دفاع از آبادان در سال اول جنگ تحميلي روز ششم مهرماه: ادامة گلوله باران خرمشهر و آبادان ظاهراً روز ششم مهرماه، دشمن برای تصرف خرمشهر، آبادان، اهواز و سوسنگرد تجدید سازمان کرد، زیرا در جبهه­ها فعالیت­های کمتری انجام گرفت، اما گلولهباران خرمشهر و آبادان در شب و روز، همچنان به استثنای قبل از ظهر، ادامه داشت. در نزدیکی­های نیمه شب هواپیماهای دشمن آبادان را بمباران کردند. مخازن و لوله­های نفت منفجر شدند.

یگان هوانیروز نیز در روزهای اول جنگ در منطقه درگیری در کرمانشاه و بخشی از جبهه­های خوزستان فعال بود و خدمت شایان توجهی در از بین بردن تانک‌ها و نیروهای دشمن با بالگردهای کبرا و جابه‌جایی نفرات و مجروحان با سایر بالگردهای موجود انجام داد، اما در این منطقه گزارشی از فعالیت این یگان تا این زمان دریافت نشده است و یا آن که فعالیت آن مورد توجه قرار نگرفته و در گزارش‌ها نیامده است.

در آن روزهای سخت آغاز جنگ شهرهای مهم سوسنگرد، اهواز، اندیمشک و دزفول نیز در معرض تهدید جدی قرار داشتند. با سقوط شهر اهواز، خرمشهر و آبادان نیز سقوط مي‌كرد. تقدم نجات، شهر اهواز بود، تقدم نجات اهواز نیز به نجات اندیمشک و دزفول و کرانة شرقی رودخانه کرخه بستگی داشت. در نتیجه اداره کنندگان صحنه­های نبرد این تقدم­ها را درنظر داشتند و اگر چنین نمي‌كردند، بخش اعظم خوزستان سقوط مي‌كرد که عقب راندن نیروهای متجاوز را درآینده بسیار مشکل­تر می­نمود.

از روز ششم مهرماه خطر عبور نیروهای دشمن از رودخانة کارون و قطع جاده، اهواز به آبادان احساس شد. در ساعت 5/16 هواپیماهای عراقی پاسگاه دارخوین را بمباران کردند. با توجه به کمبودها، هیچ‌گونه اقدام بازدارنده­ای برای دفاع ازکرانه شرق کارون عملی نبود و یگانی برای پوشش کرانه کارون اعزام نگردید. در نتیجه شب 19 به 20 مهرماه در نقطه­ای به نام مارد در 20 کیلومتری شمال آبادان دشمن از کارون گذشت و با اسیر گرفتن مردمی که در جاده در حرکت بودند، چگونگی عبور دشمن از کارون آشکار شد.

در این روز در منطقة بوشهر و جزیرة خارک، توسط هواپیماهای اف- 14 نیروی هوایی، 3 فروند از هواپیماهای عراق سرنگون شدند و یک فروند نیز توسط ناو میلانیان نیروی دریایی سقوط نمود. دشمن در این روز، در سایر جبهه­های نبرد به تهاجم و تجاوز خود ادامه داد و به سوسنگرد، اهواز، غرب رودخانة کرخه در مسیر دزفول و اندیمشک، شوش، پادگان حمید، تپه­های الله اکبر نزدیک­تر شد. در این مناطق، نیروهای مدافع که بسیار کمتر از نیروهای مهاجم بودند، توانسته بودند در این چند روز همچنان دشمن را درگیر نموده و با تحمل تلفات زیاد، سبب ناکامی و تأخیر در پیشروی وی در نزدیک­تر شدن به هدف­های تعیین شده گردند. با سقوط هر خط یا موضع دفاعی، خط یا موضع دفاعی دیگری انتخاب و درگیری ادامه می­یافت.

دراین روز قطعنامه شماره 479 شورای امنیت دربارة جنگ عراق و ایران به تصویب رسید و از طرفین خواست، اختلافات خود را از راه‌های مسالمت آمیز حل نمایند. (25)

روزهفتم مهرماه؛ تلاش برای تصرف اهواز، خرمشهر …

روز هفتم مهرماه: تلاش برای تصرف اهواز، خرمشهر و آبادان، صدور قطعنامه 479 شورای امنیت:

در این روز حملة هوایی به جزیرة خارک، مانند روزهای قبلی چند بار انجام گرفت. به نظر می‌رسد در این روز، دشمن تلاش اصلی خود را به سمت اهواز هدایت نمود تا با سقوط اهواز، سقوط خرمشهر و آبادان نیز آسان‌تر شود. هر چند دشمن به اهداف مهم دست نیافته بود، اما منطقه وسیعی از خاک ایران را در حدود 15 هزار کیلومتر مربع اشغال نموده بود.

 در پایان روز ششم مهرماه، صدام حسین اعلام کرد که عراق به اهداف نظامی خود دست یافته و آماده است در صورتی که ایران شرایط عراق را قبول کند، ترک مخاصمه نماید. عراق از تمام میانجی‌گری­ها و وساطت­ها نیز برای برقراری صلح استقبال می­کند. به نظر می­رسد در این مرحله، دشمن از ادامه جنگ نظامی دلسرد شده و تصمیم گرفته بود جنگ سیاسی راه اندازد.

در روز هفتم مهرماه، سوسنگرد به اشغال کامل دشمن درآمد.

ساعت 13:00 روز هفتم، نیروی هوایی دشمن به نیروگاه اتمی بوشهر حمله نمود، اما آسیبی وارد نشد.

در ساعات اولیه شب  آتشباری محدود به آبادان توسط دشمن اجرا شد. با این‌حال آرامش نسبی در جبهه­های جنوب و غرب محسوس بود.

از روز سوم جنگ، سازمان­­های بین­المللی و شخصیت­های سیاسی تعدادی از کشورهای جهان برای برقراری آتش بس فعالیت خود را آغاز کردند.

در روز ششم مهرماه شورای امنیت سازمان ملل بدون حضور نمایندة ایران تشکیل جلسه داد و با صدور قطعنامة 479 خواستار توقف جنگ و حل اختلاف از طریق مذاکره شد. عراق که قسمتی از خاک کشور جمهوری اسلامی ایران را به اشغال درآورده بود، آن را پذیرفت، اما مقامات ایرانی اعلام داشتند تا یک سرباز عراقی در خاک ایران اسلامی است، مذاکره انجام نمی­گیرد. در آن شرایط قبول مذاکره به مفهوم قبول شرایط اعلام شدۀ صدام بود که برای ایران غیر قابل قبول بود. (26)

در مصاحبه­ای، سرهنگ فکوری، وزیر دفاع و فرماندة نیروی هوایی ارتش گفت:

«رزمندگان نیروی هوایی ایران توانسته­اند صنایع نفت عراق را تقریباً فلج کنند و صدور نفت این کشور را قطع نمایند. نیروی هوایی توانسته تاکنون نزدیک به 90 فروند از جنگنده­های عراقی را سرنگون کند.» (27)

 

در روز 7 مهر، اطلاعیه شماره 93 ستاد مشترک ارتش همراه با چند اطلاعیه دیگر صادرشد: «به دنبال تجاوز میگ­های عراقی، در ساعت 23 شب گذشته، 3 میگ عراقی که قصد حمله به بوشهر را داشتند، توسط نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران سرنگون شدند. هم‌چنین امروز سه میگ از آسمان آبادان به سوی بوشهر در پرواز بودند که رزمندگان نیروی هوایی هر سه را سرنگون ساختند. » (28)

 

 

منبع: دفـاع از آبادان ، صادقي گويا ، نجاتعلي ، 1391، ایران سبز، تهران.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده