یاد ایام (15)
یادی از یاران همرزم در خصوص شهید ستاری باید بگویم که ایشان انسان بزرگی بودند. قبل از ستاری نیروی هوایی ما آسیبهای زیادی دیده بود. در طول چند سالی که ستاری فرمانده نیروی هوایی بود، نیرو [هوایی] بازسازی شد... مهمترین و سنگینترین کاری که شهید ستاری در نیروی هوایی انجام داد، ایجاد حس خودباوری در بین کارکنان نیروی هوایی1 است.

هر کدام از کارکنان پدافند هوایی در سال‌های دفاع مقدس مثل یک قهرمان بودند. این پدافندی‌ها مثل دریا هستند. مرحوم سرهنگ سینکی زحمات زیادی برای امنیت این کشور متحمل شد. سینکی را فراموش نکنید. آدم عجیب و غریبی بود. رتبه اول کنکور سراسری بود. آدم پرتلاش و سختگیری بود. سینکی را از زمانی که در بندرعباس خدمت می‌کردم، می‌شناختم. آن زمان سینکی در جاسک خدمت می‌کرد. هر از گاهی برای سرکشی به ما به بندرعباس می‌آمد. همان موقع فهمیدم که افسر باسوادی است. در مورد مسائلی که صحبت می‌کرد، اطلاعات بالایی داشت، ضمن اینکه انسان مؤمنی بود.

البته در کارش فوق‌العاده قاطع بود. بعد از انقلاب تا زمان جنگ، سال‌ها از سینکی خبر نداشتم. در ایام ابتدایی جنگ شنیدم که سینکی را پاکسازی کردند. از این مسئله متعجب شدم. سینکی نمازخوان بود. اهل مشروبات الکلی نبود. انسان معتقدی بود. با بررسی بیشتر متوجه شدم که برایش پاپوش دوخته‌اند. شاید به خاطر اینکه این فرد خیلی در کارش سختگیر، منظم و قاطع بود. برخی از زیردستان ایشان فرصت را برای تصفیه حساب مناسب دانستند.

چون او را می‌شناختم و مطمئن بودم که بیگناه است، فوراً از امیدیه به تهران رفتم. مستقیم نزد جناب سرهنگ افشار[2] رفتم. ایشان به من علاقه داشتند. من هم علاقه خاصی به این فرمانده داشتم. هنوز هم با ایشان در ارتباطم. سرهنگ افشار آدم پاک، درست و زحمتکشی بود، که اتفاقاً در جنگ حضور مؤثری داشت. رفتم دفتر سرهنگ افشار و ماجرا را برای او توضیح دادم. از او خواستم که کاری برای بازگرداندن سینکی انجام دهد. افشار زیر بار نرفت. به او گفتم که حضور سینکی برای جنگ مؤثر است. او انسان معتقد و وطن‌دوستی است. اگر سینکی را برنگردانی من را هم باید پاکسازی کنی، چون او بیگناه است. به او گفتم یا در دفترت بست می‌نشینم یا سینکی را به خدمت برگردان.

افشار هم به ناچار با فرمانده نیروی هوایی تماس گرفت. بعد از اتاق خارج شد و من همچنان در اتاق افشار ماندم. چند ساعت بعد افشار به همراه سینکی برگشتند. از سینکی با روی خوش استقبال کردم و صراحتاً از او عذرخواهی کردم. به او گفتم که این سوء‌تفاهم به دلیل سختگیری شما در کار پیش آمده است. آن را به پای انقلاب ننویس و از انقلاب دلخور نباش. بالأخره از دلش درآوردم و حاضر شد که به خدمت برگردد، ولی دیگر جاسک برنگشت همان تهران ماند. خودش به من پیشنهاد داد که به امیدیه بیاید. حضور او در امیدیه منجر به افزایش توان رزم و آمادگی در سامانه‌های ارتفاع پست پدافند هوایی، بویژه بعدها سامانه پدافند هوایی اسکای‌گارد شد. اسکای‌گاردهای نیروی زمینی توسط سینکی متحول شد. تعدادی از سامانه‌های اسکای‌گارد توسط نیروی زمینی خریداری شده بود، که رادارها را در اصفهان نگهداری کردند و توپ‌ها را به جبهه آورده بودند.

مرحوم سینکی از نحوه نامناسب بکارگیری این جنگ‌افزارها ناراحت بود و این مسئله را به من یادآوری می‌کرد. هر بار که شهید ستاری یا شهید بابایی می‌آمدند، به سینکی می‌گفتم که حالا حرف‌هایت را بزن. بالأخره رضایت شهید ستاری و شهید بابایی و در سطح بالاتر ستاد کل پدافند هوایی کشور را گرفتیم و کل سامانه‌ها را به پدافند هوایی نیروی هوایی منتقل کردیم. توپ‌ها را از مرکز توپخانه اصفهان و… تحویل گرفتیم. این جنگ‌افزارها را در مراکز حساس و حیاتی اقتصادی کشور، نظیر پالایشگاه‌ها و تلمبه‌خانه‌های نفتی و… مستقر کردیم. اتفاقاً این جنگ‌افزارها و نفراتی که از نیروی زمینی به پدافند هوایی آمدند، به ستون فقرات پدافند هوایی در ارتفاع پست مبدل شدند که باعث سرافرازی پدافند هوایی شد.

شاید بتوان گفت که حفظ نفت مملکت با سامانه پدافند هوایی اسکای‌گارد امکان‌پذیر شد. بعداً وقتی من به دافوس رفتم، مرحوم سینکی در امیدیه ماند. گفته بودم که بعد از دافوس طبق خواست شهید خضرایی به گروه پدافند هوایی تبریز رفتم، تا مشکلی از ناحیه گروهک خلق مسلمان برای پدافندی‌ها به وجود نیاید. با حمایت شهید خضرایی، پایگاه دوم شکاری نوسازی شد. برای گروه پدافند هوایی تبریز آب آشامیدنی از شهر آوردیم. سیستم‌های گرمایشی را در گروه نوسازی کردیم. رضایت کارکنان و خانواده‌ها بالاتر رفت، تا اینکه شهید بابایی آمد و گفت که باید به خارک بروی. این مسئله را پیش از این نیز گفتم. به محض اینکه به خارک وارد شدم، گفتم که سینکی را می‌خواهم. تا آن زمان سامانه اسکای‌گارد در خارک نداشتیم. با ورود سینکی، سامانه‌های اسکای‌گارد نیز در مناطق مختلف جزیره خارک مستقر شد. سینکی در بدو ورود اقدام به موضع‌یابی کرد. تعداد هشت رسد اسکای‌گارد پیش بینی شد و با کمک جهاد استان فارس ساخته شد. این مرد در خارک لحظه‌ای آرامش نداشت. مدام از این موضع به یک موضع دیگر می‌رفت. وقتی چک‌های مربوط به سامانه‌های اسکای‌گارد کامل شد، سینکی اعلام کرد که «من امنیت اسکله‌های «تی» و «آذرپاد» را تضمین می‌کنم.» همین‌طور هم شد. دیگر عراقی‌ها به راحتی نتوانستند جزیره خارک را مورد بمباران دقیق قرار دهند.

می‌توانم بگویم که 70 الی 80 درصد حفظ جزیره خارک در برابر بمباران دشمن مربوط به کارکنان اسکای‌گارد و مرحوم سینکی است. وجود اسکای‌گارد تاکتیک‌های نیروهای هوایی عراق را ناکارآمد کرد. همین سیستم اسکای‌گارد تعدادی موشک کرم ابریشم و اگزوست را مورد اصابت قرار داد. حیف است از خارک بگوییم و از سینکی نگوییم. البته ایشان را پدر اسکای‌گارد در ایران می‌دانم. دیسیپلین امروز اسکای‌گارد را مدیون سختگیری‌های مرحوم سینکی هستیم.

خاطره‌ای که از شهید ستاری و مرحوم سینکی دارم این است که در یکی از بازدیدهای شهید ستاری، مرحوم سینکی با همان صلابت خود به ارائه گزارش پرداخت. وقتی سینکی رفت شهید ستاری به آرامی در گوشم گفت: «رضاه شاه است؟!» البته اشاره شهید ستاری به سختگیری، سختکوشی و ابهت سینکی بود وگرنه سینکی انسانی مذهبی و انقلابی بود.

سینکی تعدادی یار هم داشت که هرجا می‌رفت آنها را با خود می‌برد. همافر توپچی به نام اکبرپور، یک نفر همافر توپچی به نام شریفی و همچنین، یکی دیگر از نفراتی که با خود داشت همین آقای صادق‌نژاد[3] بود که مورد علاقه مرحوم سینکی بود. این سه نفر جزء تیم لاینفک سینکی بودند.

برادر عزیزم «امیر مرآتی» که واقعاً یکی از مردان شجاع، نترس، قدرتمند، حکیم و بردبار پدافند هوایی بودند. ایشان اوایل جنگ از روزی که  شهید چمران کار و گروه چریکی خودش را آغاز کرد، جزء نزدیکان و یاران شهید چمران بودند و قدم به قدم با ایشان همراه بودند، تا لحظه شهادت شهید چمران و یکی از افراد مورد اعتماد و یکی از آدم‌های شجاعی که در آن مدتی که گروه چریکی شهید چمران فعالیت می‌کرد، ایشان همپای او و گروه وی بود؛ «امیر مرآتی» را تا قبل از عملیات والفجر8 نمی‌شناختم و اولین برخورد ما همان عملیات والفجر8 بود و در عملیات والفجر8 هم ایشان را دعوت نکردم، برای اینکه با شجاعت، توان و قدرت وی آشنایی نداشتم. ایشان را خود شهید بابایی به قرارگاه آورد و به من معرفی کردند، ولی از آن روزی که با هم آشنا شدیم، تا امروز یک لحظه از هم جدا نشدیم و همیشه در عملیات‌ها با هم بودیم و واقعاً افسری شجاع، نترس و وصف‌ناپذیر است. از فداکاری و شجاعت ایشان که چه فردی هستند این را بگویم که، مثلاً ما در قرارگاه غرب نشسته بودیم که شهید ستاری و شهید بابایی طرحی را برای ما شرح ‌دادند، که بروید فلان منطقه کردستان چنین عملیاتی را انجام بدهید. شب این صحبت می‌شد. من برای خود برنامه می‌گذاشتم که اصطلاحاً فردا صبح به پیرانشهر بروم یا فلان منطقه. بروم آنجا کاری را انجام بدهم، اما ایشان شبانه آن مسیر را می‌رفت که صبح برسد. از همان منطقه زنگ می‌زد و می‌گفت که من اینجا را بازدید و شناسایی کردم.

در خصوص جناب سرهنگ زیانی باید بگویم که اگر سرگذشت او را بشنوید تحت تأثیر ایثار و فداکاری‌های او در جنگ قرار خواهید گرفت. «امیر زیانی» یکی از افراد مسلط به سیستم‌ها، فوق العاده مسلط، خیلی دقیق، شجاع، خونسرد هستند. ایشان دوبار در محاصره دشمن قرار گرفتند. یک دفعه در محل خودشان در سایت ماندند و دشمن عقب‌نشینی کرد و یک دفعه با یک چابکی خیلی زیبا از دست دشمن گریخت. دو دفعه ایشان به این منوال در حال اسارت به دست دشمن بود، با سایت هاوک. همیشه سایت هاوکش روی دوشش بود و این طرف و آن طرف می‌رفت. با هر مأموریت سنگینی هر کجا که داشتیم. فرمانده سایتمان آقای زیانی بود. ایشان برادر دو شهیدند، دو برادرشان در جنگ شهید شدند. برادر دومشان که شهید شدند، شهید ستاری با من تماس گرفتند و گفتند که برادر آقای زیانی شهید شده، به او نگویید، ولی یک جوری او را راضی کنید برود شیراز، بلکه یک تسلایی باشد برای پدرش. من با ایشان صحبت کردم، گفتم بیا برو شیراز یک سری بزن به خانوادهات. گفت چی شده؟ گفتم نمی‌دونم، شاید برای برادرتان یه اتفاق‌هایی افتاده. ایشان خیلی با خونسردی پرسیدند: «شهید شده؟ دیگر چیزی غیر از این نیست، حتماً شهید شده است.» گفتم: «خوب! شاید اینجوری باشد.» گفت: «خدا رو شکر! اون به آرزوش رسید. من برای چی منطقه رو ترک کنم برم؟»

و اینگونه شد که برای مراسم شهادت برادر دومشان تشریف نبردند.

اگر بخواهم از تمام همکارانم یاد کنم، امکان‌پذیر نیست. اما لازم است از یکایک کسانی که در جنگ با بعثی‌های عراق همراه و همرزم ما بودند، تقدیر و تشکر کنم و به صراحت از ایثارگری و جانفشانی آنها سخن بگویم. آنها بدون هرگونه ادعایی جنگیدند و گمنام ماندند. یاد، نام و عزتشان مستدام باد.

 

منبع: یاد ایّام ، فهیمه کرمی، رضا جهانفر ، 1398، ایران سبز، تهران

 


[1]. فایل تصویری مصاحبه امیر سرتیپ علی غلامی 

[2]. سرهنگ ناصر اسكندر افشار فرمانده وقت پدافند هوايي نيروي هوايي

[3]. امير سرتيپ ستاد صادق‌نژاد بعدها عهده‌دار مسئوليت‌هايي همچون فرماندهي پدافند هوايي نيروي هوايي، رياست مركز مطالعات نيروي هوايي و… شد.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده