عملیات پدافندی اروند-70
از حوادث مهم نهم آبان، دستگیر شدن مهندس تندگویان وزیر نفت و همراهان در منطقه عملیاتی آبادان بود که در حوالی ایستگاه7، هنگام بازدید از جبهه و وضعیت تأسیسات شرکت نفت اسیر شدند. همچنین، اطلاع رسید گردان369 توپخانه در محاصره قرار گرفته است. وضعیت در محور ماهشهر در روز نهم، چنین گزارش شده است: هوانیروز از ساعت 0700 تا 1400 محور ماهشهر را شناسایی کرد. موقعیت دشمن را حدود 10 کیلومتری جاده خاکی آبادان ـ خسروآباد گزارش داد. ستاد عملیاتی اروند گزارش داد دشمن در 15 کیلومتری جاده آبادان ـ ماهشهر مشغول تحکیم مواضع است.

 

در 6 آبان، ستون عملیاتی خرمشهر به فرماندهی اروند گزارش داد که در شمال رودخانه بهمنشیر، پاتک کرد. فرماندهی اروند به تکاوران دریایی دستور داد تعداد 200 نفر تکاور به جبهه آبادان اعزام کند و ستاد مشترک پیشنهاد کرد برای جلوگیری از سقوط آبادان، یک گردان تانک، سه گردان مکانیزه و دو گردان توپخانه اضافی به این فرماندهی واگذار شود.

منطقه3 دریایی آخرین وضعیت روز ششم آبان را چنین گزارش داد: وضعیت خرمشهر تغییری نکرده، در منطقه آبادان، دشمن در حال تنگ‌تر کردن حلقه محاصره است. فرمانده هنگ ژاندارمری آبادان گزارش داد: در روز پنجم آبان، کوی مصدق، اطراف کلانتری یک، خیابان کشتارگاه، فرودگاه آبادان و انبارهای گمرک زیر آتش شدید توپخانه دشمن بوده است.

از روز هفتم آبان، خستگی و فرسودگی پرسنل رزمنده شدیدتر شد و فرماندهی اروند به یگان‌های مستقر در آبادان دستور داد هیچ‌کس حق ندارد بدون دستور منطقه را ترک نماید. فرمانده یگان تانک مستقر در منطقه، وضعیت عدم آمادگی رزمی این یگان را گزارش داد. فرمانده گارد ساحلی ژاندارمری نیز گزارش داد که تغییرات مداوم فرماندهان مسئول آبادان ـ خرمشهر، در نتیجه عملیات اثرات منفی داشته و پیشنهاد کرد یک افسر مدبر ثابت برای فرماندهی آبادان اعزام شود. در هشتم آبان، به تیپ84 دستور داده شد یک آتشبار130م‌م گروه33 توپخانه را از خرم‌آباد به ماهشهر اعزام کند. در صورتی که، این تیپ خود نیاز به آتشبار داشت. فرماندهی اروند اعلام کرد که دشمن تا سه کیلومتری شمال بهمنشیر رسیده است و راه پشتیبانی تدارکاتی زمینی قطع شده است. برای هرگونه ارتباط، از راه رودخانه بهمنشیر استفاده می‌شود، ضمناً هواناوهای نیروی دریایی فعل بودند و در این باره، فعالیت بسیار چشمگیری داشتند.

یک درجه‌دار عراقی به یگان مستقر در جنوب دارخوین پناهنده شد و اظهار کرد حداقل دو گردان زرهی و سه آتشبار ضدهوایی از کارون عبور کرده و در شرق کارون مستقر شده‌ان. یگان مستقر در شادگان گزارش داد: هلی‌کوپترهای دشمن در این منطقه فعال‌تر شده‌اند و فرمانده منطقه3 دریایی خرمشهر وضعیت را چنین گزارش نمود: در خرمشهر، تغییراتی داده نشده، در منطقه آبادان، دشمن از مقابل ایستگاه7 در امتداد جاده خاکی بهمنشیر حدود 15 کیلومتر به طرف شرق پیشروی کرده است. جزیره آبادان در محاصره کامل است. هنگ ژاندارمری بندر لنگه گزارش داد یک یگان به استعداد 142 نفر در 9 آبان، به ماهشهر اعزام خواهد شد.

 نکته قابل یادآوری این است که پس از سقوط خرمشهر، تلاش برای تقویت نیروهای شرق کارون و جلوگیری از سقوط آبادان خیلی فعال‌تر و مؤثرتر شد. نیروی زمینی و ژاندارمری و حتی نیروی هوایی تلاش خود را به طور چشمگیری افزایش دادند. وضعیت هماهنگی رزمندگان غیرنظامی نیز نسبتاً بهتر شد و با استقرار قرارگاه فرماندهی اروند در ماهشهر، سیستم کنترل و فرماندهی بهبودی نسبی پیدا کرد، ولی به حد کمال مطلوب نرسید.

حوادث مهم روز نهم آبان‌ماه خیلی زیاد بود. هنگ ژاندارمری آبادان گزارش داد عناصری از دشمن به استعداد حدود 500 نفر پیاده از بهمنشیر عبور کرده و در حوالی قریه سوامر به دروازه خسروآباد نزدیک می‌شود. اکنون در قبرستان مشغول تیراندازی هستند. جاده ساحلی زیر آتش دشمن قرار گرفته است. این عبور احتمالاً در شب قبل انجام گرفته است. این اطلاعیه از طریق نیروی زمینی نیز به قرارگاه مقدم دزفول ابلاغ شد. ستاد مشترک اعلام کرد که طبق اطلاع، نیروهای دشمن در ساعت 1030 روز نهم آبان، حدود 15 کیلومتر به سمت ماهشهر پیشروی کرد، سپس به سمت جنوب منحرف شده و به کرانه بهمنشیر رسید و از رودخانه عبور کرد، اکنون در گورستان آبادان موضع گرفته‌اند و قسمتی به طرف کوی ذوالفقاری در حرکت هستند. ستاد عملیات آبادان گزارش هنگ ژاندارمری را به فرماندهی اروند داد و اعلام نمود که به سپاه پاسداران برای متوقف کردن دشمن دستور داده شده است.

این خبر از طریق گارد ساحلی و قرارگاه اصلی ژاندارمری نیز به قرارگاه ذی‌نفع مخابره شد و ستاد اروند مراتب را به ستاد مشترک گزارش کرد. در این گزارش، چگونگی مقابله و عکس‌العمل بیان نگردیده است. ستاد مشترک نیز وضعیت را به نیروی زمینی گزارش کرد. همان‌طور که قبلاً گفته شد، نیروی زمینی در منطقه عملیاتی فرماندهی اروند از ابتدای جنگ، هیچ‌گونه اعمال فرماندهی نداشت. از حوادث مهم نهم آبان، دستگیر شدن مهندس تندگویان وزیر نفت و همراهان در منطقه عملیاتی آبادان بود که در حوالی ایستگاه7، هنگام بازدید از جبهه و وضعیت تأسیسات شرکت نفت اسیر شدند. همچنین، اطلاع رسید گردان369 توپخانه در محاصره قرار گرفته است. وضعیت در محور ماهشهر در روز نهم، چنین گزارش شده است: هوانیروز از ساعت 0700 تا 1400 محور ماهشهر را شناسایی کرد. موقعیت دشمن را حدود 10 کیلومتری جاده خاکی آبادان ـ خسروآباد گزارش داد. ستاد عملیاتی اروند گزارش داد دشمن در 15 کیلومتری جاده آبادان ـ ماهشهر مشغول تحکیم مواضع است.

منطقه3 دریایی خرمشهر گزارش داد دشمن از بهمنشیر عبور کرده و در نخلستان‌های جنوب مستقر شده است و تلاش می‌کند جاده خسروآباد را قطع نماید. فرماندهی اروند اعلام کرد، تنها راه ارتباطی جزیره آبادان راه آبی با هواناو است. نیروی زمینی اعلام کرد دشمن علاوه بر قطع جاده آسفالته آبادان ـ ماهشهر، جاده آبی را نیز قطع کرده است. طبق اطلاع، روز جاری وارد آبادان شده است. چنانچه نیروی کمکی نرسد، آبادان سقوط خواهد کرد. فرماندهی اروند اعلام کرد اشغال جاده آبادان ـ ماهشهر تأیید می‌شود و طبق اطلاع، دشمن از بهمنشیر گذشته و در امتداد رودخانه به سمت شهر آبادان حرکت می‌کند. اکنون در گورستان شمال جاده آبادان ـ خسروآباد مشغول کندن سنگر است.

ستاد مشترک به فرماندهی اروند ابلاغ کرد طبق اطلاع، وزیر نفت و همراهان حدود ساعت 1100 به وسیله نیروهای عراقی اسیر شده‌اند. فرماندهی اروند از نیروی دریایی خواست برای تخلیه مردم، مقدار بیشتری هواناو اختصاص دهد، چون در این روز، یک فروند فعال بود و کافی نبوده است. سپاه پاسداران آبادان نیز اعلام کرد که در ساعت 3 بعدازظهر نهم آبان، عناصری از دشمن از طرف بیابان‌های ذوالفقاری وارد آبادان شده‌اند. مسئله حائز اهمیت درباره عبور دشمن از بهمنشیر در روز نهم آبان این است که در مدارک عملیاتی، هیچ‌گونه عکس‌العمل نیروهای خودی و عقب راندن نیروهای متجاوز به شمال بهمنشیر ثبت نشده است. معلوم نیست چنانچه این گزارش‌ها صحت داشته باشد، به چه علتی دشمن عقب‌نشینی کرده است. در حوادث روزهای بعد نیز، که ذیلاً بیان خواهد شد، اشاره‌ای به عامل عقبل رفتن دشمن نشده است. ممکن است اطلاعات اغراق‌آمیز بوده باشد.

حوادث مهم روز دهم آبان عبارت بود از اینکه: به فرمانده دانشکده افسری ابلاغ شده دانشجویان باقیمانده را جمع‌آوری کرده و به تهران برگرداند و آموزش‌ها را اجرا نماید. 97 نفر از آنان روز دهم آبان به تهران مراجعت کردند. درباره حوادث جنوب بهمنشیر گزارش نشده است و بیشتر حوادث در محور ماهشهر و دارخوین بوده است. شناسایی‌ها نشان داده که دشمن در حدود 15 کیلومتری آبادان ـ ماهشهر موضع پدافندی گرفته است.

در این روز به اسارت افتادن وزیر نفت تأیید شد. تعداد دو قبضه خمپاره‌انداز به فرماندهی اروند تحویل گردید. مجدداً اطلاعاتی مبنی بر ادامه محاصره آبادان و پیشروی دشمن به سمت شهر آبادان منتشر گردید. هلی‌کوپترها و هواپیماهای دشمن در منطقه سرپل از یگان‌های زمینی دشمن پشتیبانی کردند. یک فروند هواپیمای دشمن سرنگون شد. اطلاع رسید که دشمن در روز نهم آبان در شمال سرپل و در جنوب سلیمانیه نیز فعال بوده و به سلیمانیه حمله کرده، ولی بر اثر مقاومت نیروهای ما عقب‌نشینی کرده است.

همان‌گونه که قبلاً بیان شد، تقویت منطقه فرماندهی اروند از اوایل آبان تشدید شد. گردان246 تانک لشکر77 پیاده و عناصر دیگر آن لشکر به منطقه اروند وارد شدند و 11 آبان گردان246 تانک در منطقه داروخوین مستقر بوده و گزارش داده دشمن در سه کیلومتری جنوب محمدیه و حوالی سلیمانیه موضع گرفته است. فرماندهی اروند اعلام کرد پشتیبانی یگان‌های مستقر در آبادان به وسیله هلی‌کوپترها و هواناوها انجام می‌شود. گردان144 پیاده گزارش داد دشمن در محور ماهشهر تا 8 کیلومتری شرق کارون عقب‌نشینی کرده است. نظر به اینکه پشتیبانی هوانیروز فرماندهی اروند از مسجد سلیمان اجرا می‌شد، فرماندهی اروند درخواست کرد یک گروه هوانیروز در ماهشهر مستقر شود تا از یگان‌های این فرماندهی پشتیبانی نماید. گروه22 توپخانه گزارش داد عناصر این گروه از روز 12 آبان در منطقه اروند زیر امر آن فرماندهی قرار می‌گیرد. فرماندهی آبادان سرهنگ شکرریز گزارش داد به نظر می‌رسد دشمن در نظر دارد حمله شدید خود را به آبادان اجرا نماید.

در 12آبان، گردان144 گزارش داد گشتی اعزامی این گردان تا 12 کیلومتری شرق کارون جلو رفته و عناصر دشمن را در سه کیلومتری خود مشاهده کرده است. قرارگاه ژاندارمری کشور از تهران به فرماندهی اروند که در منطقه بود، اطلاع داد نیروهای دشمن که در منطقه بهمنشیر از رودخانه عبور کرده بودند، با دادن تلفات سنگین، به شمال رودخانه عقب‌نشینی کرده و در یک کیلومتری شمال رودخانه موضع گرفته‌اند. همان‌طور که در حوادث روز نهم آبان بیان شد، معلوم نیست این حمله خودی چه موقع و به وسیله کدام یگان اجرا شده است و چگونه فرماندهی اروند که در چندین کیلومتری محل مستقر بوده از جریان اطلاع نداشت، ولی قرارگاه ژاندارمری کشور در جریان دقیق وضعیت بود.

در روز 12 آبان، اطلاع رسید که عناصری از دشمن، از شرق کارون در منطقه آبادان عقب‌‌نشینی کرد و به سمت خرمشهر حرکت کردند. البته این‌گونه اطلاعت خیلی قابل اعتماد نبود، زیرا چه بسا عناصر تدارکاتی دشمن حرکاتی انجام می‌دادند، یا تعویض در جریان بوده است. چنانکه در همان روز، فرماندهی اروند نیروهای دشمن را چنین برآورد کرد که تیپ6 و 26 زرهی دشمن با عناصر تقویت‌شده در منطقه سرپل مستقر است و تلاش خواهد کرد محاصره آبادان را تکمیل نماید.

در روز 12 مهر، یگان‌های تقویتی بیشتری برای فرماندهی اروند رسید. فرماندار ماهشهر اعلام کرد 1700 نفر پاسدار، مسلح به جنگ‌افزار سبک و سنگین آماده حرکت به آبادان است. نیروی زمینی ابلاغ کرد دو گردان پیاده دیگر از عناصر لشکر77 آماده است تقریباً به ماهشهر ترابری گردد. در روز 12 مهر، فرماندهی اروند درخواست یک آتشبار175م‌م کرد. فعالیت دشمن در جنوب بهمنشیر به عللی ملغی گردید و در شمال بهمنشیر، دشمن فعال بود. برای تقویت نیروهای مدافع جزیره مینو، حجةالاسلام خامنه‌ای تعداد 500 نفر از افراد بسیج را در تهران آماده کرد و سرهنگ فروزان اعلام کرد قریباً اعزام خواهند شد. در این روز، 200 نفر از افراد بسیج برای تقویت منطقه ماهشهر به سرپرستی برادر محمدتقی کاستی اعزام شد. در این روز، برادر رحیم صفوی به عنوان فرمانده سپاه پاسداران خوزستان تعیین شد.

در 14 آبان، در منطقه شمال آبادان حادثه مهمی رخ نداد. در جنوب دارخوین، فعالیت دشمن برای پیشروی به سمت شمال (اهواز) آغاز شد. برادر رحیم صفوی گزارش داد که از ساعت 2230 دیشب، حرکات دشمن در جنوب دارخوین آغاز شده است. در روزهای 15، 16 و 17 آبان، فشار دشمن در منطقه دارخوین اعمال شد.

در روز 17 آبان، فشار دشمن در دارخوین شدیدتر شد. فرماندهی اروند به گردان144 پیاده دستور داد یک گروهان به سرپرستی فرماندهی گردان به منطقه دارخوین اعزام شود. در ساعت 1430، یک گروهان تانک دشمن به دارخوین حمله کرد، ولی با دادن تلفات سنگین عقب‌نشینی نمود.

هلی‌کوپترهای خودی از مدافعین پشتیبانی می‌کردند و رزمندگان پاسدار دلیرانه از مواضع خود دفاع نمودند و تلاش سه‌روزه دشمن را با شکست مواجه ساختند. دشمن موفق نشد هیچ‌گونه پیشروی در این محور داشته باشد و به مواضع قبلی خود عقب‌نشینی کرد.

در روز 18 آبان، گزارش عدم موفقیت دشمن در منطقه دارخوین به فرماندهی اروند رسید. همچنین در 18 آبان، گزارش رسید آب مشروب بندر ماهشهر که از رودخانه کارون در منطقه دارخوین تأمین می‌گردید، قطع شده است. فرماندهی ژاندارمری شادگان گزارش کرد که در پاسگاه‌های دارخوین، سلیمانیه، محمدیه و انرژی اتمی سپاه پاسداران مستقر شده‌اند و یک یگان از لشکر77 پیاده نیز در انرژی اتمی مستقر گردیده است. توپخانه 105م‌م در دارخوین و توپخانه 120م‌م در چهار کیلومتری پاسگاه دارخوین موضع گرفته است. در این روز، مجدداً گزارشی از حرکت دشمن به سمت دارخوین ارسال و درخواست هلی‌کوپتر گردید، ولی با عکس‌العمل نیروهای ما مواجه شد.

 

منبع: عملیات پدافندی اروند، سید یعقوب حسینی،1397، ایران سبز، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده