ارتش در نگاه فرمانده معظم کل قوا
فصل دوم: مردمی بودن ارتش- 45 بخش یکم: در خدمت مردم بودن 16- دفاع از مردم و آرمانهای مردم یک تحول در ارتش تحول هدف است. هدف ارتش در آن روز عبارت از حفظ نظام فردی طاغوتی بود. این را هم در شعارهایشان و هم در تابلوها و هم در تعلیماتشان به یکدیگر تعلیم میدادند و به آن تظاهر میکردند. امروز هدف ارتش حفظ انقلاب، اسلام، ایران، ملت و دفاع از مردم و آرمانهای مردم است.

تحول ارتش این است که در آن روز، ارتش پشت‌میزنشین و اداره نشین بود؛ میدان را ندیده بود و آن‌قدری هم بوی میدان به مشامش نرسیده بود، از خود افتخار نشان نداده بود. امروز ارتش، ارتش میدان جنگ است، ارتش رزمنده و اهل کار و عمل است. دشمن را دیده و با او روبرو شده است؛ به او ضربت زده و از او ضربت‌خورده است. ارتشی دشمن‌شناس و دوست شناس، ارتشی مبارز و آماده برای دفاع از مرزهای میهن و مرزهای استقلال ملت؛ یک تحول حقیقی در ارتش به وجود آمد.

۱7- همکاری مردم، ارتش و انقلاب یک حقیقت صمیمانه

مسئله ارتش و نقش آن در جامعه کنونی مسئله‌ای بسیار مهم و قابل‌توجه است. ارتش درگذشته جدا از مردم بود و سعی شده بود تا جدا بماند. حرکت و فشارهای غیرطبیعی را بر ارتش وارد می‌کردند و به‌مجرداینکه آن بار سنگین از دوش این واحد عظیم انسانی برداشته شد، به سمت مردم آمد و به آن صمیمانه ملحق شد. همه باید بدانند که همکاری مردم، ارتش و انقلاب یک حقیقت صمیمانه است و ما این را در میدان‌هایی آزموده‌ایم که خدعه و دروغ وجود ندارد. امروز خیابان‌های ایران با خون مطهر و پاک هزاران نظامی و سرباز، افسر و درجه‌دار، مطهر و رنگین شده. رزمندگان عزیز ما در میدان‌ها آنچنان صداقت نشان دادند که هیچ استدلالی را نمی‌توان تصور کرد.

 

18- آینده درخشان‌تری در خدمت به انقلاب، اسلام و مردم: امروز ارتش ما با گستاخی کامل، با شجاعت، با اتکابه‌نفس، احساس می‌کند که می‌تواند سرپای خود بایستد؛ خود را تأمین می‌کند. امروز ارتش ما، سلاح پیچیده می‌سازد؛ سلاح استراتژیک و تعیین‌کننده را آزمایش می‌کند. ما برای ارتش جمهوری اسلامی ایران، آینده درخشان‌تری را در خدمت به انقلاب، اسلام و مردم پیش‌بینی می‌کنیم. در نظام شاهنشاهی هر کس بندوبست بیشتری داشت و به فرهنگ منحط آن رژیم علاقه بیشتری نشان می‌داد، جلوتر می‌رفت و بسیاری از افراد کارآمد و باایمان امکان ترقی نداشتند. اما امروز در ارتش جمهوری اسلامی ایران آن‌کس جلوتر است که ایمان، علاقه و همچنین کارایی و تخصصش از دیگران بیشتر باشد، و این‌یک تحول در ارتش ماست که آثار آن را هم‌اکنون در جبهه‌های نبرد و در پشت جبهه‌ها مشاهده می‌کنیم. ارتش گذشته، جنگ را در جبهه‌ها نخوانده بود و آئین فرماندهی را بر روی کاغذ یاد گرفته بود؛ اما امروز ارتش، جنگ را در میدان نبرد می‌آزماید و نظم کنونی ارتش، ناشی از احساس مسئولیت است و به برادران ارتشی می‌گویم که باید در همین حد پیش روند.

ارتش امروز در کنار ملت است و در کنار نیروی پاسداران و رزمندگان جان‌برکف بسیجی ماست که از خانه‌های خود عاشقانه بلند می‌شوند و همه باهم در مقابل دشمن بعثی هستند و این، چشم‌انداز آینده جنگ را به‌روشنی ترسیم می‌کند، و ما با اتکا به قدرت الهی و با اتکا به نیروی ایمان ملت و خود و همچنین با امید به فداکاری‌ها و تلاش‌هایصادقانه نیروهای رزمنده خود، چشم‌انداز جنگ را به‌روشنی می‌بینیم.

 

 

منبع: مجاهدت ارتش جمهوری اسلامی ایران در دفاع مقدس، حمید کریمی و فاطمه کریمی، 1396، نشر آتشبار، تهران.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده