حصرشکنان-32
براساس مستندات موجود، چنين استنباط مي¬شود كه سپاه به¬دليل نوپا بودن و نداشتن عده و شاكله مشخص و همچنين در اختيار نداشتن تجهيزات (مستند به اظهارات فرماندهان سپاه در اوايل جنگ مبني بر كمبود و نداشتن سلاح و تجهيزات و دستوراتي كه از سوي بني¬صدر در ارتباط با واگذار نشدن ملزومات به آنها صادر شده بود) و نداشتن دانش تخصصي نظامي و علم به¬كارگيري نيروهاي مختلف (هوايي، دريايي، پدافند هوايي و همچنين هوانيروز، توپخانه، آماد و پشتيباني در تمامي حوزهها و بهخصوص سلاح و مهمات و غيره) در نبردها قادر به طراحي عمليات گسترده نبودند.

طرح­ريزي كامل براي انهدام نيروي دشمن در شرق كارون:

انجام اقدامات لازم براي تأمين اهداف بالا آغاز مي­گردد و تمامي نيروها با قوت اقدام به انجام تدابير ابلاغي مي­نمايند. براي انهدام نيروي دشمن، طرح عملياتي از سوي گردان148تيپ1 لشكر77، طراحي و پيشنهاد مي­گردد. براساس مفاد اين طرح كه در بين رزمندگان به «تك محدود تپه­هاي مدن آبادان(ميدان تير آبادان)» معروف شده بود، گردان موصوف با استفاده از تانك­هاي اسكورپين گردان سوارزرهي و به­كمك عناصري از سپاه پاسداران در ساعت 2 تا 20 روز 25 ارديبهشت ماه سال 1360 از خط تماس ذوالفقاريه گذشته و با غافلگيري كامل عمليات را به­اجرا درآوردند (سروري و جاوداني: 101).

گرچه اين عمليات محدود بود و در مقايسه با زمين و دشمن اهميت زيادي نداشت و تعدادي از بعثيون كشته و 85 نفر از آنها نيز به اسارت در آمدند و تعداد 10 دستگاه از انواع خودرو و تانك آنها نيز به آتش كشيده ­شد، اما از لحاظ روحي و رواني در هر دو جبهه‌ خودي و دشمن فوق­العاده داراي اهميت و تأثيرگذار بود. اجراي هر عمليات تعرضي موفق، جداي از آن كه در چه سطحي انجام مي­گردد، نيروهاي خودي را مصمم­تر مي­کرد و در جبهه‌ دشمن بعثي نيز خستگي و فرسودگي آنها را در پي داشت.

شايان ذكر است كه متجاوزين در ماه­هاي اوليه‌ جنگ به­دليل شدت آتش­باري توپخانه‌ نيروي زميني ارتش و حملات مدوام و محدود رزمندگان اسلام در شرق كارون، طعم استراحت را به­خصوص در شب­ها، نچشيدند. پس از تصرف خاكريز موازي بهمن‌شير از سوي رزمندگان اسلام در اين عمليات، فرماندهي نظامي عراق ناچار به عقب­نشيني و عقب كشيدن پايگاه­هاي تأميني از محل­هاي قبلي مي­گردد (همان:صص106 و 107).

با اجراي موفقيت­آميز تك محدود «ميدان تير آبادان» دشمن بعثي بر شدت اقدامات تأميني خود مي­افزايد. از سويي ديگر، عناصر اطلاعاتي و عملياتي لشكر77 براي      طرح­ريزي عمليات نيازمند كسب اطلاعات جديد بودند. در اين شناسايي­ها، خلبانان هوانيروز به عمق منطقه‌ دشمن نفوذ مي­کردند و گروه­هاي تك­ور با پرواز در مناطق اشغال شده، انهدام ادوات و تجهيزات دشمن، در فرصت­هاي مناسب اقدام به فرود و ربايش نيروهاي بعثي نمود و براي تخليه‌ اطلاعاتي، اسرا را به ­عقبه‌ نيروهاي خودي تخليه مي­كردند (رجوع شود به خاطرات سرهنگ خلبان كبرا، ناصر نژادتقي، همان: صص109 و 110).

 

عمليات دارخوين (فرمانده‌ كل قوا- خميني روح خدا)

اين عمليات، در قالب طرح عملياتي امام حسين(ع) يا دارخوين از سوي برادران سپاه پاسداران ارائه مي­شود. طرح يادشده براساس ابتكارات شخصي و خارج از الگوهاي متداول نظامي طرح­ريزي شده بود؛ به­همين دليل ­همراه طرح عملياتي «تك محدود» كه پيرو ارائه ی آن از سوي لشكر77 تهيه مي­گردد، به يگان­ها ابلاغ مي­شود. ستاد لشكر77 نيز براي هرچه بهتر اجرايي شدن اين طرح، يك گردان سوارزرهي كه تازه وارد منطقه شده بود و كاركنان آن از روحيه‌ بسيار بالايي خوردار بودند، به اين طرح اختصاص داده و به توپخانه‌ لشكري ابلاغ مي­شود كه با جابه‌جايي، پيش­بيني اجراي آتش مناسب را با هدف پشتيباني از اين عمليات داشته باشند.

به اين ترتيب، دومين برنامه‌ تك محدود به پيشنهاد برادران سپاه و با پشتيباني كامل ارتش (توپخانه، هوانيروز، گروه رزمي214، يك گروهان از ژاندارمري، يگان مهندسي و يگان­هاي تقويت شده از گردان تانك لشكر77) جنبه‌ اجرايي پيدا مي‌کنند. در 20 خرداد 1360 آخرين هماهنگي­ها با برادران سپاه، برادر پاسدار رحيم صفوي، برادر پاسدار شهيد حسين خرازي و شهيد علي رضايي از سپاه پاسداران و همچنين، تني چند از فرماندهان گردان و عمليات لشكر77 انجام و مراتب در 9 بند صورت جلسه و امضا مي­گردد. هدايت كلي عمليات و كاربرد احتمالي نيروهاي احتياط نيز به ستاد لشكر77 واگذار می‌­شود (سروري- جاوداني،113:1386).

عمليات فرمانده‌ كل قوا، خميني روح خدا(ره) در حالي انجام مي­شود كه تا روز قبل، اسم دقيقي براي آن مشخص نشده بود و هنگامي كه خبر عزل بني‏صدر از فرماندهي كل قوا از سوي حضرت امام(ره) منتشر گرديد، اين عمليات به­نام حضرت امام(ره)، نامگذاري شد. اتحاد و همدلي رزمندگان اسلام باعث شد اين عمليات با موفّقيت كامل انجام پذيرد و 200 نفر از بعثي‌ها به اسارت درآیند، 12 دستگاه تانك و نفربر به غنيمت گرفته و تعدادي از خودروهاي بعثيون نيز منهدم و سه دستگاه تانك نیز به غنيمت گرفته شود. با اجراي عمليات دارخوين، بعثيون باقيمانده‌ پل خرمشهر را منفجر كردند و به­طور كامل در لاك پدافندي فرو رفتند و در ابعاد مختلف، جلوي مواضع خود را     مين­گذاري نمودند.

 

 

طراحي اولين عملیات مشترك ارتش و سپاه

پایدار ماندن سرپل دشمن در شرق کارون، تهدید بالقوه خطرناکی برای جزیره‌ آبادان بود؛ زیرا با اشغال جزیره‌ آبادان تمام کرانه‌ شمالی اروندرود در کنترل عراق و بنادر ماهشهر و امام خمینی(ره) و تأسیسات اقتصادی و دریایی ایران در خورموسی در کنترل مستقیم و غیرمستقیم دولت عراق قرار می­گرفت. در برابر چنین رویدادی، کشور ایران از بخش کرانه­ای شمال­غربی خلیج فارس محروم می­گردید و مجبور می­شد برای استفاده‌ی بی­خطر از آبراه دریایی، تأسیسات اقتصادی و نظامی و بندری منطقه را به بنادر دیگر مانند بندر دیلم، گناوه یا بوشهر تغییر مکان دهد که این امر مستلزم صرف میلیاردها دلار هزینه و سال­های متمادی وقت بود. علاوه بر این فرمان امام(ره) مبنی بر این که حصر آبادان باید شکسته شود، مسئولین جنگ را بر آن داشت تا با اطاعت از فرمان معظم­له، عملیاتی را برای رفع محاصره‌ آبادان در دستور كار قرار دهند.

سپهبد شهيد علي صيادشيرازي در قسمتي از خاطرات خود با موضوع «ناگفته­هاي جنگ» كه از سوي حوزه‌ هنري سازمان تبليغات اسلامي به­رشته‌ تحرير درآمده است، با يادآوري پرثمر بودن دوراني كه مورد غضب بني­صدر واقع شده و از حضور و فعاليت در ارتش محروم گشته بود، به برگزاري دوره­هاي آموزشي براي برادران سپاه، به­عنوان بخش ديگري از مجموعه فعاليت­هايي كه در سپاه داشته­اند، اشاره مي­كند و درباره‌ بررسي و انجام طرح­ريزي اوليه در ارتباط با شكست حصر آبادان چنين مرقوم نموده­اند:

«بخش ديگر، بررسي عمليات بود. رفتم دارخوين و آبادان و آن‌جاها. عمليات ثامن‌الائمه(ع) در شرق كارون و آزادسازي آبادان از همان­جا زمينه­سازي شد. در جلسات طرح كردم و بعد در جلسات شوراي عالي سپاه، بچه­ها به نتايج خوبي رسيدند. اين طرح را تكميل كردند و به شوراي عالي دفاع بردند. شوراي عالي دفاع تصويب كرد كه عملياتي با شركت ارتش و سپاه در منطقه‌ شرق كارون انجام شود كه عمليات ثامن‌الائمه(ع) بود.» (دهقان،146:1390)

از اين­رو، طرح عملیاتي برای شکست حصر آبادان از سوي برادران ارتش و سپاه در فروردين 1360 مطرح ­گرديد كه با مخالفت بني­صدر روبه‌رو ­شد، اما بعد از بحث و بررسي با نظر موافق حضرت آيت­الله خامنه­اي(مدظله العالي) مقرر مي­شود كه طرح يادشده با فرماندهي لشكر77 كه در منطقه مستقر بوده­اند، هماهنگ شود (كلاهدوز،1390: 148).

لازم به ذكر است كه صرف نظر از سوء ­نيت بني­صدر، طراحي عمليات نظامي مانند طراحي در ساير زمينه­ها و حتي بيشتر، نياز به زمينه‌ علمي دارد. به­همين دليل، بايد عناصر طرّاح، به ابزار مورد استفاده‌ يگان­ها، شامل سازمان، تجهيزات و مأموريت آشنايي كامل داشته و از آخرين فناوري­هاي موجود در سطح يگان مطلع باشند تا بتوانند مجموعه‌ عوامل رزمي را در قالب يك طرح با هم تلفيق نمايند.

شهيد صيادشيرازي در ادامه‌ خاطرات خود تحت عنوان «ناگفته­هاي جنگ» پيرامون چگونگي همكاري­اش با سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، در حوزه­هاي آموزشي چنين     عنوان ­نموده است: «زماني كه شهيد كلاهدوز هنوز بود، يك دوره‌ يك ماهه براي حدود سي- چهل نفر از برادران سپاه تشكيل داديم. الآن تعداد زيادي­شان شهيد شده­اند و اولين كساني بودند كه آمدند و راجع به عمليات، به­صورت تئوري چيز ياد گرفتند. از آنها زياد شهيد شدند؛ چون بلافاصله به منطقه رفتند و وارد عمليات شدند. سرنخ­هايش را مي­توان از آنها كه زنده هستند، پرسيد. يك ماه آموزش از صبح تا غروب بود. چند تا استاد ديگر هم دعوت كرده بودم، خودم سرپرست همه چيزشان بودم. درس­هاي مختلفي را آموزش داديم.» (دهقان:147)

 براساس مستندات موجود، چنين استنباط مي­شود كه سپاه به­دليل نوپا بودن و نداشتن عدهو شاكله‌ مشخص و همچنين در اختيار نداشتن تجهيزات (مستند به اظهارات فرماندهان سپاه در اوايل جنگ مبني بر كمبود و نداشتن سلاح و تجهيزات و دستوراتي كه از سوي بني­صدر در ارتباط با واگذار نشدن ملزومات به آنها صادر شده بود) و نداشتن دانش تخصصي نظامي و علم به­كارگيري نيروهاي مختلف (هوايي، دريايي، پدافند هوايي و همچنين هوانيروز، توپخانه، آماد و پشتيباني در تمامي حوزه‌ها و به‌خصوص سلاح و مهمات و غيره) در نبردها قادر به طراحي عمليات گسترده نبودند و همان­گونه كه توضيح داده شد، طرح اوليه‌ سپاه درباره‌ عمليات ثامن­الائمه(ع) توسّط شهيد صيادشيرازي طراحي و سپس توسط برادران سپاه به شوراي عالي دفاع ارائه مي‌گردد. بديهي است كه بيان اين مطالب، به­هيچ وجه از اندازه و اهميت كار آنها و به‌خصوص ولايت‌مداري برادران سپاه در آن مقطع و در اين ارتباط نخواهد كاست. همچنين، در اين باره مي­توان به­ضرورت تشكيل نيروهاي سه­گانه در سپاه كه به­فرمان حضرت امام خميني(ره) در سال 1364 ابلاغ و اجرايي گرديد نيز اشاره نمود.

در پي حذف بني­صدر از فرماندهي كل قوا، چند جلسه‌ مشورتي با حضور فرماندهان تشكيل مي­گردد و در نهايت، ضمن انجام تغييراتي در طرح­هاي موجود و ارائه شده، طرح كلي عمليات شكست حصر آبادن تصويب مي­شود. سرانجام، در 15 شهریور 1360، طرح عملیاتی ثامن­الائمه(ع) برای شکستن محاصره‌ آبادان تکمیل و سرهنگ جوادي فرماندهي لشكر77 خراسان و برادر سيد رحيم صفوي كه مسئوليت عمليات سپاه در منطقه‌ جنوب را برعهده داشتند، به نمايندگي از ارتش و سپاه آن­ را امضا نمودند.

در همين ارتباط، سپاه پاسداران متعهّد مي­گردد كه حداقل 15 گردان مانوري (200 نفره) را براي انجام اين طرح به لشكر77 خراسان واگذار نمايد، سپس اين طرح در قالب دستور عملياتي براي اجرا، از طريق ستاد لشكر77 به تمامي نيروهاي شركت كننده‌ ارتش، سپاه و ژاندارمري ابلاغ مي­گردد (ايزدي، 89:1389).

هدف اصلی عملیات، انهدام نیروهای دشمن در شرق رودخانه‌ کارون و تصرف و تأمین منطقه بوده است. «اين عمليات كه توسّط لشكر77 پيروز خراسان طراحي و اجرا گرديد و باعث كنار زدن عراقي­ها از آبادان شد، زنگ خطر را براي عراق به صدا درآورد.» (سردار قاليباف، مصاحبه با ويژه­نامه‌ خراسان، 5:1388)

نام­گذاري اين عمليات نيز بنا به پيشنهاد سرهنگ جوادي، فرماندهي وقت لشكر77 پياده‌ی خراسان بود؛ چون محور اصلي اين عمليات را لشكر77 تشكيل مي­داد؛ بنابراين نام «ثامن­الائمه(ع)» را براي اين عمليات پيشنهاد مي­کنند كه مورد تصويب تمامي نيروهاي شركت كننده در عمليات نيز قرار مي­گيرد.

 

 

منبع: حصرشکنان، عسگری، شاداب، 1392، سوره سبز، تهران

 

1. سردار افشار در مصاحبه­اي پيرامون همكاري ارتش با سپاه در دوران دفاع مقدس عنوان داشته­اند: «قطعاً هيچ عملياتي را سپاه انجام نداده كه بدون كمك ارتش بوده باشد. حتي اگر به اينها نيرو يا گردان يا تيپ نداده، حداقلش پشتيباني توپخانه بوده يا پشتيباني هوايي ـ بالگرد و هواپيما ـ بوده و ديگر تجهيزات ارتشي كه با مديريت خودشان     مي­آمدند در منطقه‌ عملياتي سپاه يك مسؤليت­هايي را مي­گرفتند و بالعكس، سپاه هم به ارتش كمك­هايي مي­كرد، در زماني كه ارتش حضور داشت.» (سردار افشار، شماره 56)

1. به­دنبال فرمان حضرت امام خميني(ره) و تأکید ایشان، شورای انقلاب اسلامی در تاریخ 19/4/59 تشکیل «سازمان بسیج ملی» را تصویب مي­كند تا این سازمان با آموزش و سازماندهی همه‌ افراد داوطلب، آنان را برای مقابله با هرگونه تهدید و تجاوز داخلی و خارجی آماده نماید. در دی­ماه ۱۳۵۹ با تصویب مجلس شورای اسلامی «سازمان بسیج ملی» به «واحد بسیج مستضعفین» تغییر نام داده و در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادغام شده و فرماندهی آن به سپاه پاسداران واگذار مي­شود. واحد بسیج مستضعفین تا سال ۱۳۶۹ به­کار خود ادامه می­دهد تا اینکه در این سال «نیروی مقاومت بسیج» جایگزین واحد بسیج شد و با ستادی مستقل به­عنوان یکی از نیروهای پنجگانه‌ سپاه، مسئولیت انجام تمامی امور مربوط به بسیج را به­عهده گرفته و هم اکنون نیز به­کار خود ادامه می­دهد.

2. در عمليات ثامن­الائمه(ع)، شاكله‌ تشكيل لشكرهاي25 كربلا، 8 نجف اشرف و 14 امام حسين(ع) سپاه با توجه به غنايمي كه بعد از انجام اين عمليات و شكست عراقي­ها بدست مي­آيد، طراحي مي­شود. ولي هنوز در اين مرحله گروه­ها را با همان نام قديم خود، مثلاً گروه مرتضي قرباني، گروه احمد كاظمي و غيره صدا مي­كردند. تشكيل تيپ­ها در سال دوم جنگ و از عمليات طريق­القدس اتفاق افتاده است(قرباني، مصاحبه با ويژه‌نامه‌ خراسان، 15:1389). در طرح­ريزي عمليات ثامن­الائمه(ع) تصويب مي­گردد كه سازمان گردان­هاي پيشنهادي سپاه پاسداران متشكل از 280 نفر باشد، اما  پس از آمارگيري، قبل از شروع عمليات كه در تاريخ 3/7/60 صورت مي­پذيرد، آمار تمامي بسيجيان شركت­كننده معادل 2460 نفر محاسبه مي­گردد. (سروري و جاوداني:145)

1. سپاه در ارديبهشت سال 1358 تشكيل گرديد. كاركنان سپاهي به‌جز تعدادي از كاركنان ارتش كه به آنها پيوسته بودند، فاقد آموزش­هاي لازم براي انجام طرح­ريزي عمليات­هاي نظامي بودند. دوره­هاي لازم در اين باره، در دانشكده­هاي فرماندهي و ستاد كه به­اختصار آن را «دافوس» مي نامند، آموزش داده مي­شود. دافوس در واقع عالي­ترين دوره‌ آموزشي فرماندهان است، بعد از دوره­هاي مقدماتي و عالي و كسب چندين سال تجربه‌ عملي مي­باشد كه به نسبت نيازهاي نظامي و دفاعي كشور اقدام به امر تربيت نيروي انساني متخصص براي سطوح فرماندهي در نيروهاي مسلح مي­كند. دانش آموخته‌هاي دافوس طرز به­كارگيري توأم نيروها و تجهيزات را فرا مي­گيرند. از اولين دوره‌ دافوس ارتش كه  بعد از پيروزي انقلاب اسلامي تشكيل گرديد تاكنون، هميشه تعدادي از برادران سپاهي براي طي اين دوره­ها حضور داشتند. سپاه پاسداران نيز اقدام به تأسيس دانشكده‌ فرماندهي و ستاد می‌کنند و در وضعيت كنوني نيز با قوت در راستاي تقويت آن مي­كوشند. در همين باره، در يادنامه‌ سردار سرتيپ شهيد احمد سوداگر چنين نوشته شده است: «درسال 1362 دوره‌ دافوس را در ارتش گذارند و با تلفيق دانش تئوريك و تجربه­هاي عملي ميدان نبرد، به پختگي و بلوغ در امور اطلاعاتي رسيد.»

2. سردار ذوالقدر در يك گفتگوي اختصاصي با صبح صادق در ارتباط با بررسي زمينه­هاي صدور فرمان تاريخي امام(ره) مبني بر تشكيل نيروهاي سه­گانه‌ی سپاه چنين عنوان داشته­اند: «فرمان حضرت امام(ره) براي تشكيل نيروهاي سه‌گانه‌ سپاه در تاريخ 26 شهريور سال 1364 صادر شد. سپاه در آن موقع تعدادي يگان زميني كه اكثراً هم يگان­هاي پياده بودند، يك يگان دريايي و يك يگان محدود هوايي داشت كه در كنار آن، حضور اجتماعي، سياسي و فرهنگي سپاه هم در سطح شهرها وجود داشت كه در حقيقت كار بسيج را انجام مي­داد. اين ساختار، به­خصوص در شرايط يك جنگ طولاني كافي نبود. سپاه براي اين‌كه بتواند نقش مؤثرتري در جنگ داشته باشد، علي­القاعده نيازمند نيروي زميني قوي بود كه براي كار زميني و يگان­هاي عملياتي زميني مشخص باشد. از آنجا كه جنگ در دريا هم جريان داشت و سپاه بايد در دريا هم نقش داشته باشد، تنها يك يگان دريايي كافي نبود و احتياج بود به اين‌كه يك فرماندهي و ستاد براي اين مأموريت ايجاد شود و نيازمندي­ها را شناسايي و يگان­ها را سازماندهي كند. به­همين دليل ما بايد در هوا هم يك توان جديد و قوي ايجاد مي­كرديم. اينها نيازمندي­هايي بود كه وجود داشت و امام (ره) نيز پذيرفتند و فرمان ايشان منشأ تشكيل نيروهاي سه­گانه‌ سپاه شد.

سردار ذوالقدر ادامه مي­دهند كه«تشكيل نيرو چيزي نيست كه ظرف يك سال و دو سال محقق شود، البته نيروي زميني خيلي زود سروسامان پيدا كرد؛ چون توان اصلي سپاه توان زميني بود و جنگ هم عمدتاً در زمين جاري بود. در حقيقت قلب سپاه در صحنه‌ جنگ زميني مي­تپيد، نيروي زميني قبل از دو نيروي ديگر شكل گرفت. همان ساختار قبلي اسم نيروي زميني را به خود گرفت و چيز جديدي حاصل نشد. تصوّر بنده اين است كه اين فرمان در سال­هاي جنگ خيلي منشأ اثر نبود، اين فرمان، سپاه را براي جنگ طولاني­تر آماده مي­كرد و چون در سال هشتم، جنگ پايان یافت، فرصت نشد كه از اين نيروها در ادامه جنگ استفاده شود. نتيجه اين‌كه ساختار جديد، تأثير مستقيمي در آن مقطع در جنگ (الا نيروي زميني كه پايه‌ مستحكم در جنگ پيدا كرد) نداشت و خودش را بعد از جنگ نشان داد. (www.sobhesadegh.ir)

1. در جلسه‌ دي ماه سال 1359 شوراي فرماندهي سپاه در تهران، تصميم گرفته مي­شود با تأسيس يك قرارگاه مركزي در جنوب، همه‌ نيروهاي سپاه و داوطلبان در آنجا سازماندهي و به­جبهه­ها اعزام شوند. شهيد كلاهدوز كه آن زمان قائم مقام سپاه بود، بعد از جلسه، برادر سيد رحيم صفوي را به ­مسؤليت عمليات سپاه پاسداران برگزيد تا فرماندهي منطقه‌ جنوب را بر­عهده گيرد. ايشان تا قبل از آن، فرمانده‌ محور دارخوين بودند (كلاهدوز:148).

2. براي كسب اطلاعات بيشتر راجع به«عمليات ثامن الائمه(ع)»، رجوع شود به كتابي كه با همين موضوع و در دو جلد توسط اميران سرتيپ دوم روح­الله سروري و سرتيپ دوم ابوالقاسم جاوداني تدوين و از سوي هيئت معارف جنگ شهيد سپهبد صيادشيرازي منتشر گرديده است. در اين كتاب، تمامي وقايع نظامي اين عمليات با بيان جزئيات اطلاعات نظامي، به­صورتي كامل، مستند و متقن، گردآوري و ارائه شده است.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده