پژواکی از خاطره ها (53)
ستوان سيد علي هاشمي در شهريور ماه سال 1336 در شهرستان اصفهان متولد شد. تحصيلات ابتدايي را در شهرستان مشهد به پايان رسانيد و در سال 1355 با توجه به علاقه اي که نسبت به حرفه نظامي گري داشت وارد آموزشگاه گروهباني شد و در سال 1356 با درجه گروهبانسومي آماده خدمت گرديد. مشاغلي که در طول جنگ به عهده داشت عبارتند از: خدمه موشک تاو، فرمانده دسته خمپاره انداز 120م م و 107م م. در سال 86 پس از 30 سال خدمت به افتخار بازنشستگی نائل آمد.وي در تاريخ 20/4/74 به درجه ستوانسومي مفتخر گردید.

ضمناً در طول جنگ به دلیل رشادت و انهدام چهار فروند هلی کوپتر به دریافت یک درجه تشویقی مفتخر گردید. وی در حال حاضر با توجه به علاقه ای که نسبت به مسايل فرهنگي و هنري دارد در قسمت فرهنگي سازمان عقيدتي سياسي لشکر، مشغول فعالیت است.

هلي کوپتر هدف موشک تاو

خاطره اي از:

ستوان هاشمي خدمه موشک تاو در گردان 148 پياده لشكر77 با درجه گروهباني در عمليات ثامن‌الائمه(ع)

 

روز پنجم مهر ماه سال 1360، جنگ مغلوبه بود و منطقه عمل را دود و آتش و باروت و خون رنگين کرده بود. ناگهان فرمانده گردان، سرگرد رنجبر، در اطراف موضع من آمده و مرا صدا زد. پس از حضور دستور داد سريعاً به منطقه ديگري از گردان که مورد پاتک دشمن واقع شده، حرکت و تا حضور هلي کوپترهاي خودي، نسبت به مقابله با تانک هاي دشمن اقدام نمايم.

موشک تاو را برداشته و به آنجا رفتم. آنجا روي سکو تعدادي تانک را مشاهده کردم، دو دستگاه از تانک هاي عراقي را با موشک مورد هدف قرار دادم، گلوله سوم را که گذاشتم و آمدم که يکي ديگر از تانک ها را بزنم، صداي هلي کوپتر دشمن آمد که اين صدا ناخودآگاه توجه مرا جلب کرد. سر دوربين موشک را به طرف هلي کوپتر گرفتم[1]. هلي کوپتر درست روبروي من که قرار گرفت، شليک کردم و گلوله من در حال هدايت بود که هلي کوپتر دقيقاً روبروي من قرار گرفت، يعني روبروي من ايستاد، من متوجه شدم که او مي خواهد يا شناسايي کند، يا شليک. البته گلوله من مسير را طي کرده بود، از داخل دوربين داشتم گلوله را هدايت مي کردم که از سمت راست هلي‌کوپتر يک موشک به طرف من پرتاب شد. هر لحظه ممکن بود که اين موشک به من بخورد. ديگر خواست خدا بود که ايستادم و موشک را هدايت کردم و قبل از اينکه موشک به خودروي من اصابت کند، گلوله من دقيقاً به نوک دماغه هلي کوپتر که مرکز (+) را قرارداده بودم اصابت کرد و هلي کوپتر منهدم شد. موشکي که هلي کوپتر براي من رها کرده بود در حدود هفتاد الي هشتاد متر جلوي خاکريز زمين خورد.

عكس در سال 1382 در بازديد راهيان نور در منطقه آبادان گرفته شده است.

منبع: پژواکی از خاطره ها، روح‌الله سُروري ، 1387، ایران سبز، تهران
 

[1] موشک تاو از زماني که تيراندازي مي شود تا زماني که گلوله به هدف  بخورد توسط خود تيرانداز هدايت مي شود

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده