یاد ایام (13)
پدافند هوایی و عملیات مرصاد (بخش سوم) چالاکی این نیست که دستگاهش را ببندد، پشت یک دستگاه و جایی ببرد و مستقر کند. چالاکی باید در همه چیز باشد، در فریب دادن دشمن، ارتباط را به چه شکلی برقرار کردن و در چگونگی تعویض فرکانس و اینکه چگونه حالت خودت را تغییر دهی و جابهجا شوی، انتخاب بعدیت چگونه باشد. مجموعه اینها، آن چالاکی است که میتواند پدافند هوایی را در عملیات خودش موفق کند.

ما در عملیات مرصاد آن چابکی و تازه بودن یا آن حالتی که پدافند هوایی باید داشته باشد را در اوج خودش رعایت کردیم و هیچ کجا با خودمان راداری نبردیم که دشمن بتواند نشت تشعشع ما را بگیرد و محل ما را کشف کند، هیچ کجا نبود.

 اگر آقای زیانی های‌پاورهایش را آزمایش می‌کرد، پشت به دشمن و رو به زمین دستگاه را تنظیم و چک می‌کرد، که به هیچ وجه نه لوپی و نه بَک‌لوپی از سایت به بیرون درز نکند.

آقای مرآتی فرمودند که تراک 145 در ارتفاعات قلاجه بود، سایت ما در چارمله. چهار کیلومتر سیم کشیده بودند برای ارتباط ما با سایت هاوکمان در قلاجه، که مرکز ارتباطات بود. دشمن نمی‌توانست ارتباط ما را از ارتباطات دیگر جدا کند. بزرگ‌ترین دکل ارتباطی غرب کشور در همان قلاجه است. دشمن هیچ‌چیز از آن نمی‌توانست سر در بیاورد یا ملتفت شود، که اینجا خبری است، یا اینکه اتفاقی در منطقه افتاده است.

ما با زیرکی کامل بهترین حالت را ایجاد کردیم که بیشترین فریب را دشمن بخورد، دشمن به هیچ وجه فکری نمی‌کرد که سایتی در وسط این منطقه وجود داشته باشد، به هیچ وجه خودمان را لو ندادیم و همه چیزمان را مخفی نگه داشته بودیم. جاده‌سازی که آقای مرآتی برای این سایت‌ها انجام می‌دادند، به هیچ وجه زمین را به هم نمی‌زدند و سعی می‌کردند کمترین بهم‌خوردگی را داشته باشد و فقط راه باز می‌کردند، تا بروند. هیچ وقت شکل زمین را تغییر نمیدادیم که در عکسبرداری، عراقیها متوجه شوند که در اینجا فعالیتی انجام شده و یا اقدامی انجام خواهد شد. تمام این اصول را رعایت میکردیم و جابهجایی سایتمان به محض اینکه میرسیدند، شاید در نیم ساعت تا یک ساعت بعد انجام میشد، چون از قبل همه چیز آماده بود. مثلاً جای هر دستگاه از قبل مشخص شده بود و به محض اینکه آقای زیانی به سایت میرسید، یک شب یا یک روز یا یک هفته نیاز نبود و حداکثر یک ساعت و نیم بعد میتوانست سایت را عملیاتی کند و موشک شلیک شود.

به محض اینکه دشمن متوجه شده و محل سایتمان لو می‌رود، اینها به راحتی ـ مثلاً از آن سایت چوار حرکت می‌کند خیلی راحت می‌آید توی چارمله ـ و با کمترین مشکل جابهجا می‌شدند، یعنی چابکی در حرکت هم در اوج خود و همه چیز حساب شده بود. همین الآن و در وضعیت فعلی با اینکه نسبت به روز پایانی که ما عملیات مرصاد را انجام دادیم، تکنولوژی خیلی بالاتر رفته و تغییرات عظیمی در سیستم‌های پدافندی ایجاد شده، ولی شما مطمئن باشید آنچه را که ما در عملیات مرصاد انجام دادیم، همین الآن در مقابل آمریکا قابل استفاده است.

 در عملیات مرصاد، آن کارهایی که آقای مرآتی و آقای زیانی انجام دادند و با سیستم هاوک در عملیات مرصاد همان کار را اگر شما خوب بررسی کنید و به صورت آئین‌نامه در بیاورید، امروز حتی در مقابل آمریکا قابل استفاده است. چابکی در اوج خودش بوده، در تمام زمینه‌ها هم روی فرکانس وقتی نگه داشتند، هم محل کشف نشد، هم جابه‌جایی‌ها سریع بود. کارکنان ورزیده و چابکی که به محض اینکه می‌رسیدند، دستگاه عملیاتی می‌شد، ما یک همافر و افسر واقعاً از خود گذشته باسواد متبحّر روی رادار تغییر داشتیم، به نام «شصتی کریمی».[1] خدا ان‌شاءالله نگهدارش باشد. ایشان افسر فوق‌العاده تیز و باهوشی بود. همین که می‌رسید پای دستگاه خراب، نیم ساعته دستگاه درست می‌شد، حالا چه جوری نمی‌دانم.

 جناب آقای مرآتی ایشان را سوار ماشین کرده و رفته پیش آقای زیانی که ببیند دستگاهشان اگر عیب دارد، آن را آقای شصتی‌کریمی برطرف کند. ایشان گفتند که دستگاه هیچ عیبی ندارد و درست در مدت یک ساعت که به آنجا رسید، دستگاه را عملیاتی کرده و آماده شلیک و همان موقع جلو ایشان هم شلیک کردند. یعنی به محض اینکه رسیدند، این آخرین کنترل ما بود. همیشه آقای شصتی کریمی و آقای مرآتی و دیگران وقتی که راهاندازی سایت تمام میشد، می‌رفتند کنترل کنند که آیا مشکل و مسئلهای وجود دارد یا نه، و اگر وجود داشت برطرف کنند. این افراد در کمترین فاصله رفتند مستقر شدند. سایتشان را هم بدون نقص آماده شلیک می‌کردند، عملاً هم شلیک انجام میشد. بعد از آن هم می‌گفتند که سالم بودن سامانه را با شلیک موشک ثابت کردیم. فکر نمی‌کنم چالاکی و چابکی از این بالاتر وجود داشت. ما آخرِ عملیات مرصاد، به بالاترین میزان چالاکی در پدافند هوایی رسیدیم که دوستان آن را در همان عملیات مرصاد به اجرا گذاشته بودند.

ما اگر تاریخ جنگ را نگاه کنیم، دوران 8 ساله دفاع مقدس را نگاه کنیم، به مرور این مراحل عوض شده، یعنی همیشه یکسان نبود. ما سال اول جنگ واقعاً پدافند هواپایه داشتیم، هواپایه می‌جنگیدیم و وسایل زمین‌پایه ما نقش آنچنانی نداشتند و بار اصلی این مرحله روی دوش رادارهای ما بود، که هواپیماها را کنترل ‌و به سمت هدف هدایت می‌کردند و تقریباً پدافند هوایی زمین به هوا روی حاشیه و کارهای فرعی و کوچک تمرکز داشت، ولی در سال هشتم جنگ، دیگر هواپیماها آن نقشی که فکر می‌کنید در پدافند هوایی نداشتند. به عنوان مثال مدارکی در نیروی هوایی وجود دارد که به تعدادی از هواپیماها ابلاغ شده بود که از زاگرس جلوتر نروند و روی زاگرس می‌ماندند. اگر هواپیماهای cap (گشتی رزمی) یا هواپیماهای مشابه پرواز میکردند و تا آن حد جلو می‌آمدند، به آنها این دستورات ابلاغ می‌شد. این نقش به همین صورت متفاوت است.

پدافند هوایی در عملیات مرصاد نکته به نکته به وظایفش عمل کرد، آن هم به درایت شهید ستاری، خدا رحمتش کند. عملیات مرصاد را باید بیشتر تشریح کنیم. پیش از این هم گفتم که وقتی مرصاد شروع شد، زیانی[2] در سایت چهارمله بود. مرآتی[3] در اسلام‌آباد بود، دستنبو[4] در همدان بود. یک شب قبل از عملیات مرصاد سایت ما در منطقه جابه‌جا شده بود. شما بروید بررسی کنید و ببینید چرا جابه‌جا شده؟ شهید ستاری مرتب می‌گفت: «اینجا دارد حمله می‌شود.» هر روز می‌گفت: «آدم بیار، موشک ذخیره کن.»

 روز عملیات مرصاد تعداد 14 فروند هواپیمای دشمن را زدیم و آن پوشش سنگین نیروی هوایی عراق را در هم شکستیم. در ابتدای عملیات طوری بود که حتی یک فروند اف4 ما نمی‌توانست به آنجا نزدیک شود. اگر منافقین می‌آمدند و کرمانشاه را می‌گرفتند و با مردم قاطی می‌شدند، خیلی معضلات برای مردم داشتند، ولی پدافند هوایی با عملکرد خود آسمان را از هواگردهای عراقی گرفت و در اختیار هواگردهای خودی قرارداد. در نتیجه، نیروهای سطحی ما هم به خوبی عمل کردند.

 

منبع: یاد ایّام ، فهیمه کرمی، رضا جهانفر ، 1398، ایران سبز، تهران

 


[1]. از جمله متخصصین متبحر نگهداری سامانه هاوک در سال‌های دفاع مقدس

[2]. سرهنگ بازنشسته رحيم زياني معاون عمليات و همچنين رئيس بازرسي سابق پدافند هوايي نيروي هوايي

[3]. سرتيپ دوم بازنشسته ابراهيم مرآتي جانشين اسبق پدافند هوايي نيروي هوايي

[4]. شهيد سرتيپ فرهاد دستنبو از شهداي سايت راداري سوباشي كه در مورخه 5 مرداد1367 به همراه شهداي سوباشي به شهادت رسيد.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده