دفاع از آبادان (10)
دفاع از آبادان در سال اول جنگ تحميلي روز یازدهم مهرماه: نسبتا آرام روز 11 مهرماه منطقة نبرد نسبتاً آرام بود، البته تبادل آتش طبق معمول وجود داشت، ولی آرامش نسبی جبهه این تصور را به وجود آورد که نیروهای متجاوز عراق شب قبل به مواضع مناسبی عقب نشینی کرده و مشغول تجدید سازمان شده­اند.

لازم به ذکر است که شب قبل نیروهای دشمن تا نزدیکی میدان زندان خرمشهر پیشروی کرد، اما با مقاومت مردم و سپاه پاسداران و تکاوران دریایی مواجه شده و به شمال ایستگاه راه آهن عقب نشینی کرده بودند. در این درگیری دو نفر افسر پلیس و 15 نفر گارد گمرک و تعدادی از مردم شهر شهید شدند.

تکاوران دریایی توانسته بودند دشمن را به 6 کیلومتری شمالغرب خرمشهر عقب رانده و 2 دستگاه تانک را به غنیمت گرفته و 4 نفر از افراد دشمن را اسیر نمایند. (35)

نیروی هوایی در روز 11 مهرماه، ماموریت­های کلی زیر را انجام داده است:

«پاسور هوایی، 55 سورتی؛ پشتیبانی نزدیک هوایی، 22 سورتی؛ سرنگونی 3 فروند هواپیمای متجاوز عراقی» (36)

 

روز دوازدهم مهرماه: نسبتاً آرام

در این روز منطقه نبرد نسبتاً آرام بود و قرائن حاکی از آن بود که دشمن مشغول تجدید سازمان است.

در پایان این روز نبرد نامنظم بین تکاوران نیروی دریایی با نیروهای متجاوز در نخلستان‌های غرب خرمشهر تا پل نو جریان یافت.

در این روز، کادر فرماندهی بعد از 12 روز به طور اصولی تغییر یافت و بنا به دستور ستاد مشترک ارتش، یک فرماندهی مشترک در خرمشهر تشکیل شد.

در روز 12 مهرماه، چند فروند هواپیمای عراقی به خارک و بوشهر حمله کردند، ولی موفق به وارد کردن خساراتی نشدند. بر اثر آتش پدافند هوایی خودی، منطقه را ترک کردند.

براساس اطلاعات دریافت شده از یک اسیر عراقی، وضعیت نیروهای متجاوز درآن موقع چنین بوده است:

– تیپ 6 زرهي لشکر 3 با 3 گردان تانک و یک گردان توپخانه 130 م‌م در خرمشهر

– تیپ 49 پیاده در خرمشهر

– تیپ 33 نیروی مخصوص با 3 گردان در پادگان دژ و ابوالخصیب

– عناصری از تیپ 26 لشکر 5 در تقویت تیپ 6 زرهي

به اظهار اسیر دستگیر شده، در نبردهای شب دهم مهرماه، ضربات سنگینی به نیروهای عراقی در خرمشهر وارد شده بود.

 

روز سیزدهم مهرماه: ادامه نبرد و اجرای آتش

رئیس جمهوري عراق در اول اکتبر (9 مهرماه) پیشنهاد آتش بس داد! در این پیشنهاد كه يك نوع تاكتيك دشمن بود، شروع آتش‌بس و اجرای کامل آن از 5 تا 8 اکتبر (13 تا 16 مهرماه) پیشنهاد گردید.  درنتیجه این پیشنهاد، فعالیت نیروهای عراقی از دهم مهرماه به طور محسوس کمتر شد.

در 13 مهرماه که بنا به پیشنهاد عراق اولین روز آغاز آتش بس بود، در ساعات اول، به طور نسبی فعالیت نیروهای عراق کمتر بود.

طبیعی بود که جمهوری اسلامی ایران با وجود اشغال قریب 15 هزار کیلومتر مربع از خاک خود توسط نیروهای متجاوز عراقی چنین آتش بسی را نمی­پذیرفت. به همین علت اقدام یک جانبه عراق چندان به طول نینجامید و از حدود ساعت 12:00 آتش بس اعلام شده عراق شکسته شد و هواپیماهای عراقی تجاوزات خود را به شهرهای ایران از جمله: بوشهر، باختران، تبریز و تهران آغاز کردند و نیروهای دوطرف مجدداً درگیر نبرد شدند.

در اثر تیراندازی پراکندة توپخانة دشمن به مناطق مسکونی و تأسیسات اقتصادی در روزهای 12 و 13 مهر جمعاً 26 نفر شهید و 120 نفر مجروح گردیدند. (37)

نخست وزیر اسرائیل اظهارداشت:

«صدام دربارة قدرت ارتش ایران دچار اشتباه شد. او فکر مي‌كرد با یک حملة برق آسا می­تواند ارتش ایران را درهم شکند؛ در حالی که اصلاً چنین امکانی وجود نداشت. نیروهای عراقی در ایران با شکست روبه‌رو شده­اند و نیروی هوایی ایران ثابت کرد که قوی­تر از آن است که حتی غرب تصور مي‌كرد. اسرائیل از بروز جنگ بین دو کشوری که از ما تنفر دارند، خوشحال نیست. عراقی­ها مهاجم محسوب می­شوند، زیرا آن‌ها آغازگر جنگ بوده­اند و اکنون با شکستی بزرگ مواجه شده­اند. (38)

رادیو باکو: «آمریکا از تلاش برای وارد کردن اعضای ناتو درجنگ ایران و عراق دست بر نمی­دارد و منظورش آن است که به مداخلة خود جنبة بین‌المللی بدهد. برای رسیدن به این هدف شایع می­کند که تنگة هرمز در معرض خطر است و برای تأمین کشتیرانی آزاد باید یک ناوگان بین‌المللی تشکیل گردد. حال آن كه همه می­دانند در حال حاضر عبور کشتی­ها را چیزی تهدید نمی­کند. ایجاد ناوگان بین‌المللی برای خطری که اصلاً وجود ندارد، عمل خطرناکی است که باید از آن پرهیز کرد.» (39)

خبرگزاری آسوشیتد پرس:

«دولت­های غربی که در آغاز جنگ عراق علیه ایران، دربارة بقای جمهوری اسلامی ایران شک کرده بودند، اکنون در پایان دومین هفتة جنگ و توقف پیشرفت­های ظاهری عراق و استراتژی و قضاوت­های غلط خود، باقی ماندن صدام را مورد تردید قرار می­دهند. به نظر می­رسد جنگ در یک جبهه­ی 400 کیلومتری به بن بست کشیده شده و تلاش عراق برای تصرف خوزستان متوقف شده است. از لحاظ استراتژی، صدام ظاهراً ادعای خود را مبنی بر نابود کردن نیروی هوایی ایران باورکرده بود. درحالی که فانتوم­های اف- 4 ایران روزانه با 150 پرواز به اهداف داخل عراق حمله می­کنند.»

 

واشنگتن پست:

«فرماندهان عالی‌رتبة عراقی که رهبری هجوم به خرمشهر را به عهده دارند و در فاصلة چند مایلی ساحل چپ رودخانه در یک موضع زمینی مستقر شده­اند، در عین عصبانیت از قاطعیت و سرسختی مدافعان ایرانی که دست به مقاومت شدیدی زده­اند، صحبت می­کنند. آنان می­گویند: نیروی هوایی ایران نقش بسیار مؤثری علیه آنها ایفا کرده است. (این فرمان رهبر انقلاب بوده است.)

دست زدن صدام به جنگ علیه ایران یک قمار خطرناک بود. وی با توجه به تصفیه­های مداوم نیروهای مسلح ایران که آن را ازکار انداخته- مطمئن بود پیروزی سریع و آسانی به دست خواهد آورد، ولی 13 روز بعد از آغاز جنگ هنوز عراق برای تسخیر بندر خرمشهر می­جنگد.» (40)

 

 

 

منبع: دفـاع از آبادان ، صادقي گويا ، نجاتعلي ، 1391، ایران سبز، تهران.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده