پژواکی از خاطره ها (42)
سرهنگ زرهي غلامحسين لرزائي در ارديبهشت ماه سال 1325 در شهرستان سرخس پا به عرصه وجود نهاد. تحصيلات ابتدايي و متوسطه را در همان شهرستان به پايان رسانيد. در مهر ماه سال 1343 به دليل علاقه به نظاميگري وارد آموزشگاه درجه داري گرديد.

پس از يكسال به درجه گروهبانسومي مفتخر، همراه با انجام وظيفه سربازي به تحصيل ادامه داده پس از اخذ ديپلم در سال 1352 وارد دانشكده افسري گرديد و در سال 1353 با درجه ستوانسومي زرهي فارغ التحصيل شد. علاوه بر دوره هاي کوتاه مدت نظامي، دوره هاي يکساله مقدماتي و عالي رسته اي را در مرکز آموزش زرهي شيراز به اتمام رسانيد.

مشاغلي که در حين جنگ به عهده داشت عبارتند از: فرمانده گروهان تانک، معاون گردان و فرمانده گردان،رئيس ستاد تيپ زرهي. در سال 1373 پس از سي سال خدمت صادقانه به افتخار بازنشستگي نايل آمد. به دليل لياقت و شايستگي که در عمليات رزمي از خود نشان داد به دريافت ارشديت نظامي مفتخر گرديد.

گلوله اي كه قصد كشتنم را نداشت!

خاطره اي از:

سرهنگ غلامحسين لُرزائي فرمانده گروهان يکم گردان 214 سوار زرهي در عمليات ثامن الائمه(ع)

من فرمانده گروهان يكم گردان 214 سوار زرهي در يكي از روزهاي قبل از عمليات ثامن الائمه(ع) در حالي كه به همراه سرباز بيسيم چي از مواضع يگان ها بازديد مي كردم. در يك لحظه متوجه صداي صفير گلوله اي شبيه خمپاره شدم. بلافاصله خود را به زمين پرتاب نمودم، در همين لحظه در فاصله يك متري من و سرباز همراهم، اندكي خاك به هوا بلند شد، متوجه اصابت گلوله به زمين شدم.

هر لحظه منتظر انفجار و آثار بعدي آن بودم، زماني بسيار طولاني گذشت و خبري نشد.

با احتياط از جا بلند شدم، به محل اصابت گلوله نگاه كردم، ملاحظه نمودم كه خمپاره در حالي كه در زمين فرو رفته، عمل ننموده است. در اينجا بود كه الطاف خفيه الهي را شامل حال خود ديدم.

و خمپاره‌اي كه قصد كشتن من و سرباز بيسيم‌چي مرا نداشت.

عكس با درجة سرواني در سال 1361 در منطقة عمومي جنوب، شمال رودخانة كرخه گرفته شده است.

منبع: پژواکی از خاطره ها، روح‌الله سُروري ، 1387، ایران سبز، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده