پیاده نظام و دفاع مقدس-15
فرآيند تهیه طرح­­های عملیاتی وظيفه ستاد مشترك ارتش تبين ماموريت، تهيه طرح­هاي عملياتي و نظارت بر اجراي آن مي باشد، ولي در جنگ تحميلي به ويژه پس از تشكيل قرارگاه كربلا (در سال دوم) و قرارگاه خاتم­الانبياء (در سال چهارم) اين وظيفه به عهده آنان واگذار و ستاد مشترك ارتش عملاً كنار گذاشته شده بود و در بیشتر موارد نظرات آن ستاد به صورت توصیه و راهنمایی­های کلی ابلاغ می­گردید.

البته در زمان ریاست شهید فلاحی با حضور ایشان در جنگ، عمدتاً جبهه مرکزی در خوزستان توسط ایشان اداره می‌شد و پس از عزل ابوالحسن بنی‌صدر، اولین رئیس جمهوری اسلامی ایران از مقام فرماندهی کل قوا، رهبر کبیر انقلاب اسلامی، امام خمینی(ره) طی حکمی به شرح زیر اختیارات فرماندهی کل قوا را به سرلشکر فلاحی تفویض کردند:

بسم الله الرحمن الرحیم

تیمسار ولی فلاحی، جانشین رئیس ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلام ایران

تا تعیین تکلیف جانشین فرماندهی نیروهای مسلح، ستاد مشترک مجاز است با استفاده از اختیارات مقام رهبری، مأموریت‌های محوله را انجام دهید.

روح‌ الله الموسوی الخمینی – 21/3/60

1. قرارگاه کربلا (مشترک ارتش و سپاه)

در جلسات مشترک، فرماندهی نزاجا و فرماندهي سپاه، نوع مأموریت و منطقه عملیات را تعیین و پس از تصویب شورای عالی دفاع به ستاد قرارگاه کربلا ابلاغ مي‌كردند. ستاد قرارگاه پس از دریافت مأموریت با استفاده از روش‌هاي علمي نسبت به تهیه طرح کلی اقدام و در جلسات مشترک مأموریت و طرح کلی به فرماندهان قرارگاه‌های تابعه ابلاغ می‌شد. عناصر ستادی قرارگاه بر فعالیت قرارگاه‌های لشکری نظارت و اطلاعات تکمیلی را به آنان ارائه می‌کردند. عناصر فرماندهی و ستاد قرارگاه کربلا با حضور در قرارگاه‌های لشکری نسبت به طرح‌های تهیه شده يگان‌ها تا رده تيپ توجیه می‌شدند.

2. قرارگاه مشترک لشکر

قرارگاه‌های لشکر متشکل از عناصر ارتش و سپاه با دریافت آخرین اطلاعات از عناصر اطلاعاتی نسبت به تهیه طرح و ابلاغ به قرارگاه‌های تیپی اقدام و ترتیب ذکرشده در قرارگاه کربلا را دنبال می‌كردند.

3. قرارگاه مشترک در سطح تيپ

هریک از قرارگاه‌های تیپی ارتش و سپاه باتوجه به مأموریت واگذاری به طور جداگانه شناسایی‌ها را معمول و به طور هماهنگ طرح‌ها را تهیه و مأموریت یگان‌های تابعه (منطقه و محورهای عملیاتی) را مشخص و به آنان ابلاغ می‌کردند. عناصر فرماندهی و ستاد قرارگاه تیپ فعالیت گردان‌های تابعه را براي تهیه طرح مانور و آتش، هدايت و با حضور در خط مقدم و دیدگاه‌های گردان از درک صحیح مأموریت و آمادگی آنان اطمینان حاصل می‌کردند. عناصر ستادی تیپ همواره در خط مقدم، بر فعالیت و چگونگی آماده شدن گروهان‌ها و حتی دسته‌های مانوری نظارت و از استقرار عناصر آتش پشتیبانی مطمئن مي‌شدند.

قرارگاه‌های تیپی پس از تکمیل طرح نسبت به تهیه طرح و ارسال به قرارگاه مشترک لشکری اقدام کرده و نظریات و نيازمندي‌هاي خود را ارسال مي‌داشتند.

فرماندهان تیپ ارتش و سپاه هرگونه اختلافی در سازمان رزم، منطقه و محور عملیات، مانور، آتش پشتیبانی و سایر پشتیبانی‌ها را با مراجعه به قرارگاه رده بالاتر برطرف می‌کردند.

4. تصویب طرح

هریک از قرارگاه‌های مشترک تیپی، لشکری پس از تکمیل طرح (با استفاده از طرح‌های هماهنگ‌شده یگان‌های تابعه) آن را به رده بالاتر ارسال و در نهایت به قرارگاه کربلا جهت بررسی نهایی و تصویب ارسال می‌داشتند. قرارگاه کربلا پس از بررسی‌های نهایی و هماهنگی‌های لازم با شورای عالی دفاع و توزیع متناسب منابع پشتیبانی رزمی و پشتیبانی خدمات رزمی نسبت به تهیه طرح مشروح و ابلاغ به قرارگاه‌های تابعه اقدام كرد.

هریک از قرارگاه‌ها تا زمان اجرای عملیات و دریافت ساعت «س» روز «ر» نسبت به جابه‌جایی‌های لازم عناصر رزمی، پشتیبانی رزمی، پشتیبانی خدمات رزمی، تشدید فعالیت شناسایی، آموزش و رفع نواقص اقدامات لازم را به عمل می‌آوردند.

 

 

منبع: پیاده نظام در دفاع مقدس، آراسته، ناصر-نیکفرد، علی، 1393، ایران سبز، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده