پژواکی از خاطره ها (48)
سرتیپ2 ناصر مهرانفر در تیر ماه 1323 در شهرستان تربت حیدریه متولد شد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در همان شهرستان طی نمود. در سال 1343 پس از عبور از سد کنکور ورودی دانشکده افسری، به جرگه نظامیان پیوست و در سال 1346 با درجه ستواندومی توپخانه فارغ التحصیل گردید.

دوره مقدماتی توپخانه و عالی توپخانه را در مرکز آموزش توپخانه واقع در اصفهان طی نموده و در طول جنگ پس از طی موفقیت آمیز دوره دانشکده فرماندهی و ستاد به دریافت مدرک فوق لیسانس نظامي نایل آمد. در طول جنگ در مشاغل رئیس رکن سوم توپخانه لشکر، فرمانده توپخانه لشکر، فرمانده گروه 11 توپخانه، فرمانده پشتیبانی منطقه5 انجام وظیفه نمود.در سال 1373 پس از سی سال خدمت صادقانه به افتخار بازنشستگی نایل آمد. به دلیل ابراز رشادت و بکارگیری خوب و مناسب یگان تحت امر  در عملیات جنگی به دریافت ارشدیت نظامی مفتخر گردید.

خاطراتی از سرتیپ 2 ناصر مهرانفر

 افسر ركن سوم توپخانه لشكر77 پياده در عمليات ثامن الائمه (ع)

 

دیده بانی بر فراز دکلی با ارتفاع 93 متر ( دکل ابوذر)

 

گر چه قريب بيست و پنج سال از عمليات غرور آفرين ثامن الائمه(ع) مي گذرد و خاطره ها نيز چون همه رويدادها از خاطر محو مي شوند، ولي خاطره بعضي از شخصيت ها و حوادث و بعضي از لحظه ها، در ذهن انسان خانه مي كند، به طوري كه فراموش كردن آن شخصيت ها و آن لحظه ها، تقريباً نا ممكن است.

اينجانب پس از رها شدن از منطقه كردستان به توپخانه لشكر77 پياده كه به منطقه عمومي آبادان ـ خرمشهر تغيير مكان داده و مأموريت انهدام نيروهاي دشمن را در شرق كارون به عهده داشت، ملحق گرديدم. شغلم افسر عمليات توپخانه در ركن سوم توپخانه لشكر بود و بلافاصله پس از ورود، به بازديد از يگانهاي آتش و ديده بانان پرداختم.

در يكي از اين بازديد ها كه به منظور اطمينان از طرح ريزي آتش و ابزار اجرائي آن در معيت فرماندهي توپخانه لشكر، سرهنگ عظيم ازگمي از آتشبارها و ديدگاه هاي آن به عمل مي آورديم.افسر كادري را كه درجه ستواندومي داشت و نامش عباسعلي خدابنده بود، به عنوان ديده بان در فراز دكلي با ارتفاع 93 متر در فاصله اي نه چندان دور از رودخانه کارون مشاهده نموديم.

پس از آنكه با مشقت فراوان به بالاي دكل رفته و با دوربين 120×20[1] كل منطقه را تا مسافتي حدود 6 كيلومتر به خوبي رؤيت كرديم، از او سؤال نمودم، چگونه هر روز در اين نقطه مستقر مي شويد؟ پاسخ گفت: من يك روز در ميان، صبح‌ها ساعت 6 به بالاي دكل آمده و تا فردا ساعت 6 صبح نه پايين مي روم و نه مي‌خوابم و در ساعت مقرر، ديدگاه را به ديده بان ديگري تحويل مي دهم. در آن شرايط روحيه اين سرباز با شرف برايم بسيار ارزشمند جلوه كرد.

مدتي بعد براي اجراي يك مأموريت بسيار خاص ديده باني از او دعوت نمودم، به قرارگاه آمد. مسيري كه براي او در نظر گرفته شده بود كانال شادگان سليمانيه بود و مأموريت او ديده باني يکي از پلها و مواضع دشمن بود كه براي حُسن اجراي آن، راهي جز نزديك شدن به دشمن نبود، و البته او اين مأموريت را با حُسن استقبال انجام داد و كار را با موفقيت به انجام رسانيد.

در آخرين ساعات روز ششم مهرماه در حالي كه تنظيم آتش توپخانه خودي را بر مواضع عقب دشمن به عهده داشت، در اثر اصابت تركش گلوله هاي دشمن به درجه رفيع شهادت نائل آمد.

هم اكنون مزار اين سرباز گرانقدر در بهشت ثامن الائمه(ع)، صحن نو سابق قرار دارد. هر وقت كه من به زيارت علي بن موسي الرضا(ع) مشرف مي شوم، از مرقد مطهر اين شهيد عزيز با خواندن فاتحه ديدار مي كنم.

 

روانش شاد و يادش گرامي باد.

 

 

عكس در سال 1368 در سالن اجتماعات گروه 11 توپخانه مراغه تهيه شده است.

 

منبع: پژواکی از خاطره ها، روح‌الله سُروري ، 1387، ایران سبز، تهران

 

 

 


[1] – نوعي دوربين دوچشمي با بزرگنمايي بالا.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده