فرماندهان صدام (28)
گفت و گو با سرلشکر میسر رشید الطرفه العبیدی گفت و گو کنندگان: کوین ام. وودز، ویلیامسون مورای و الیزابت ای. ناتان سرلشکر میسر رشید الطرفه العبیدی در سال 1975م مدرک کارشناسی علوم نظامی­اش را از دانشکده نظامی بغداد اخذ کرد. افزون براین، دیپلم روان­شناسی، کاردانی زبان فارسی و کارشناسی رشته تاریخ و تمدن از دانشکده بغداد را نیز در کارنامه علمی­اش داشت. ژنرال طرفه پس از پیوستن به ارتش عراق، در رسته اطلاعات و تدریس اطلاعات نظامی مشغول کار شد. او در دوران جنگ ایران و عراق از سال 1980تا 1987م در اداره اطلاعات فرماندهی کل در بخش ایران خدمت می­کرد و در دهه 1990م نیز جانشینی بخش ایران در اداره کل اطلاعات نظامی را بر عهده داشت. بین سال­های 1998 تا 2000م ژنرال طرفه وابسته نظامی غیررسمی سفارت عراق در تهران بود و در هنگام تجاوز آمریکا به عراق در سال 2003م هم مدیریت سامانه اطلاعاتی بخش جنوبی را برعهده داشت.

وودز: ممکن است قدری در مورد سوابقتان برایمان توضیح دهید و بگویید چرا رسته اطلاعات را انتخاب کردید؟

طرفه: من در ژانویه 1975م از دانشکده نظامی عراق فارق­التحصیل شدم و کارم را ابتدا در شمال عراق با فرماندهی دسته در لشکر پیاده شروع کردم. سپس به فرمانده گروهان ارتقا یافته، سه سال در این جایگاه خدمت و در سال 1977م به همراه 10 افسر دیگر دوره شش ماهه فراگیری زبان فارسی را طی کردم و چون  دانشجوی ممتاز این دوره شدم به دوره شش ماهه پیشرفته بعدی نیز راه یافتم و در دوره جدید هم که دوره مبانی می­شد، دانشجوی ممتاز شدم. در سال 1978م آموزش زبان فارسی در رسته اطلاعات نظامی را برعهده گرفتم و اینجا بود که با سامرایی که آن موقع سرگرد بود آشنا شدم. او افسر بخش ایران بود که در آن زمان کوچکترین واحد اطلاعاتی نظامی عراق بود. سامرایی به من گفت: "علاوه بر آموزش زبان فارسی، از تو می­خواهم در شاخه ایران هم با من همکاری کنی." شاخه رژیم صهیونیستی بزرگ بود و بخش­های متعددی داشت و این موقعیت که شاخه ایران بسیار کوچک­تر بود نشان می­داد که ما در آن زمان هیچ قصد تجاوزی به خاک ایران نداشتیم و به ویژه پس از امضای قرارداد 1975م الجزایر با ایران، اطلاعات عراق عمدتا بر رژیم صهیونیستی متمرکز شده بود.

همیشه مشغول جمع­آوری اطلاعات مربوط به ایران بوده­ام و این کشور همواره ذهنم را به خود مشغول کرده است. هرموضوع مهم یا جزئی مربوط به ایران را دنبال می­کردم. پس از اشغال عراق به­دست آمریکایی­ها و تشکیل سازمان اطلاعاتی جدید عراق، فرمانده این سازمان که هیچ اطلاعاتی درمورد ایران نداشت از من کمک خواست؛ همه اطلاعاتی را که داشتم در اختیارشان گذاشتم ولی آنها مجبور بودند این اطلاعات را خودشان بر روی کاغذ یادداشت کنند، زیرا همه اطلاعات در ذهن من انباشته شده بود.

در طول جنگ از حدود 38هزار اسیر ایرانی بازجویی کرده بودم، به لحاظ مهارت­های زبانی­ام در حوزه زبان فارسی در شاخه ایران کار کرده بودم و در تسریع رمزگشایی پیام­های ایرانی به افسران مربوط کمک کرده بودم. اسراری در سینه­ام دارم که هیچ­کس درمورد آنها صحبت نکرده است و برخی از این موضوعات فراتراز خطوط قرمز بوده، باید چنددهه بگذرد تا کسی بتواند درمورد آنها حرف بزند. اگر رژیم سابق عراق پابرجا بود، اکنون این­گونه درباره آن حرف نمی­زدیم؛ زیرا این مسائل در آن زمان بخشی از امنیت ملی عراق بود. اما اکنون که همه چیز تمام شده و ایران نیز اطلاعات کاملی در این زمینه دارد، می­خواهم این اطلاعات را در اختیار دیگران قرار دهم.

 

منبع: جنگ ایران و عراق از دیدگاه فرماندهان صدام، عبدالمجید حیدری، 1393، مرزوبوم، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده