عملیات پدافندی اروند-55
از: ژاجا ـ رکن دوم به: عملیات اروند آگهی: ف ناحیه خوزستان شماره: 8-2-6-3-09-501-59-13296 دم تاریخ: 27/8/59 [آخرین وضعیت] اخبار رسیده از سماجا با ارزیابی صحّت دارد. حاکی است (1) در ساعت 9:30 مورخه 27/8/59 یک فروند هواپیمای فانتوم ایرانی منطقه فاو را بمباران که سه نفر غیر نظامی و یک نفر نظامی زخمی و ساختمان حزب بعث فاو منهدم گردیده.

 (2) در ساعت 10:00 صبح مورخه‌ 27/8/1359 یک فروند هواپیمای ایرانی پاسگاه فراه عراق را بمباران که در نتیجه دو نفر نظامی و چهار نفر غیرنظامی عراق کشته و خسارات فراوانی به پاسگاه وارد آمده است.

(3) صبح مورخه 27/8/59 محل تجمع نیروهای ایرانی در جزیره‌ مینو توسط دشمن شناسایی و سپس توسط یگان‌های دشمن در سبحان مورد هدف موشک و توپخانه قرار گرفته که در نتیجه یک نفر شهید و بقیه منطقه را ترک نموده‌اند.

سرگرد شجاعی

*****

از: ق ت نزاجا

به: سماجا 2 عملیات

آگهی: معاونت عملیات و اطلاعات نزاجا

شماره: 2722

تاریخ: 30/8/59

]روابط نظامی بین فرماندهی اروند و نزاجا[

 

 

پیرو پاراگراف 12-6-08-201- 26/8/1359

1- در دستور عملیات اروند روابط و مناسبات نظامی بین فرماندهی اروند و نزاجا ابتدا تعیین نشده بود و ریاست اداره‌ سوم می‌خواهند این دستور عملیاتی را ملاحظه فرمایند به سازمان رزمی روابط یگان‌های نزاجا با جانشین ستاد مشترک و فرماندهی اروند و تغییر دادن مسئولیت‌های سرزمینی نیروی زمینی دقت بفرمایید اختصاص پرسنل نیروی زمینی بدون اطلاع اینجانب به فرماندهی اروند. ایجاد ستاد اروند از افسران ستاد مشترک باز بدون اطلاع نزاجا همگی سوق دادن و کشاندن فرمانده نزاجا است به سوی اختلاف و نفاق با فرماندهی اروند و از بین بردن وقت و زمان فرمانده مسئول برای تفکر و اندیشه در جا به جایی نارسائی‌های ایجاد شده.

2- در دستورالعمل جدید شماره2 سیار 27/8/59 به جای تعیین یکی از روابط نظامی سازمانی، زیر امر، منتسب، کنترل عملیاتی، پشتیبانی و عمل مانند در یگان هم‌جوار و هم‌طراز با الفاظ جاری شده است و با قید اینکه فرماندهی اروند از طریق نزاجا در تابعیت فرماندهی نیروهای مسلح خواهد بود هیچ گونه کمکی به حل اختلاف و نفاق نکرده و این دفعه روابط بین دو فرماندهی را نیز زیر پرده ابهام مخفی نموده است، زیرا تمام یگان‌های نزاجا از طریق سلسله مراتب خود یعنی نیروی زمینی در تابعیت فرمانده‌ نیروهای مسلح می‌باشد، پس اگر این فرماندهی اروند زیر امر نیروی زمینی است، چرا به صراحت بیان نشده و اگر زیر امر نیست چرا به وضوح قید نمی‌شود و دلایل دیگر.

نیروی زمینی به صراحت اعلام می‌دارد که هم دستور عملیاتی اروند و هم دستورالعمل جدید در بعضی موارد که به نیروی زمینی ختم می‌شود یک عامل اختلاف و نفاق بین نیروی زمینی و فرماندهی اروند بوده و ضایع‌کننده وقت فرمانده‌ نیروی زمینی و فرمانده‌ اروند بوده ونتیجه‌ آن تجزیه‌ی قدرت‌ها و کم اثر کردن تلاش‌های دفاعی و تعرض نیروی زمینی در دفاع از مناطق حیاتی و حساس خوزستان و انهدام تدریجی دشمن متناسب با امکانات خواهد بود.

ف نزاجا ـ سرتیپ ظهیرنژاد

 

 

منبع: عملیات پدافندی اروند، سید یعقوب حسینی،1397، ایران سبز، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده