یاد ایام (18)
پدافند هوایی ناهمطراز امیر غلامی در نگاه همرزمان روایت سرتیپ دوم بازنشسته مسعود بختیاری[1] ایشان [امیر سرتیپ غلامی] یکی از کارشناسان و برجستگان امر پدافند هوایی بودند و هستند. صاحب نظر و بویژه از نظر تکنیکی بسیار مسلط هستند. در دوران جنگ هشت ساله با عراق، بویژه در خارک نقش تعیینکننده داشتند.

به یاد دارم چند سال قبل در همایشی در شرکت نفت حضور داشتم. مهندس ضیغمی در آنجا از سرگردی تعریف کردند که در امر پدافند هوایی خارک بسیار تلاش کردند. این سرگرد همان امیر غلامی بود. من افتخار آشنایی با ایشان را دارم. می‌توانم بگویم که ایشان از معدود افرادی است که در امر پدافند هوایی صاحب نظر و مسلط است.

 

روایت سرتیپ دوم بازنشسته عباس نور محمد

سال‌ها است که افتخار دارم دوست و همکار نظامی برجسته و رزمنده خستگی ناپذیر، امیر سرتیپ علی غلامی (براتعلی غلامی) هستم.

افتخار آشنایی با امیر غلامی به سال 1353 که ایشان با درجه ستوان دومی به عنوان فرمانده آتشبار اورلیکن در گروه پدافند زمین به هوا (گروه رزمی) مشغول خدمت بوده و اینجانب مسئولیت گروه مذکور را به عهده داشتم، برمیگردد.

در مورد روش کار امیر غلامی باید بگویم که شروع کار روزانه ایشان با برنامه منظم و در نظر گرفتن مقررات دقیق بوده و با صبر و بردباری کامل و در تمام مدت مخلصانه و بی‌ریا و نمونه‌وار، امور محوله را به انجام می‌رساند و پس از پایان کار روزانه ـ که به طور مسلم همراه با خستگی کاری بود ـ همیشه با چهره گشاده و خنده‌رو برخورد می‌کرد و برای اینجانب یک الگوی مثبت تمام عیار بود.

امیر غلامی از زمان ورود به نظامیگری از سال 1348 تاکنون که 48 سال می‌گذرد، با یک روش مثبت و دقیق، با برنامه و توجه خاص به رعایت سلسله مراتب فرماندهی و در نتیجه با برد کار قوی و قابل نگرش و علاقه خاص که مورد توجه فرماندهان بالا دست و آموزش‌پذیری همکاران زیردست می‌باشد، قرار گرفته است.

به عنوان مثال، زمانی که ایشان فرماندهی گروه پدافند هوایی خارک را به عهده داشته و در طول جنگ تحمیلی عراق علیه ایران و بمباران هوایی جزیره خارک از سوی دشمن بعثی، بویژه با خطر جانی بسیار زیاد، به بالای نقطه مرتفع در منطقه از جزیره خارک که بمباران هوایی می‌شد، رفته تا هم بتواند موقعیت هواپیماهای دشمن را بهتر به کارکنان مستقر در پای جنگ افزارهای پدافندی گزارش داده و هم آنان را تشویق کند، تا در طول بمباران هوایی در پای جنگ‌افزارهای خود باقی‌مانده و به دفاع از منطقه خارک و شخصیت حقوقی کشور بپردازند.

امیر غلامی  با قدرت تمام و رعایت کلیه موازین نظامی، در یک زمان مسئولیت چندین شغل مهم را بر عهده داشته و به خوبی اداره کرده است. برای مثال در یک زمان، فرماندهی پدافند هوایی نهاجا، معاونت هماهنگ کننده فرماندهی نهاجا و جانشین قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الأنبیاء(ص) را بر عهده داشته است، که نشان دهنده توانایی بالای وی است.

روایت سرتیپ دوم بازنشسته شوقی[2]

خاطره اول:

اولین باری که من با تیمسار غلامی مواجه شدم، در نیمه اول سال67 پنجشنبه حدود ساعت 1100 بود. در معیت شهید ستاری، بدون اطلاع قبلی تشریف آوردند دانشگاه؛ خیلی جوان بودند و درجه سرتیپ دومی داشتند ـ به طور معمول شهید ستاری بزرگوار همیشه سرزده تشریف می‌آوردند دانشگاه هوایی ـ شاید برای آشنایی تیمسار غلامی با آغاز فعالیت   بنیان‌گذاری و محیط دانشگاه هوایی بود. چون در سال 66-67 هنوز دانشگاه هوایی شکل کامل نگرفته بود و یک سوم محیط پادگان مهرآباد جنوبی در اختیار پروژه دانشگاه بود، بقیه کمپ اسراء عراقی، مرکز آموزش پدافند و مرکز آموزش نگهداری هواپیما وابسته به فرماندهی آموزش‌های هوایی بود.

 در آن دیدار، تیمسار غلامی فقط یک شنونده بود و شاهد مذاکرات و مباحثات اینجانب با شهید ستاری بودند. ولی تبسم خوشحالی از ایجاد دانشگاه را در چهره تیمسار غلامی حس می‌کردم و خبر نداشتم که در ذهن شهید ستاری چه می‌گذرد و بعدها متوجه شدم به چه دلیلی تیمسار غلامی همراه ایشان حضورداشت. انتقال مرکز آموزش پدافند به سمنان، انتقال مرکز آموزش نگهداری به فرماندهی آموزش‌های هوایی، ایجاد دانشکده فرماندهی و کنترل و… برخاسته از تجربیات حاصله از جنگ تحمیلی.

از سِمَتی که شهید ستاری بزرگوار در نظر داشته تیمسار غلامی را بگمارد، خبر نداشتیم، ولی بعدها که تیمسار غلامی به سِمَت فرماندهی لجستیکی منصوب شدند، پیش خودم گفتم بی‌دلیل نبود که شهید ستاری ایشان را با خودش به دانشگاه آورد، زیرا می‌خواست عظمت کار را از نزدیک ملاحظه نماید و در آتی از طرح‌های دانشگاه هوایی حمایت و پشتیبانی نماید.

این انتصاب برای دانشگاه هوایی بسیار خوب بود و شهادت می‌دهم تیمسار غلامی بدون برو برگرد، تمام قد و شش‌دانگ از آنچه که در توان داشت، در مورد پشتیبانی لجستیکی دانشگاه و تجهیز آزمایشگاه‌ها و خرید در مورد نیازمندی‌های پروژه دانشگاه دریغ نورزید.

در خرداد 73، مراسم فارغ‌التحصیلی در حضور فرماندهی معظم کل قوا بود و ما نمایشگاهی را در کنار زمین چمن برپا کرده بودیم که توانمندی‌های نهاجا در بُعد فنی مهندسی به نمایش گذاشته شده بود، که بخش اعظمی از آن، دستاوردهای فرماندهی لجستیک بود و یکی هم پروژه ساخت یک خودرو بود که در فرماندهی لجستیک آغاز شده بود و این خودرو را ایشان آورده بود در نمایشگاه ارائه دهد و ایشان عجیب به این خودرو کوچک عشق می‌ورزید و برای استقرار آن یک روز جمعه صبح خودشان شخصاً آمدند دانشگاه تا این خودرو را در محل نمایشگاه در دانشگاه مستقر کنند.

زمانی که تیمسار ستاری به درجه شهادت نائل شدند، ایشان در فرماندهی لجستیک حضور داشتند و از دانشگاه خواستند آنچه که در فکر شهید ستاری می‌گذشت، برای توسعه دانشگاه مکتوب برای ایشان ارسال نمایم. چون ایشان درصدد تهیه مجلدی بودند که افکار توسعه نهاجا را به صورت مکتوب برای مسئولان بالادستی از طریق آقای دکتر روحانی که آن زمان در سِمتی بودند که تیمسار غلامی با یک کارگروهی با ایشان در مورد پدافند کل کشور کار می‌کردند، برسانند. تعصب ایشان را به پیاده‌سازی تفکرات شهید بزرگوار ستاری کاملاً حس می‌کردم.

 

خاطره دوم:

زمانی بود که تیمسار غلامی عهده‌دار فرماندهی پدافند شدند، به شدت به دنبال فارغ‌التحصیلان مهندسی برق، کنترل، مخابرات و رایانه از دانشگاه هوایی بودند و از بنده خواستند بهترین‌ها را حضورشان معرفی کنم، تا در پروژه رادار ملی مشغول کار نماید، زیرا پروژه اوج نهاجا در زمانی که تیمسار غلامی در فرماندهی لجستیک بودند، رشد کامل کرد و می‌خواست همین روند مبارک را در پروژه رادار ملی نیز پیاده نماید. روزی دو نفر از استادان گروه مخابرات دانشگاه خواجه نصیر را برده بودم، تا از ایشان در مورد موجبرهای[3] رادار ملی کمک بگیرد. وقتی با هم خلوت کردیم، به قدری از ستوان شمخالی آن زمان و امیر شمخالی[4] فعلی راضی بود که حد نداشت و فرمودند: «دستت درد نکند. عجب بچه‌هایی تربیت کردید. اینها آینده نیروی هوایی هستند.»

ناگفته نماند در حاشیه مراسم ختم تیمسار حمید اردستانی[5] در مسجد ولنجک حضور داشتم، با تیمسار غلامی مواجه شدم و ایشان خصوصی فرمودند: «از اینکه امیر فرزاد اسماعیلی جناب شمخالی را به سمت رئیس جهاد منصوب کرده فوق‌العاده راضی‌ام. انتصاب بسیار بجایی بود.»

 

منبع: یاد ایّام ، فهیمه کرمی، رضا جهانفر ، 1398، ایران سبز، تهران

 


[1]. از اساتید دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش و از طراحان عملیات بیت‌المقدس، که سال‌ها بعد مفتخر به دریافت نشان فتح شد. امیر بختیاری از جمله پژوهشگران نظامی نیز محسوب می‌شود که چندین جلد کتاب در خصوص دفاع مقدس به رشته تحریر درآورند.

[2]. فرمانده اسبق دانشگاه هوایی شهید ستاری نهاجا

[3]. Wave Guide

[4]. رئیس فعلی اداره تحقیقات و جهاد خودکفایی اجا

[5]. از پیشکسوتان پدافند هوایی در سال‌های دفاع مقدس

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده