دفاع از آبادان (16)
دفاع از آبادان در سال اول جنگ تحميلي روز بیست وپنجم مهرماه: روزهای سرنوشت ساز از سحرگاه امروز، فعالیت هوایی دشمن در خلیج فارس باز هم افزایش یافت و از جمله اهداف عمدة هوایی دشمن، تأسیسات بندر ماهشهر و مجتمع پتروشیمی بندر امام خمینی بود. در این حملات، هواپیماهای دشمن، موفق شدند خساراتی به تأسیسات بندر ماهشهر وارد سازند. در خرمشهر در حالی که برتری کامل با نیروهای دشمن بود، نبرد تن به تن ادامه یافت. تکاوران دریایی، همراه با بقیه نیروهای باقیمانده از يگانهای نزاجا، با شجاعت فوقالعادهای در کنار نیروهای سپاه و مردمی باقی مانده در خرمشهر میجنگیدند.

در آبادان، خطوط مواصلاتی درکنترل دشمن قرار داشت و آتش توپخانة خودی آن‌چنان نبود که مانع فعالیت‌های دشمن گردد.

روزهای سرنوشت ساز خرمشهر و آبادان یکی پس از دیگری سپری می‌شد و نیروهای جان برکف ایران اسلامی، فقط با نثار خون خود اجازه نمی‌دادند که موفقیت‌های پی‌درپی دشمن، ارزان نصیب وی گردد. (91)

 نیروی دریایی و ادارة دوم ستاد مشترک ارتش اعلام نمودند، آخرین خبر تا ساعت 10:40 امروز از آبادان وخرمشهر، حاکی است که کلیه‌ی راه‌های آبادان و خرمشهر در دست دشمن می‌باشد و تعداد شهدا و مجروحان زیاد و امکان تخلیه وجود ندارد، سردخانه‌ها از کار افتاده، آب و برق و دارو وجود ندارد، جمع‌آوری شهدا و مجروحان در محوطة، باز، بی‌اندازه روحیة نفرات را پایین آورده و کلیه فرماندهان نیز شهید شده‌اند و اوضاع متشنج است. (92)

هم‌چنین در ساعت 19:00، نقاط مختلف شهر و بیمارستان هلال‌احمر آبادان، زیر آتش توپخانة عراق قرار گرفت و چند اطاق بیمارستان و تعدادی ساختمان تخریب و 11 نفر شهید و 45 نفر مجروح و 8 خودرو و یک منبع آب منهدم گردید. از مأموران شهربانی، 1 نفر شهید و 16 نفر زخمي‌شدند. در اثر ادامة نبرد و اجرای آتش و بمباران دشمن در سطح شهر خرمشهر، صدها شهید پراکنده است و امکاناتی برای تخلیة آن‌ها وجود ندارد.

هم‌چنین پمپ بنزین فلکة کوه دشت خرمشهر توسط نیروهای دشمن منهدم گردیده است.

 لشكر92 زرهی اهواز، برابر اعلام سازمان هلال احمر، گزارش نمود در 24 ساعت گذشته، تلفات آبادان 216 نفر زخمی و 19 نفر شهید است که از این عده 110 نفر نظامی بوده‌اند. در اثر مقاومت سرسختانة نيروهاي ژاندارمری، سپاه پاسداران، تکاوران و نیروهای مردمی در منطقه‌ی آبادان و خرمشهر حدود 80 نفر از نیروهای دشمن به هلاکت رسیده و آن‌ها از دارخوین و آبادان و خرمشهر در حال عقب نشینی هستند.

برابر اطلاع واصله، تیپ 15 مکانیزة ارتش عراق با پشتیبانی یک گردان توپخانة صحرایی از شلمچه به منطقة بین پل نو و خرمشهر انتقال یافته و گردان 69 ضدهوایی سبک در پشتیبانی این تیپ قرار دارد. (93)

در ساعت 18:35 سریال اول گروه رزمی 153 و گردان246 تانک با قطار از مشهد به اهواز اعزام شد. در ساعت 21:40 سریال دوم گروه رزمی 153  از مشهد به اهواز اعزام گردید. (94)

نخست وزیر جمهوری اسلامی ایران، برای شرکت در جلسه شورای امنیت، امروز وارد نیویورک شد. آقای محمد علی رجایی، طی سخنرانی مفصلی، حمله سازماندهی شده عراق به خاک جمهوری اسلامی ایران را نقض حقوق انسانی خواند. کمک‌های شرق و غرب به دولت عراق را تشریح کرد و افزود که زیر چکمه‌ها و رگبارهای دشمن، نمی‌توان و نباید به آتش بس موافقت کرد. (95)

 

از یادداشت‌های روزانه آيت‌الله جمی  در 25 / 7 /59

صبح زود بعد از کسب خبر به وسیله تلفن، به ستاد عملیات مستقر در ژاندارمری می‌رفتم. معلوم شد با از خود گذشتگی دسته جمعی برادران سپاه، جنگ‌آوران و افراد ژاندارمری و نظامیان عزیز و همچنین جوانان غیور و جان برکف آبادان، نیروی دشمن عقب رانده شده؛ اما جمعی از عزیزان رزمنده ما شب گذشته جان عزیز خود را از دست داده و به مقام  شهادت نایل شده‌اند؛ که دو نفر افسر دانشکدة افسری و یک سرگرد فرماندة تانک از این جمله‌اند؛ همچنین عده‌ای از جوانان عزیز و داوطلب که سرکوبی و عقب راندن دشمن، به قیمت خون آنها تمام شد.

….نزدیکی‌های غروب، طبق عادت هر روزه، برای نماز مغرب و عشاء به مسجد رفتیم. باید بگویم که از بدو درگیری تقریباً نماز جمعه و جماعت تعطیل است. فقط احیانا شبها به مسجد می‌روم که افرادی معدود می‌آیند. ….. به 20 نفر نمی‌رسد. چون خیلی تشنه بودیم، قبل از رفتن به مسجد، برای تحصیل آب به ستاد فرماندهی رفتیم. معلوم شد کمی آب خنک دارند. هر کدام لیوانی سرکشیدیم و به مسجد رفتیم. در تمام آن ساعات، غرش توپ و شلیک خمپاره‌ها، شهر را آرام نمی‌گذارد و در طول روز، خرابی‌ها و خساراتی به شهر وارد شد. (96)

روز بیست و ششم مهرماه؛ شرایط سخت …

روز بیست و ششم مهرماه: شرایط سخت میدان نبرد و مسئله فرماندهی عملیات

تلاش فوق‌العادة عراقی‌ها برای اشغال خرمشهر و محاصرۀ کامل آبادان در روز 26 مهرماه نیز ادامه یافت. در این روز عراقیها به صورت همه جانبه به مواضع نیروهای پدافندی در خرمشهر و شمال آبادان حمله کردند. تانک‌ها و نفربرهای زرهی دشمن، خیابانهای خرمشهر را جولانگاه تاخت و تازخود قرار داده بودند. پس از آن دیوار دفاعی رزمندگان ایران اسلامی را با شهادت و یا مجروح شدن آنان می‌شکستند، قدم به قدم پیشروی مي‌كردند.

 جنگ خانه به خانه و کوچه به کوچه ادامه داشت. تحت شرایط یاد شده، مسئله فرماندهی عملیات جنوب وضعیت پیچیده و خاصی پیدا کرده بود. در واقع جانشین ریاست ستاد مشترک، فرماندهی ژاندارمری، استاندار خوزستان و شهید دکتر چمران به طور مشترک درآن حضور داشتند.

بنابراین فرمانده نیروی زمینی در این مناطق نمی‌توانست اعمال فرماندهی نماید. با این وجود مقامات یاد شده مستمراً از نیروی زمینی می‌خواستند که حداکثر مقدورات آن نیرو را به اهواز و خرمشهر و آبادان اختصاص دهد، درحالی که فرمانده نیروی زمینی نگران یکی ازحیاتی‌ترین نقاط خوزستان یعنی مسئله دزفول بود.

 شرایط سخت میدان نبرد روز به روز بر رزمندگان خرمشهر اثرات منفی می‌گذاشت. خستگی و فرسودگی بیشتر می‌شد و کنترل و فرماندهی سخت‌تر می‌گردید.

دشمن از برتری کامل خود در زمین و دریا و هوا حداکثر استفاده را مي‌کرد و نیروهای جمهوری اسلامی ایران را تحت فشار قرار داده بود.

 نیروی دریایی تلفات روز 25 مهرماه را 195 نفر اعلام و اظهار نمود که تکاوران دریایی و عناصر ژاندارمری با سلاح سبک در برابر تانک‌های دشمن مقاومت می‌کنند.

 وضعیت گسترش نیروهای دشمن در ساعت 15:45 روز 26 مهرماه بدین ترتیب بود که قسمت عمدۀ شهر خرمشهر در کنترل دشمن قرار داشت، در محور آبادان نیروهای دشمن در 2 کیلومتری سه راهی آبادان- ماهشهر مستقر بودند و سراسر کرانۀ شمال بهمن‌شیر در کنترل دشمن قرار داشت.

فشار دشمن در روز 26 مهرماه آنچنان بود که کم‌کم از نجات خرمشهر قطع امید شد و حتی خبرنگار خبرگزاری پارس به سازمان مربوطه اطلاع داد خرمشهر کاملاً سقوط کرده است. بنا به گزارش ارسالی، وی درآن روز در بیمارستان‌های منطقه، پیکر مطهر حدود 200 شهید را شخصاً مشاهده کرده بود.

 لازم به یادآوری است که در نبردهای شهری خرمشهر و آبادان نیروهای مردمی نسبتاً قابل ملاحظه‌ای وارد میدان نبرد می‌شدند، اما به‌علت عدم سازماندهی، امکان کاربرد آنان در عملیات هماهنگ وجود نداشت. به نحوی که عده‌های اعزامی هر شهر یا منطقه‌ای به طورمستقل عمل مي‌كردند.، بدین جهت عملیات ایثارگرانه این عده اثرات چندانی در عملیات هماهنگ شده نداشت. نظر به اين‌كه چگونگی ورود و خروج این عده‌ها به صحنه‌های عملیات و چگونگی عملیات آنان در اسناد و مدارک رسمی ثبت نشده است، نمی‌توان دقیقاً وضعیت آنان را تشریح کرد. (97)

قرارگاه تاکتیکی عملیات منطقة جنوب، مستند به گزارش لشكر92، وضعیت آبادان و خرمشهر را چنین گزارش نمود:

امروز در خرمشهر، درگیری شدید بود و دشمن به‌علت دادن تلفات زیاد، عقب نشینی کرد، اما مقداری از جادة کمربندی در دست دشمن باقی مانده، لیکن پل خرمشهر هنوز باز است.

آبادان از صبح زیر آتش شدید توپخانة دشمن بوده و تلفات نسبتاً زیادی به نیروهای خودی وارد شده است و نیروهای خودی با تفنگ‌های 106م‌م دشمن را 5 کیلومتر عقب راندند. (98)

در ساعت 9:35 تانک‌های دشمن مجدداً با اجرای تیراندازی شدید، وارد خرمشهر شدند که با مقاومت شدید نیروهای نظامی و مردم روبه‌رو شدند. ضمن انهدام تعدادی از تانک‌هایشان، مجبور به عقب نشینی گردیدند.

از ساعت 22:25 امروز ارتباط بی‌سیم و تله تایپ خرمشهر قطع گردید. طبق اظهار یک نفر اسیر جنگی، لشکر 9 عراق به اضافة يگان‌هایی از نیروی مخصوص، در خرمشهر مستقر هستند.

برابر اعلام ستاد عملیاتی اروند:

دشمن تمام تلاش خود را برای تصرف خرمشهر با استفاده از تانک وتوپ و نفرات پیاده به کار بسته، لیکن با مقاومت شدید نیروهای مدافع شهر مواجه و تلفات سنگینی به آنان وارد آمده است. یک چهارم شهر و قسمتی از گمرک خرمشهر در تصرف آن‌ها است.

در آبادان، با توجه به پشتیبانی آتش توپخانه، هنوز دشمن قادر به نفوذ در شهر نشده، لیکن گلوله‌باران مداوم هم‌چنان ادامه دارد و راه‌های مواصلاتی در دست دشمن است.

ستاد عملیاتی ماهشهر تشکیل شده و امید است راه تدارکاتی آبادان و خرمشهر را باز و نیروهای مدافع را از محاصره نجات دهد.

دشمن در گمرک خرمشهر، مشغول کندن سنگر و استقرار تانک‌های خود می‌باشد تا در فرصت مناسب پایگاه دریایی  و شهر را زیر آتش بگیرد.

نیروی دریایی امروز اعلام کرد، ظرف 48 ساعت اخیر 295 نفر شهید و زخمی از منطقة خرمشهر و آبادان به وسیله‌ی هواناوها به بوشهر اعزام گردیده است. (99)

از جمله اقداماتی که درمنطقه جنوب برای متوقف کردن و تثبیت دشمن در نیمة دوم مهرماه، در منطقة عمومی سوسنگرد- اهواز انجام شد، طرح ایجاد آبگرفتگی در منطقة مذکور بود …. طراح و مجری این طرح که از ماه اول جنگ به مرحله اجرا درآمد، شهید دکتر چمران بود.

با توجه به این‌که عرض نهر کرخه کور حدود 10 تا 20 متر است، لذا با انداختن لوله‌های قطور درمنطقه‌ای کم عرض و ریختن خاک بر روی لوله‌ها، در مدت نسبتاً کوتاه، یک سد تعجیلی ایجاد شد و آب کرخه کور در پشت سد تعجیلی جمع گردید. سپس با ایجاد یک آبراه در شمال سد تعجیلی، آب‌های جمع شده و ادامة جریان آب به زمین‌های پست شرق و جنوب کرخه کور سرازیرگردید. این سد تعجیلی در جنوب آبادی جریحه، احداث شد و آب وارد آبراه و مسیل جنوب آن گردید و به سمت روستای دب حردان و جنوب آن جریان یافت و منطقة وسیعی را در جنوب دب حردان تا حوالی امامزاده طاهر، واقع در 25 کیلومتری جنوب غربی اهواز را فرا گرفت. (100)

پس از آن‌كه مقدار قابل توجهی آب در شمال شرقی مواضع دشمن جمع شد و قسمتی از منطقه به صورت دریاچه‌ای درآمد، يگان‌های ارتش و گروه جنگ‌های نامنظم شیهد چمران، تلاش کردند سد خاکی دشمن را که در تمام طول جبهه، در این منطقه احداث کرده بود، بشکنند و آب را به داخل منطقة دشمن سرازیر نمایند. به این منظور، ابتدا سعی شد با گلوله باران کردن منطقه‌ای از سد خاکی دشمن، به وسیلة توپخانه 203‌م‌م، درآن شکاف ایجاد نمایند، ولی این کار عملاً نتیجه‌ای نداشت. همچنین عناصری از گروه شهید چمران، تلاش کردند با نزدیک شدن به سد خاکی و قرار دادن مواد منفجره به مقدار زیاد، سد را بشکنند که این تلاش هم با عدم موفقیت روبه‌رو شد. (100)

 

رادیو مسکو:

«محافل میلیتاریستی آمریکا قصد دارند علناً ازجنگ ایران و عراق به نفع خود استفاده کنند. واشنگتن به بهانة به خطر افتادن کشتی‌رانی آزاد در تنگة هرمز، نیروهای مسلح خود را در این منطقه متمرکز ساخته است و سعی دارد متحدان خود درناتو و هم دستان خود در خاور نزدیک، از جمله مصر را وارد ماجراجویی خویش کند. (اعزام 1400 نیروی واکنش سریع به مصر و اعزام 60 ناو جنگی به خلیج فارس، از جملة این توطئه‌هاست.» (101)

امروز یک فروند ناوچة نیروی دریایی (به نام مهران) به وسیلة ناوچه‌های موشک‌انداز عراق در حوالی خورموسی غرق گردید و برابر اطلاع، کلیة نيروهاي آن غرق شده‌اند. در ضمن، ناوچة تیران نیز مورد اصابت موشک هواپیماهای خودی قرار گرفته و غرق گردیده است. (102)

 

منبع: دفـاع از آبادان ، صادقي گويا ، نجاتعلي ، 1391، ایران سبز، تهران.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده