عملیات پدافندی اروند-54
از: هنگ ژاندارمری آبادان (ر3) به: یگانهای تابعه شماره: 16/47/84/401/3 تاریخ: 28/8/59 ]هماهنگی و همکاری بین نیروها[
گزارش ستاد عملیات اروند حاکی است هماهنگی و همکاری بین نیروها، ابلاغیه واصله از سماجا به شرح زیر جهت استحضار به عرض می­رسد:

1- دشمن با وجود تلاش پنجاه روز بمباران مکرر به منظور دستیابی به سواحل خلیج فارس جزیره­ خارک و بندر بوشهر به علت همکاری و هماهنگی نیروهای دریایی، هوایی و زمینی ناکام مانده و تعداد قابل توجهی از هواپیماهای خود را از دست داده است.

2- در سایر جبهه‌ها، همکاری بین نیروها و سپاهیان پاسدار قابل تقدیر بوده و در صورت ادامه هماهنگی و همکاری، پیروزی نصیب کشور اسلامی ایران خواهد شد.

3- به ستاد مشترک ضمن تشکر از فداکاری­ها و حماسه آفرینی­های کلیه نیروهای شرکت کننده در عملیات، نظر آنها را به این مطلب حیاتی و مهم جلب نموده و متذکر می­گردد که رمز موفقیت همانا هماهنگی و همکاری در ایجاد وحدت فرماندهی می­باشد که امیدواریم به یاری خدا، کلیه­ پرسنل نیروهای مسلح ارتش جمهوری اسلامی ایران از این موهبت الهی برخوردار و آن را با نهایت دقت رعایت نمایند، موفقیت و پیروزی کامل ارتش جمهوری اسلامی ایران در مقابل ارتش بعثی عراق.

ف 07 ـ سرهنگ 2 عبداللهی

*****

از: فرماندهی عملیات نامنظم (ر3)

به: سماجا 3 عملیات

موضوع: استقرار نیرو در مناطق واگذاری

شماره: 102-183-401

تاریخ: 28/8/59

 

1-پایگاه ابوذر با استقرار یک دسته ادوات و پنج دسته پیاده در امتداد ساحل شرقی کارون از دارخوین تا رحمانیه مستقر و استقرار آنها خاتمه یافته است.

2-برای پوشش منطقه واگذاری بین مناطق گروه رزمی 246 و 202 ظرف دیروز و روز جاری 28/8/59 شناسایی انجام گرفت و به علت وجود نهرهایی که خط حد این یگان را با گروه‌های رزمی مذکور تشکیل بدهد و با طلاق جنوب غربی شادگان، امکان رسیدن به منطقه واگذاری وجود ندارد و لازم است توسط مهندسی روی یکی از نهرها پل زده شود تا بتوان در فاصله­ی بین دو نهر عناصر یگان‌های نامنظم را مستقر نمود.

4- استدعا دارد مقرر فرمایید به قسمت مهندسی ابلاغ شود که در مورد نصب پل با این قرارگاه هماهنگی لازم را مبذول دارند.

فرمانده ­عملیات نامنظم

از: ستاد عملیات آبادان و خونین ‌شهر (ر3)

به: ف تیپ2 (ر3)

شماره: 766-50-84-401-3

            تاریخ: 28/8/59

موضوع: دستور جزء به جزء

 

 

با توجه به اینکه دشمن مواضع خود را در ضلع شمال شرقی بهمنشیر درمنطقه­ گردان‌های 129 و 152 تخلیه و به سمت شمال و شمال‌غرب می­رود، دستور فرمایید گروهان مهندسی رزمی نسبت به پاک کردن میدان‌های مین دشمن اقدام و گردان‌های مذکور تماس با دشمن را حفظ و هرگونه جا به جایی دشمن و محل استقرار دقیق خودی را سریعاً به ستاد عملیات 1-خ [آبادان ـ خونین‌ شهر] گزارش نمایند.

فرمانده عملیات آبادان و خونین‌ شهر ـ سرهنگ شکرریز 

*****

از: ستاد عملیات آبادان و خونین شهر (ر3)

به: فرماندهی عملیات اروند ـ رکن سوم

شماره: 796-50-84-401-3

            تاریخ: 29/8/59

[بسیج بنیاد مستضعفان فارس]

 

 

  تعداد 58 نفر از بسیج بنیاد مستضعفان استان فارس به سرپرستی برادر علی اصغر پاشایی در تاریخ 28/8/59 به آبادان وارد و پس از توجیه کامل در مورخه­ 29/8/59 در اختیار تیپ قوچان به منظور جایگزینی پرسنل گردان 183 قرار گرفته تا تحت نظر گردان مذکور عمل نمایند.

فرمانده­ عملیات آبادان، خونین ‌شهر  ـ سرهنگ شکرریز

*****

از: یگان ام 48

به: فرماندهی ستاد عملیات اروند(ر3)

موضوع: تانک‌های ام-48 منهدم شده

شماره: 796-50-84-401-3

            تاریخ: 29/8/59

 

استحضاراً به عرض می­رساند که در تاریخ 3/8/59 یک ستون تانک ام 48 که به دست نیروهای دشمن در جاده­ ماهشهر ـ آبادان منهدم و جا مانده و تا به حال دسترسی جهت تخلیه تانک‌های سالم و وسایل نداشتیم خواهشمند است اگر چنانچه نیرویی به آن منطقه اعزام گردیده این یگان را مطلع نموده که جهت تخلیه و جمع­آوری وسایل از طریق این یگان اقدام شود. مراتب جهت اطلاع و هرگونه اقدام دیگر به عرض می­رسد.

سرپرست یگان ام-48 ـ ستوانیکم غفاری

*****

از: سرهنگ صادق

به: فرماندهی اروند

موضوع: بازدید از یگان‌ها

 

تاریخ:29/8/59

 

در مورخه­ 28/8/59 در اجرای امر از تعدادی یگان‌های مستقر در شادگان و دارخوین بازدید نمودم. نتیجه به شرح زیر به استحضار می­رسد.

1- باقیمانده­ گردان144 پیاده در منطقه شادگان در محلی نامناسب از نظر زیست و کنار جاده بودن مستقر گردیده که بدون هیچ کنترلی پرسنل بر روی جاده و اطراف متفرق بودند و در موقع ورود من هیچ­کس نبود که ورود به منطقه تجمع را کنترل نماید.

2- گروه رزمی 246 هنوز شکل رزمی به خود نگرفته است. نفربرهای پیاده نظام تحویل نگردیده بود و در نتیجه، سازمان برای رزم در منطقه پدافندی تشکیل شده در بررسی که به عمل آمده مشکلات عمده گروه به شرح زیر محسوس بود:

الف – کمبود شدید پرسنل افسری برای نمونه نفرات پیاده که به استعداد بیش از یک گردان می­باشند و تحت امر گروه قرار گرفته­اند، بدون افسر اعزام شده­اند.

ب – روحیه­ افراد پیاده مامور از گردان144 در مقایسه با پرسنل گردان تانک بسیار پایین است و علت اصلی به نظر می­رسد فقدان کادر افسری و انجام مأموریت ناموفق قبلی باشد.

3- پیشنهاد:

به منظور برطرف کردن مشکلات فوق پیشنهاد می­شود:

الف – باقیمانده­ گردان144 پیاده برای تجدید سازمان به اردوگاه استراحت اعزام شوند و در صورتی که مقدور می‌باشد، کلیه­ پرسنل به دو قسمت تقسیم و هر قسمت برای یک هفته به مرخصی بروند.(راهکار1 به راهکار 2 ترجیح دارد).

ب – پرسنل جدید منقضی خدمت‌های 56 و سایر درجه­داران اعزامی از گد 144 به گروه 246 از نظر کادر افسری تکمیل گردند و در سازمان درجه‌داری آن تجدید نظر به عمل آید.

پ – با توجه به نیاز شدید یگان‌ها از نظر کنترل بازرسی و پیدا کردن نواقص، این ستاد نیازمند کادری است که قادر باشد به طور دائم شب و روز یگانها را بازرسی و کنترل نماید، به طوری­که فرماندهی دقیقاً کلیه حوادث کلی و جزئی یگان‌ها را زیر نظر داشته باشد. در شرایط فعلی، ستاد توانایی چنین کاری و ارزیابی دقیق را ندارد.

سرهنگ صادق

*****

از: گد 202

شماره: 140 سیار

به: ستاد اروند

تاریخ: 29/8/59

[آخرین وضعیت]

 

 

بازگشت به: 29-84-401-10- 658/4 – 28/8/1359

آخرین وضعیت نیروهای دشمن و خودی به شرح زیر به عرض می­رسد:

1- در استعداد رزمی نیروهای خودی تغییری حاصل نشده.

2-نیروی خودی از مواضع جنگی 5 کیلومتر به جلو مستقر گردیده

3-نیروهای دشمن در سمت راست جاده­ آسفالت به طرف آبادان تغییراتی ندارند و هنوز ضمن حفاظت مواضع به مرمت مواصلاتی مارد مشغول است و در سمت چپ جاده 1500 کشیده شده به عقب و حدود 15000 متر به سمت چپ تقریباً رو به روی نیروهای تیپ قوچان در آبادان قرار گرفته و سنگرهای خود را با ماکت‌های فریب دهنده آرایش داده­اند که مجهز به آتش شدید ضدهوایی می­باشد.

سرگرد صفوی

منبع: عملیات پدافندی اروند، سید یعقوب حسینی،1397، ایران سبز، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده