یاد ایام (12)
پدافند هوایی و عملیات مرصاد (بخش دوم) در این عملیات، در سایت قبلی (چوار) دو تا هواپیمای ساقط شده و تأیید شده داریم؛ یکی لاشهاش افتاد این طرف. آقای مرآتی به من گفتند که رفتند کلاه (هملت) خلبان را بیاورند، دیدند سر خلبان عراقی هم داخل کلاه مانده است.

در عملیات مرصاد، منافقین به ستون، از جاده به طرف اسلام‌آباد راه افتادند و از آنجا به سمت کرمانشاه حرکت کردند، که بیایند داخل شهر کرمانشاه با مردم مخلوط شوند. اگر این اتفاق می‌افتد جدا کردن منافقین از مردم کار آسانی نبود. ما معضلات سنگینی داشتیم. آنها هم ایرانی بودند، عراقی نبودند که ما بتوانیم شناسایی کنیم و گیرشان بیاوریم. یعنی شاید این مسئله ماه‌ها و سال‌ها در کرمانشاه برای ما طول می‌کشید و دراینمدت، عراق به هدفش رسیده بود.

رژیم بعث صدام نفراتی تحت عنوان راهنما و مستشار از کشورهای مختلف داشت. از مستشاران روسی (شوروی سابق) گرفته تا مستشاران غربی. آنها هم ریسک نکردند که منافقین را به عنوان یک نیروی عظیم مسلح، بدون محافظت انواع هواگردها در بالای سرشان و بدون پشتیبانی به داخل ایران‌ بفرستند. اینها حساب کتاب‌ها را انجام داده بودند و از سه ماه قبل پایگاه‌ها را آماده کرده بودند. هواپیمای رهگیرشان را برای پشتیبانی این نیروها و پوشش روی آنها آماده کرده بودند. در محل نبرد، وقتی که کار و حمله شروع می‌شود، این نفرات می‌آیند که یک پوشش سنگین هوایی روی سر منافقین داشته باشند، که هواپیماها و هلیکوپترهای ما نتوانند به نیروهای منافقین نزدیک شوند؛ طرحشان روی کاغذ حساب شده، موفق و بی‌نقص و هیچ حرفی بود و واقعاً باید موفق می‌شدند، اما اتفاقی که افتاده و باعث شکست اینها شد و نتوانستند موفق شوند، مربوط به عملکرد دفاع هوایی است.

 روز عملیات که ستون منافقین به داخل ایران حرکت کرد، یک سایت هاوک درست در وسط منطقه روی سر منافقین و روی همان محلی که باید باشد، الآن هم اگر شما بروید اسلام‌آباد و توی آن جاده بخواهید سایت‌یابی کنید، از آن سایت بهتر پیدا نمی‌کنید، غیر ممکن است از آن سایت بهتر، سایت ما در آن لحظه در منطقه مستقر بود. در آن روز ما تا آخرین موشکمان با دشمن جنگیدیم. تعداد 14فروند هواپیمای مدرن میراژ‌ اف1 ـ فکر کنم مدل Q ـ بود، آنها را رهگیری می‌کردند، 14فروند هواپیما روی سر نیروهایمان را سرنگون کردیم، اگر تعداد بیشتری موشک هاوک داشتیم، شاید می‌توانستیم تعداد 20 فروند هواپیمای عراقی هم سرنگون کنیم، ولی موشکمان تمام شد.

بر اثر این بهم‌ریختگی هواپیماهای عراق، پوشش نیروهای هوایی عراق روی سر منافقین به هم ریخت و دیگر نتوانست آنجا بیاید. هواپیماهای ما، هوانیروز و هم پایگاه هوایی همدان و هم پایگاه هوایی دزفول با هواپیماهای اف4 و اف5 به اضافه بالگردها هجوم آوردند روی سر منافقین و منافقین را همان‌جا زدند، درب و داغون کردند. دیگر به درگیری زمینی نکشید. قبل از درگیری، هواپیماها و بالگردهای ایرانی نیروهای منافقین را از بین برده بودند. البته خدمت بزرگی که شد این بود که این هواپیماها و بالگردها با خیال راحت و آسودگی کامل، می‌توانستند بیایند تک تک نیروهای منافقین را شکار کنند و تانک‌ها، نفربرها، ماشین‌ها و… را از بین بردند.

عراق آنچه که در توان هواپیماهای شکاری و بمب‌افکن داشت، آورده و روبه‌روی کرند جمع کرده و از سه ماه قبلش آماده کرده بود، که بتواند یک پشیتبانی عظیمی از این نیروها به وجود بیاورد، که خدا را شکر نتوانست، از هم پاشید و آن کاری هم که در آخر جنگ کرد، وقتی دید اینجا دستش از همه چیز کوتاه است و منافقین دارند نابود می‌شود، یعنی دید دیگر همه چیز نابود شد، از پشت آمد حمله کرد به سایت رادار سوباشی و سایت سوباشی ما را مورد حمله قرار داد.

یادم هست آخرین صحبتی که با شهید دستنبو کردم، گفتم که آقای دستنبو موشک نداریم، دیگر تشریف بیاورید پایین، گفت باشه. چند دقیقه بعد دوباره زنگ زدم، دیدم آنجاست، گفتم: چرا نیامدی؟ گفت: من مسیر هواپیمایی که می‌آید سایت رادار را بمباران می‌کند، پیدا کردم، اینها از طرف اسلام‌آباد نمی‌آیند، اینها از این دره پشتی ـ اسم دهات آنجا را من خوب بلد نیستم ـ  از آن طرف می‌آیند.

 من برای اینکه ایشان را از سایت رادار سوباشی پایین بیاورم، گفتم الآن 6 عراده[1] اورلیکن ما داخل پایگاه داریم، بیا! خودت آنجایی که می‌دانی، نفراتش هم آماده‌اند؛ این6 عراده اورلیکن را بردار و ببر در آن مسیر که می‌گویی، برو آنجا قرار بده.

ایشان گفت باشه، ولی دیگر دیر شده بود، همین که من تلفن را قطع کردم، ایشان شهید شد. یادم می‌آید پس از کسب موفقیت توسط پدافند هوایی در عملیات مرصاد، شهید ستاری آن‌قدر خوشحال بود که واقعاً  به این عملیات افتخار می‌کرد. من با ایشان تماس گرفتم و گفتم که جناب ستاری دیگر موشک نداریم. ایشان با خنده فریاد می‌زد و می‌گفت که به رحیم زیانی بگو لانچرهایش را شلیک کند، یعنی این جوری ذوق زده، خوشحال و شاد؛ واقعاً عملیات غرورآفرینی برای پدافند هوایی بود و باید در تاریخ این عملیات همیشه بماند.

 پدافندی‌های ما هوشیار بودند، به موقع عمل کردند، به موقع سایت درست کردند، باعث نجات همه ما شدند. اما اگر آن روز پدافند هوایی این هوشیاری را نداشت و هواپیماها و بالگردها نمی‌توانستند این ستون منافقین را بمباران کنند، خدا می‌داند ما باید چقدر شهید می‌دادیم تا بتوانیم آنها [منافقین] را از این منطقه بیرون کنیم و خدا را شکر پدافند هوایی توانست این افتخار را برای خودش برای همیشه در تاریخ حفظ و ثبت کند. ولی خب شهدای ارزشمندی تقدیم انقلاب کردیم، افسرانی که در سایت رادار سوباشی بودند ـ الآن ممکن است اسم ببرم و نتوانم همه را اسم ببرم و ظلم شود به همه اینها ـ واقعاً افسران وزن‌دار و باتجربه، باسواد و پشتیبان فکر بودند، نمی‌شود نگویی؛ مثل ورامینی، جوادی، مثل ملکی، مثل همین دستنبو خودمان. اینها افسران کمی نبودند.

 اینها هشت سال تجربه با خودشان داشتند، که متأسفانه در این آخر جنگ، شهید شدند و اگر این عزیزان بودند، برای پدافند هوایی سرمایه عظیمی بود.نقشه منطقه عملیاتی جلو من پهن بود و من در آن اتاق عملیاتی که داشتیم، نشسته بودم؛ اتاق عملیات همان قرارگاه. شهید اردستانی با من تماس گرفتند، مختصات نقطه‌ای را داد و گفت این نقطه را بررسی کن. من آن نقطه را چک کردم. گفت الآن درخواست آتش کردند که اف4 باید برود اینجا را بزند. می‌گویند عراق دارد از این محل موشک پرتاب می‌کند. نگاه کردم، دیدم سایت پدافند هوایی هاوک ما را می‌گویند. از سوی نیروی زمینی و سپاه این درخواست شده بود که هواپیما برود تا آقای زیانی را بمباران کنند. چون می‌دیدند از آنجا موشک پرتاب می‌شود، این درخواست خیلی جدی بود و روی آن هم کار کرده و هواپیما هم آماده بود.

هماهنگی تنگاتنگی بین قرارگاه فجر و کوثر بود. در این لحظه آخر شهید اردستانی زنگ زدند و گفتند دارند می‌روند آنجا را بمباران کنند. هواپیماها هم در حال حرکت بودند، که به ایشان گفتم این سایت خودمان است، کجا می‌روید و می‌زنید؟ این سایت خودمان است که زدن ندارد. این اتفاقی هم که ایشان فرمودند، این بود. من قبلاً خدمتتان عرض کردم و گفتم که چابکی و سبک‌سازی حرکت‌های سریع را از والفجر8 شروع کردیم و این تمریناتمان ادامه داشت تا عملیات مرصاد و به قول جناب زیانی رسیده بود به اوج خودش. جایی بود که امتحان پس دادیم و دائماً در امتحاناتمان موفق می‌شدیم. چالاکی را شما فقط در جابه‌جایی نبینید.

منبع: یاد ایّام ، فهیمه کرمی، رضا جهانفر ، 1398، ایران سبز، تهران

 


[1]. عراده، واحد شمارش توپ است.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده