتیپ دوم توپخانۀ ستاد حجت‌الله دهقان، سرتیپ دوم توپخانۀ ستاد علی الهی

مقدمه13F[1]

هدف اصلی رژیم بعثی عراق از تهاجم سراسری خود در تاریخ 31/6/1359 به جنوب کشور ایران اسلامی، اشغال استان خوزستان و بویژه تصرف شهر اهواز از سه محور اندیمشک ـ دزفول ـ هفت تپه ـ شوشتر ـ اهواز و از چزابه ـ بستان ـ سوسنگرد ـ حمیدیه ـ اهواز و از سوسنگرد ـ هورالعظیم ـ جفیر ـ پادگان حمید ـ اهواز بود.

در این تهاجم وحشیانه، هرچند دشمن به اهواز نرسید، ولی بیش از ۱۳هزار کیلومترمربع از مناطق غرب و جنوب‌غربی خوزستان را به اشغال خود درآورد؛ از جمله شهرهای موسیان، بستان، هویزه، بویژه خرمشهر و صدها روستای بزرگ و کوچک دیگر.

شهر بستان و نواحی غربی سوسنگرد حدود ۴۲۰ روز در اشغال دشمن بود که در منطقۀ میانی خوزستان، یعنی حد فاصل دامنه‌های جنوبی میشداغ تا مناطق شمالی و جنوبی رودخانه کرخه از حمیدیه تا غرب بستان واقع شده است. عرض منطقۀ اشغالی دشمن در این محدوده، تقریباً ۳۰ کیلومتر و عمق آن۸۰ کیلومتر بوده است.

 بعد از عملیات غرورآفرین ثامن‌الائمه(ع)، دومین عملیات گستردۀ رزمندگان ما که با موفقیت قاطع همراه بود، "عملیات طریق‌القدس" نام داشت که در جبهۀ میانی منطقۀ عملیاتی جنوب به اجرا درآمد. این عملیات توسط  قرارگاه مشترک ارتش و سپاه پاسداران طرح‌ریزی و با یاری تعدادی از یگان‌های رزمی، پشتیبانی رزمی و پشتیبانی خدمات رزمی ارتش و نیروهای جان بر کف بسیج مردمی اجرا و منجر به آزادسازی بستان و فرار دشمن زبون، پس از تحمل تلفات و ضایعات فراوان، از این جبهۀ نبرد شد.

رزمندگان ما در این عملیات توانستند همزمان خطوط پدافندی و عقبه نیروهای دشمن را مورد حملات کوبنده و غافلگیرانۀ خود قرار داده، فرصت هرگونه عکس‌العمل را از دشمن سلب کنند.

در این عملیات که در تاریخ 08/09/1360 انجام شد، نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در اولین ساعات تک هماهنگ شدۀ خود، در ارتفاعات الله‌اکبر و میشداغ به عقبه و احتیاط دشمن دست یافته، توپخانه‌های دشمن را به غنیمت گرفتند و به نزدیکی شهر بستان رسیدند، ولی نیروهای دشمن در جنوب کرخه با استفاده از امکانات و مواضع مستحکم، مقاومت کم نظیری از خود نشان داده، مانع پیشروی نیروهای تک‌ور ما در روز اول شدند.

سرانجام، پس از چهار روز درگیری بسیار سنگین و خونین، نیروهای خودی به اهداف مورد نظر دست یافتند و خطوط پدافندی تحکیم و تثبیت شد.

 بدون شک این عملیات را می‌توان بعد از عملیات غرور انگیز ثامن‌الائمه(ع)، دومین عملیات موفقیت‌آمیزی دانست که در اثر آن، تزلزل محسوسی در نیروهای دشمن ایجاد شد. پیروزی در عملیات طریق‌القدس، پلی به سوی پیروزی‌های بزرگ و تعیین کنندۀ دیگری همچون عملیات‌های فتح‌المبین و بیت‌المقدس شد.

بررسی‌های حاصله از عملیات ثامن‌الائمه(ع) و عملیات طریق‌القدس، برای فرماندهان و مسئولان سیاسی کشور این نکته را روشن ساخت که "جنگ و ادارۀ آن"، نیازمند ملزوماتی است که حداقل آن، شناخت کامل دشمن، وجود سازمان منسجم، یگان‌های کافی، تجهیزات و آموزش مورد نیاز و از همه مهم‌تر دانش کاربرد آنهاست که البته با حضور رزمندگان شجاع و با انگیزه کامل می‌شود.

عملیات‌های آفندی اجرایی، قبل از عملیات طریق‌القدس و عملکرد توپخانه در آنها  

از شروع جنگ تا اجرای عملیات طریق‌القدس، حدود 14 ماه طول کشید. طی این مدت، به منظور عقب راندن دشمن، آزادسازی مناطق اشغالی، انهدام و فرسایش نیروهای دشمن، دستیابی به زمین‌های پدافندی مناسب‌تر، جلوگیری از حالت رکود در جبهه‌ها، ایجاد شکاف در جبهه پیوسته دشمن و بالأخره خارج شدن نیروهای خودی از حالت تدافعی 5 عملیات آفندی محدود در این منطقه اجرا شد. این عملیات‌های محدود آفندی که تأثیر بسیار زیادی در بالابردن روحیۀ آفندی نیروهای خودی و تثبیت کامل دشمن داشته و زمینه‌ساز عملیات موفق آمیز طریق‌القدس شدند، به ترتیب زمان اجرا عبارت بودند از:

 

1. عملیات آزادسازی سوسنگرد (تاریخ اجرا: 26/08/1359)

تیپ2 لشکر92 زرهی به فرماندهی سرهنگ امرالله شهبازی، گروه رزمی148 پیاده لشکر77 پیادۀ خراسان، رزمندگان نیروهای مردمی و گروه جنگ‌های نامنظم شهید چمران در این عملیات موفق شرکت داشتند، که شرح کامل این عملیات در جلد یکم کتاب به طور مشروح آمده است و در اینجا فقط به ذکر یگان‌های توپخانۀ شرکت‌کننده در این عملیات بسنده می‌شود.

توپخانه‌های پشتیبانی کننده در این عملیات عبارت بودند از:

 • گردان320 توپخانه 155م‌م خودکششی، کمک مستقیم تیپ2 لشکر92 زرهی، مستقر در شرق ارتفاعات صخره‌ای (شرق سوسنگرد). فرمانده: سرگرد حجت‌الله دهقان.
 • گردان318 توپخانه 155م‌م خودکششی، تقویت آتش گردان320 توپخانه، مستقر در شمال کرخه. فرمانده: سرگرد نبی‌الله ابراهیمی.
 • یک آتشبار130م‌م از گردان343 توپخانۀ گروه33 توپخانه، تقویت آتش گردان320 توپخانه، مستقر در شرق ارتفاعات صخره‌ای. فرمانده: سروان شریف‌النسب.
 • تعداد 2 قبضه توپ 175م‌م ازگردان388 توپخانۀ گروه33 توپخانه، عمل کلی. فرمانده: سرگرد زین‌العابدین آجوری.

 

2. عملیات آفندی نصر یا کرخه‌کور (تاریخ اجرا: 15/10/1359)

در تاریخ 15/10/59، لشکر۱۶ زرهی با تیپ‌های ۱ و ۳ خود در شمال کرخه‌کور و منطقۀ هویزه یک عملیات آفندی تحت عنوان "عملیات نصر" با هدف آزادسازی منطقۀ شمال کرخه‌کور و الحاق با عناصر لشکر۹۲ و پیشروی به سوی پادگان حمید و منطقۀ جفیر انجام داد که البته موفقیت کاملی نداشت.

توپخانه‌های پشتیبانی کننده در این عملیات عبارت بودند از:

 • گردان321 توپخانه 155م‌م خودکششی، کمک مستقیم تیپ 1زرهی، مستقر در شمال قیصریه به فرماندهی سرگرد حشمت شباهنگ.
 • گردان382 توپخانه 155 م‌م خودکششی، کمک مستقیم تیپ3 زرهی، مستقر در منطقۀ طراح به فرماندهی سرگرد تیمور پیشه‌ور.
 • گردان320 توپخانه 155م‌م خودکششی از توپخانۀ لشکر92 زرهی، مستقر در منطقۀ طراح، تقویت آتش گردان382 توپخانه، کمک مستقیم تیپ2 لشکر92 پیاده، هنگام درگیری به فرماندهی سرگرد حجت‌الله دهقان.
 • گردان394 توپخانه 155م‌م خودکششی، عمل کلی لشکر، مستقر درشرق ابوحمیظه به فرماندهی سرگرد علی الهی.
 • گردان343 توپخانه 130 م‌م گروه33 توپخانه، عمل کلی،  مستقر در شمال کرخه به فرماندهی سرگرد داود مشیری.
 • یک آتشبار122م‌م کاتیوشا از گردان372 توپخانۀ گروه33 توپخانه، عمل کلی به فرماندهی سروان چهارگامه.
 • گردان388 توپخانه 175م‌م گروه33 توپخانه، عمل کلی تقویت گردان382 توپخانه به فرماندهی سرگرد زین‌العابدین آجوری.

اینجانب سرتیپ دوم توپخانه ستاد حجت‌الله دهقان که در این عملیات با درجۀ سرگردی، فرماندهی گردان320 توپخانه را به عهده داشتم، لازم می‌دانم خلاصه‌ای از این عملیات و عملکرد توپخانه در آن را به شرح زیر به آگاهی برسانم:

"در این عملیات، گردان320 توپخانه مأموریت تقویت آتش گردان382 توپخانه 155م‌م خودکششی به فرماندهی سرگرد پیشه‌ور را به عهده داشت، که به عنوان کمک مستقیم تیپ3 لشکر16 زرهی عمل می‌کرد. بعد از شناسایی و بررسی‌های لازم، تیپ3 لشکر16 زرهی طرح عملیات آفندی و پیوست پشتیبانی آتش مربوطه را آماده کرد و گردان‌های توپخانۀ پشتیبانی کننده نیز ضمائم توپخانۀ آن را تهیه کردند.

بالأخره در 15/10/59 عملیات اجرا شد. در ابتدا، دشمن تا نزدیکی‌های جنوب کرخه‌کور وادار به عقب‌نشینی شد؛ ولی در ادامه، نیروهای خودی با پاتک شدید دشمن مواجه و مجبور شدند به مواضع اولیۀ خود برگردند. عقب‌نشینی نیروهای مانوری خودی زیر آتش انبوه یگان‌های توپخانه صورت گرفت و دشمن نتوانست به استفاده از موفقیت یا تعاقب اقدام کند.

استقرار گردان320 توپخانه در منطقه طراح و جابه‌جایی آتشبارها و اجرای آتش‌های پشتیبانی طرح‌ریزی شده و طبق درخواست دیدبان‌های گردان، برابر خواسته یگان‌های مانوری و تبادل آتش توپخانه تا اردیبهشت‌ماه 1360 ادامه داشت. در این مدت، 4 نفر از نیروهای پایور و وظیفه گردان320 توپخانه به اسامی ستوان سوم محمدی معاون آتشبار دوم و استوار گلاب بخش تعمیرکار خودروهای شنی دار گردان و دو نفر سرباز وظیفه به شهادت رسیدند. روانشان شاد باشد."

منبع: توپخانه در عملیات های آفندی و ویژه ، سرتیپ دوم توپخانۀ ستاد محمد نجفی‌راشد، 1397، ایران سبز، تهران

 


[1] . برای شرح عملکرد توپخانه لازم است ابتدا از وضعیت منطقه مورد تجاوز دشمن و چگونگی طرح‌ریزی عملیات آگاهی پیدا کنیم که برای روشن شدن این موارد، از کتاب «عملیات طریق‌القدس» نوشته سرتیپ2 مسعود بختیاری، تهران، ایران سبز، 1380 استفاده شده است.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده