پدافند هوایی و عملیات مرصاد (بخش چهارم) اگر بخواهم به طور خلاصه وضعیت تجهیزاتی خودمان را بیان کنم، باید اینگونه بگویم که: در منطقه همدان، ایستگاه رادار، پایگاه هوایvی همدان، پالایشگاه کرمانشاه و سایت ایلام تجهیزات پدافند هوایی خود را داشت، تجهیزاتی نظیر سامانه موشکی هاوک 3 پیرانبار همدان، سایت موشکی هاوک محمد کرمانشاه، سایت موشکی هاوک چهارمله ایلام. اضافه بر این تجهیزات، تعداد 4 رسد سامانه پدافند هوایی اسکایگارد داخل پایگاه همدان بود، که برای حفاظت پایگاه به کار گرفته میشد. تعداد 10 قبضه سامانه پدافند هوایی توپخانهای به صورت آماده داخل پایگاه همدان وجود داشت.

این تجهیزات تحت فرماندهی قرارگاه فجر (پدافند هوایی) بود و وظیفه این قرارگاه صرفاً برای پشتیبانی از نیروهای سطحی در نظر گرفته شد و به همین منظور، هیچ وظیفه‌ای برای دفاع از نقاط و مناطق حساس و حیاتی کشور نداشت.

در خصوص کارکنان باید اشاره کنم که در قرارگاه فجر و اجزای زیرمجموعه آن نظیر سه سایت هاوک و چهار رسد اسکای‌گارد از کارکنان مأمور سایر گروه‌های پدافند هوایی استفاده می‌شد. همچنین، در گروه مهندسی رزمی از تعداد 5 نفر کادر و 10 نفر سرباز عادی و راننده مستقر در منطقه حضور داشتند. تعداد 30 نفر کادر و 40 نفر سرباز (انباردار و راننده) به همراه تمام تجهیزات و ماشین آلات در پشتیبانی آماد رزمی حضور داشتند. برخی از این تجهیزات که در اختیار مهندسی رزمی بود، عبارتند از: تعداد 3 دستگاه بلدوزر، تعداد 3 دستگاه لودر، تعداد 4 دستگاه کمپرسی، تعداد 4 الی 6 دستگاه وانت.

در آماد رزمی تعداد یک دستگاه وانت، یک دستگاه استیشن، سه دستگاه جیپ کالسکه‌ای، پانزده دستگاه تانکر آب، یک دستگاه تانکر گازوییل، یک دستگاه وانت با تانکر برای حمل بنزین، دو دستگاه جرثقیل اطلس و یک دستگاه کامیون بنز 911 وجود داشت.

آماد رزمی پایانه ترمینال با تجهیزات کامل برای اتصال به شبکه و لوج در دو محل اسلام‌آباد و ایلام مستقر بود. انبار کامل قطعات فنی پدافند هوایی و هاوک اضافه بر P11 سایت‌های هاوک در اسلام‌آباد با عنوان ADSL ، انبار سررشته‌داری پوشاک و آذوقه، که تعداد هفت کانتینر در اسلام‌آباد مستقر بود. تعداد سه کانتینر قطعات یدکی فنی و هفت کانتینر سررشته‌داری و سه کانتینر کمک‌های مردمی نیز وجود داشت.

در انبار کمک‌های مردمی، نیازمندی‌های کارکنان علاوه بر سررشته‌داری سازمانی همانند لباس زیر، دمپایی، آجیل و تنقلات و… مستقر بود؛ تعداد دو سری تجهیزات کامل آشپزخانه در اسلام‌آباد گسترش یافته بود و برای تأمین غذای کارکنان مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

پشتیبانی دوم منطقه نیز انبار و یک شیلتر در پایگاه همدان بود. در شیلتر اسکای‌گارد و اورلیکن‌ها و وسایل کششی و لوازم مورد نیاز توپخانه پدافندی و تا حدودی وسایل مازاد در آن نگهداری می‌شد. وظیفه این مرکز تأمین غرب کشور بود.

قرارگاه فجر به صورت همزمان تعداد چهار مرکز پدافندی دیگر را آماده کرده بود. تقریباً در حد همین توان که شرح دادم، در شمال‌غرب (تبریز) با مسئولیت آسمان شمال تا چنگوله، نرسیده به دهلران (بین دهلران و مهران). در دزفول برای تأمین پدافند هوایی پایین‌تر از مهران تا شمال اهواز (طلائیه). در امیدیه برای تأمین پدافند هوایی منطقه جلو قرارگاه شاهد. در بوشهر برای تأمین پدافند هوایی منطقه جلویی بندر لنگه. در نهایت در بندرعباس.

  در جمع‌بندی باید بگویم که قرارگاه فجر دارای 6 منطقه یا قرارگاه فرعی بود.

1- قرارگاه فرعی تبریز که محل ذخیره تجهیزات و وسایل پشتیبانی خط مقدم و عملیات بود.

2- قرارگاه فرعی اسلام‌آباد که پوشش‌دهی عقبه همدان تا اسلام‌آباد را بر عهده داشت.

3- قرارگاه فرعی دزفول که پوشش‌دهی دزفول تا اهواز را برعهده داشت.

4-  قرارگاه فرعی امیدیه (شاهد) که پوشش‌دهی امیدیه تا سه‌راهی شادگان، اهواز و آبادان را برعهده داشت.

5- قرارگاه فرعی بوشهر که از بوشهر تا بندرلنگه را پوشش می‌داد.

6- قرارگاه فرعی بندرعباس که از بندرعباس تا بندر لنگه را پوشش می‌داد.

 

منبع: یاد ایّام ، فهیمه کرمی، رضا جهانفر ، 1398، ایران سبز، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده